Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Dane historyczne z W-wy ,ilości W/m2

-listopad 2014 3dni 200-300 ,reszta to 50-100

-grudzień2014 2dni 150-200 ,reszta to 50-100

-styczeń 2015 2dni 150-200 ,3dni 150-100,reszta to 50

-luty 2015 6dni 200-300( druga połowa),10dni 100-200 ,reszta to 50-100

I tu masz rację marzec już lepiej zwłaszcza druga połowa. 9dni powyżej 400.

Wychodzi na to,że o zyskach możemy mówić przy nasłonecznieniu powyżej 400W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dane historyczne z W-wy ,ilości W/m2

-listopad 2014 3dni 200-300 ,reszta to 50-100

-grudzień2014 2dni 150-200 ,reszta to 50-100

-styczeń 2015 2dni 150-200 ,3dni 150-100,reszta to 50

-luty 2015 6dni 200-300( druga połowa),10dni 100-200 ,reszta to 50-100

Ano. mam przylepiony do chałupy, od południa oczywiście, powiedzmy ogród zimowy (szklarnia do szczepienia :)) Listopad, grudzień, styczeń, pół lutego- zapomnijmy o zyskach. No, widniej i milej jak słonko świeci. I tyle. W drugiej połowie lutego i w marcu widać konkretne efekty. Ubiegłej zimy przez prawie cztery miesiące słońce widziałem aż pięć razy- praktycznie cały czas zgniły wyż z niskimi chmurami warstwowymi. Sorry, taki mamy klimat...

I jeszcze jedno- zyski to ja mam w wolno stojącej szklarni z byle jaką pojedynczą szybą. Przy podwójnej to w upalne dni mam chłodniej w szklarni (parowanie) niż na zewnątrz. Jaki procent tego słonecznego ciepełka przenika do środka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane historyczne z W-wy ,ilości W/m2

-listopad 2014 3dni 200-300 ,reszta to 50-100

-grudzień2014 2dni 150-200 ,reszta to 50-100

-styczeń 2015 2dni 150-200 ,3dni 150-100,reszta to 50

-luty 2015 6dni 200-300( druga połowa),10dni 100-200 ,reszta to 50-100

I tu masz rację marzec już lepiej zwłaszcza druga połowa. 9dni powyżej 400.

Wychodzi na to,że o zyskach możemy mówić przy nasłonecznieniu powyżej 400W/m2

 

Ale to jest dla powierzchni poziomej. Przez pionowe okna moc promieniowania będzie w zimie większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to juz 30cm styropianu daje twojemu mniejsze ZAPOTRZEBOWANIE niż Twoj szkieleciak.

Ciekawe, dlaczego ?

 

Po drugie, na zachodzie koszty robocizny są większe, wiec szkielet i budownictwo modułowe stają sie bardziej atrakcyjne.

 

Bo w OZC przyjąłem dla szkieletu lekką konstrukcję a dla silki ciężką i OZC narzuca jakieś. Jak zmieniłem na 300kJ/m2 powierzchni (jaka mi wychodzi) to zapotrzebowanie spadło mi do poniżej 6kWh/m2. Ale z drugiej strony dla budynku ciężkiego wartość 370kJ/m2 jest też bardzo mała i pewnie jak się zwiększy do odpowiedniej to wynik OZC też będzie niższy. Ale nie jestem pewny cy OZC na pewno dobrze liczy zapotrzebowanie w domach pasywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

|Jak nie jesteś pewny, to skąd ta wiara, że się ogrzejesz promiennikami za 700zł za sezon ?

 

Dlaczego wierzysz w te 700zł/sezon w przypadku szkieletu, a nie wierzysz w to, że konstrukcja z silikatu z 30cm ocieplenia da Ci jeszcze mniejsze zapotrzebowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

|Jak nie jesteś pewny, to skąd ta wiara, że się ogrzejesz promiennikami za 700zł za sezon ?

 

Dlaczego wierzysz w te 700zł/sezon w przypadku szkieletu, a nie wierzysz w to, że konstrukcja z silikatu z 30cm ocieplenia da Ci jeszcze mniejsze zapotrzebowanie ?

 

Myślę bardziej że OZC nie dokładnie liczy tak małe zapotrzebowanie i pewnie błędnie dom murowany bo niemożliwe aby ściana zewnętrzna z silki+30cm styro była lepsza od szkieletu który ma lepsze U. Na pewno zapotrzebowanie poniżej 10kWh/m2 zapewnią jedynie pakiety szybowe bo one znacznie polepszają parametry domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgoda. ale co z okresem letnim i kilkudniowymi upałami ponad 30*C?

