Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jak już wbiję łopatę a potem skończę to będzie inne gadanie. Niestety fundusze trochę trzymają i przedłużają w czasie ambitne i realne plany.

 

Kamil. Dom pasywny to wierzchołek umiejętności budowlanych ,wszystkich aspektów,problemów jawnych i mniej jawnych.

Ty twierdzisz,że promieniowanie podczerwone to więcej jak 85oC. Śmiem wątpić czy Ci się uda zrealizować ten plan .

Może na początek wybuduj jaką altanę w systemie szkieletowym . Tak dla wprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ile otrzymałeś wycen kotłowni opartych na pompach ciepła? ile wycen podłogówki nazbierałeś?

 

Parę tych ofert dostałem. Ceny opiewały na kwotę 30-50k w zależności jaka firma, pompa itp. Ale przede wszystkim też czas tu wchodzi w grę. Jednak szybciej się zrobi dom w którym nie robisz CO niż z centralnym. Zaletą w łatwości robienia instalacji będzie to że dom będzie o konstrukcji szkieletowej a w takim to łatwiej pójdzie. Ogólnie to ten projekt co chcę jest dość prosty i wszystko się w nim będzie prosto robiło i stosunkowo niedrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 25k kompletny system CO z PC i cwu do domu energooszczędnego 3l aby jeszcze koszt ogrzewania był porównywalny do pasywnego który planuję nie ma szans zrobić. Już sama dobra PC PW o małej mocy 3kW kosztuje 15-20k a do takiego domu 3l to potrzeba pompę 5-7kW która będzie droższa. Do tego jeszcze cwu i CO. A jak jeszcze policzyć aby było bardziej sterowalnie na pomieszczenia to trzeba robić w pokojach wylewki z rurkami a to też koszt. Nie ma szans aby to było tańsze od nie robienia CO ale za to dom pasywny. Już nawet nie mówię o komforcie który w pasywnym będzie nieporównywalnie większy mimo innej opinii większości.

 

Podłogówka w płycie to 4 tyś zł.

I nie wiem, o co Ci chodzi w tym sterowaniem, bo już o różnicowaniu temperatur Ci pisałęm - da się to zrobić.

Sprawdź sobie ceny na Panasoniki 7kW

 

Ile dni mieszkałeś w domu pasywnym i to w dodatku szkieletowym, że twierdzisz ,że jest bardziej komfortowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 25k kompletny system CO z PC i cwu do domu energooszczędnego 3l aby jeszcze koszt ogrzewania był porównywalny do pasywnego który planuję nie ma szans zrobić.

 

Ekhhmmm ja mam dom 5l przy temperaturze w środku 22 stopnie. Cała instalacja nie kosztowała mnie 25 tysi nawet. Ale policzę Ci.

 

Pompa Panasonic 7kW - 16tys

Galmet Maxi 300l - 2,9 tys

Podłogówka - 3 tys

Zawór trójdrogowy z siłownikiem 0,5 tys

 

Daje to w 22,4 tys. Nie pamiętam ile zapłaciłem za śrubunki, jakieś rury, zawory i inne graty ale nie było tego dużo, powiedzmy że aż 1,1 tys. Więc zamknąłem się 23,5 tys. Mam w tym ogrzewanie, CWU i chłodzenie podłogówką, bez żadnych czujników rosy. Uprzedzając fakty że niby chłodzenie podłogówką nie działa, ja przy upałach jak w tym roku jak obczaiłem co i jak miałem w domu nie więcej jak 23 rano i 25 wieczorem.

Edytowane przez schizo85
Tanszy zawór trójdrogowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę tych ofert dostałem. Ceny opiewały na kwotę 30-50k w zależności jaka firma, pompa itp. Ale przede wszystkim też czas tu wchodzi w grę. Jednak szybciej się zrobi dom w którym nie robisz CO niż z centralnym. Zaletą w łatwości robienia instalacji będzie to że dom będzie o konstrukcji szkieletowej a w takim to łatwiej pójdzie. Ogólnie to ten projekt co chcę jest dość prosty i wszystko się w nim będzie prosto robiło i stosunkowo niedrogo.

 

Na jakich pompach ciepła ?

 

Miałeś na takiej ?

http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/domy-do-130m2/samsung-ehs-split-powietrze-woda.html

 

I nadal możesz sobie szkielet stawiać, skoro tak za nim przepadasz.

