Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mozesz napisac dlaczego bezsensownej pompie. Chodzi Ci o tego Aristona.?

Ale z wychladzaniem pomieszczenia fakt. Mimo ze czerpnie i wyrzutnie mam na zewnatrz kanaly w miare zaizolowane to cala pompa_jednostka jest zimna. Kondensuje sie na tylnej sciance. Mowa o innej pompie do cwu.

 

O jakiej ?

Jaką ma sprawność poniżej 0C ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipotetyczny maksymalny COP pompy cieplnej / silnika w obiegu Carnota wynosi 11. Fizyka już dawno określiła kres i jakie warunki idealne trzeba by był spełnić.

Pan zostawi Carnota w spokoju, nie ma on żadnego znaczenia. Jak wymieni Pan sprężarkę na taką co zrobi to samo zużywając 1/2 kWh - to efektywność nie wzrośnie? A jak wykona za 1/10?

Panie Tomaszu, kiedy Pan zrozumie i pokornie przyjmie że ktoś też myśli? czemu Pan ciągle sądzi..! niech Pan przyjmie, że łatwo jest udowodnić, że ogrzewanie na rurkach- jeśli ktoś chce ma sens, szczególnie w ciepłych domach ..
Nie mam nic do rurek, poza ceną i większym zużyciem, co bardzo łatwo porównać, ale ja pisałem o tym, że jak już rurki to na suficie. Przecież pompa ciepłą to głównie chłodzenie. A i ogrzewanie wtedy tańsze.

Ja jestem zwolennikiem kolektorów słonecznych i ogólnie wykorzystania tego co daje natura, owszem pompa ciepła też jakby
Kolektory się nie sprawdziły, więcej kłopotów niż zysków. Wolę małe zużycie, lub zasobnik z pc. Do niego ewentualnie, tani kolektorek, bo 25m miedzianej rurki jest wewnątrz.

 

jest lejkiem- w który zbiera się ciepło, aby po ponownym sprężeniu ogrzanego gazu, odzyskać z nawiązką energię.
Nie lubię akumulacji, to nigdy się nie sprawdzi. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan zostawi Carnota w spokoju, nie ma on żadnego znaczenia. Jak wymieni Pan sprężarkę na taką co zrobi to samo zużywając 1/2 kWh - to efektywność nie wzrośnie? A jak wykona za 1/10?

 

Jedynie co możesz zrobić to zbliżyć się do COP'a teoretycznego (np. COP=11 dla A7W35). Zdajesz sobie sprawę, że gdybyś przekroczył wartość teoretyczną sprawności to stworzyłbyś perpetum mobile ?

Edytowane przez Barth3z
dla A7W35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie podłogą nie jest komfortowe, a porównania zużycia między ogrzewaniem podłogi podczerwienią a grzaniem wylewki już dawno były zrobione.

Nie tylko inwerter, nawet starsze urządzenia. Proszę Sobie sprawdzić w zamrażarce. Skoro jest tam -25 st.C to ciepło od - 24 było odbierane.

Poza tym, na bardzo duże potrzeby, przy ogromnych mrozach jest ogrzewanie elektryczne. Pozwala też ono na zakup mniejszej i efektywniejszej klimatyzacji.

Po pierwsze cena, po drugie słabe wykorzystanie zalet inwertera. Przy 100% obciążenia DC jest 30% oszczędniejszy od AC, przy 50% 400% a przy 30% 900%

Przy grzaniu zasobnika, praca jest ON/OFF na 100%.

No i nie ma klimatyzacji.

Boże broń przewymiarować inwerter. A kable... grzejniki elektryczne z precyzyjnym termostatem utrzymując stałą temperaturę zużywają tyle samo niezależnie od mocy na m2 a w przypadku zadaniowości (np. podgrzanie łazienki z 22 do 28 rano i wieczorem ) to nawet mniej zużyje większa moc.

Misiu! Przecież miałeś zrobić generator? Zabawa w Słodowego nie wyszła? Nie poddawaj się, może inny drucik? Klej kropelka? Taka nam nadzieję zrobiłeś tym generatorem a tu kiszka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność GWC żwirowego 40/1 ale nadal nie jest to perpetum- bo nie oto w tym chodzi ..

tu chodzi o lejek na energię .. im mniejszej siły trzeba aby zebrać ciepło tym lepiej.

