Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oj ludzie ludzie, jak się czyta, roboty nie macie, trzeba zakasać łapy i robić.

Pierwsze ulega składaniu taki dom w 3d i w tedy widać gdzie i co go boli.

Detale, można sprawdzić w tedy np w programem takim jednym jak ładnie doświetla i co.

Kolejna sprawa, otwieranie drzwi :lol2: Koledzy, chyba 1m3 powietrza waży 1,25 kg około, żeby ktoś się nie pytał.

Jaką pojemność cieplną ma powietrze ? nie czasem 1kg/kJ a litr wody ? nie czasem 4,2 kJ/kg ..

to wylanie 1m3 powietrza to tak samo jak wylanie szklanki wody .. ile m3 przy otworzeniu drzwi się wyleje ?

2 szklanki ? trzy ? to ile to jest jak 1litr wody o 20 st ma 0,023 kWh energii. (0-20). to 1m3 powietrza o tej temp ile ma

0,005 kWh !!! ludzie dajta sa spokój. Do literatury, do wiedzy. Bo przyjęcie z pokorą na klatę, ile się wie, a ile nie dobrze czyni ku rozwojowi.

Też bardzo wiele rzeczy nie wiem, ale wypracowałem sobie system, że staram się rozwiązać problem.

Nie dreptać i kłamać że jest nie do rozwiązania.

 

A pasywny to tylko standard, a nie jakaś technologia konkretna. Bardzo wiele osób traktuje to podobnie.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa, otwieranie drzwi :lol2: Koledzy, chyba 1m3 powietrza waży 1,25 kg około, żeby ktoś się nie pytał.

Jaką pojemność cieplną ma powietrze ? nie czasem 1kg/kJ a litr wody ? nie czasem 4,2 kJ/kg ..

to wylanie 1m3 powietrza to tak samo jak wylanie szklanki wody .. ile m3 przy otworzeniu drzwi się wyleje ?

2 szklanki ? trzy ? to ile to jest jak 1litr wody o 20 st ma 0,023 kWh energii. (0-20). to 1m3 powietrza o tej temp ile ma

0,005 kWh !!! ludzie dajta sa spokój. Do literatury, do wiedzy. Bo przyjęcie z pokorą na klatę, ile się wie, a ile nie dobrze czyni ku rozwojowi.

Też bardzo wiele rzeczy nie wiem, ale wypracowałem sobie system, że staram się rozwiązać problem.

Nie dreptać i kłamać że jest nie do rozwiązania.

 

A pasywny to tylko standard, a nie jakaś technologia konkretna. Bardzo wiele osób traktuje to podobnie.

 

Mam dom bez wiatrołapu i wiem jak szybko ucieka zimą z niego ciepłe POWIETRZE podczas otwarcia drzwi.

Ale że mam sporą akumulację, wszystko momentalnie wraca do normy :)

W styropianowcu trzeba ponownie włączyć system grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak. Zastanawiasz się wtedy, czy jest ci już wystarczająco zimno, żeby włączyć ogrzewanie, ale stwierdzasz, że wystarczy grubsze skarpetki założyć.

 

A nie prościej ustawić ogrzewanie na te 0,5-1oC wyżej ?

Wtedy przynajmniej będzie wiadomo, że w domu energooszczędnym (okolice 30-40kWh) wystarczyło 21,5oC, a w pasywnym, dla zapewnienia podobnego komfortu cieplnego należy ustawić 22oC lub 22,5oC. W czym problem, żeby to stwierdzić ? Może w tym, że domów pasywnych nie ma (mwie dopiero co wybudowała taki dom), albo rzeczywiście tak jest, że trzeba podnieść temperaturę, aby poczuć te źródło promieniowania, a ludzie wstydzą się do tego przyznać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom bez wiatrołapu i wiem jak szybko ucieka zimą z niego ciepłe POWIETRZE podczas otwarcia drzwi.

Ale że mam sporą akumulację, wszystko momentalnie wraca do normy :)

W styropianowcu trzeba ponownie włączyć system grzewczy.

 

Zatem powstałą kolejna teoria. Dom pasywny musi mieć szczelny wiatrołap. A im mniejszy tym lepiej, bo mniej powietrza ucieknie. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podbijanie temperatury żeby był komfort jest ślepą uliczką

w ubiegłych latach takim podbijaniem miałem 24-25- komfortem tego nie nazwałbym

w tym roku utrzymuję temp 22-23

i olewam podział na taryfy

popołudniami pompa pyka sobie do 17 w drogiej od 15

w listopadzie przez 20 dnii roboczych nabije mi w drogiej 20kwh - czyli niby przepłacam 7 zł no ale coś tam może zyskuje na copie

faktycznie w takich domach 20-30 kwh moze brakować promieniowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle domy obliczane są na 20stC w środku, więc prawie każdy dom zużyje więcej w normalnych warunkach eksploatacyjnych, niż wynika to z OZC. Jak piszesz Bartek, w domu pasywnym pasuje mieć jeszcze wyższą temperaturę niż w energooszczędnym, na co wskazują wnioski z wypowiedzi osób takie domy użytkujących.

