Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kamil, de gustibus non est disputandum...

 

Pytales sie corki, czy wolalaby miec wiekszy pokoj? Moja ma 18m2, i pomyslow na zagospodarowanie drugiego tyle.

 

Może i by chciała ale tylko po to aby mieć większą powierzchnię do bałaganienia. Już mi wystarczy że w 10m2 nie umie utrzymać porządku. Trzeba zrozumieć że dom pasywny jest domem dla osób raczej biedniejszych którzy chcą mało płacić za ogrzewanie a najlepiej się tym nie martwić. To media itp robią z domów pasywnych drogie technologie dla zamożniejszych ludzi. Skoro ktoś może zbudować 150m2 domu standardowego to za te same pieniądze zbuduje 120m2 domu pasywnego lub jeszcze taniej o ile będzie chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmiar energii zmarnuje się w wylewce przegrzewając dom w połączeniu z zyskami bytowymi czy słonecznymi. Jeżeli CO rozgrzeje płytę do tego stopnia aby grzała dom a w tym momencie pojawią się zyski słoneczne czy bytowe to przegrzeje dom więc urządzenie grzewcze zmarnuje energię którą wytworzyła bo jakby tego nie zrobiło to by zyski ogrzały dom. Jednym słowem zdubluje się ogrzewanie. Ale to może być ciężkie do zrozumienia jeżeli ktoś nie chce zrozumieć. Udowodnić tego też nie mogę a jakbym miał fundusze to bym udowodnił.

 

Faktycznie, być może część energii się zmarnuje i trzeba będzie ją puścić w kosmos. Ale nie inaczej będzie z zyskami bytowymi. Taki przykład: Masz zimą w małym domu bez akumulacji 22 stopnie i przychodzą kumple z oranżadą. Trzeba im jeszcze jakieś papu przygotować, więc kuchenka czy piekarnik w ruch. Do tego TV i kilka innych pierdół, no i mamy 25 stopni. Co wtedy robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w jakimś domu z WG kontrolujesz to? Nawet taki dom możesz przegrzać.Pasywny ma to do siebie że dzięki doskonałej izolacji, zacienieniu i WM z gwc dom nie będzie się przegrzewał. Myślę że w upalne lato jakie mieliśmy w tym roku w domu więcej jak 25-26st nie będzie w takim domu dla rodziny 2+2. Jeżeli komuś to przeszkadza lub miewa też często gości to może zamontować sobie tak jak w każdym domu klimatyzację w salonie i po sprawie.

 

obyś się nie przejechał na tym poglądzie. uważasz, że przy -5*C i braku słońca nie będziesz musiał grzać dzięki zyskom bytowym. zakładając dom 100 m2 o obciążenie 10W/m2 oznacza to, że planujesz kilkaset W zysków bytowych. jak się tego chcesz latem pozbyć bez klimatyzatora? przez przegrody nic nie ucieknie, bo temperatury średnie dobowe ostatnio zdarzają się ponad 20*C przez kilka dni z rzędu. do tego słońce - nawet przy okapach rozproszone promieniowanie będzie grzało dom, poza tym pewnie dom dostanie mimo wysokiego U jakieś ciepło przez przewodzenie. otworzysz drzwi i wpuścisz ciepełko do środka, otworzysz czasem drzwi na taras - to samo. bez większej masy akumulacyjnej ugotujesz się w takim domu po jednym dniu upałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i by chciała ale tylko po to aby mieć większą powierzchnię do bałaganienia. Już mi wystarczy że w 10m2 nie umie utrzymać porządku. Trzeba zrozumieć że dom pasywny jest domem dla osób raczej biedniejszych którzy chcą mało płacić za ogrzewanie a najlepiej się tym nie martwić. To media itp robią z domów pasywnych drogie technologie dla zamożniejszych ludzi. Skoro ktoś może zbudować 150m2 domu standardowego to za te same pieniądze zbuduje 120m2 domu pasywnego lub jeszcze taniej o ile będzie chciał.

 

Zdajesz sobie sprawę, że mniejszy dom ma proporcjonalnie większe straty ? O ile 150m2 będzie pasywnym, o tyle 120m2 przy tym samym przekroju przegród już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile ? 1%, 5%, 15, a może 50% ?

 

 

Nie wiem o ile. Stwierdzam jedynie że będzie to więcej ale na pewno min.5-10% więcej jak nie o 100% więcej. Jedynie budując takie same domy można porównać dla różnych systemów. Nawet jak ja swój zbuduję to nie będzie dowód na wyższość nad tym czy tamtym dopóki się nie porówna do innego.

 

 

Skąd wiesz ile byłoby kablami ? A może byłoby 1300zł.

 

Domek ma niecałe 90m2 i zapotrzebowanie niecałe 14kWh/m2 więc teoretycznie 90x14x0,6=750zł

 

 

 

Nie podałeś żadnego wiarygodnego argumentu, a stwierdzasz fakt. Wszystko co piszesz jest wyssane z palca. Jak teorie Brzeczkowskiego ...

 

Żeby autorytatywnie wypowiadać się na takie tematy trzeba wykazać choć trochę wiedzy i coś udowodnić (zmierzyć lub policzyć) na konkretnym przykładzie.