Przy GWC potrzeba tylko wentylatora .. o nikłej mocy .. fakt nie daje jakiś super +30 st..

ale ilość energii jest oszałamiająca, no ktoś zapyta co ty pleciesz..

no ale jak jest -20 a powietrze na wylocie ma +2 st , a potrzeba było 100 wat na wentylator .. to samo przez się mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan zostawi Carnota w spokoju, nie ma on żadnego znaczenia. Jak wymieni Pan sprężarkę na taką co zrobi to samo zużywając 1/2 kWh - to efektywność nie wzrośnie? A jak wykona za 1/10?

 

Cykliczna durnota.

 

A jak kocioł zużywa 3 tony węgla na sezon, to nie wystarczy wymienić go na taki, co zużyje 300kg?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność GWC żwirowego 40/1 ale nadal nie jest to perpetum- bo nie oto w tym chodzi ..

 

Miałem na myśli sprężarkę i cykl Carnota. I to dla konkretnej wartości, czyli DZ 7oC i GZ 35oC, choć to nierealne wartości dla domu jak w temacie.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhhmmm ja mam dom 5l przy temperaturze w środku 22 stopnie. Cała instalacja nie kosztowała mnie 25 tysi nawet. Ale policzę Ci.

 

Pompa Panasonic 7kW - 16tys

Galmet Maxi 300l - 2,9 tys

Podłogówka - 3 tys

Zawór trójdrogowy z siłownikiem 0,5 tys

 

Daje to w 22,4 tys. Nie pamiętam ile zapłaciłem za śrubunki, jakieś rury, zawory i inne graty ale nie było tego dużo, powiedzmy że aż 1,1 tys. Więc zamknąłem się 23,5 tys. Mam w tym ogrzewanie, CWU i chłodzenie podłogówką, bez żadnych czujników rosy. Uprzedzając fakty że niby chłodzenie podłogówką nie działa, ja przy upałach jak w tym roku jak obczaiłem co i jak miałem w domu nie więcej jak 23 rano i 25 wieczorem.

 

Kable i promienniki do domu wychodzą mi max 5k. To co liczę te 2k więcej to precyzyjne sterowanie cyfrowe a taki jeden sterownik jest drogi plus nieprzewidziane naddatki. W wodnej podłogówce nie ma dokładnego sterowania w pomieszczeniach. Co z tego że ustawi się coś na rozdzielaczu skoro on zanim zatrybi to trochę minie. Jeszcze do pompy nie doliczyłeś koszt montażu no chyba że sam umiesz to zrobić. Ale nawet z tym to różnica między tym co podałeś a tym co ja będę miał to jakieś 12k. To jest różnica która faktycznie można zniwelować poprzez odjęcie izolacji. Tylko że za 15lat pompa padnie i będzie trzeba kupić nową. Pewnie nie będzie się jej dało łatwo podłączyć bo będą inne, może i tańsze ale jednak koszt trzeba ponieś i tak co 10-15lat. Dodatkowa izolacja się nie zużyje i jak dziś ściana będzie mieć U=0,075 to za 50lat też tyle będzie no chyba że się podziurawi paroizolację i wilgoć zniszczy przegrodę. Temu ja będę dawać jeszcze listwy pod przestrzeń instalacyjną aby jakieś przybijanie obrazu do ściany itp nie zniszczyło paroizolacji. w przestrzeni instalacyjnej co prawda będzie wełna ale drzewna a ona może przyjąć znacznie więcej wilgoci od zwykłej nie tracąc na parametrach. Nietrwałym elementem dom jeżeli chodzi o parametry są okna bo gaz mimo wszystko się ulatnia z biegiem lat i szyba traci idealne parametry jakie miała przy produkcji ale to nie jest duża różnica typu ze dwu krotna a dotyczy każdego domu. Ale za to można je wymienić za 20-25lat i dalej będzie dobrze. Tu akurat przy wymianie będzie trudniej w przypadku samych pakietów niż zwykłych okien ale jak za spore oszczędności na początku to i tak warto.

