Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ty masz dom z BK więc nieduża pojemność cieplna i szkielet będzie lepszy.

 

Mój dom ma pojemność cieplną 12kWh/K. Policz swoją. I nie masz ochoty na zielsko bez chemii?

 

Równie szybko jak nie szybciej wymurowałbyś dom łącznie z nadprożami i wieńcem.

 

Piętro idzie samemu postawić w 3-4 tygodnie. Ja swoje 128m2 postawiłem w 7 tygodni, ale co drugi tydzień nie robiłem, bo opiekowałem się córką jak żona miałą II-gą zmianę.

 

...z tym to pojechałeś. Postawiłem dom z BK kl 500 grubości 24cm. Wykańczam go. Kilka dni temu było około 14 stopni przez 2-3 dni. W czwarty dzień temp na zewnątrz w ciągu doby wyniosła około 1 stopień. W domu temp spadła do jakichś 10 stopni.

 

U mnie jest 10 stC zawsze. Dzisiaj mnie to już zdenerwowało, bo cieplej było na zewnątrz.

 

Stań sobie nogą na alufoxie czy ekranie zagrzejnikowym to poczujesz przyjemne ciepło, coś tam działa zatem. Co do klimatyzatora i działania przy -20C. To akurat przyszło do mnie jedno z prostszych urządzeń, które spokojnie działa poniżej -20C w karcie katalogowej mając podany rekomendowany zakres działania od 24 do - 15C w trybie grzania.

 

Stań jedną nogą na płytce, a drugą na folii, albo szmacie położonej na płytce. Coś tam działa.

Z tym klimatyzatorem, to daj Boże. Idzie zima, stestuję Samsunga Classic + 18000 BTU.

 

2. Moim zdaniem, może być idealnym dodatkiem do dodatkowej izolacji termicznej dachu, poddaszy lub jako izolacja "główna" drzwi garażowych, szop, nieocieplonych strychów, itp.

 

Jako dodatek do dodatkowej izolacji spoko. Kto bogatemu zabroni?

 

Szkoda że w szkielecie nie można działówek zrobić z silki bo by to mogło być dobre rozwiązanie.

 

Dlaczego nie można? Stawiasz działówki z silki, a na nich opierasz szkielet. Magia panie.

 

(...) I tu pojawiają się oczekiwane przeze mnie oszczędności. Dom zimny traci mało ciepła, więc na wyłączeniu ogrzewania oszczędzam więcej! (...)

 

To prawda, ale to nie jest komfort. Stać mnie na ogrzewanie wydać tysiaka rocznie, więc dla oszczędzenia trzech stówek nie będę się bawił w wysyłanie SMS-ów do sterownika, bo gorzej się poczułem w robocie i będę wcześniej. Zresztą u mnie i tak życie na dwie zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To prawda, ale to nie jest komfort. Stać mnie na ogrzewanie wydać tysiaka rocznie, więc dla oszczędzenia trzech stówek nie będę się bawił w wysyłanie SMS-ów do sterownika, bo gorzej się poczułem w robocie i będę wcześniej. Zresztą u mnie i tak życie na dwie zmiany.

 

Wracasz do domu i o ile nie pojawiły się zyski słoneczne to włączasz klimę. Żaden problem. Chyba, żeś chorowity więc częściej musiałbyś pstrykać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie wiązałbym tego ze światłem. Najwyżej można zrobić gniazdko sterowane, ale to i tak raczej tylko dla kobiet, więc niech sobie taka pójdzie, pstryknie co trzeba, bo i tak zanim się przygotuje do kąpieli, to trochę minie. Facet wykąpie się przeręblu jak trzeba, a dzieci... żona zwykle o tym myśli pierwsza, więc pójdzie i pstryknie co trzeba.

Przed kąpielą można włączyć tę specjalną farelkę na 15 minut, co będzie kosztować jakieś grosze. Moc prawie 2kW w małym pomieszczeniu szybko ogrzeje powietrze, choć ściany pozostaną zimne. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo powietrze będzie miało około 30stC.

