Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie widzę rozumowania. Skoro i w jednym i drugim zakładasz taką samą temperaturę po przyjściu gości to szybciej się schłodzi dom szkieletowy. Nawet jak szkieletowy osiągnie większą temperaturę to i tak szybciej się wychłodzi. Jak impreza potrwa parę godzin to mury jednak trochę tego ciepła przyjmą a tego tak szybko potem nie wygonisz.

 

Przyjmą mury, to oczywiste. Ale wiesz ile potrzeba energii żeby ogrzać mur z silikatu o jeden stopień? Wiesz jaka jest pojemność cieplna tego muru? A jeden człowiek powiedzmy generuje 200W ciepła. W domu ze ścianami ciężkimi to właśnie ściany przejmą ciepło. A w domu bez niej wszystko pójdzie w powietrze, które podgrzeje się dużo bardziej niż ściana. Zakładając nawet nie imprezę ale zwykłe codziennie życie 4 osób w salonie połączonym z kuchnią, gdzie ciepło generuje lodówka, gotowanie jakiś TV, komputer pewnie i 4 ludzi to przegrzewanie będziesz miał nadzwyczaj często. Nie wspominam nawet o zyskach ze słońca w taki dzień jak dzisiaj. Nie mów też o żadnym ciężkim szkielecie bo cały Twój dom ma wg Twojego OZC ma 15 MJ/K, mój przy tej samej powierzchni już 53MJ/K, masy akumulacyjnej, z czego u Ciebie pewnie 80-90%, nie chce mi się liczyć dokładnie, przypada na podłogę. A podłoga ma większy opór przejmowania ciepła i nie będzie akumulować ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przyjmą mury, to oczywiste. Ale wiesz ile potrzeba energii żeby ogrzać mur z silikatu o jeden stopień? Wiesz jaka jest pojemność cieplna tego muru? A jeden człowiek powiedzmy generuje 200W ciepła. W domu ze ścianami ciężkimi to właśnie ściany przejmą ciepło. A w domu bez niej wszystko pójdzie w powietrze, które podgrzeje się dużo bardziej niż ściana. Zakładając nawet nie imprezę ale zwykłe codziennie życie 4 osób w salonie połączonym z kuchnią, gdzie ciepło generuje lodówka, gotowanie jakiś TV, komputer pewnie i 4 ludzi to przegrzewanie będziesz miał nadzwyczaj często. Nie wspominam nawet o zyskach ze słońca w taki dzień jak dzisiaj. Nie mów też o żadnym ciężkim szkielecie bo cały Twój dom ma wg Twojego OZC ma 15 MJ/K, mój przy tej samej powierzchni już 53MJ/K, masy akumulacyjnej, z czego pewnie 80-90%, nie chce mi się liczyć dokładnie, przypada na podłogę. A podłoga ma większy opór przejmowania ciepła i nie będzie akumulować ciepła.

 

Ciepło z kuchni i tak wyciąg pochłonie więc to Ci domu nie przegrzeje, no chyba że ktoś ma kuchnie otwarta na salon, wtedy to ina sprawa ale ja takiej nie przewiduję. Jak w takim dniu jak dziś robi się za ciepło to reku by-passem usuwa nadmiar ciepła a dzięki gwc trochę się schładza.

Wiem co to jest pojemność cieplna a skoro tak jak piszesz ściana i tak nie przejmie tyle ciepła to i w murowanym się przegrzeje co następuje bo to już parę osób pisało ze też się przegrzeje. Więc po co pisać o jakiś cudownych właściwościach cegły? Skoro wtedy co trzeba nie podziała to po kiego mi grzyba ona jest potrzebna na ścianach zewnętrznych? Może być w działówkach ale jak się robi szkielet to się nie daje murowanych działówek wiec temu pisałem o wełnie drzewnej w działówkach szkieletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na płd i płn jest tak samo?

