Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

W listopadzie, grudniu i styczniu, słońce jest mocno przereklamowane. Dopiero w lutym dzień staje się wyraźnie dłuższy i przy wyżowej pogodzie można w domu odczuć efekt szklarni.

 

Masz rację, u mnie moje kolektory płaskie lutym coś tam pogrzeją :) jest na mycie. Wymienione przez ciebie miesiące to "epizody" które praktycznie nic nie dają. Chociaż mam też kolektor powietrzny, ten natomiast każdy promyczek wykorzystuje i zamienia na ciepło i dogrzewa warsztacik strychowy... Tyle że on wisi oczywiście pionowo na ścianie więc kąt padania dla zimy odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pokazało się na chwilę słońce i wykonałem pomiary:

Czujnik skierowany bezpośrednio na słońce pokazał mi 834W/m2 taka przez chwilę była moc promieniowania. Poszedłem na werandę całkowicie osłoniętą podwójna szybą i wartość promieniowania padająca na podłogę wyniosła 133W/m2.

 

A te 133W/m2 to jest odbite od podłogi, czy położyłeś na niej czujnik poziomo? No i co by zostało z tych 834W/m2 po przejściu przez okno?

 

To tak tylko z ciekawości, bo chwilowe zyski, to jak chwilowy COP - tylko ktoś jak Brzęczkowski się tym podnieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy potrójnej szybie będzie jeszcze gorzej. Różnica współczynnika g jest tam znaczna

 

Kiedyś czytałem jakieś badania gościa, który twierdził że 3 szybowe okna się nie opłacają głównie ze względu na to, że zyski ze słońca dramatycznie spadają a koszt okien odpowiednio wyższy... gość dosyć dokładnie to liczył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach , w których sie zakłada spore dogrzewanie słońcem pewnie tak.

Ja tam wolałem od Słońca odgradzać, niż na nie otwierać, bo co mi po mniejszych o 100zl rachunkach za ogrzewanie, skoro będę musiał w klimę inwestować.

 

Zależy od domu, terenu, klimatu... w zasadzie wszystko jakoś da się dobrać/wykorzystać tylko.... zależy jakie tego są koszty a jakie zyski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazało się na chwilę słońce i wykonałem pomiary:

Czujnik skierowany bezpośrednio na słońce pokazał mi 834W/m2 taka przez chwilę była moc promieniowania. Poszedłem na werandę całkowicie osłoniętą podwójna szybą i wartość promieniowania padająca na podłogę wyniosła 133W/m2. To jeszcze nie koniec, te 133W/m2 to tylko wartość promieniowania padająca. A ile z tego zostało zaabsorbowane i zamienione na ciepło to pozostawiam już Wam do odnalezienia w necie. Ja stawiam, że na taką podłogę z kafelek wartość padania promieniowania zamieniona na ciepło będzie już li tylko polową tego co pada.

 

Bezpośrednio na słonce 834W/m2 . A ile bezpośrednio na słońce ale przez podwójną szybę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te 133W/m2 to jest odbite od podłogi, czy położyłeś na niej czujnik poziomo? No i co by zostało z tych 834W/m2 po przejściu przez okno?

Przemku.

Popatrz jeszcze raz na zdjęcie, tam gdzie wartość na czujniku jest 133W/m2 obok jest czujnik i leży on bezpośrednio na podłodze. Jest to wartość padając na podłogę.

Wartości odbitej od podłogi nie mierzyłem. Te 133W to tyle ile pada na podłogę. Oczywiście można by zbadać ile jest odbite i z różnicy wyliczyć ilie zostaje zamienione na ciepło, ale też można przyjąć, ze połowa z tej wartości będzie zamieniona na ciepło. To właśnie miało być Waszą pracą domową.

To tak tylko z ciekawości, bo chwilowe zyski, to jak chwilowy COP - tylko ktoś jak Brzęczkowski się tym podnieci.