 

Zakładam, że jest termostat i czasówka. Termostat wyłączy grzanie na czas kąpieli, bo od ciepłej wody i tak temperatura wzrośnie. Po kąpieli w wannie zostawię wodę do ostygnięcia zanim ją spuszczę, więc ręcznik powieszę na farelce ustawionej na godzinę, a 100x częściej po prysznicu czas ten zredukuję do jakiegoś ułamka.

 

Ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie wiązałbym tego ze światłem. Najwyżej można zrobić gniazdko sterowane, ale to i tak raczej tylko dla kobiet, więc niech sobie taka pójdzie, pstryknie co trzeba, bo i tak zanim się przygotuje do kąpieli, to trochę minie. Facet wykąpie się przeręblu jak trzeba, a dzieci... żona zwykle o tym myśli pierwsza, więc pójdzie i pstryknie co trzeba.

Przed kąpielą można włączyć tę specjalną farelkę na 15 minut, co będzie kosztować jakieś grosze. Moc prawie 2kW w małym pomieszczeniu szybko ogrzeje powietrze, choć ściany pozostaną zimne. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo powietrze będzie miało około 30stC.

 

Zakładam, że jest termostat i czasówka. Termostat wyłączy grzanie na czas kąpieli, bo od ciepłej wody i tak temperatura wzrośnie. Po kąpieli w wannie zostawię wodę do ostygnięcia zanim ją spuszczę, więc ręcznik powieszę na farelce ustawionej na godzinę, a 100x częściej po prysznicu czas ten zredukuję do jakiegoś ułamka.

 

Ma sens.

 

Daj sobie spokój. Wybuduj dom, wstaw tanią PC, połóż PV na dach i ciesz się bardzo niskimi rachunkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie z OZC to 3100kWh rocznie na CO. Już mam wylewkę z kablami, a bez PEX-ów. Skuć?

PV... hmmm.... Chciałem założyć 6kVA, ale mi braknie kredytu, a najgorsze, że nie wiem jak to będą bilansować. Nie patrzyłem jak staw pogłębiali i nie chcę skakać na główkę do niewiadomej wody. Poczekam co będzie po nowym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam Bartek co piszesz o obniżaniu temp. w ciągu doby ze względu na to czy jesteście w domu czy nie .Stawiam w ciemno,że zaoszczędzisz na tym z 50PLN/rok .Zakładając,że zrobisz tej klasy izolację o jakiej piszesz. No i ciekawe ile wydasz by zaoszczędzić te 50PLN/rok. Sterowanie tym wszystkim .Szok. No i bywa zawodne.

Może to i ma sens w domach z 24cm silki bez izolacji .W domu zbliżonym do pasywnego absurd.

 

Na dzień dzisiejszy mam włączoną podłogówkę tylko w pokoju dziecka i łazience. A zysków słonecznych w listopadzie miałem (słownie) jeden dzień.

Faktem natomiast jest ,że co drugi dzień odpalam kominek ( grzeje baniak dla CWU) i co nie co promieniuje przez 1-1,5h na salon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie wiązałbym tego ze światłem. Najwyżej można zrobić gniazdko sterowane, ale to i tak raczej tylko dla kobiet, więc niech sobie taka pójdzie, pstryknie co trzeba, bo i tak zanim się przygotuje do kąpieli, to trochę minie. Facet wykąpie się przeręblu jak trzeba, a dzieci... żona zwykle o tym myśli pierwsza, więc pójdzie i pstryknie co trzeba.

Przed kąpielą można włączyć tę specjalną farelkę na 15 minut, co będzie kosztować jakieś grosze. Moc prawie 2kW w małym pomieszczeniu szybko ogrzeje powietrze, choć ściany pozostaną zimne. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo powietrze będzie miało około 30stC.

 

Zakładam, że jest termostat i czasówka. Termostat wyłączy grzanie na czas kąpieli, bo od ciepłej wody i tak temperatura wzrośnie. Po kąpieli w wannie zostawię wodę do ostygnięcia zanim ją spuszczę, więc ręcznik powieszę na farelce ustawionej na godzinę, a 100x częściej po prysznicu czas ten zredukuję do jakiegoś ułamka.