Oszczędzisz na promiennikach, bezsensownej pompie do CWU, wychładzającej pomieszczenie, 50cm izolacji ze stropu i, 10cm spod płyty i kilkunastu ze ścian.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima w salonie 4k kosztuje? Ja bym tam kupił raczej coś takiego jak na te parę dni upałów http://allegro.pl/klimatyzator-galanz-2-5kw-inverter-lg-aus-09h53r-i5792288690.html

 

A tutaj widać jakie masz pojęcie. Przecież to jest sama jednostka wewnętrzna. Dolicz do tego jeszcze 1500zł na agregat na zewnątrz i montaż którego nikt ci za darmo nie zrobi. Taniej niż 2.5 tyś to klimę jest na prawdę ciężko znaleźć.

 

Co do mojego poprzedniego posta to ja rachunki za CWU mam przy dwóch osobach na razie na poziomie 13zł miesięcznie, a ogrzewanie za październik 30zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy niedawno robił dom.

 

http://extradom.pl/projekt-domu-belfast-iii-dcp268b-WOB1497

 

Całe CO+CWU na pompie ciepła, z instalacją i rurkami i wsjim i robotą wyszło mu 27 tyś. Jakaś polska pompa 9kW, ale nie pamiętał jaka. Dom stoi i na razie nie ma ocieplenia, ale już w nim mieszka i nie narzeka na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil. Dom pasywny to wierzchołek umiejętności budowlanych ,wszystkich aspektów,problemów jawnych i mniej jawnych.

Ty twierdzisz,że promieniowanie podczerwone to więcej jak 85oC. Śmiem wątpić czy Ci się uda zrealizować ten plan .

Może na początek wybuduj jaką altanę w systemie szkieletowym . Tak dla wprawy.

 

Wiem że dom pasywny ogólnie jest trudny do zrobienia temu sobie do niego zrobiłem prosty projekt i zdecydowałem się na szkielet drewniany aby to było łatwiej i pewniej zrobić. Mam na to koncepcję i wiem że się uda.

Myślałem o tym aby zrobić sobie altankę w szkielecie tylko nie mam gdzie jej postawić. Działka jest strasznie nieustawna i nawet z znalezieniem miejsca na dom jest problem. Ale może postawię altankę w miejscu gdzie będzie stał dom ale zrobię go tak aby wykorzystać ściany altanki do budowy domu, czyli że tak je zrobię abym mógł potem ją rozebrać i ściany z altany wykorzystać do budowy szkieletu domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakich pompach ciepła ?

 

Miałeś na takiej ?

http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/domy-do-130m2/samsung-ehs-split-powietrze-woda.html

 

I nadal możesz sobie szkielet stawiać, skoro tak za nim przepadasz.

Oszczędzisz na promiennikach, bezsensownej pompie do CWU, wychładzającej pomieszczenie, 50cm izolacji ze stropu i, 10cm spod płyty i kilkunastu ze ścian.

 

Szkielet bym chciał przy domu pasywny ale przy energooszczędnym poszedłbym raczej w BK na ściany zew i silka na wew. Faktycznie jeżeli w 25k da radę zmieścić się za CO z pompą ciepła to warto to też rozważyć. Najchętniej to bym sobie postawił dwa domy bo i jeden bym chciał zbudować i drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy to zapewne są wiekuiste, a rachunki, cena prądu będzie spadać, bo 30 zapór na Sanie wybudują.

I będzie tyle zielonej energii, że nie będzie wiadomo co z nią zrobić.

Pompa ciepła 50 lat będzie pracować, bez przerwy, bez ingerencji itp.

tak jak u teściów początkiem tego roku, padł piec .. po 2 dniach temp wewnątrz spadła do +8 :bash:

A jak nie było izolacji, to kończąc palić o 22-24 nad ranem bywało +8 / +10 st przy ~-30 na zewnątrz.

Od okna "dawało" takim chłodem ( 3k okno 2 szybowe) jak by ktoś do komory kriogenicznej łeb wsadził.

Fajnie bo koszt ile wychodzi ? 3kzł-4 kzł na ogrzewanie z ciepłą wodą.. nie dość że truje, drugie latanie i pielęgnacja smolucha.

Już lepiej jest przy drewnie, czysto.

Owszem kusi mnie bo mam ~1ha krzaków/lasu i spokojnie za symbolicznie grosze mogę się grzać .. kozuchą 3kW ..

30-40 cm izolacji bez szaleństw.. czy to się opłaci ? czy ten romantyczny proces pozyskania biomasy będzie dobry mając naście lat więcej ..

