Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Mam taką cenę na Aquarea 3kW jaką napisałem. Ale co ciekawe, Aquarea 3kW daje 3kW przy -15oC. Twoja aquarea 7kW, tylko 4,6kW.

 

Ja mam obciążenie cieplne obliczone na ok. 2,4kW, więc ta 3kW jest idealna. Jakie ty masz obciążenie cieplne ?

 

Kurde że ja nie miałem takiej oferty wtedy, zastanowił bym się nad dołożeniem ocieplenia gdzieś albo nad płytą zamiast fundamentów.

 

Ja mam obciążenie cieplne 3,3 kW ale dla temperatury 22 w środku, dlatego też ta 7kW jest lepszym wyborem niż 5kW bo więcej tańszej taryfy wykorzystam. Z tą 3kW jest pewnie jak z T-Capem, większa sprężarka w środku i ograniczona elektronicznie. Jak masz taką ofertę to bierz z miejsca, drugiej takiej możesz nie znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Każde ciało posiadające temp = posiada też energię, którą odda do ośrodka o niższej energii.

u Ciebie Kamil wyszło 15,4 + 17 wylewka masz 90 kWh od +10 do + 20 st taki zapas energii ..

jeśli dom stanie bez ogrzewania. To zjadając Ci na godzinę 1kWh po 3,75 dnia osiągnie temp +10 st ..

U mnie 13,5 tony drewna + całą piwnica z betonem ...

daje to 33,75 MJ na stopień.. plus płyta stropu 54 MJ plus płyta Fu 54 + ściany 146 MJ daje to 287 MJ przez 3,6 daje

79 kWh na jeden stopień ..a w rozpiętości od 10 do +20 daje 790 kWh ... 32 dni dom będzie stygł do temp od +20 do +10 :lol2:

przy stracie na godzinę 1kWh .. co jest nie realne .. bo strata będzie mniejsza ...

tak że jak wjadę w sezon z nagrzanym domem, to niczym zacznę grzać ... ho ho .. luty mnie zastanie.

a jeszcze, musiało by być 24 godziny 32 dni temp na zewnątrz -20 .. bo w tedy wychodzi na czysto 1kWh na ogrzewanie :D ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zewnętrzna część ściany z silikatu będzie bardziej brała udział w przejmowaniu i oddawaniu ciepła, niż w szkielecie.

Wieczorem przelicze Ci akumulacyjnośc m2 Twijej ściany i ściany z silikatu, zobaczymy to "niewiele"

 

Ja Ci to teraz przeliczę.

Na 1m2 ściany zew:

3,2mb belek o przekroju 50x150mm czyli da to 0,16m2 jej powierzchni oraz 0,024m3. 0,024x550=13,2kg. 13,2x2,5=33kJ

wełny będzie 0,84m2 czyli 0,126m3. 0,126x50=6,3kg. 6,3x1=6,3kJ

płyty drewnopochodna OSB/MFP będzie 0,024m3 razem czyli 0,024x700=16,8kg. 16,8x2,1=35,3kJ

wełna drzewna 0,945m2 co przy gr.5cm da 0,04725m3. 0,04725x50=2,36kg. 2,36x2,1=4,96kJ

łaty 25x50mm będzie 0,055m2 czyli 0,00275m3. 0,00275x550=1,51kg. 1,51x2,5=3,78kJ

dwie płyty gk dadzą 0,025m3. 0,025x1000=25kg. 25x1=25kJ

RAZEM=108,34kJ

 

silka dla gr.25cm na 1m2 ma objętości 0,25m3. 0,25x1500=375kg. 375x0,84=315kJ

 

Wychodzi jak byk 3 razy więcej czyli to nie mała a duża przewaga. BK jest 3razy lżejszy bo średnio 500kg waży z którego się robi więc BK będzie miał podobną pojemność cieplną co mój szkielet. Ale moje pytanie brzmi czy 108kJ na 1m2 ściany szkieletu to tak mało że wszyscy stwierdzają że w szkielecie nie będzie pojemności cieplnej? Jeszcze do tego działówki i wylewka betonowa w płycie na której dom będzie stać.

Edytowane przez kamilb1987b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby? Jeśli jeden dom zużywa 15kWh/m2*rok, a drugi 30kWh/m2*rok, to znaczy, że w tym drugim system grzewczy działa 2x częściej. Czyli działa przy wyższej temperaturze na zewnątrz, a także przy średnim zachmurzeniu (a nie tylko przy całkowitym). Czyli w praktyce właśnie wtedy, kiedy na zewnątrz jest tak, jak dzisiaj, to w pasywniaku będzie 20-22 stopnie i nie będzie niczego, od czego można by się zagrzać, już nie mówiąc o zimnych płytkach.

