Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

W lecie należy ograniczać dostęp promieni do wnętrza, bo żadna masa akumulacyjna nie poradzi sobie z bezpośrednim słońcem.

 

 

 

A ja mówię o zmianie temp. 2-3oC na dobę. Po co w ciągu 1-2h ?

 

Oczywiście,że należy latem chronić dom przed słońcem .

 

2-3oC/dobę? Jaki to ma sens? Rozumiem regulację w ten sposób,że jak jestem w domu aktywny to 22oC idę spać 19oC.

Jest tylko problem ,że budujesz dom bardzo sowicie izolowany , z kilkudziesięcioma tonami masy akumulacyjnej w posadzce i ścianach działowych a w takim przypadku regulacja temp. to fikcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli robisz Bart3z rurki, to te kable wydają mi się bezsensowne, skoro taniej będzie zrobić bojler i masz 100% drugą taryfę. Ja rurek nie dałem, bo ostatecznie uznałem że i tak mam mieć małe zużycie, a jest jeszcze klimatyzator i awaryjnie kominek.

 

Co do tego wyprzedzania pogody, to nie wydaje mi się, żeby to działało. A nawet jeśli, to co mi szkodzi w zimie 25stC przez południe zamiast 22? Będzie miło, oszczędności też z tego będą, a nie trzeba to tego żadnych cudów.

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie, choć nie tej zimy niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3oC/dobę? Jaki to ma sens? Rozumiem regulację w ten sposób,że jak jestem w domu aktywny to 22oC idę spać 19oC.

Jest tylko problem ,że budujesz dom bardzo sowicie izolowany , z kilkudziesięcioma tonami masy akumulacyjnej w posadzce i ścianach działowych a w takim przypadku regulacja temp. to fikcja.

 

Idę spać to mam 22oC, ale wyłączone ogrzewanie. Przez noc temp. spada o 1-2oC. Kolejne 1-2oC spadnie w ciągu dnia następnego (do południa), kiedy mnie nie ma w domu. Ogrzewanie włączę ok. godz. 13:00 (2 taryfa), a do tej godziny pojawią się już ewentualne zyski słoneczne. Jeśli są zyski, to ogrzewanie się nie włączy, bo temp. będzie odpowiednia. Czy to nie optymalny układ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wbrew pozorom to znacznie tanie nie będzie. Będę musiał dokupić pompę obiegową, rozdzielacz wraz pompą mieszającą, sterownik, orurowanie. Do tego będę musiał zawołać jakiegoś hydraulika. Z kablami poradzę sobie samodzielnie no i będę miał sterowanie per pokój.

Ale ty i tak, zdaje się dajesz rurki w podłogę? Trochę to niekonsekwencja. Kable trudno przebić jeżeli chodzi o cenę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ci ta "sterowalność"? Temperatura komfortowa jest zawsze taka sama, niezależnie od pory roku. Masz akumulację to masz darmową stabilizację, którą inaczej musisz osiągnąć stosując dosyć wyrafinowane systemy sterujące. Zapytaj J-J, którym a dom prawie pasywny co myśli o akumulacji. Rewelacja, krótko mówiąc. "Sterowalność" jest może dobra w biurze użytkowanym tylko w dni powszednie od 8 do 16. W domu nie ma większego sensu tym bardziej w domu pasywnym w którym wszelkie szybsze zmiany temperatury muszą być wymuszane. Wiesz jaki będzie efekt braku akumulacji w twoim domu szkieletowym? Wejdzie do salonu 8 osób i zrobi się za ciepło - będziesz musiał włączyć klimę by to schłodzić. Zużywasz energię. W domu z akumulacją tego zjawiska nie będzie albo będzie zminimalizowane. Od dawna tak to działa, od dawna ludzie o tym wiedzą tylko co chwilę znajduje się ktoś, kto bezpodstawnie próbuje udowodnić coś innego tak jak ty.