Akurat Brzęczkowski w tej materii to dla mnie jest głupek nie mający pojęcia o czym mówi, bo on jak słusznie zauważyłeś nie mówi a się podnieca.

Swoje podniecenie wyraził w generatorze grawitacyjnym ale do tego trzeba mieć jaja a nie fistaszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy potrójnej szybie będzie jeszcze gorzej. Różnica współczynnika g jest tam znaczna

 

Pakiety z podwójną szybą mają Ug=1,0W/m2 i g=50%. Trzyszybowe można zrobić lepsze bo przy Ug=0,6W/m2 współczynnik "g" może być podwyższone do 62% pakiet Ug=0,6.jpg. Dołożenie czwartej szyby niestety ale jak na razie psuje bardziej te proporcje bo mimo ze Ug spada to g też znacznie a przez to dają gorszy bilans cieplny. Więc najlepsze są pakiety które pokazywałem z Ug=0,6W/m2 i g=62-63%. Na chwilę obecną nie ma lepszych.

Zgadza się większa ich ilość powoduje bardziej przegrzanie domu temu trzeba chronić się okapami. Nawet domy energooszczędne wymagają większych okien niż zwykłe bo okna zmniejszają zapotrzebowanie. Izolacja w domach energooszczędnych jest dobra ale gorsza od pasywnych i nawet jak pasywny będzie miał więcej okien to z przegrzaniem może mieć podobne problemy co dom energooszczędny. Skuteczna ochrona przed słońcem w domu pasywnym pomoże w chłodzeniu go w pasywny sposób ale wątpię że bez klimy uzyska się temperaturę mniejszą niż 25-26st. Dobry dom pasywny nie przegrzeje się do 30st a jak komuś 26st parę razy w roku będzie przeszkadzać to może założyć sobie w salonie klimę. Na pewno nie ma potrzeby robić jakiś kanałówek na cały dom czy coś takiego bo wtedy z szczelnością będzie gorzej. A przegrzać może się każdy dom i na pewno ściany zewnętrzne w utrzymaniu komfortu nie pomogą na tyle aby można było z czystym sumieniem zrezygnować z klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty domu pasywnego mogą być podobne do domu energooszczędnego lub mniejsze a zyskiem będzie już sam lepszy i bardziej komfortowy dom.

 

Tiiaaa . W domu energooszczędnym o wielkości pow takiej jak w Twoim wystarczy PC za mniej jak 25k i jakaś zwykła WM za góra 6k i gra gitara , rachunki za CO i CWU na poziomie planowanych w Twoim szkieletorze,a u Ciebie jak czytam ,to planujesz już klimę czyli jakies 4K + porządna WM za 20K+PC do CWU za jakieś 8K , + jakiś gigantyczny GWC za ok 4K +7K kable promienniki=43000 pln i do tego dużo więcej nakładów na izolację , czyli jak to niby ma być w kosztach takich samych ( albo i mniejszych :D)jak w energooszczędnym ? Fizyki i matematyki i najważniejsze ekonomii musisz przed budową domu trochę chociaż liznąć , zwłaszcza że jak rozumiem ,masz budować praktycznie po całości z kredytu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiiaaa . W domu energooszczędnym o wielkości pow takiej jak w Twoim wystarczy PC za mniej jak 25k i jakaś zwykła WM za góra 6k i gra gitara , rachunki za CO i CWU na poziomie planowanych w Twoim szkieletorze,a u Ciebie jak czytam ,to planujesz już klimę czyli jakies 4K + porządna WM za 20K+PC do CWU za jakieś 8K , + jakiś gigantyczny GWC za ok 4K +7K kable promienniki=43000 pln i do tego dużo więcej nakładów na izolację , czyli jak to niby ma być w kosztach takich samych ( albo i mniejszych :D)jak w energooszczędnym ? Fizyki i matematyki i najważniejsze ekonomii musisz przed budową domu trochę chociaż liznąć , zwłaszcza że jak rozumiem ,masz budować praktycznie po całości z kredytu .