Mnie to nie zachwyca.

Cieple płytki to chyba tylko w durszlakach juz się spotyka , najczesciej to stan obojętny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi jak byk 3 razy więcej czyli to nie mała a duża przewaga. BK jest 3razy lżejszy bo średnio 500kg waży z którego się robi więc BK będzie miał podobną pojemność cieplną co mój szkielet. Ale moje pytanie brzmi czy 108kJ na 1m2 ściany szkieletu to tak mało że wszyscy stwierdzają że w szkielecie nie będzie pojemności cieplnej? Jeszcze do tego działówki i wylewka betonowa w płycie na której dom będzie stać.

 

A uwzględniłeś tynk do tego, wbrew pozorom dość sporo daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy to chcecie zrobić amortyzację, tylko jak w chińskich rowerkach .. no przecież jest amortyzator..

tylko amortyzator składa się z tłumika ( to co w aucie jest amortyzatorem / a nim nie jest) oraz sprężyny.

dopiero tak stworzony zespół zwie się amortyzatorem.

A w domu taką rolę pełni pojemność cieplna. Bez tego każde większe szarpnięcie wiąże się z włączaniem ogrzewania.

Niczym w moim domu będzie potrzeba coś grzać ? musiało by być to w Wierchojańsku.

Chcecie na twardo robić domy, po co pojemność cieplna itp ..ta .. przecież lepiej zamiast wykorzystać naturę,

to pchać kWh z sieci.

W lecie tak wam tęskno za ogrzewaniem ? przecież też wg OZC straty budynek posiada .. ale zyski są tak duże, że nikt nie potrzebuje ogrzewać, a domy są wygrzane i mają cały mur ciepły, stąd jak przyjdzie zimny wrzesień, to nawet przy +10 w domu nie potrzeba było ogrzewania, co więcej jeszcze otwiera się okna. A dom nie jest szałowo izolowany. Tak samo u moich rodziców, dom bez izolacji... wchodzi w sezon gładko ..

gdzie w blaszanym szkielecie z płyty obornickiej każde wahanie już trzeba grzać, już coś, już śmo...

Mam w nosie dom terorystę, jak nie napalisz to nie będzie ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markava. Liczyłeś zyski słoneczne oraz prędkość ich przyjmowania przez ściany, podłogę ?

W zimie słońce pasa pod dużym kątem. Ile masz W/m2 przy takim kącie ? Ile m2 posadzki, ściany bierze udział w łapaniu zysków ? Ile tych Watów tak naprawdę pójdzie w posadzkę, a ile ogrzeje powietrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markava. Liczyłeś zyski słoneczne oraz prędkość ich przyjmowania przez ściany, podłogę ?

W zimie słońce pasa pod dużym kątem. Ile masz W/m2 przy takim kącie ? Ile m2 posadzki, ściany bierze udział w łapaniu zysków ? Ile tych Watów tak naprawdę pójdzie w posadzkę, a ile ogrzeje powietrze ?

 

Najpierw ogrzeje się powietrze a potem pomału mury. Tak jak pisałem kiedyś to przy U ścianie 0,07 jeżeli w domu będzie stała temperatura 22st to cześć muru będzie miało 21,5st. Nie wiem czy cała jego grubość ale raczej tylko te parę centymetrów aktywnej akumulacji. Im głębiej w murze tym będzie miał on niższą temperaturę. Aby to zaobserwować trzeba byłoby dać czujkę ciepła w silke przed ociepleniem a potem obserwować jaka jest temperatura w zależności od dnia, temperatury zew itp. Temu do akumulacji nadaje się tylko kilka centymetrów przegrody a nie cała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temu do akumulacji nadaje się tylko kilka centymetrów przegrody a nie cała.

 

Akumulacji krótkoterminowej z zysków słonecznych. Ale do ogólnej stabilizacji temperatury w domu już cała grubość ściany. Z resztą ciepło ucieka przez ściany zewnętrzne, więc jak ochłodzi się część silikatu tuż przed ociepleniem to "pociągnie" sobie ciepło z części silikatu bliżej środka domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ogrzeje się powietrze a potem pomału mury. Tak jak pisałem kiedyś to przy U ścianie 0,07 jeżeli w domu będzie stała temperatura 22st to cześć muru będzie miało 21,5st. Nie wiem czy cała jego grubość ale raczej tylko te parę centymetrów aktywnej akumulacji. Im głębiej w murze tym będzie miał on niższą temperaturę. Aby to zaobserwować trzeba byłoby dać czujkę ciepła w silke przed ociepleniem a potem obserwować jaka jest temperatura w zależności od dnia, temperatury zew itp. Temu do akumulacji nadaje się tylko kilka centymetrów przegrody a nie cała.

