Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Sami pisaliście że pompy to już przy niższych temperaturach potrafią grzać dalej z dobrym COPem to już z tego się wycofujecie? A nawet jak w mrozy z COP1 będzie grzało to w bilansie rocznym i tak będzie to korzystne.

Taka pompka co poniżej -5 wodę Ci zagrzeje to raczej nie za 2 cz 5 K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do ogrzewania domu taka pompa to też parę tyś nie kosztuje.
kamil ty chcesz wydać na kabelki, sterowniki, PC do CWU, do tego bojlerek żebyś mógł się zimą umyć lub przepływowe ogrzewacze. To podlicz to razem a potem porównaj Z porządną PC (panas teraz wypuszcza taką 3 i 5kW) i do tego podłogówka.

Na twój domek podłogówka to max 3K i trochę twojej inicjatywy.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa w domu pasywnym do ogrzewania to przerost formy nad treścią. Jak masz zapotrzebowanie 10kWh/m2 to myślisz że z pompa będziesz miał 3kWh/m2?

 

Może nie 3, ale 4 ;)

Poza tym mam cwu z dobrym COP'em, a cwu w takim domu bierze więcej niż CO czy nCO.

 

Ja to liczyłem na swój przyszły domek 104m2 i rodzina 2+2. Nie wiem ile u Ciebie by wyszło ale za cwu podobnie a za kable i promienniki dodatkowe jakieś 2-3k od tego co mi wychodzi. Jeszcze trzeba zaznaczyć że Twój domek jest specyficzny bo nikt tak nie buduje i nie budował więc niewiadomo jak się będzie spisywać jeżeli chodzi o trwałość i ogólne założenia. Temu pewnie z małej obawy wolisz zatapiać rurki w podłodze by móc ewentualnie wsadzić pompę ciepła aby w razie niepowodzenia mieć niskie rachunki.

 

A teraz niespodzianka:

"Panasonic rozpoczął akcję promocyjną zachęcającą do zakupu pomp ciepła Aquarea. Wszyscy instalatorzy, którzy od 2 listopada do 31 grudnia 2015 roku nabędą zestaw All-In-One i zarejestrują swój zakup otrzymają kupon rabatowy na 48-calowy telewizor Panasonic 4K."

- http://instalreporter.pl/aktualnosci/swiateczna-promocja-aquarea-dla-instalatorow/

 

Dawajcie więcej takich promocji to nie będę miał dylematów :)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami pisaliście że pompy to już przy niższych temperaturach potrafią grzać dalej z dobrym COPem to już z tego się wycofujecie? A nawet jak w mrozy z COP1 będzie grzało to w bilansie rocznym i tak będzie to korzystne.

 

Człowieku, jak oglądasz pompy, to może zerknij do tego, co deklarują producenci.

Są pompy i pompy.

Czy każdy samochód potrafi jechać z prędkością 200km/h ?

 

Policzyłeś sobie koszt roczny grzania CWU taka pompą ?

Wiesz, ile trwa nagrzanie takiego zbiornika przy temperaturze poniżej 0C ?

 

Ja mam mały zbiornik - 120l - ale ma do dyspozycji 12kW żeby go ogrzać, wiec nawet trzy długie prysznice pod rząd problemem nie są.

A w takich pompkach do CWU jest zbiornik 120 l i moc 0.8kW na jego podgrzanie.

Przynajmniej tak ma jakiś tani Ariston, za 3,5 tyś zł.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś sobie koszt roczny grzania CWU taka pompą ?

Wiesz, ile trwa nagrzanie takiego zbiornika przy temperaturze poniżej 0C ?

 

generalnie na forum panuje opinia, że te pompki CWU są nie wiadomo dla kogo. taniej w instalacji i pewnie w eksploatacji wyjdzie chyba grzanie CWU w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie na forum panuje opinia, że te pompki CWU są nie wiadomo dla kogo. taniej w instalacji i pewnie w eksploatacji wyjdzie chyba grzanie CWU w taniej taryfie.

