Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

kamil1987b ma rację pod tym względem że CO w pasywniaku szkieletowym (pasywniaku a ni domu niskoenergetycznym) to bezsens bo nie dałoby się nad tym zapanować - a po drugie niepotrzebne koszta.

Rację ma też schizo85 - co z tego że można mieć zyski ze słońca jak będzie można przegrzać dom i trzeba włączać klimę.

Wolę jednak tradycyjne murowane domy (taki też postawiłem) ze względu na masę akumulacyjną - zyski jeśli są zostaną zmagazynowane, nie przegrzejesz ani nie schłodzisz domu w krótkim czasie.

W pasywnym szkielecie przyjdą ludzie na imprezę to uruchomienie klimy raczej będzie nieuniknione.

W pasywnym murowańcu podkręcisz co najwyżej obroty na reku ;)

 

Na przegrzewanie skuteczna jest wentylacja wyporowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W domu pasywnym nie stosuje się klimy bo dom pasywny sam się ogrzewa i chłodzi. Jeżeli do komfortu jest potrzebna klima to nie jest to dom pasywny a niskoenergetyczny. Właśnie szkielet daje możliwość że podkręcisz reku i będzie chłodniej. W murowanym jak nagrzeją się ściany to ani reku Ci nie pomoże.

 

Ciekawa recepta. Jak na dworze upał,to podkręcić reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.. skoro tak to mam takie pytanie - masz dom pasywny szkieletowy. Przychodzi do Ciebie 12-15 osób na imprezę.Na zewnątrz 20-22stopnie na plusie. Serwujesz gorące dania, leje się wódeczka, żarty itp. Z mojego doświadczenia tyle osób potrafi znacznie podnieść temp w domu murowanym a co dopiero w szkielecie. Jak obniżysz temp bez klimy?

 

Nie trzeba imprezki. Wystarczy przy takiej temperaturze prasowanie+ fasolka, tudzież buraczki, bulkajace na płycie do tego TV i mamy zysk, z ktorym dom z kartongipsu i wełny sobie nie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawę ile ważą te płyty gk ,konstrukcja i wełna ? Ciężar tych materiałów przekłada się na masę akumulacyjną. Zrobisz z silki,pochłonie wiele.

Zrobisz konstrukcję szkieletową pochłonie nic.

Posadzka w szkielecie uczestniczy w akumulacji w zasadzie tylko przy bezpośrednim nasłonecznieniu.

Też mam szkielet ,który nie powstał w 3-y m-ce i 30cm izolacji w ścianach ,50 w stropie,trzyszybowe okna a jak we wrześniu kilka dni chłodnych i bez słońca to chce się uruchomić ogrzewanie.

 

To prawie dom pasywny masz. Aby dom pasywnie mógł się grzać to nie może być za wielki w porównaniu do liczby mieszkańców. Jak będzie 25-35m2 na osobę to taki dom prędzej się ogrzeje pasywnie niż jak 40-80m2/osobę. Temu jest ważne aby taki dom budować na miarę a nie byle jak.

W akumulacji sensownie bierze udział 10cm ściany temu ja dam 2xpłyta gk=25mm, wełny drzewnej 50mm oraz płyta osb 12mm. Wyjdzie tego 87mm masy akumulacyjnej na ścianach. Działówki z belek o szerokości 10cm wypełnionych wełną drzewną o gr.10cm i po jednej stronie dwie płyty gk czyli łącznie 4płyty o łącznej gr.5cm. Czy według Ciebie to mało jak na dom pasywny? Tego już dużo będzie i może za dużo nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak GWC miałby schłodzić dom. Chyba jakieś ogromne GWC. (mówię tutaj o sytuacji gdy mamy upał, gotowanie, goście). Co z odprowadzeniem wilgoci, która latem jest często gorsza w domu niż sama temperatura? Przykład mam z tego lata gdzie odwiedziłem znajomego w nowo wybudowanym domu gdzie miał bodajże 23C w domu ale nie dało się wytrzymać z powodu wysokiej wilgotności. U mnie było 26C gdy na zewnątrz 35C tego samego dnia ale klima utrzymywała komfortową wilgotność w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że reku musi być wspomagany gwc. W każdym domu jak otworzysz drzwi tarasowe to będzie ciężko potem schłodzić ale murowany gorzej.

