Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

...
To, "żebyś się nie zdziwił" tyczyło się budowy szkieletu, która to niby, wg Kamila jest dużo łatwiejsza i szybsza niż domu murowanego

Na pewno się nie zdziwi,mieszkam w szkielecie od roku i Kamil ma rację.Akumulacja jest przydatna w akumulatorach,nie w domach jak w temacie.:no::no: Przynajmniej wtedy gdy chcesz mieć komfort,tzn. skoki temp.nie większe jak 2-3 stopnie na dobę.
Nie widzę związku. W każdym domu, czy to pasywnym czy nie, murowanym czy szkieletowym stabilizator temperatury jest rzeczą przydatną, tym bardziej gdy nic nie kosztuje. Właśnie dzięki akumulacji te skoki temperatury nie przekraczają wartości komfortowych. W innym przypadku trzeba je wymuszać. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post

W domu pasywnym nie m potrzeby dawać dużą masę bo będzie tylko przeszkadzać. Taki dom mają ogrzewać zyski bytowe i słoneczne a duża masa w tym przeszkadza. No chyba że dobrze zaizoluje się dom aby były bardzo małe straty ciepła to może wtedy. Tyle że dla silki trzeba dużo styropianu, najlepiej z pół metra ale wtedy gruby mur. Szkielet się szybciej zbuduje i szybciej w takim zamieszka niż w murowanym.

 

Na pewno się nie zdziwi,mieszkam w szkielecie od roku i Kamil ma rację.Akumulacja jest przydatna w akumulatorach,nie w domach jak w temacie.:no::no: Przynajmniej wtedy gdy chcesz mieć komfort,tzn. skoki temp.nie większe jak 2-3 stopnie na dobę.

 

U mnie te maty 'Warmup" mają 80 W/m2 kasa wyrzucona w błoto i nie chodzi o jakość, a o przydatność tych mat,liczyłem na efekt ciepłej podłogi,no i wyszło na to że jestem idiotą (tak twierdził mój kolega i miał rację niestety,o przegranym zakładzie nie wspomnę:bash:)To pisałem w lutym tego roku

 

Niestety ale ktoś kto wychował się na cegle to będzie jej bronił do upadłego i przypisywał jej nawet cudowne wartości takie jak darmowe grzanie czy chłodzenie byle tylko kto nie pomyślał że cegła jest be. Na całym świecie ludzie którzy chcą mieć ciepły dom to budują szkielety a w Polsce każdy będzie bronił cegły jak lew. Można lepiej ale większość woli po staremu i ciągle się skupiać na grzaniu murów i jeszcze opowiadać głupoty że murowany szybciej się robi niż szkieletowy. Dziwne, bo jakoś nie słyszałem o firmach morujących domy że w 3miech postawią pod klucz ale widocznie źle szukałem:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, "żebyś się nie zdziwił" tyczyło się budowy szkieletu, która to niby, wg Kamila jest dużo łatwiejsza i szybsza niż domu murowanego

Nie widzę związku. W każdym domu, czy to pasywnym czy nie, murowanym czy szkieletowym stabilizator temperatury jest rzeczą przydatną, tym bardziej gdy nic nie kosztuje. Właśnie dzięki akumulacji te skoki temperatury nie przekraczają wartości komfortowych. W innym przypadku trzeba je wymuszać.

 

Ma znaczenie czy pasywny czy nie i nie pisz głupot. To że dla Ciebie to wszystko jedno bo nie rozumiesz co to dom pasywny to nie znaczy że tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czas budowy

Często się słyszy, że budowa domu szkieletowego trwa 3 miesiące, a domu murowanego lata. Montaż domu szkieletowego na działce może zająć trzy miesiące, jednak nie uwzględnia się tu czasu, w którym inwestor musi wykonać samemu fundament, czy czasu produkcji elementów prefabrykowanych. Po doliczeniu czasu potrzebnego na te czynności, proces budowy trwa zazwyczaj od 5 do 9 miesięcy od podpisania umowy, a duże firmy podpisują nierzadko umowy z niemal rocznym wyprzedzeniem. W przypadku technologii murowanej do lamusa odchodzą czasy, w których budowa trwała lata. Firma Mytkowski dzięki posiadanym możliwościom technicznym i umiejętnościom suszenia budynków, oddaje dom parterowy w czasie od 5 do 7 miesięcy, natomiast dom piętrowy od 6 do 9 miesięcy od podpisania umowy. Różnica w czasie zależy od wielkości i stopnia skomplikowania budynku. W budynkach piętrowych konieczna jest przerwa technologiczna po wylaniu stropu. Sam czas budowy na działce klienta jest dłuższy niż ma to miejsce w przypadku technologii lekkiego szkieletu, jednak okres od podpisania umowy i rozpoczęcia procesu inwestycyjnego do momentu, w którym mogą się Państwo wprowadzić jest niemal identyczny w obu technologiach.