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można wymyślić coś głupszego, jak rurki w podłodze do pompy ciepła? Pompa ciepła, to urządzenie transportujące ciepło z wartości niższych do wyższych. Latem chłodzi zimą dogrzewa. Umieszczanie rurek w podłodze to zupełny brak wiedzy, lub wiedza ciepłownika( na to samo wychodzi) . Podnosi to koszty ogrzewania, pozbawia komfortu latem, ogranicza wykończenia podłogi.

Podobnie bezmyślnym rozwiązaniem, jest jedno urządzenie do wszystkiego. Przewymiarowanie, by grzało i przy -30 i przy +3, niedopasowanie, by grzało wodę do + 60 cały rok a w domu +23 zimą i latem.

Bardzo proszę tych, źle wykształconych czy po prostu nie znających fizyki, by nie zaśmiecali wątku o komfortowej i dopasowanej instalacji niecentralnej.

NAPRAWDĘ DLA MNIEJ INTELIGENTNYCH I CIEPŁOWNIKÓW JEST TU SPORO WĄTKÓW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można wymyślić coś głupszego, jak rurki w podłodze do pompy ciepła?

 

Chyba będę pierwszym, który będzie mógł to potwierdzić lub podważyć. Buduję dom jakże zgodny z duchem wątku i mam zamiar ulokować w podłodze zarówno rurki jak i kable.

 

Podobnie bezmyślnym rozwiązaniem, jest jedno urządzenie do wszystkiego. Przewymiarowanie, by grzało i przy -30 i przy +3,

 

A jednak sam to proponujesz...

Co więcej, piszesz też że inwerter potrafi pracować poniżej -20 czy nawet -25oC.

 

niedopasowanie, by grzało wodę do + 60 cały rok a w domu +23 zimą i latem.

 

PC grzeje zasobnik, który przeważnie posiada grzałkę. W momencie, w którym sprężarka nie da rady, lub COP będzie zbyt niski i nie będzie sensu zarzynać sprężarki, wówczas lecimy na grzałkach. Co w tym złego ? Za to w lecie i w okresach przejściowych mamy wodę 3-4x taniej

 

Bardzo proszę tych, źle wykształconych czy po prostu nie znających fizyki, by nie zaśmiecali wątku o komfortowej i dopasowanej instalacji niecentralnej.

 

Dopasowanej ? Zarówno kable jak i inwerter proponujesz przewymiarowywać, więc o co chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakich pompach ciepła ?

 

 

Oszczędzisz na promiennikach, bezsensownej pompie do CWU, wychładzającej pomieszczenie, 50cm izolacji ze stropu i, 10cm spod płyty i kilkunastu ze ścian.

Mozesz napisac dlaczego bezsensownej pompie. Chodzi Ci o tego Aristona.?

Ale z wychladzaniem pomieszczenia fakt. Mimo ze czerpnie i wyrzutnie mam na zewnatrz kanaly w miare zaizolowane to cala pompa_jednostka jest zimna. Kondensuje sie na tylnej sciance. Mowa o innej pompie do cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę pierwszym, który będzie mógł to potwierdzić lub podważyć. Buduję dom jakże zgodny z duchem wątku i mam zamiar ulokować w podłodze zarówno rurki jak i kable.
Chłodzenie podłogą nie jest komfortowe, a porównania zużycia między ogrzewaniem podłogi podczerwienią a grzaniem wylewki już dawno były zrobione.

A jednak sam to proponujesz...

Co więcej, piszesz też że inwerter potrafi pracować poniżej -20 czy nawet -25oC.

Nie tylko inwerter, nawet starsze urządzenia. Proszę Sobie sprawdzić w zamrażarce. Skoro jest tam -25 st.C to ciepło od - 24 było odbierane.

Poza tym, na bardzo duże potrzeby, przy ogromnych mrozach jest ogrzewanie elektryczne. Pozwala też ono na zakup mniejszej i efektywniejszej klimatyzacji.

PC grzeje zasobnik, który przeważnie posiada grzałkę. W momencie, w którym sprężarka nie da rady, lub COP będzie zbyt niski i nie będzie sensu zarzynać sprężarki, wówczas lecimy na grzałkach. Co w tym złego ? Za to w lecie i w okresach przejściowych mamy wodę 3-4x taniej
Po pierwsze cena, po drugie słabe wykorzystanie zalet inwertera. Przy 100% obciążenia DC jest 30% oszczędniejszy od AC, przy 50% 400% a przy 30% 900%

Przy grzaniu zasobnika, praca jest ON/OFF na 100%.

No i nie ma klimatyzacji.