 

Dziwne, bo mieszkając z teściową w domu z bardzo dużą akumulacją jakoś w lecie zdycham z tych upałów i nie jest przyjemnie ciepło. Jak już mury przyjmą trochę ciepła to jak zwalą się goście i wyjdzie słońce to te zyski się nie wchłoną w masę tylko spowodują mocne przegrzanie że okna na przeciąg będzie trzeba otwierać. Głupoty piszesz ze masa akumulacyjna wszystko załatwi. Ona nic nie załatwi a jak przyjmie po paru dniach ten nadmiar ciepła to potem potrwa parę dni zanim się go pozbędziesz. W domach pasywnych duża masa akumulacyjna jest szkodliwa. Jakoś bywa się u rodziny, znajomych,tu i tam w domach murowanych i nie zauważyłem aby w ciepłe dni czy przy dużej ilości gości było przymnie chłodno. Poleciałeś z tym po bandzie że hej. Może w jakimś zamku z murem na 2m by tak było ale to raczej nikt w takim nie mieszka a to nie byłaby tylko zasługa murów ale i wysokości pomieszczenia. W typowym domu o wysokości 2,6-2,7m masa akumulacyjna w przegrzaniu Ci nie pomoże. Masa ma jedynie plus przy nagłych zmianach temperatury. Typu tak jak teraz, w ciągu dnia 15st a w nocy 0st i tego nie czuć jak nie działa ogrzewanie ale jak już ogrzewanie się włączy to trochę minie zanim tą masę ogrzeje. Najszybciej się grzeje jak się przegrzewa bo szybciej mury się ogrzeją ale to w domach pasywnych jest stratą. Ale można zrozumieć że jak ktoś jest nauczony na cegle to będzie bronił jak lew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, a możesz to rozwinąć?

Bo chyba troszkę błądzisz :-)

 

Nie błądzę tylko prawdę piszę. Licząc OZC jak sprawdzałem same pakiety to wrzuciłem najpierw pakiet z Ug=0,5 i g=50%. Potem wrzuciłem pakiet 4szybowy z Ug=0,4W ale g=37% a wynik był gorszy, tzn zapotrzebowanie było większe. Jak wrzuciłem pakiet z Ug=0,6W/m2 i g=63% to OZC spadło w porównaniu do pakietu Ug=0,5. Więc stąd wniosek że lepsze okna to takie które mają pakiet Ug=0,6W/m2 i g=63% bo więcej ciepła okna wpuszczą i to jest najważniejsze dla bilansu domu. No chyba że OZC kłamie, wtedy to już inna sprawa. Liczysz w innym programie to z ciekawości wprowadź do oblicze ten pakiet i sam zobacz i napisz co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę by istniała masa akumulacyjna przewymiarowana. Zauważ różnicę jak wchodzisz latem,po pierwszych kilku dniach upału do mieszkania w kamienicy ,bloku, szkieletowcu.

Ciekawi mnie jak planujesz sterować temp. w swojej ,,optymalnej" .Liczyłeś ile to ton?

 

W domu pasywnym nie m potrzeby dawać dużą masę bo będzie tylko przeszkadzać. Taki dom mają ogrzewać zyski bytowe i słoneczne a duża masa w tym przeszkadza. No chyba że dobrze zaizoluje się dom aby były bardzo małe straty ciepła to może wtedy. Tyle że dla silki trzeba dużo styropianu, najlepiej z pół metra ale wtedy gruby mur. Szkielet się szybciej zbuduje i szybciej w takim zamieszka niż w murowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty piszesz ze masa akumulacyjna wszystko załatwi. Ona nic nie załatwi a jak przyjmie po paru dniach ten nadmiar ciepła to potem potrwa parę dni zanim się go pozbędziesz. W domach pasywnych duża masa akumulacyjna jest szkodliwa. Jakoś bywa się u rodziny, znajomych,tu i tam w domach murowanych i nie zauważyłem aby w ciepłe dni czy przy dużej ilości gości było przymnie chłodno. Poleciałeś z tym po bandzie że hej. Może w jakimś zamku z murem na 2m by tak było ale to raczej nikt w takim nie mieszka a to nie byłaby tylko zasługa murów ale i wysokości pomieszczenia. W typowym domu o wysokości 2,6-2,7m masa akumulacyjna w przegrzaniu Ci nie pomoże. Masa ma jedynie plus przy nagłych zmianach temperatury. Typu tak jak teraz, w ciągu dnia 15st a w nocy 0st i tego nie czuć jak nie działa ogrzewanie ale jak już ogrzewanie się włączy to trochę minie zanim tą masę ogrzeje. Najszybciej się grzeje jak się przegrzewa bo szybciej mury się ogrzeją ale to w domach pasywnych jest stratą. Ale można zrozumieć że jak ktoś jest nauczony na cegle to będzie bronił jak lew.
To co piszesz stoi w sprzeczności z tym co twierdzą ludzie mieszkający w domach z dużą akumulacją i w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem. Ja, przez wiele lat w takim domu mieszkałem i zawsze było komfortowo. Sorry Kamil ale kolejny raz udowadniasz, że myślenie nie jest twoją mocna stroną. Rób co chcesz. Upór to nie jest dobry doradca. Upierasz się, że ziemia jest płaska, ok ale pozostań sobie sam ze swoimi fantazjami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu pasywnym nie m potrzeby dawać dużą masę bo będzie tylko przeszkadzać. Taki dom mają ogrzewać zyski bytowe i słoneczne a duża masa w tym przeszkadza. No chyba że dobrze zaizoluje się dom aby były bardzo małe straty ciepła to może wtedy. Tyle że dla silki trzeba dużo styropianu, najlepiej z pół metra ale wtedy gruby mur. Szkielet się szybciej zbuduje i szybciej w takim zamieszka niż w murowanym.
:D:D:D Żebyś się nie zdziwił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z - ja mam zimniejszy dom niż Twój, porównywalną ilość szkła od południa (tylko g=50%). od ponad dwóch tygodni nie grzeję. dzisiaj musiałem opuścić rolety, ale generalnie często było już blisko przegrzania. ciągle mało zysków bytowych. uważam, że przed stosowaniem klimatyzatora o tej porze roku chroni mnie właśnie akumulacja (silikat 24cm, wylewka + płyta, strop żelbetowy). dodatkowo rano mamy komfortową temperaturę. wieczorem też. samo się robi. jedyny problem to szybkie podniesienie temperatury, szczególnie że mam słabą grzałkę - tylko że z tego nie korzysta się w zamieszkałym domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kamila nie docierają żadne logiczne argumenty. Zaczynam sądzić że coraz bardziej upodabnia się do misia kolorowego TB, a ju zaczyna wysuwać twierdzenia w tym stylu. Przewinęło mi się gdzieś w rozmowach już twierdzenie że TB może czasem mieć rację że OZC jest dla ciepłowników.