Czyli ostatecznie dom wyliczony na 15kWh i pasywny, zużyje dajmy na to 18kWh, bo średnia delta będzie o 20% wyższa od założonej. Przy ogrzewaniu czystym prądem oznacza to dodatkowe 180zł rocznie, a tego już Kamil nie uwzględnia. Powiedz mi jeszcze jak wygląda akumulacja ciepła w domu o małej pojemności, w którym normalnie masz ustawione 23-24stC. Ile będzie jak słońce zaświeci?

Do tego niech dojdą jakieś drobne błędy wykonawcze, sąsiad wybuduje sobie dom który zacieni okna, dzieci się wyprowadzą i nie będą sobą grzały domu i z pasywności zostanie marzenie, a zużycie energii wzrośnie dwukrotnie.

 

Ja nie chcę stwierdzać kategorycznie, że pasywność jest zła, ale że jest stanowczo przereklamowana. Samolot i samochód są lepsze od szybowca i auta na pedały, a ładna kochanka jest lepsza od brzydkiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke z innej beczki niz ostatnie dyskusje - dzisiaj ok 13 zasięg penetracji slonca w salonie u mnie to min 5,2m, bo to jest linia wyznaczona na podlodze przez widoczne na fotce meble. Bez nich byloby dalej. Okap latem o tej samej godzinie zatrzymuje slonce przed penetracja, ale dokladnie gdzie nie pamietam. Gdzies blisko ich dolnej krawedzi. Dom jest kopniety w osi polnoc-poludnie ok 30o na wschod.

Mam nadzieje ze to wygeneruje mi sporo zyskow slonecznych. Wlasnie zabieram sie za odplenie mojego zestawu 4+1 czujnikow Netamo, wiec odczyty bede mial co 5min w chmurze z dokladnoscia +- 0,1o C

slonce 1a.jpgslonce 2a.jpg

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołgista też tak mówi od lat i dużo pisze.

 

Dom pasywny ma się grzać w zimie od zysków, a latem nie wpuszczać słońca. Czy ty w tej swojej koncepcji masz zoptymalizowany kształt dachu pod odpowiedni kąt padania promieni? Czy zastanawiałeś się nad zacienieniem od okolicznych obiektów?

Z tego co pamiętam, to masz mieć dużo okien od wschodu i niewiele od zachodu, a południe chyba bez okien, albo jedno, tak? No to jak ci zimą ma słońce przez to południowe okno dom zagrzać? W dodatku na sąsiedniej działce coś stoi i będzie rzucać cień...

 

szambo.jpg Od południa nie będę miał dużo okien tylko więcej od wschodu. Dla tego ustawienia liczyłem OZC i wyszedł wynik jaki wyszedł. Od południa będę miał odpowiedni okap który uchroni przed słońcem gdy go nie będę potrzebował a gdy będzie potrzebne to będzie daleko wpadać i grzać. Sąsiedni dom będzie rzucać cień od zachodu ale i tak wielu raczej się chroni przed zachodnim słońcem. Ale od zachodu to w kuchni słonko będzie dogrzewać jedynie do pokoju bezpośrednio nie dojdzie tylko przez rozproszone promieniowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczylem pojemnosc cieplna swojego domu szkieletowego i wyszlo ze sciany zewnetrzne na wysokosc 2,6m maja pojemnosc 10,4MJ. Dzialowki maja 5,4MJ a wylewka betonowa o gr.10cm 17,7MJ. W scianach zew nie liczylem styropianu. Razem wychodzi 33,5MJ. Nie wiem czy do tego policzyc sufit czy nie ale wtedy dojdzie moze 0,5MJ wiec lacznie jest jakies 34MJ pojemnosci cieplnej. Czy to tak malo jak na dom pasywny?

 

Jakie działówki i ściany zewnętrzne zakładasz do tej pojemności w końcu. Bo już się pogubiłem, szkielet czy ściany ciężkie? Jak na szkielet to coś za duża Ci ta pojemność wychodzi.