 

 

2. Konieczność sezonowania budynku

Jak zostało napisane powyżej, dzisiejsza technologia murowana znacznie zmieniła się w ostatnich latach. Standardem stały się metody murowania na tzw. cienką spoinę i inne technologie skracające proces budowy i ograniczające wilgoć, którą trzeba dostarczyć do budynku w procesie budowy. Ponadto znacznie rozwinęły się możliwości osuszania budynku w trakcie budowy. Firma Mytkowski dysponuje pokaźnym zapleczem sprzętowym w postaci nagrzewnic i osuszaczy powietrza, dzięki którym budynki, które Państwu oddajemy są zawsze wysuszone i gotowe do zamieszkania.

 

 

3. Domy z naturalnym mikroklimatem

Powszechnie uważa się, że domy drewniane mają przyjaźniejszy mikroklimat niż murowane. Rzekomo ma to wynikać z faktu, że drewno jest zdrowsze niż beton, ceramika czy inne materiały budowlane głównie za sprawą „oddychania” drewna. Nie mówi się jednak o tym, że domy wykonane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego ( technologia: szkieletowa, kanadyjska, amerykańska itp.) posiadają paraizolację ścian i dachu. Jest to konieczne, jeżeli nie chcemy by nasz dom został zaatakowany przez pleśń czy inne rodzaje grzybów. Przekrój ściany domu szkieletowego pokazano poniżej.

 

 

Jak widać na załączonej grafice od zewnątrz mamy wełnę lub styropian, membranę wiatroizolacyjną, płytę konstrukcyjną, wełnę i belki, folię paroizolacyjną i okładzinę. Wewnątrz często stosuje się płyty kartonowo gipsowe z uwagi na prostotę obróbki przygotowującej do malowania. Paraizolacja jest konieczna, ponieważ w przeciwnym wypadku para, której przeciętna rodzina ( dwie dorosłe osoby, dziecko, pies i pięć kwiatów doniczkowych) produkuje 10 kg w ciągu typowej 24 godzinnej eksploatacji mieszkania czy domu, przedostawałaby się przez ścianę, skraplała na zewnętrznej płycie konstrukcyjnej lub styropianie i zbierała wewnątrz ściany.

Proszę odpowiedzieć sobie samemu czy po zawinięciu drewna w foliowy worek możemy korzystać z jego mikroklimatu, czy drewno może wówczas „oddychać”. Prawdziwym materiałem, z którym mają do czynienia mieszkańcy domu szkieletowego jest zazwyczaj płyta GK lub inny materiał, którym wykończono wewnętrzne powierzchnie ścian. Sytuacja wygląda inaczej jedynie w domach z odpowiednio grubych bali, których nie ociepla się dodatkowo. W domu szkieletowym mikroklimat drewna będziecie Państwo mieli jedynie wówczas, gdy wstawicie do jego wnętrza drewniane meble, lub na ścianach położona zostanie boazeria.

 

 

4. Łatwiej ogrzać

Kolejna obiegowa opinia polega na tym, że dom drewniany jest cieplejszy niż murowany. Oznacza to, że materiał jest lepszym izolatorem termicznym i nie oddaje ciepła na zewnątrz. Drewno faktycznie jest lepszym izolatorem niż cegła, dlatego porównując jednowarstwową ścianę z cegły do ściany w technologii szkieletowej porównanie takie wygląda korzystniej dla ściany „drewnianej”. Jednak porównywać należy kompletny system ściany wielowarstwowej, czyli ścianę wykonaną w technologii szkieletowej, dodatkowo ocieploną styropianem lub wełną, do ściany wykonanej z silikatów lub pustaków ceramicznych ocieplonych również wełną lub styropianem. Przy takim porównaniu nie ma dużej różnicy we współczynnikach przenikania ścian, które się stosuje. Różnica jest oczywiście w grubości ściany i bezwładności termicznej budynku.