 

Mi chodzi o szybkość rozpraszania ciepła w posadzce/ścianie względem pojawiających się zysków słonecznych. Obawiam się, że samogrzejny dom merkavy nie będzie w stanie zakumulować tyle, żeby nie musiał grzać. To będą krótkotrwałe "uderzenia" których ściany i podłoga nie zdążą wchłonąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde że ja nie miałem takiej oferty wtedy, zastanowił bym się nad dołożeniem ocieplenia gdzieś albo nad płytą zamiast fundamentów.

 

Ja mam obciążenie cieplne 3,3 kW ale dla temperatury 22 w środku, dlatego też ta 7kW jest lepszym wyborem niż 5kW bo więcej tańszej taryfy wykorzystam. Z tą 3kW jest pewnie jak z T-Capem, większa sprężarka w środku i ograniczona elektronicznie. Jak masz taką ofertę to bierz z miejsca, drugiej takiej możesz nie znaleźć.

 

A no widzisz. Czasami warto się nad tym zastanowić i dołożyć te kilka cm izolacji.

 

Co do zakupu to jeśli zdecyduje się na zakup pompy ciepła p-w to bedzie to najwcześniej za ok. 1,5 roku. Tej zimy nie będę ogrzewał, a w przyszłą mam zamiar przetestować kable + klimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz. Czasami warto się nad tym zastanowić i dołożyć te kilka cm izolacji.

 

Co do zakupu to jeśli zdecyduje się na zakup pompy ciepła p-w to bedzie to najwcześniej za ok. 1,5 roku. Tej zimy nie będę ogrzewał, a w przyszłą mam zamiar przetestować kable + klimę.

 

Problemy w tym że nie miałem oferty takiej jak Ty. Z tymi cenami które miałem i małymi różnicami między poszczególnymi pompami to ekonomiczniej wyszło mi nie dokładać ocieplenia i kupić mocniejszą pompę, baa nawet mogłem jeszcze zejść z grubością ocieplenia i to by wyszło rozsądniej w perspektywie 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markava. Liczyłeś zyski słoneczne oraz prędkość ich przyjmowania przez ściany, podłogę ?

W zimie słońce pasa pod dużym kątem. Ile masz W/m2 przy takim kącie ? Ile m2 posadzki, ściany bierze udział w łapaniu zysków ? Ile tych Watów tak naprawdę pójdzie w posadzkę, a ile ogrzeje powietrze ?

 

Liczyłem to dla stanu bez zysków słonecznych, bo jak będzie doładowanie zyskami słonecznymi, to te 32 dni nigdy nie nastąpią.

totalnie noc 24 godziny na dobę, czas start...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ogrzeje się powietrze a potem pomału mury. Tak jak pisałem kiedyś to przy U ścianie 0,07 jeżeli w domu będzie stała temperatura 22st to cześć muru będzie miało 21,5st. Nie wiem czy cała jego grubość ale raczej tylko te parę centymetrów aktywnej akumulacji. Im głębiej w murze tym będzie miał on niższą temperaturę. Aby to zaobserwować trzeba byłoby dać czujkę ciepła w silke przed ociepleniem a potem obserwować jaka jest temperatura w zależności od dnia, temperatury zew itp. Temu do akumulacji nadaje się tylko kilka centymetrów przegrody a nie cała.

 

Słuchaj Kamil. W stanie stabilnym liczysz całą przegrodę, ale dobowe wahnięcia nasłonecznienia to nie jest stan stabilny. Z tego też powodu wełna, którą masz w ścianie oddzieli tę część biorącą udział w akumulacji dobowej, od części pozostałej. Gdybyś wziął dobowe przekroje temperaturowe twojej ściany i klasycznej ściany dwuwarstwowej, to wyjdzie ci, że u ciebie amplitudy występują praktycznie wyłącznie od środka przed wełną, a w ścianie dwuwarstwowej w całym murze.