 

Audytor OZC liczy zyski słoneczne z uwzględnieniem stron świata. W danych stacji pogodowej którą się wybiera, znajdującej się najbliżej miejsca budowy, są dane dla nasłonecznienia dla 8 głównych kierunków świata i dla kątów okna bodaj 30 60 i 90 stopni odchylenia od poziomu, oczywiście dla każdego miesiąca osobno. A w każdym oknie podaje się w jakim z tych 8 głównych kierunków jest okno skierowane. Jest też suma promieniowania bezpośredniego i rozproszonego. Więc akurat tutaj Kamil winien mieć wszystko policzone prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Ty jeżdżąc samochodem jeździsz zawsze taką samą prędkością? Uzależniasz ją od wielu czynników !!

Tak samo robi się w domu !

 

A czy projektując dom, wstawiasz obojętnie jaką ilość okien ?

A czy projektując dom, wstawiasz taką samą ilość okien od południa, północy itp?

 

A może jednak rozgraniczasz te parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na płd i płn jest tak samo? (chodzi o promienie słoneczne)

 

Przykład z wczoraj, impreza rodzinna w domu ocieplonym od wewnątrz 5 cm styro od zewnątrz 5 cm również grunt 3 cm piach (dom lata 80), na dworze 7C w domu na parterze przed imprezą 20C gdy posiedziało chwilkę 18 osób zrobiło się 24C momentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło z kuchni i tak wyciąg pochłonie więc to Ci domu nie przegrzeje, no chyba że ktoś ma kuchnie otwarta na salon, wtedy to ina sprawa ale ja takiej nie przewiduję. Jak w takim dniu jak dziś robi się za ciepło to reku by-passem usuwa nadmiar ciepła a dzięki gwc trochę się schładza

 

Jaki wyciąg bo nie rozumiem? Mówisz o rekuperacji bo chyba nie chcesz zakładać okapu z wyrzutem na zewnątrz w domu pasywnym? Wiesz ile energii wydziela się przy gotowaniu a jaki jest przepływ powietrza w wentylacji i ile tej energii rzeczywiście "wyciągnie" rekuperacja? A co będzie sterować włączeniem by-passu w rekuperacji? Przecież żeby to chciało działać tak jak mówisz to trzeba by budować prawie inteligentną instalację wentylacji.

 

Brakuje Ci podstaw w fizyce budowli, nadrób to najpierw. Bo na razie piszesz co Ci się jedynie wydaje że będzie. A że tak Ci się wydaje nie znaczy że świat się nagnie do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie ale tu tak http://www.nape.pl/upload/File/biblioteka_ibp/budownictwo_energetyczne/projekt_gruntowego_wymiennika_ciepla.pdf tu liczyli na potrzebę podgrzewania ale piszą z początku że też coś to schłodzi. A jak schłodzi to zależy od ochrony przed przegrzaniem. Jak jej nie ma to gwc nie pomoże.

 

No, ale ja pisze o konkretnym przypadku, czyli o tym, jak napisałeś, ze za pomocą GWC obniżysz temperaturę o 4C w ciągu godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę rozumowania. Skoro i w jednym i drugim zakładasz taką samą temperaturę po przyjściu gości to szybciej się schłodzi dom szkieletowy. Nawet jak szkieletowy osiągnie większą temperaturę to i tak szybciej się wychłodzi. Jak impreza potrwa parę godzin to mury jednak trochę tego ciepła przyjmą a tego tak szybko potem nie wygonisz.

 

Przeczytaj może jeszcze raz dokładniej a może zrozumiesz o co mi chodzi bo wydaje mi się że jest dość logicznie to opisane. Nie przyjmuj tego zdania jako dogryzanie bo nie to jest moim celem - chcę żebyś zrozumiał moje rozumowanie bo ja staram się zrozumieć Twoje.

Chodzi o to że w tym przypadku mury nagrzeją się przez obecność gości może do 22,5 stopnia nawet jeśli będą oni siedzieć kilka godzin, więc temp murów pomoże w obniżeniu temp po ich wyjściu. W szkieleciaku na tą pomoc nie możesz liczyć - mało tego zyski bytowe które cały czas "dom" generuje jeszcze bardziej utrudni schłodzenie domu przez GWC (chyba że będzie ono dużo przewymiarowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Ty jeżdżąc samochodem jeździsz zawsze taką samą prędkością? Uzależniasz ją od wielu czynników !!

Tak samo robi się w domu !

 

A czy projektując dom, wstawiasz obojętnie jaką ilość okien ?

A czy projektując dom, wstawiasz taką samą ilość okien od południa, północy itp?