 

 

6. Budowa z jedną firmą

Często jako zaletę technologii szkieletowej podaje się fakt, że budowę prowadzi jedna firma i inwestor nie musi kontaktować się z wieloma wykonawcami. To rzeczywiście bardzo duża zaleta, jednak dom murowany można również wybudować na podobnych, a nawet korzystniejszych, zasadach. Generalne wykonawstwo, które świadczy Firma Mytkowski sprowadza się do tego, że inwestor rozmawia jedynie z generalnym wykonawcą. On jest jego gwarantem, co eliminuje zdecydowaną większość problemów związanych z budową domu i sprawia, że budowa domu murowanego z punktu widzenia inwestora jest prostsza i przyjemniejsza niż budowa domu szkieletowego. Większość firm oferujących domy drewniane zrzuca na barki inwestora takie czynności jak wykonanie fundamentu ( co pociąga za sobą odpowiedzialność za osiadanie budynku), ogrodzenie i ubezpieczenie placu budowy, usługi geodezyjne, wywóz śmieci, wykonanie odbiorów kominiarskich, geodezyjnych, elektrycznych i wiele innych kłopotliwych czynności.

 

 

7. Przecież buduje się tak na zachodzie

Kolejnym często przytaczanym argumentem jest rozpowszechnienie tej technologii na zachodzie. Rzeczywiście technologia lekkiego szkieletu drewnianego jest dość popularna w krajach skandynawskich, Niemczech czy USA. Powody jej popularności są jednak prozaiczne i postaramy się je przytoczyć. Najważniejszym powodem, dla którego wybiera się tą technologię na zachodzie jest cena. U naszych zachodnich sąsiadów cena robocizny jest bardzo wysoka, natomiast dom szkieletowy jest w większości produkowany w fabryce i montowany przez montażystów. Rozwiązanie takie jest dużo tańsze niż budowa domu murowanego. W Polsce sytuacja wygląda zupełnie inaczej i dom szkieletowy jest zazwyczaj dużo droższy niż dom w technologii murowanej.

 

 

8. Co się bardziej opłaca

Aktualnie ceny domów szkieletowych oferowanych przez wiodące firmy są w Polsce wysokie. Dużo bardziej opłacalne jest wybudowanie domu murowanego niż szkieletowego. Za cenę domu szkieletowego budowanego przez profesjonalną firmę można postawić, korzystając również z generalnego wykonawcy, dom o zdecydowanie wyższym standardzie wykończenia i izolacji. Ponadto większość firm stawiających domy drewniane wymaga od inwestora, wykonania fundamentów, ubezpieczenia i ogrodzenia terenu budowy, wywiezienia śmieci oraz zapewnienia warunków sanitarnych dla pracowników, teren budowy nie jest stróżowany dodatkowo inwestor we własnym zakresie jest zmuszony przeprowadzić odbiory kominiarski końcowy, kominiarski gazowy, pomiary elektryczne, świadectwo energetyczne budynku, inwentaryzację geodezyjną i uruchomienie pieca. Po doliczeniu tych wszystkich kosztów różnica w cenie robi się bardzo duża. Co więcej należy się zastanowić czy taką usługę można nazwać generalnym wykonawstwem. Firma MYTKOWSKI podaje pełną cenę budowy domu od wykonania projektu, do odbiorów budynku. Dodatkowo należy uwzględnić zbywalność domu szkieletowego i murowanego. Dom drewniany będzie o wiele trudniej sprzedać i konieczne będzie obniżenie ceny.

Reasumując dopóki ceny domów drewnianych nie będą znacząco niższe niż ceny domów murowanych, należy się poważnie zastanowić nad celowością takiego wyboru. Warto nadmienić że w przypadku domów szkieletowych już na etapie projektowania należy przemyśleć i uwzględnić rozmieszczenie cięższych mebli i wyposażenia wiszącego na ścianach, ponieważ konieczne jest umieszczenie elementów nośnych pod niemal każde wiszące urządzenie czy szafkę. Wybór jak zawsze należy do Państwa.

Pierwsza oferta z INTERNETU Kamilu , realna firma -MYTKOWSKI DOMY JEDNORODZINNE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że robisz błąd w samym wprowadzaniu liczb.

Zróżnicuj pakiety uwzględniając strony i podaj wyniki.

 