 

Widzę że podobnie jak wielu lubisz wyolbrzymiać aby obalić sens domów pasywnych.

Klima w salonie 4k kosztuje? Ja bym tam kupił raczej coś takiego jak na te parę dni upałów http://allegro.pl/klimatyzator-galanz-2-5kw-inverter-lg-aus-09h53r-i5792288690.html

Raczej wątpię że WM 20k będzie kosztować. Tyle to mi z duzym zapasm wyceniały firmy jak pytałem o dom 150m2 i piętrowy a to jednak będzie 100m2 i brdziej centralnie wszystkie instalacje. Myślę że sam obskoczę z tym no ale jakby nie patrzyć to samą centralę kupić trzeba. Będę szukać takiej o sprawnosci ponad 85%-95% na zasadzie cena do jakości. Według OZC zapotrzebowanie wychodzi 6kWh/m2 a zmieniając sprawność centrali to samo zapotrzebowanie wiele nie skacze do góry.

PC do cwu to raczej taką planuję http://allegro.pl/ariston-nuos-100-powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-i5765490436.html lub taką o większym zbiorniku http://allegro.pl/ariston-nuos-100-powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-i5765490436.html

Na 100m2 domu potrzeba gigantyczne gwc? Zastanawiam sie nad rurowcem albo tak jak podobnie paru inych forumowiczów to wykopię trochę głębszą dziurę na 1m i ułoże rurki do ggwc. Ale ono może być a nie musi tak jak w każdym energooszczędnym domu. Wielu mimo że ma CO z pompą ciepła to gwc też robią więc nie widzę w tym problemu.

Za 25k nie zrobi sie CO z pompą ciepła do domu w taki sposób aby koszt za ogrzewanie domu energooszczędnego był porównywalny do kosztu dogrzania mojego domu pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za 25k nie zrobi sie CO z pompą ciepła do domu w taki sposób aby koszt za ogrzewanie domu energooszczędnego był porównywalny do kosztu dogrzania mojego domu pasywnego.

 

Spokojnie zrobisz na jakimś Panasonicu 7kW.

 

Spytaj maluxa, ile zapłacił za pompę. Jego zużycie, w większym niż Ty domu, znasz.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zrobisz na jakimś Panasonicu 7kW

 

Za 25k kompletny system CO z PC i cwu do domu energooszczędnego 3l aby jeszcze koszt ogrzewania był porównywalny do pasywnego który planuję nie ma szans zrobić. Już sama dobra PC PW o małej mocy 3kW kosztuje 15-20k a do takiego domu 3l to potrzeba pompę 5-7kW która będzie droższa. Do tego jeszcze cwu i CO. A jak jeszcze policzyć aby było bardziej sterowalnie na pomieszczenia to trzeba robić w pokojach wylewki z rurkami a to też koszt. Nie ma szans aby to było tańsze od nie robienia CO ale za to dom pasywny. Już nawet nie mówię o komforcie który w pasywnym będzie nieporównywalnie większy mimo innej opinii większości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 25k kompletny system CO z PC i cwu do domu energooszczędnego 3l aby jeszcze koszt ogrzewania był porównywalny do pasywnego który planuję nie ma szans zrobić. Już sama dobra PC PW o małej mocy 3kW kosztuje 15-20k a do takiego domu 3l to potrzeba pompę 5-7kW która będzie droższa. Do tego jeszcze cwu i CO. A jak jeszcze policzyć aby było bardziej sterowalnie na pomieszczenia to trzeba robić w pokojach wylewki z rurkami a to też koszt. Nie ma szans aby to było tańsze od nie robienia CO ale za to dom pasywny. Już nawet nie mówię o komforcie który w pasywnym będzie nieporównywalnie większy mimo innej opinii większości.

 

ile otrzymałeś wycen kotłowni opartych na pompach ciepła? ile wycen podłogówki nazbierałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...