 

U mnie gdzie mam mniejszą powierzchnię okien i ledwo energooszczędny dom prawie dochodziło do przegrzewania w dzień w tych ciepłych tygodniach ostatnimi czasy w październiku. Dla mnie jak temperatura w dzień rośnie powyżej 25 stopni w okresie grzewczym to już jest przegrzanie.

 

Ale co by nie mówić ja mu kibicuję. Chyba pierwszy raz na świecie będziemy świadkami budowy domu pasywnego aż tak ocieplonego. Kamil jak już pokazywał planuje w ścianę w szkielecie 0,5 m grubości, pod płytą 0,4 m i mój ulubiony kwiatek 1,1 m grubości ocieplenia w stropie. I to wszystko w kwocie 200-250- max 300 tys.

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kamila nie docierają żadne logiczne argumenty. Zaczynam sądzić że coraz bardziej upodabnia się do misia kolorowego TB, a ju zaczyna wysuwać twierdzenia w tym stylu. Przewinęło mi się gdzieś w rozmowach już twierdzenie że TB może czasem mieć rację że OZC jest dla ciepłowników.

 

U mnie gdzie mam mniejszą powierzchnię okien i ledwo energooszczędny dom prawie dochodziło do przegrzewania w dzień w tych ciepłych tygodniach ostatnimi czasy w październiku. Dla mnie jak temperatura w dzień rośnie powyżej 25 stopni w okresie grzewczym to już jest przegrzanie.

 

Ale co by nie mówić ja mu kibicuję. Chyba pierwszy raz na świecie będziemy świadkami budowy domu pasywnego aż tak ocieplonego. Kamil jak już pokazywał planuje w ścianę w szkielecie 0,5 m grubości, pod płytą 0,4 m i mój ulubiony kwiatek 1,1 m grubości ocieplenia w stropie. I to wszystko w kwocie 200-250- max 300 tys.

Ja znam gościa, który tanio planuje zrobić statek kosmiczny. Ile razy wychodzę na spacer z psem i go spotykam to mi o tym opowiada. Pierwszy raz, zaintrygowany wypytywałem o szczegóły ale szybko przestałem. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z - ja mam zimniejszy dom niż Twój, porównywalną ilość szkła od południa (tylko g=50%). od ponad dwóch tygodni nie grzeję. dzisiaj musiałem opuścić rolety, ale generalnie często było już blisko przegrzania. ciągle mało zysków bytowych. uważam, że przed stosowaniem klimatyzatora o tej porze roku chroni mnie właśnie akumulacja (silikat 24cm, wylewka + płyta, strop żelbetowy). dodatkowo rano mamy komfortową temperaturę. wieczorem też. samo się robi. jedyny problem to szybkie podniesienie temperatury, szczególnie że mam słabą grzałkę - tylko że z tego nie korzysta się w zamieszkałym domu.