Nawet jeśli w ścianie murowanej ocieplonej z zewnątrz, ciepłe powietrze nagrzane od zysków rozgrzeje tylko wierzchnią część ściany, to i tak to ciepło zostanie wchłonięte w pewnym stopniu przez cały mur, bo opór cieplny jego jest mały i to ciepło rozpłynie się jak fala aż do bariery jaką jest styropian. U ciebie Kamil ta bariera w postaci wełny jest płytko, więc w akumulacji dobowej bierze udział tylko niewielka część ściany, o małej pojemności cieplnej.

 

Wyobraź sobie wkład kominkowy, albo kozę z wyłożeniem szamotowym i bez. Wkład z szamotką dłużej będzie się nagrzewał, ale jak już to zrobi, to po zakończeniu palenia jeszcze długo będzie oddawał ciepło. Z tego też powodu stare piece kaflowe były takie wielkie - duża pojemność cieplna, to co prawda dłuższy czas początkowego nagrzewania, ale praktycznie nie dało się pomieszczenia przegrzać, a ciepło było całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Kamil. W stanie stabilnym liczysz całą przegrodę, ale dobowe wahnięcia nasłonecznienia to nie jest stan stabilny. Z tego też powodu wełna, którą masz w ścianie oddzieli tę część biorącą udział w akumulacji dobowej, od części pozostałej. Gdybyś wziął dobowe przekroje temperaturowe twojej ściany i klasycznej ściany dwuwarstwowej, to wyjdzie ci, że u ciebie amplitudy występują praktycznie wyłącznie od środka przed wełną, a w ścianie dwuwarstwowej w całym murze.

Nawet jeśli w ścianie murowanej ocieplonej z zewnątrz, ciepłe powietrze nagrzane od zysków rozgrzeje tylko wierzchnią część ściany, to i tak to ciepło zostanie wchłonięte w pewnym stopniu przez cały mur, bo opór cieplny jego jest mały i to ciepło rozpłynie się jak fala aż do bariery jaką jest styropian. U ciebie Kamil ta bariera w postaci wełny jest płytko, więc w akumulacji dobowej bierze udział tylko niewielka część ściany, o małej pojemności cieplnej.

 

Wyobraź sobie wkład kominkowy, albo kozę z wyłożeniem szamotowym i bez. Wkład z szamotką dłużej będzie się nagrzewał, ale jak już to zrobi, to po zakończeniu palenia jeszcze długo będzie oddawał ciepło. Z tego też powodu stare piece kaflowe były takie wielkie - duża pojemność cieplna, to co prawda dłuższy czas początkowego nagrzewania, ale praktycznie nie dało się pomieszczenia przegrzać, a ciepło było całą dobę.

 

Ale ciepło nie było równomierne tylko przy piecu bardzo gorąco a przy oknach już nie. Rodzice w mieszkaniu w starej kamienicy mają kafloka to wiem jak to wygląda. Może obecne nowocześniejsze są lepsze, nie wiem i nie interesuje mnie ten rodzaj ogrzewania.

Ja rozumiem co oznacza akumulacja i wiem ze jest potrzebna ale bez przesady. Do akumulacji w domu pasywnym wystarczą ściany wewnętrzne, podłoga betonowa i wyposażenie domu. ściany zewnętrzne nie muszą być akumulatorem bo też i nie biorą czynnego efektu w akumulacji zysków słonecznych bo to robią działówki, podłoga i wyposażenie więc po co ściany zewnętrzne maja akumulować? Ściany zewnętrzne murowane z cegły itp materiały zawsze będą wychładzały pomieszczenia. Jedynie działówki są idealnym stabilizatorem temperatury bo jak w domu jest 22st to one też maja 22st i wszystkie meble. To będzie stabilizować a nie ściany zewnętrzne. One mogą jedynie w lato bardziej chłodzić dom ale w pasywnym nie ma takiej potrzeby tylko w domach gorzej izolowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ogrzeje się powietrze a potem pomału mury. Tak jak pisałem kiedyś to przy U ścianie 0,07 jeżeli w domu będzie stała temperatura 22st to cześć muru będzie miało 21,5st. Nie wiem czy cała jego grubość ale raczej tylko te parę centymetrów aktywnej akumulacji. Im głębiej w murze tym będzie miał on niższą temperaturę. Aby to zaobserwować trzeba byłoby dać czujkę ciepła w silke przed ociepleniem a potem obserwować jaka jest temperatura w zależności od dnia, temperatury zew itp. Temu do akumulacji nadaje się tylko kilka centymetrów przegrody a nie cała.

 

To można policzyć, a nie zaobserwować.

Zobacz sobie w u-wercie, jak jest spadek temperatury w murze z silikatu, a jak w szkielaciaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...