Nie robię błędu. W obliczeniach założyłem sam pakiet. Więc w obliczeniach raz wpisuję w pakietach Ug=0,5 i g=50% a drugi raz zmieniam tylko Ug na 0,6W/m2 i g na 63%. Wtedy jak byk wychodzi że lepszy wynik dają pakiety z Ug=0,6, tzn mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Przecież bym nie kłamał jk głupi w tej sprawie. Sam byłem temu zdziwiony i nie mogłem uwierzyć. też myślałem że się pomyliłem ale taka jest prawda. Temu też nie opłaca się dawać do domu okien 4-szybowych. Przy Ug=0,4 i g=37% zapotrzebowanie jest troszkę większe niż dla Ug=0,6 i g=63%. Więc skoro troszkę większe to po co takie pakiety które są drogie? To jest niestety marketing i brak wiedzy sprzedawców okien. Nie zastanawiają się czy jest to dobre tylko jak znajdą chętnego (głupiego z nadwyżką kasy) to mu to wcisną i powiedzą ze super okna do domu pasywnego a to jest czyste kłamstwo. Każdy kto chce to może mi przesłać na maila ([email protected]) wiadomość a prześle mu swoje wyniki obliczeń i może sam ocenić jak nie wierzy. Ja swój domek nie mam idealnie skierowany na południe dłuższą częścią a wynik i tak jest zadowalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie czy pasywny czy nie i nie pisz głupot. To że dla Ciebie to wszystko jedno bo nie rozumiesz co to dom pasywny to nie znaczy że tak jest.
Głupoty to ty tu wypisujesz od początku praktycznie a co gorsza niewiele się nauczyłeś. Twoje teorie to teorie przedszkolaczka, który wiedzę zastępuje swoimi o niej wyobrażeniami. Sorry Kamil, że tak ostro ale niewielkie masz o budownictwie pojęcie ale chcesz innych pouczać. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie te maty 'Warmup" mają 80 W/m2 kasa wyrzucona w błoto i nie chodzi o jakość, a o przydatność tych mat,liczyłem na efekt ciepłej podłogi,no i wyszło na to że jestem idiotą (tak twierdził mój kolega i miał rację niestety,o przegranym zakładzie nie wspomnę:bash:)To pisałem w lutym tego roku

 

Masz zapewne taki układ domu, że jednym klimatyzatorem dajesz radę opędzić chałupę. Ja niestety tak nie dam rady. Muszę ogrzać pokoje dzieciaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1....

Pierwsza oferta z INTERNETU Kamilu , realna firma -MYTKOWSKI DOMY JEDNORODZINNE

 

1. Po deweloperkach widać co daje takie szybkie budowanie tradycyjne więc dziękuję za to.

Teoretycznie można zbudować tak jak pisałeś że szybko, bo wchodzi ekipa i muruje i też to pójdzie sprawnie ale szkielet i tak szybciej a potem łatwiej wykończyć.

W 3miechy to od podpisania umowy się robi dom szkieletowy. Z początku to w między czasie zanim zrobią się prefabrykaty to można przygotować płytę. Przeważnie dobra firma to woli sama robić fundament bo bierze odpowiedzialność za konstrukcję i daje gwarancję. Jak inwestor sam robi fundament to potem jest ciężko udowodnić firmie że konstrukcja była źle wykonana. Skąd takie głupoty wzięli że inwestor musi sam robić fundament to nie wiem. Kwestia dogadania się i zapłaty.

2. Chyba raczej podsuszone na sprzedaż. Dom murowany najlepiej jak sezonuje bo musi dobrze osiąść bo jest ciężki, jedynie może domek z BK na płycie może faktycznie uda się szybciej bo lżejszy ale tylko w domu parterowym bym tak zrobił ale koszty tych dmuchaw itp to pewnie strasznie duże.

3. Mi tam o jakiś mikroklimat nie chodzi bo to załatwia wentylacja a jak się chce klimat drewna to tak jak piszą, trzeba dom z bali.

4. Jak się porówna ściany o tej samej grubości to szkielet jest cieplejszy. Ta ściana konstrukcja ściany1.15x150.jpg ma U=0,072W/m2 i ma gr.50cm. Dla silki o gr.18cm +30cm styro i tynki daje U=0,102 więc jak byk 0,02W/m2 jest różnicy. To nie dużo ale jest. Ale w szkielecie jest cieplej i przyjemniej niż w domu murowanym.

5. chyba się zgubił ten numer

6. Wszystko zależy jaką firmę się wybierze i za co zapłaci więc to są głupoty

7. Zgadza się że u nas firmy kasują jak za zboże i jest to dla mnie nie zrozumiałe.

8. Jeżeli od środka ściany jest płyta osb a na to gk to nie trzeba wzmocnień. Szafki wiszące w kuchni nie są takie ciężkie. Można też stosować listwy montujące które się przykręca i na nich wiesza szafki i nie ma problemu. To jest szukanie dziury w całym.

Ze względu na cenę domów prefabrykowanych wolę to sam zrobić na budowie bo nawet jak się zatrudni ludzi do pomocy to i tak to będzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil, zrób sobie jakiś domek gospodarczy i zobaczysz ile Ci to czasu zajmie. Budowa z bloczków wcale nie jest czasochłonna, a nawet może być szybsza od szkieletu - zobacz jak R&K buduje nowy dom.