 

pompy co cwu przy większym zużyciu mogą się opłacać. generalnie wszystko zależy od tego ile tej wody zużywamy. kolega asolt gdzieś na forum pisał, że opłaca się grzać bojler w 2giej taryfie. Może przytoczy swoją wypowiedź. Chyba że znajdę tą dyskusję pomiędzy nami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę:

 

Najtaniej inwestycyjnie jest ogrzewac wodę w II taryfie jezeli nie mamy pompy ciepła całosezonowej. Pompa dedykowana do cwu nie ma sie szansy zwócic w okresie wynikajacym z róznicy kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych w porównaniu z bojlerem grzanym w II taryfie.

Gdy jest do grzania uzywana pompa ciepła calosezonowa p-w to wybór jest jeden grzeje ona rózniez cwu, pomimo tego co twierdzi TB, gdy grzejemy pompą p-p to wtedy bojler i II taryfa g12w, wbrew temu co twierdzi TB, on by chciał mnozyc pompy. wypowiedź kolegi asolt'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie na forum panuje opinia, że te pompki CWU są nie wiadomo dla kogo. taniej w instalacji i pewnie w eksploatacji wyjdzie chyba grzanie CWU w taniej taryfie.

 

 

Dlatego też sens ma akumulacyjny dom 3l, z kablami albo grzałką i wodną podłogówką i wysoko grzany bojler na CWU.

Oczywiście w drugiej taryfie. Kamilowi przypomnę, że druga taryfa to również cały weekend, a w tygodniu przez dwie godziny "dzienne" można sobie spokojnie wodę przygotować i ewentualnie dom dogrzać, jeśli słońca brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też sens ma akumulacyjny dom 3l, z kablami albo grzałką i wodną podłogówką i wysoko grzany bojler na CWU.

Oczywiście w drugiej taryfie. Kamilowi przypomnę, że druga taryfa to również cały weekend, a w tygodniu przez dwie godziny "dzienne" można sobie spokojnie wodę przygotować i ewentualnie dom dogrzać, jeśli słońca brak.

 

Mam wątpliwości co do komfortu w domu akumulacyjnym grzanym taryfowo. Nawet na chłopski rozum jeżeli by się chciało to pojąć to jak się utrzymywa w domu stałą temperaturę to po wyłączeniu ogrzewania ona będzie spadać. Nie da się bez jakiegoś przegrzania aby po czasie temperatura miała tą samą wartość i nawet akumulacja w tym nie pomoże bo to jest zależne od strat budynku. A jak dom będzie lepiej zaizolowany w standardzie pasywnym to jego ogrzewanie jest sporadyczne i nie przyniesie realnych oszczędności. A mimo to tańsza taryfa dalej nie rozwiązuje problemu z energochłonnością budynku tylko z rachunkami. A w ekologii też chodzi o to aby dom prawie nic nie zużywał a lepiej jakby był energetycznie dodatni. Wiem że produkowane materiały używane w budownictwie mała mają wspólnego z ekologią ale wolę dołożyć izolacji i dzięki temu mieć cały czas niskie zużycie niż kombinować. Nawet nie wiem czy u siebie mogę mieć inne taryfy ale kiedyś z ciekawości zapytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy może mieć różne taryfy :)

 

a przy takiej temperaturze, jak teraz (około 0C), to jak wracam do domu, to jest o 0.2C mniej. Czasem 0.3

O ile wyłączę kocioł, bo inaczej on trzyma stałą temperaturę.

 

O tyle spada między 7 a 16. Jak jest słońce, to nie spada.

Jakbym miał dwie taryfy, to bym o 13 zaczynał grzanie i o o 16 miałbym dokładnie tyle samo, co w momencie wyjścia.

Jakbym miał jeszcze lepiej zaizolowany dom, tak na jakieś 3l, to zmiany byłyby jeszcze mniejsze. A po południu, jak jesteś w domu, a nie grzejesz, to zyski bytowe "trzymają" temperaturę

 

A mimo to tańsza taryfa dalej nie rozwiązuje problemu z energochłonnością budynku tylko z rachunkami.

 

przecież właśnie o to chodzi

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...