Oczywiście jak TB uda się zrobić ten generator i wszyscy będziemy mieć darmowy ekologiczny prąd to izolowanie nie będzie potrzebne ale zobaczymy bo na razie to czarno widzę. Miało to być prędko a jednak tak nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność GWC żwirowego 40/1 ale nadal nie jest to perpetum- bo nie oto w tym chodzi ..

tu chodzi o lejek na energię .. im mniejszej siły trzeba aby zebrać ciepło tym lepiej.

Przy GWC potrzeba tylko wentylatora .. o nikłej mocy .. fakt nie daje jakiś super +30 st..

ale ilość energii jest oszałamiająca, no ktoś zapyta co ty pleciesz..

no ale jak jest -20 a powietrze na wylocie ma +2 st , a potrzeba było 100 wat na wentylator .. to samo przez się mówi.

 

Po 19 latach robienia gwc, definitywnie z tym skończyłem! Od 6 lat inwertor, mniej pobiera i więcej daje. Jest też tańszy. Gdyby gwc były choć w części takie nie, rezygnowałbym z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się i dopowiem, że sufitem również. Jeśli dom potrzebuje chłodzenia, to lepsza będzie ppci, bo opróćż obniżenia tempratury obniży również wilgotność.
Zdecydowanie będzie lepsza, nie będę stosował rurek, to pewne. Nie da się nimi zrobić prawidłowej instalacji.

Ani widu, ani słuchu tych porównań.
Mając jedno i drugie w tym samym lokalu, po porównaniach wybrałem ogrzewanie podłogi podczerwienią (pisałem o tym) było ponad 1/3 taniej i większy komfort. Na podłogówkę przeszedłem po założeniu ppci , lepiej współpracuje z ciepłym powietrzem

No i to jest w końcu sensowna odpowiedź.
Od pierwszego postu o tym mariażu pisałem. ppci i elektryczne

Każda pompa ogrzewa wodę w trybie on/off. Liczę się z tym, że nie będzie to COP=12 lub 20, ale 3-4 w zupełności wystarczy.
Pełna zgoda, dlatego nie łączę grzania wody i domu. ppci nie grzeje wody i może chodzić na 30% - dając 1500W a pobierając 120-130. (np moja toshiba w sklepie. Jak ktoś chce zobaczyć, jest włączona przez podlicznik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co możesz zrobić to zbliżyć się do COP'a teoretycznego (np. COP=11 dla A7W35). Zdajesz sobie sprawę, że gdybyś przekroczył wartość teoretyczną sprawności to stworzyłbyś perpetum mobile ?

 

Można przyjechać i zobaczyć jak grzeje toshiba pobierając 120-140W - grzejnik 1200W się nie wyrabia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....W wodnej podłogówce nie ma dokładnego sterowania w pomieszczeniach. Co z tego że ustawi się coś na rozdzielaczu skoro on zanim zatrybi to trochę minie. ....

 

Piszesz to jako praktyk czy teoretyk, wydaje mi sie za jako teoretyk który powtarza zasłyszane slogany, w podłogówce mozna miec dokładne sterowanie poszczegolnych pomieszczeń nawet z histerezą 0,1 oC co udowodnił swoim przykładem kol. homecactus podajac tu na forum wykresy zmian temperatury w swoim domu. Wazne jest zastosowanie odpowiednich regulatorów oraz takie zaprojektowanie podłogówki aby moc grzejnika podłogowego była odpowiednia do strat w poszczegolnych pomieszczeniach (max do 20% przewymiarowana) W rozdzielaczu poza wstepna regulacją hydrauliczna dla zrównowazenia i ustawienia przepływów zgodnie z obliczeniami nie robimy nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mialem regulacje drzwi i okien, chlopaki robili przeciagi, a temp. pow spadla do ok 14o. Potem bez wlaczonego ogrzewania wrocila do normy.

Lubie akumulacje.[ATTACH=CONFIG]338533[/ATTACH]

 

Mogę tylko współczuć, że tak spadło. To wina ogrzewania.

A muchy lubią g... i co z tego?

Piszę w tym wątku o domach zużywających na utrzymanie komfortowej temperatury cały rok i 200 l cwu dziennie do 20kWh/m2

A Pan ile kWh zużywa?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...