W szkielecie musisz dodatkowo układać wełnę między rusztem oraz układać folię. Bierzesz to pod uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty to ty tu wypisujesz od początku praktycznie a co gorsza niewiele się nauczyłeś. Twoje teorie to teorie przedszkolaczka, który wiedzę zastępuje swoimi o niej wyobrażeniami. Sorry Kamil, że tak ostro ale niewielkie masz o budownictwie pojęcie ale chcesz innych pouczać.

 

A czy ja kogoś pouczam o domach energooszczędnych czy zwykłych? Jakie niby Ty masz pojęcie o domach pasywnych? W żadnym nigdy nie byłeś ale udajesz specjalistę. Jeżeli ktoś dopuszcza tradycyjne ogrzewanie w takim domu to nie ma o tym pojęcia. Jak moja wiedza przedszkolna potrafi to dostrzec to nie chcę kończyć Twoich studiów ciepłowniczych bo to strata czasu i pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię błędu. W obliczeniach założyłem sam pakiet. Więc w obliczeniach raz wpisuję w pakietach Ug=0,5 i g=50% a drugi raz zmieniam tylko Ug na 0,6W/m2 i g na 63%. Wtedy jak byk wychodzi że lepszy wynik dają pakiety z Ug=0,6, tzn mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Przecież bym nie kłamał jk głupi w tej sprawie. Sam byłem temu zdziwiony i nie mogłem uwierzyć. też myślałem że się pomyliłem ale taka jest prawda. Temu też nie opłaca się dawać do domu okien 4-szybowych. Przy Ug=0,4 i g=37% zapotrzebowanie jest troszkę większe niż dla Ug=0,6 i g=63%. Więc skoro troszkę większe to po co takie pakiety które są drogie? To jest niestety marketing i brak wiedzy sprzedawców okien. Nie zastanawiają się czy jest to dobre tylko jak znajdą chętnego (głupiego z nadwyżką kasy) to mu to wcisną i powiedzą ze super okna do domu pasywnego a to jest czyste kłamstwo. Każdy kto chce to może mi przesłać na maila ([email protected]) wiadomość a prześle mu swoje wyniki obliczeń i może sam ocenić jak nie wierzy. Ja swój domek nie mam idealnie skierowany na południe dłuższą częścią a wynik i tak jest zadowalający.

 

A te same pakiety liczysz dla promieni bezpośrednich czy rozproszonych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil, zrób sobie jakiś domek gospodarczy i zobaczysz ile Ci to czasu zajmie. Budowa z bloczków wcale nie jest czasochłonna, a nawet może być szybsza od szkieletu - zobacz jak R&K buduje nowy dom.

W szkielecie musisz dodatkowo układać wełnę między rusztem oraz układać folię. Bierzesz to pod uwagę ?

 

Nie mam gdzie tego zrobić. Samo murowanie nie jest złe i czasochłonne do pewnego momentu czyli pewnej wysokości. Jak już potem trzeba dawać rusztowanie, docinać bloczki, pilnować pionów, następnie nadproża, wieniec itp to już czasu znacznie więcej zejdzie.

Z resztą zawsze chciałem zrobić sobie dom o konstrukcji drewnianej ale nie chciałem domu typowo amerykańskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie niby Ty masz pojęcie o domach pasywnych? W żadnym nigdy nie byłeś ale udajesz specjalistę. Jeżeli ktoś dopuszcza tradycyjne ogrzewanie w takim domu to nie ma o tym pojęcia. Jak moja wiedza przedszkolna potrafi to dostrzec to nie chcę kończyć Twoich studiów ciepłowniczych bo to strata czasu i pieniędzy.

 

Takich słów używa tylko Lord Sith.

Przeszedłeś na ciemną stronę mocy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamili jak zwykle nicnie zrozumiałości,janic nie pisałem ,ją tylko podałem Tobie pierwszy lepszy przykład że istnieją firmy które budują w technologi klasycznej ,również szybko jak w szkieletowej, a mitem jest dom szkielecie w trzy miechy

 

Bo 3miech to często podają na zapas. Zwykle to prosty domek w 1-2miesięcy stawiają. Ale fakt faktem, za to się cenią. Problemem jest to że drewno konstrukcyjne jest drogie. Typowo domek amerykański jest tańszy ale jakościowo też nie za dobry. Lepsze domy to konstrukcje skandynawskie wykorzystujące ciężki szkielet drewniany ale taniej to nie wychodzi bo drewno drogie. Plusem jest to że po paru tygodniach można zamieszkać. Jeżeli komuś zależy na czasie bo musi przykładowo opuścić wynajmowane lokum itp. Ceny zazwyczaj podają podobne do tych co murowane.

Reklama jakiejś firmy mnie nie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...