 

Ja jestem jednak innego zdania. W szkielecie Gdy otworzysz drzwi i zagrzejesz przez to pomieszczenia to po zamknięciu drzwi musisz te pomieszczenia schłodzić - pewnie dużo przewymiarowane GWC da radę. W murowanym domu nagrzejesz powietrze wewnątrz pomieszczeń a po zamknięciu drzwi temp wewnątrz spadnie bo "załatwi to" masa akumulacyjna o niższej temp. Ja to tak rozumię...

Oczywiście wszystko jest zależne od czasu otwartych drzwi, różnicy temp itp, itd. Pewnie w ściśle określonych warunkach każdy z nas miałby rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.. skoro tak to mam takie pytanie - masz dom pasywny szkieletowy. Przychodzi do Ciebie 12-15 osób na imprezę.Na zewnątrz 20-22stopnie na plusie. Serwujesz gorące dania, leje się wódeczka, żarty itp. Z mojego doświadczenia tyle osób potrafi znacznie podnieść temp w domu murowanym a co dopiero w szkielecie. Jak obniżysz temp bez klimy?

 

Jak już bym się spodziewał imprezy to bym wcześniej wychłodził do 18st w salonie a podczas dużej ilości osób i tak podkręci się reku więc będzie dmuchać chłodem. Mam liczną rodzinę więc takich okazji będę miał dużo że będzie dużo ludzi i po zamieszkaniu dam znać jak to wygląda. Ale tak jak sam pisałeś nawet w murowanym się przegrzeje, tyle że w murowanym jak się przegrzeje to nawet jak pójdą goście to w domu dalej będzie gorąco a szkielet szybko się wychłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak GWC miałby schłodzić dom. Chyba jakieś ogromne GWC.

... i właśnie do tego zmierzam ;) Trzeba by zrobić bardzo przewymiarowane GWC oraz reku aby mogły dokonać bardzo dużej wymiany powietrza które obniżyłoby temp. Tylko że to ciągnie za sobą koszta. I co z tego ze zaoszczędziliśmy na samym pozbyciu się centralnego jak musieliśmy to wsadzić w reku i GWC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już bym się spodziewał imprezy to bym wcześniej wychłodził do 18st w salonie a podczas dużej ilości osób i tak podkręci się reku więc będzie dmuchać chłodem. Mam liczną rodzinę więc takich okazji będę miał dużo że będzie dużo ludzi i po zamieszkaniu dam znać jak to wygląda. Ale tak jak sam pisałeś nawet w murowanym się przegrzeje, tyle że w murowanym jak się przegrzeje to nawet jak pójdą goście to w domu dalej będzie gorąco a szkielet szybko się wychłodzi.

 

Murowany latem jak da mu się nagrzać to jego zachwalana masa akumulacyjna robi się problemem i to dużym. Czyżbyśmy mieli inne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak GWC miałby schłodzić dom. Chyba jakieś ogromne GWC. (mówię tutaj o sytuacji gdy mamy upał, gotowanie, goście). Co z odprowadzeniem wilgoci, która latem jest często gorsza w domu niż sama temperatura? Przykład mam z tego lata gdzie odwiedziłem znajomego w nowo wybudowanym domu gdzie miał bodajże 23C w domu ale nie dało się wytrzymać z powodu wysokiej wilgotności. U mnie było 26C gdy na zewnątrz 35C tego samego dnia ale klima utrzymywała komfortową wilgotność w domu.

 

Jak jest upał to raczej się w domu nie siedzi a gdzieś na basenie czy nad rzeką.

Znajomy ma reku z gwc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i właśnie do tego zmierzam ;) Trzeba by zrobić bardzo przewymiarowane GWC oraz reku aby mogły dokonać bardzo dużej wymiany powietrza które obniżyłoby temp. Tylko że to ciągnie za sobą koszta. I co z tego ze zaoszczędziliśmy na samym pozbyciu się centralnego jak musieliśmy to wsadzić w reku i GWC...

 

A co ma CO wspólnego z chłodzeniem domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już bym się spodziewał imprezy to bym wcześniej wychłodził do 18st w salonie a podczas dużej ilości osób i tak podkręci się reku więc będzie dmuchać chłodem.

 

:lol:

To juz jakiś kabaret jest :)

Wychołodzić dom do temperatury 18C latem na przyjście gości, żeby po dwóch godzinach mieć tam i tak 24C czy więcej.

I to ma być komfort.....

Pomijając juz wykonalność tego schłodzenia przy gotowaniu, odkurzaniu, krzątania sie przed imprezą......