 

Ale to inna bajka. Jeśli nie jesteś w stanie zaakumulować zysków słonecznych w nieogrzewanym domu, to nic innego nie pozostaje jak puszczenie reku na bypassie. To nie są straty, bo i tak nie ogrzewasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam gościa, który tanio planuje zrobić statek kosmiczny. Ile razy wychodzę na spacer z psem i go spotykam to mi o tym opowiada. Pierwszy raz, zaintrygowany wypytywałem o szczegóły ale szybko przestałem. :)

Perm, skontaktuj gościa z Brzęczem, mają wiele wspólnego, choć chyba wyjazd Brzęcza na orbitę nie jest nikomu na rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, skontaktuj gościa z Brzęczem, mają wiele wspólnego, choć chyba wyjazd Brzęcza na orbitę nie jest nikomu na rękę.

 

Ejjjj nie, TB musi zostać tutaj. Ja się kiedyś zastanawiałem po co go tutaj się toleruje przecież już dawno należał mu się ban. Ale przynajmniej dzięki niemu jest wesoło a poziom jego niewiedzy i wymyślania nowych głupot za każdym razem mnie zadziwia jak czytam jego wypociny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie błądzę tylko prawdę piszę. Licząc OZC jak sprawdzałem same pakiety to wrzuciłem najpierw pakiet z Ug=0,5 i g=50%. Potem wrzuciłem pakiet 4szybowy z Ug=0,4W ale g=37% a wynik był gorszy, tzn zapotrzebowanie było większe. Jak wrzuciłem pakiet z Ug=0,6W/m2 i g=63% to OZC spadło w porównaniu do pakietu Ug=0,5. Więc stąd wniosek że lepsze okna to takie które mają pakiet Ug=0,6W/m2 i g=63% bo więcej ciepła okna wpuszczą i to jest najważniejsze dla bilansu domu. No chyba że OZC kłamie, wtedy to już inna sprawa. Liczysz w innym programie to z ciekawości wprowadź do oblicze ten pakiet i sam zobacz i napisz co wyszło.

 

Wydaje mi się, że robisz błąd w samym wprowadzaniu liczb.

Zróżnicuj pakiety uwzględniając strony i podaj wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post

W domu pasywnym nie m potrzeby dawać dużą masę bo będzie tylko przeszkadzać. Taki dom mają ogrzewać zyski bytowe i słoneczne a duża masa w tym przeszkadza. No chyba że dobrze zaizoluje się dom aby były bardzo małe straty ciepła to może wtedy. Tyle że dla silki trzeba dużo styropianu, najlepiej z pół metra ale wtedy gruby mur. Szkielet się szybciej zbuduje i szybciej w takim zamieszka niż w murowanym.

:D:D:D Żebyś się nie zdziwił.

Na pewno się nie zdziwi,mieszkam w szkielecie od roku i Kamil ma rację.Akumulacja jest przydatna w akumulatorach,nie w domach jak w temacie.:no::no: Przynajmniej wtedy gdy chcesz mieć komfort,tzn. skoki temp.nie większe jak 2-3 stopnie na dobę.

Te maty pod panelami nie będą powodować odczucia ciepłej podłogi jak będą grzać? Nie wiedziałem że są takie maty których nie trzeba zatapiać w wylewce.

U mnie te maty 'Warmup" mają 80 W/m2 kasa wyrzucona w błoto i nie chodzi o jakość, a o przydatność tych mat,liczyłem na efekt ciepłej podłogi,no i wyszło na to że jestem idiotą (tak twierdził mój kolega i miał rację niestety,o przegranym zakładzie nie wspomnę:bash:)To pisałem w lutym tego roku

A z praktyki wynika tak w moim domu,a w twoim tym bardziej;

Maty grzejne czy tam kable pod panelami można sobie darować (utopiona kasa w razie W i -20st. może 3 dni .......na 5 lat:)2 farelki) przy temp.powietrza 22st.panele mają 20st.żeby poczuć ten słynny efekt ciepłej podłogi;) musiałbyś je rozgrzać do 26-28st.a wtedy temp.powietrza jak w tropikach.Kable pod płytkami zdają egzamin u mnie w korytarzu gdzie utrzymuję temp.16st. i raczej tam na golasa się nie przebywa w łazienkach kicha temp.powietrza 24-25st.a po prysznicu nawet 26st. a od płytek i tak wali chłodem,muszę coś z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...