Dopasowanej ? Zarówno kable jak i inwerter proponujesz przewymiarowywać, więc o co chodzi ?
Boże broń przewymiarować inwerter. A kable... grzejniki elektryczne z precyzyjnym termostatem utrzymując stałą temperaturę zużywają tyle samo niezależnie od mocy na m2 a w przypadku zadaniowości (np. podgrzanie łazienki z 22 do 28 rano i wieczorem ) to nawet mniej zużyje większa moc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem pompy ciepła nie jest zakres temp czy -20 czy -30 tylko to szronienie wymiennika i rozpiętość temperaturowa ..

ogrzanie od -20 do +20 to jest 40st .. stąd sprawność maleje.

a już nie mówię o -30 ..

 

Szronienie przy -20? a skąd ta woda?

Jeżeli by zabrakło ciepłą, dogrzeje ogrzewanie, np. kable w podłodze. Jedno urządzenie do wszystkiego, może wymyślić tylko ciepłownik, tak jak 130% sprawności na rachunkach za gaz. To jak klej "do wszystkiego"

Proponuję Panu nie brać poważnie tego co uczą na "ogrzewnictwie" oni zawsze będą zwalczać zeroenergetyczność i coś koło tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem pompy ciepła nie jest zakres temp czy -20 czy -30 tylko to szronienie wymiennika i rozpiętość temperaturowa ..

ogrzanie od -20 do +20 to jest 40st .. stąd sprawność maleje.

a już nie mówię o -30 ..

 

E tam, przeciez TB twierdzi ze to nie problem, a czynnik roboczy wrze juz przy -52 oC, wystarczy tylko zmniejszyc cisnienie tego czynnika. Proste jak budowa cepa a producenci pomp widac o tym nie wiedzą, tak jak nie wiedzą ze ich sprzety pracuja przy COP=12-15. Problem jest w tym ze mają słabo wykształcone kadry, a wystarczy zatrudnic jak eksperta TB i juz mamy przełom jak nie rewulcję. Gdy do tego dołozyc generator grawitacyjny to wszelkie problemy z ogrzewaniem, zanieczyszczeniem srodowiska znikają jak za dotknieciem czarodziejskiej rózdzki, pozostanie problem górnictwa, no ale TB nie jest cudotwórcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipotetyczny maksymalny COP pompy cieplnej / silnika w obiegu Carnota wynosi 11. Fizyka już dawno określiła kres i jakie warunki idealne trzeba by był spełnić.

Panie Tomaszu, kiedy Pan zrozumie i pokornie przyjmie że ktoś też myśli? czemu Pan ciągle sądzi..! niech Pan przyjmie, że łatwo jest udowodnić, że ogrzewanie na rurkach- jeśli ktoś chce ma sens, szczególnie w ciepłych domach ..

Ja jestem zwolennikiem kolektorów słonecznych i ogólnie wykorzystania tego co daje natura, owszem pompa ciepła też jakby

jest lejkiem- w który zbiera się ciepło, aby po ponownym sprężeniu ogrzanego gazu, odzyskać z nawiązką energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie podłogą nie jest komfortowe,

 

Zgadzam się i dopowiem, że sufitem również. Jeśli dom potrzebuje chłodzenia, to lepsza będzie ppci, bo opróćż obniżenia tempratury obniży również wilgotność.

 

a porównania zużycia między ogrzewaniem podłogi podczerwienią a grzaniem wylewki już dawno były zrobione.

 

Ani widu, ani słuchu tych porównań.

 

Poza tym, na bardzo duże potrzeby, przy ogromnych mrozach jest ogrzewanie elektryczne. Pozwala też ono na zakup mniejszej i efektywniejszej klimatyzacji.

 

No i to jest w końcu sensowna odpowiedź.

 

Po pierwsze cena, po drugie słabe wykorzystanie zalet inwertera. Przy 100% obciążenia DC jest 30% oszczędniejszy od AC, przy 50% 400% a przy 30% 900%

Przy grzaniu zasobnika, praca jest ON/OFF na 100%.

 

Każda pompa ogrzewa wodę w trybie on/off. Liczę się z tym, że nie będzie to COP=12 lub 20, ale 3-4 w zupełności wystarczy.

 

Boże broń przewymiarować inwerter.

 

Jak zatem dobierasz moc inwertera do domu jak w temacie ?

 

A kable... grzejniki elektryczne z precyzyjnym termostatem utrzymując stałą temperaturę zużywają tyle samo niezależnie od mocy na m2 a w przypadku zadaniowości (np. podgrzanie łazienki z 22 do 28 rano i wieczorem ) to nawet mniej zużyje większa moc.

 

Zgadzam się. W łazience bardziej efektowne będzie ogrzewanie powietrza grzejnikiem elektrycznym z wentylatorem niż podłogą.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...