 

Przy domach energooszczędnych nie da się dokładnie policzyć a co dopiero przy pasywnych. Zazwyczaj patrząc po tym co ludzie podają tu na forum jakie mają zużycie to jest ono mniejsze od zapotrzebowania ale dla domów zwykłych energooszczędnych. Robiąc odpowiednio dobrze dom pasywny zużycie też będzie mniejsze. Ale to są oczywiście moje stwierdzenia które nie potwierdzę bo nie mam jak. Nawet licząc to jest teoria. A pasywnego nie da się dobrze policzyć. Jedynie sama idea pasywności o tym mówi tak jak mówi idea energooszczędności że jest energooszczędne to idea pasywności mówi że dom musi być pasywny. Sama nazwa na to wskazuje i trzeba umieć tak zrobić aby to spełnić a żeby umieć to trzeba rozumieć i chcieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, będzie się przegrzewał od samych zysków bytowych. I to nawet zimą! Brak akumulacji tylko to jeszcze pogorszy.

 

Jeżeli zyskami będzie 24st zamiast 22st to i tak nic prądu na to nie pójdzie więc dom dalej będzie pasywny a każdy dom energooszczędny będzie miał podobne problemy jeżeli będzie miał CO bo przez dużą bezwładność cieplną podłoga będzie grzała i zyski. Duża akumulacja w domach pasywnych będzie przeszkadzać w dogrzewaniu pasywnym ale za to będzie pomagać w chłodzeniu. Temu trzeba dobrać optymalną akumulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosisz o datki? :D

 

Nie mam zamiarów prosić ale jakby ktoś miał możliwości i chęci to mógłbym pomóc w zbadaniu tego. Oczywiście każdy z wybudowanych domków by się sprzedało bez problemu ale przynajmniej na te 3-5lat trzeba liczyć badania aby były rzetelne i realnie pokazywały możliwości. Ale na to trzeba jakieś 10baniek a to dość sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi Kamil, co za różnica?

 

- 1500kWh na grzanie niecentralne + 2500kWh na CWU = 4000kWh rocznie po 0,60zł = 2400zł

- 4500kWh na grzanie centralne + 3000kWh na CWU = 7500kWh rocznie po 0,32zł = 2400zł

 

A jak nie widać różnicy, to po co przepłacać za styropian?

 

Ale na to trzeba jakieś 10baniek a to dość sporo.

 

Ja bym to zrobił za 5 baniek, więc jak znajdziesz sponsora, to się zgłoś do mnie - zostanie ci sporo kasy na czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, być może część energii się zmarnuje i trzeba będzie ją puścić w kosmos. Ale nie inaczej będzie z zyskami bytowymi. Taki przykład: Masz zimą w małym domu bez akumulacji 22 stopnie i przychodzą kumple z oranżadą. Trzeba im jeszcze jakieś papu przygotować, więc kuchenka czy piekarnik w ruch. Do tego TV i kilka innych pierdół, no i mamy 25 stopni. Co wtedy robisz?

 

W zimie 25st z samych zysków nie będzie tragedią ale na początku to można ominąć odzysk ciepła i to pomoże schłodzić jeżeli faktycznie będzie to nie do zniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi Kamil, co za różnica?

 

- 1500kWh na grzanie niecentralne + 2500kWh na CWU = 4000kWh rocznie po 0,60zł = 2400zł

- 4500kWh na grzanie centralne + 3000kWh na CWU = 7500kWh rocznie po 0,32zł = 2400zł

 

A jak nie widać różnicy, to po co przepłacać za styropian?

 

 

 

Ja bym to zrobił za 5 baniek, więc jak znajdziesz sponsora, to się zgłoś do mnie - zostanie ci sporo kasy na czysto.

 

Nie zostanie bo do badań by te domy robiły firmy więc po 500k na jeden trzeba liczyć razy 20 domów i wychodzi 10baniek. Za 250k żadna firma Ci domu nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie 25st z samych zysków nie będzie tragedią ale na początku to można ominąć odzysk ciepła i to pomoże schłodzić jeżeli faktycznie będzie to nie do zniesienia.

 

25 nie będzie tragedią? Przy oranżadzie? :eek:

Czyli jeżeli będzie za ciepło puścisz energię w kosmos. Problem w tym, że u ciebie będzie występował ciągły rozstrzał tych zysków. Albo ich przez pół godziny będzie za dużo, albo przez pół godziny za mało. Ciężko ci będzie w takim domu utrzymać stabilną temperaturę. W domu z akumulacją zawszę tę część energii zmagazynujesz (i górki i doły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obyś się nie przejechał na tym poglądzie. uważasz, że przy -5*C i braku słońca nie będziesz musiał grzać dzięki zyskom bytowym. zakładając dom 100 m2 o obciążenie 10W/m2 oznacza to, że planujesz kilkaset W zysków bytowych. jak się tego chcesz latem pozbyć bez klimatyzatora? przez przegrody nic nie ucieknie, bo temperatury średnie dobowe ostatnio zdarzają się ponad 20*C przez kilka dni z rzędu. do tego słońce - nawet przy okapach rozproszone promieniowanie będzie grzało dom, poza tym pewnie dom dostanie mimo wysokiego U jakieś ciepło przez przewodzenie. otworzysz drzwi i wpuścisz ciepełko do środka, otworzysz czasem drzwi na taras - to samo. bez większej masy akumulacyjnej ugotujesz się w takim domu po jednym dniu upałów.

 

Mi na dom parterowy wychodzi 17W/m2 a to jest przy -20st a nie -5st. Skoro przy -20st dla domu 100m2 wychodzi moc grzewcza 1,7kW to dla -5st ile będzie? 1,2kW? Przy zyskach bytowych to bez żadnego problemu się zrobi pod warunkiem że dom będzie miał odpowiedni metraż pod liczbę mieszkańców.

Oczywiście w lato idzie to w drugą stronę bo te same zyski bytowe zostają a dochodzi wysoka temperatura tyle ze dom pasywny mając lepszą izolacje ścian miej tez przepuści do środka a dzięki zacienieniu okien WM sobie poradzi a jak to będzie za mało to tak jak w każdym domu można zamontować klimę w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...