 

Też uważam że pasywny jest przereklamowany. Może i pójdzie mało na ogrzewanie, ale ile trzeba włożyć w taki dom na etapie inwestycyjnym i jak trzeba wszystkiego pilnować żeby się nie rozminąć z wyliczeniami. Za koszty dodatkowego ocieplenia mamy pompę ciepła i takie same rachunki jak w domu pasywnym bez zastanawiania się czy jutro będzie świecić słońce i mi dupa nie zmarznie, czy jutro będzie mi się chciało gotować czy obiad na mieście, czy będziemy w domu cały dzień. Jakby tak dobrze policzyć to może okazać się że bez słońca, obecności w domu, małych zysków od sprzętów zimno się zrobi. Ale my tu gadu gadu a to i tak wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i dla każdego domu z osobna. Dla jednego domu pasywnego okaże się że będzie dobrze a dla drugiego z kolei coś poszło nie tak, czy to na etapie planowania czy wykonawstwa i nie działa jak powinno. W domu energooszczędnym mamy dużo większy margines bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle domy obliczane są na 20stC w środku, więc prawie każdy dom zużyje więcej w normalnych warunkach eksploatacyjnych, niż wynika to z OZC. Jak piszesz Bartek, w domu pasywnym pasuje mieć jeszcze wyższą temperaturę niż w energooszczędnym, na co wskazują wnioski z wypowiedzi osób takie domy użytkujących.

 

Problem w tym, że to są teorie. To nie są wypowiedzi ludzi, którzy takowe domy zamieszkują.

Swego czasu pytałem jednego z czołowych projektantów domów pasywnych o to jak projektuje sterowanie ogrzewaaniem w domu pasywnym. Skończyło się na tym, że może mi to zaprojektować. Oczywiście odpłatnie. Powiedzieć mi nie powie, bo to wiedza poparta doświadczeniem oraz indywidualnymi obliczeniami. :) A chodzi o Cezarego Sankowskiego i ten dom - http://www.dom-pasywny.com/projekty-pracowni/dom-pasywny-w-bielawie/

 

Czyli ostatecznie dom wyliczony na 15kWh i pasywny, zużyje dajmy na to 18kWh, bo średnia delta będzie o 20% wyższa od założonej. Przy ogrzewaniu czystym prądem oznacza to dodatkowe 180zł rocznie, a tego już Kamil nie uwzględnia. Powiedz mi jeszcze jak wygląda akumulacja ciepła w domu o małej pojemności, w którym normalnie masz ustawione 23-24stC. Ile będzie jak słońce zaświeci?

 

Buduję dom w którym zrezygnowałem z akumulacji tylko w ścianach zewnętrznych. W podłodze mam 18cm betonu, a działówki z SILKI 8 - 12cm. To nie jest dom bez akumulacji o którym pisze kamil.

Podejrzewam, że mój dom, ze wzgledu na dobrą izolację będziesz tak samo aukumulacyjny jak dom NF40, z silikatowymi ścianami zewnętrznym izolowanymi od zewnątrz. Po prostu ilość may akumulacyjnej skompensuje większe straty. Dobowy spadek temperatury w obu domach będzie podobny.

 

Do tego niech dojdą jakieś drobne błędy wykonawcze, sąsiad wybuduje sobie dom który zacieni okna, dzieci się wyprowadzą i nie będą sobą grzały domu i z pasywności zostanie marzenie, a zużycie energii wzrośnie dwukrotnie.

 

Dlatego zalewam rurki ;)

 

Ja nie chcę stwierdzać kategorycznie, że pasywność jest zła, ale że jest stanowczo przereklamowana. Samolot i samochód są lepsze od szybowca i auta na pedały, a ładna kochanka jest lepsza od brzydkiej.

 

Raczej: Lepsza aktywna kochanka niż pasywna.

 

Co do samej pasywność powiem tak: Mam kasę, więc wolę ją wydać w izolację. Izolacja powinna przetrwać z 50 lat. To mi zagwarantuje spokojną starość. Jakikolwiek bym system grzewczy nie wybrał, to on mi tego nie zagwarantuje.

Nawet jakbym się uparł na pompę ciepła to i tak będzie tańsza do domu pasywnego niż do domu NF40. Mi wystarczy aquarea 3kW za 10k, gdzie dla domu NF40 kupowałbym Aquarea 9kW za 18k (?). Te 8tys. różnicy wole spożytkować na lepsze docieplenie.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciebie Bartek rozumiem. Podejście "buduję dom pasywny, bo to prawdopodobnie dobre rozwiązanie, ale jakby okazało się że nie, to trudno - wstawię PC bo mnie stać" jest racjonalne. Natomiast podejście "będę budował dom pasywny, bo jest najlepszy" uważam za infantylne.

 

Ja miałem dawać rurki, ale uznałem, że wystarczy mi II taryfa, klimatyzator i kominek. Mam jeszcze kanały powietrzne w podłodze, to coś tamtędy też mogę wymyślić. Niemniej jednak to wszystko aktywne systemy, podobnie zresztą jak promienniki Kamila. Po jakiego więc grzyba budować budynek w standardzie pasywnym, żeby go ogrzewać w sposób aktywny... doprawdy nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...