 

Ma sens.

 

U mnie tak t wygląda obecnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam Bartek co piszesz o obniżaniu temp. w ciągu doby ze względu na to czy jesteście w domu czy nie .Stawiam w ciemno,że zaoszczędzisz na tym z 50PLN/rok .Zakładając,że zrobisz tej klasy izolację o jakiej piszesz. No i ciekawe ile wydasz by zaoszczędzić te 50PLN/rok. Sterowanie tym wszystkim .Szok. No i bywa zawodne.

Może to i ma sens w domach z 24cm silki bez izolacji .W domu zbliżonym do pasywnego absurd.

 

Na dzień dzisiejszy mam włączoną podłogówkę tylko w pokoju dziecka i łazience. A zysków słonecznych w listopadzie miałem (słownie) jeden dzień.

Faktem natomiast jest ,że co drugi dzień odpalam kominek ( grzeje baniak dla CWU) i co nie co promieniuje przez 1-1,5h na salon.

 

obniżki mają sens w domach słabo izolowanych ale trzeba po takich obniżkach mieć odpowiednią moc aby szybko nadrobić. Mówię tutaj akurat o ogrzewaniu prądem z termostatami w każdym pomieszczeniu, testowałem i robiło to różnicę co prawda też nie jakąś ogromną ale zawsze. Przy grzaniu gazem natomiast obniżki można było stosować ale góra 1-1,5C inaczej wychodziło drożej. Trzeba też pamiętać że piszę o budynkach słabo zaizolowanych.

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie z OZC to 3100kWh rocznie na CO. Już mam wylewkę z kablami, a bez PEX-ów. Skuć?

PV... hmmm.... Chciałem założyć 6kVA, ale mi braknie kredytu, a najgorsze, że nie wiem jak to będą bilansować. Nie patrzyłem jak staw pogłębiali i nie chcę skakać na główkę do niewiadomej wody. Poczekam co będzie po nowym roku.

 

Jak wyszło Ci zapotrzebowanie na ciepło dla Twojego domu?

Twój dom budowany jest z projektu gotowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok - rozumiem, ale weź pod uwagę że 1m2 Twojej ściany to nie jest 1m2 przegrody o U=0,072 -> tyle wychodzi w miejscu gdzie masz samą izolacje.

Na belce będziesz miał U=0,096 a jej udział w m2 ściany to 10%. Dodatkowo na belkach masz łaty więc tam masz U na poziomie 0,108 (fakt że jest to bardzo mały procent ściany). W konsekwencji U średnie dla 1m2 ściany wyjdzie koło 0,09 albo będzie jeszcze bliższe U=0,1.

rozumiesz już o co mi chodzi?

 

Jak średnie U będzie 0,075 to będzie dobrze bo jak sam napisałeś to drewna będzie jakieś 10% wiec te 10% nie może przesądzić o U=0,09 nawet jakby to było pół na pół to by tak nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzyłeś że Twój dom ma pojemność cieplną 12kWh/K skoro pojemności nie podaje się w kWh a w J? Jaki to jest przelicznik?

 

Już inni odpowiedzieli. Lubię jednostki, które czuję. Czuję kilowatogodzinę, bo rozliczam się w tych jednostkach za energię. Ostatnio jednak pożyczyłem młot udarowy, który miał energię uderzenia max. 25 J i też było to czuć.

Nie przekonuje mnie natomiast pojemność cieplna w dżulach - już kilokalorie byłyby lepsze. Nie wiem też ile to jest kilogram powietrza, czy folii budowlanej. Prosty chłop jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już inni odpowiedzieli. Lubię jednostki, które czuję. Czuję kilowatogodzinę, bo rozliczam się w tych jednostkach za energię. Ostatnio jednak pożyczyłem młot udarowy, który miał energię uderzenia max. 25 J i też było to czuć.

Nie przekonuje mnie natomiast pojemność cieplna w dżulach - już kilokalorie byłyby lepsze. Nie wiem też ile to jest kilogram powietrza, czy folii budowlanej. Prosty chłop jestem.

 

Ja też prosty i temu pytam jak to policzyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...