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo 3miech to często podają na zapas. Zwykle to prosty domek w 1-2miesięcy stawiają. Ale fakt faktem, za to się cenią. Problemem jest to że drewno konstrukcyjne jest drogie. Typowo domek amerykański jest tańszy ale jakościowo też nie za dobry. Lepsze domy to konstrukcje skandynawskie wykorzystujące ciężki szkielet drewniany ale taniej to nie wychodzi bo drewno drogie. Plusem jest to że po paru tygodniach można zamieszkać. Jeżeli komuś zależy na czasie bo musi przykładowo opuścić wynajmowane lokum itp. Ceny zazwyczaj podają podobne do tych co murowane.

Reklama jakiejś firmy mnie nie przekonuje.

Widać,że masz prawdziwy problem że zrozumieniem tego co się do Ciebie pisze , w ogóle nie zrozumiałości sensu mojego poprzedniego

 

 

 

 

Wpisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już bym się spodziewał imprezy to bym wcześniej wychłodził do 18st w salonie a podczas dużej ilości osób i tak podkręci się reku więc będzie dmuchać chłodem. Mam liczną rodzinę więc takich okazji będę miał dużo że będzie dużo ludzi i po zamieszkaniu dam znać jak to wygląda. Ale tak jak sam pisałeś nawet w murowanym się przegrzeje, tyle że w murowanym jak się przegrzeje to nawet jak pójdą goście to w domu dalej będzie gorąco a szkielet szybko się wychłodzi.

 

...to Cie może trochę zaskoczę - w murowanym domu po wyjściu gości otwierasz (w domu w którym mieszkam nie ma reku) dosłownie na chwilkę drzwi aby przewietrzyć pomieszczenie (5minut), zamykasz i masz chłód. Podczas takiego pobytu ściany nie zdążą ogrzać się od gości.

 

wcześniejsze schładzanie do 18st... a żona i dzieci ględzą nad uchem że zimno w domu... powątpiewam też w samo schłodzenie samego salonu - większa ilość osób podgrzeje go pewnie w bardzo krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawie dom pasywny masz. Aby dom pasywnie mógł się grzać to nie może być za wielki w porównaniu do liczby mieszkańców. Jak będzie 25-35m2 na osobę to taki dom prędzej się ogrzeje pasywnie niż jak 40-80m2/osobę. Temu jest ważne aby taki dom budować na miarę a nie byle jak.

W akumulacji sensownie bierze udział 10cm ściany temu ja dam 2xpłyta gk=25mm, wełny drzewnej 50mm oraz płyta osb 12mm. Wyjdzie tego 87mm masy akumulacyjnej na ścianach. Działówki z belek o szerokości 10cm wypełnionych wełną drzewną o gr.10cm i po jednej stronie dwie płyty gk czyli łącznie 4płyty o łącznej gr.5cm. Czy według Ciebie to mało jak na dom pasywny? Tego już dużo będzie i może za dużo nawet.

 

Czuje się doceniony ale mam 3-y letnie doświadczenie bycia w takim jak mówisz prawie pasywnym domu i uważam ,że masz blade pojęcie o tym o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Murowany latem jak da mu się nagrzać to jego zachwalana masa akumulacyjna robi się problemem i to dużym. Czyżbyśmy mieli inne doświadczenia?

 

Koledzy bardziej bronią tego że dzięki masie ten punkt przegrzania będzie dłuższy niż w szkielecie. Ja się z tym zgadzam ale nie w przypadku domu pasywnego. Taki dom jest tak dobrze zaizolowany i szczelny że dzięki temu do przegrzewania z zewnątrz nie dochodzi jeżeli zadba się o dobre zacienienie okien i przy pracy reku z gwc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.. skoro tak to mam takie pytanie - masz dom pasywny szkieletowy. Przychodzi do Ciebie 12-15 osób na imprezę.Na zewnątrz 20-22stopnie na plusie. Serwujesz gorące dania, leje się wódeczka, żarty itp. Z mojego doświadczenia tyle osób potrafi znacznie podnieść temp w domu murowanym a co dopiero w szkielecie. Jak obniżysz temp bez klimy?

 

Taka impreza podniesie temp. powietrza w szkielecie praktycznie tak samo szybko jak w murowanym. Jeśli masz 20-22oC na zewn. to pewnie taką samą temperaturę mają ściany. Te w szkielecie i te w murowanym. Mur, czy to bedzie 24cm silki, czy 8cm, czy 2,5 płyty gk to podczas imprezy zbyt wiele nie schłodzisz ścianami. Prędkość podnoszenia temperatury podczas takiej imprezy jest znacznie szybsza niż zdolność odebrania nadmiaru tego ciepła przez ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...