 

A może jednak rozgraniczasz te parametry?

 

Nie bardzo rozumiem co chcesz powiedzieć. Robiłem OZC dla swojego projektu i założeń o których już pisałem wiele razy. Wyszło jak byk że dając pakiety z większym g zmniejsza się zapotrzebowanie. Pakietów dałem tyle ile mogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze zyski bytowe a jak nawet tych nie ma bo przykładowo na zewnatrz jest pochmurno i -5st to jak z jakimś cudem spadnie temperatura to termostat da znać kablom czy promiennikom aby podgrzały. W końcu z jakimś cudem definicja mówi o 15kWh/m2 wiec skądś to trzeba dostarczyć. Ale to też zależy od sposobu życia mieszkańców. W obliczeniach się przyjmuje jakąś minimalną ilość zysków bytowych ale wystarczy że w domu będzie prawie cały czas jakaś osoba która będzie normalnie użytkować dom więc pojawią się zyski bytowe które nie były brane w obliczeniach i dom może faktycznie zużyć mniej niż się to obliczyło. Więc wszystko też zależy od aktywności.

 

kamil, doczytaj. Zapotrzebowanie cieplne uwzględnia zarówno uśrednione zyski bytowe jak i słoneczne.

Dom pasywny potrzebuje ogrzewania - 10W/m2 i to jest obciążenie cieplne nie uwzględniające zyskó.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wyciąg bo nie rozumiem? Mówisz o rekuperacji bo chyba nie chcesz zakładać okapu z wyrzutem na zewnątrz w domu pasywnym? Wiesz ile energii wydziela się przy gotowaniu a jaki jest przepływ powietrza w wentylacji i ile tej energii rzeczywiście "wyciągnie" rekuperacja? A co będzie sterować włączeniem by-passu w rekuperacji? Przecież żeby to chciało działać tak jak mówisz to trzeba by budować prawie inteligentną instalację wentylacji.

 

...i tu się zgadzam w 100%. Nie dość że chodzi o utrzymanie samej temperatury to jeszcze o bardzo ważną wilgotność. W domu murowanym zmiana wydajności reku spowoduje zmianę wilgotności w domu dopiero za kilka dni. W szkielecie za kilka godzin - wtedy według mnie instalacja wentylacji musi być bardzo dopracowana i doinwestowana żeby był pełen komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z wczoraj, impreza rodzinna w domu ocieplonym od wewnątrz 5 cm styro od zewnątrz 5 cm również grunt 3 cm piach (dom lata 80), na dworze 7C w domu na parterze przed imprezą 20C gdy posiedziało chwilkę 18 osób zrobiło się 24C momentem.
Bardzo dobry przykład braku akumulacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry przykład braku akumulacji.

 

Perm, akumulacja nie działa tak szybko. W murowanym będzie podobnie. Z tym, że im dłuższa impreza tym bardziej jednak można zauważyć różnicę między szkieletem a murowanym. Zauważ, że te 5cm styro oszczedny Grześ ma tylko na ścianach zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu oszkleń. Nawet prawie 100% szkła w ścianach i bez problemy schodzi się do 20-25kWh/m2 bez pompy ciepła.

OZC to jedna wielka ściama i oszustwo, dla ochrony rynku instalacyjnego.

W ścianie wypadają ściany "oddychające" i odprowadzające ciepło do gruntu . Niech Wam , nie wciskają, że dom zużywający do 15kWh/m2 ma mieć okienka strzelnicze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i tu się zgadzam w 100%. Nie dość że chodzi o utrzymanie samej temperatury to jeszcze o bardzo ważną wilgotność. W domu murowanym zmiana wydajności reku spowoduje zmianę wilgotności w domu dopiero za kilka dni. W szkielecie za kilka godzin - wtedy według mnie instalacja wentylacji musi być bardzo dopracowana i doinwestowana żeby był pełen komfort.

W domu 120m2 wys 2.5m przy 20 st.C i wilgotności względnej 40%, by wilgotność osiągnęła 70%, wystarczy 0.9l wody!!!

Człowiek oddychając wydziela 0.6l a parowanie z łazienki, gotowanie wody, kwiatki... Czasem godzina wystarczy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...