 

Tutaj duża masa akumulacyjna to same zalety. Oczywiście w połączeniu z odcięciem od bezpośredniego słońca.

 

Skąd ta pewność?

 

bo ich jest za mało. A jak są to są intensywne (jak dla domu pasywnego) i przegrzewają (podnoszą temperaturę ponad to co ustawiliśmy na sterowniku). To są w pewnym sensie straty.

 

A co do ilości godzin słonecznych i ich mocy to można odczytać np. tutaj: http://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę bardziej że OZC nie dokładnie liczy tak małe zapotrzebowanie i pewnie błędnie dom murowany bo niemożliwe aby ściana zewnętrzna z silki+30cm styro była lepsza od szkieletu który ma lepsze U. Na pewno zapotrzebowanie poniżej 10kWh/m2 zapewnią jedynie pakiety szybowe bo one znacznie polepszają parametry domu.

 

A może szkielet źle liczy ?

Dziwne jest takie przyjmowanie, że jedynie pomyślne wyniki mogą być prawdziwe, jak coś nie pasuje to "OZC nie liczy dokładnie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może szkielet źle liczy ?

Dziwne jest takie przyjmowanie, że jedynie pomyślne wyniki mogą być prawdziwe, jak coś nie pasuje to "OZC nie liczy dokładnie"

 

OZC jest programem do obliczeń jakiej mocy piec sobie w domu założyć. Myślę że nawet przy szkielecie zawyża wyniki ale to się dowiem gdy będę już na etapie projektu u architekta i gdy dam to do obliczeń w PHPP bo chyba jest w tej kwestii dokładniejszy a i tak planowałem w nim liczyć aby mieć porównanie do OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj duża masa akumulacyjna to same zalety. Oczywiście w połączeniu z odcięciem od bezpośredniego słońca.

 

 

 

bo ich jest za mało. A jak są to są intensywne (jak dla domu pasywnego) i przegrzewają (podnoszą temperaturę ponad to co ustawiliśmy na sterowniku). To są w pewnym sensie straty.

 

A co do ilości godzin słonecznych i ich mocy to można odczytać np. tutaj: http://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php?

 

Sam widzisz,że październik-luty ,to lipa .Marzec trochę lepiej . Te suche dane nie uwzględniają kilku rzeczy.

Dzień całkowicie słoneczny w sezonie grzewczym 8-9h uwzględnia też słońce o świcie i na koniec dnia. Praktycznie nie wykorzystywane przez dom .

Nie ma też informacji przy pogodzie częściowo z zachmurzeniem o długości czasu z pełnym słońcem . Jeżeli przebłyski będą kilkuminutowe na przemian z zachmurzeniem to da w ciągu dni godziny,ale efektywność tego żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? pionowe okno będzie zwiększać moc po drugiej stronie okna? Jak to rozumiesz?

 

Gdybyś zamontował kolektory na poziomej ścianie, to ich zimowa wydajność byłaby lepsza. Podobnie jest z oknami - im słońce niżej, tym bardziej nagrzewa wnętrze i można to zaobserwować na przykładzie zimowego oślepienia kierowców.

 

p.s. Niejednokrotnie sugerowano, że lepiej zamontować kolektory na ścianie, niż na dachu. W zimie dadzą więcej ciepła, a w lecie mniej - czyli spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu jakaś dziwna teza :)

 

To po co robiłęś OZC u asolta, skoro nie planujesz "pieca" ?

 

Aby sprawdzać jak się zmienia zapotrzebowanie w razie zmian tego czy tamtego. Ale nie wiem czy na pewno dobrze liczy więc temu będę to robić w innym programie dla porównania. Ale i tak zazwyczaj finalne zużycie różni się od obliczeń ale ma się jakiś punkt zaczepienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC jest programem do obliczeń jakiej mocy piec sobie w domu założyć. Myślę że nawet przy szkielecie zawyża wyniki ale to się dowiem gdy będę już na etapie projektu u architekta i gdy dam to do obliczeń w PHPP bo chyba jest w tej kwestii dokładniejszy a i tak planowałem w nim liczyć aby mieć porównanie do OZC.

 

A policz sobie z ciekawości dom na płycie, a ściany i strop wykonane (od środka) płyta GK dwie warstwy - styropian 40cm - elewacja siatka, klej, tynk. Tylko dla orientacji. Czy nie wzrośnie zapotrzebowanie na moc chłodniczą i moc grzewczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...