Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

OZC to uwzglednia, przeliczyłem ostatnie moje obliczenia i cóz wyszło

 

1) typ kostrukcji: bardzo lekka - 6150 kWh/a

2) : srednia - 5817 kWh/a

3) : bardzo cieżka - 5610 kWh/a

 

Róznica miedzy skarajnymi typami to prawie 10%, czy to mało?

 

Mnie chodziło o uwzględnienie że ściana ma silkę o gr. 24cm zamiast 18cm. W doby przypadkach Da sie tym konstrukcji bardzo ciężki ale wynik OZC będzie ten sam. Dlaczego? Przez to że do OZC bierze się pod uwagę te 10cm przegrody? Ale jak to liczy skoro w przypadku domu parterowego zazwyczaj sufit jest z belek drewnianych wypełnionych izolacją a w typie konstrukcji podają że są betonowe podłogi i sufity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie chodziło o uwzględnienie że ściana ma silkę o gr. 24cm zamiast 18cm. W doby przypadkach Da sie tym konstrukcji bardzo ciężki ale wynik OZC będzie ten sam. Dlaczego? Przez to że do OZC bierze się pod uwagę te 10cm przegrody? Ale jak to liczy skoro w przypadku domu parterowego zazwyczaj sufit jest z belek drewnianych wypełnionych izolacją a w typie konstrukcji podają że są betonowe podłogi i sufity.

 

Róznica pomiedzy silka18 24 cm jest bardzo mała, program nie przelicza typu konstrukcji, ten typ trzeba samemu przeliczyc lub dobrać z istniejacych opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/2 grubosci przegrody ale nie wiecej niz 10 cm, a przynajmniej tak mnie uczono

 

A czemu 10cm a nie całej masywnej konstrukcji? Przykładowo jeżeli ściana nośna ma 24cm grubości to czemu cała nie jest liczona? Nie wierzę że Pan się tego nie dowiadywał. Pytam o to Pana bo zna Pan dokładnie ten program i powinien wiedzieć czemu tak a nie inaczej się to liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu 10cm a nie całej masywnej konstrukcji? Przykładowo jeżeli ściana nośna ma 24cm grubości to czemu cała nie jest liczona? Nie wierzę że Pan się tego nie dowiadywał. Pytam o to Pana bo zna Pan dokładnie ten program i powinien wiedzieć czemu tak a nie inaczej się to liczy.

 

Jak znajde uzasadnienie dlaczego 10 cm to podam, a jezeli sciana wewnetrzna ma 24 cm to brane jest 2x10=20 cm, praktycznie tylko 4 cm nie jest wzgledniane, dla sciany wewnętrznej 18 cm cała jej grubosc jest uwzgledniana bo 2x10> 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajde uzasadnienie dlaczego 10 cm to podam, a jezeli sciana wewnetrzna ma 24 cm to brane jest 2x10=20 cm, praktycznie tylko 4 cm nie jest wzgledniane, dla sciany wewnętrznej 18 cm cała jej grubosc jest uwzgledniana bo 2x10> 18.

 

Trochę niejasności z tym OZC w takim razie ale z tego co pamiętam to przeważnie twoje wyliczenia pokrywają się ze zużyciem rzeczywistym. Jeśli można wiedzieć od ilu lat robisz te obliczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę niejasności z tym OZC w takim razie ale z tego co pamiętam to przeważnie twoje wyliczenia pokrywają się ze zużyciem rzeczywistym. Jeśli można wiedzieć od ilu lat robisz te obliczenia?

 

Od 6, zgodnosc obliczen od stanu rzeczywistego nie zalezy tylko od mojej dokladnosci ale głownie od tego jaka jest zima w danym roku tzn na ile odbiega od sredniej wieloletniej najblizszej stacji meteo i stopnia wyschniecia budynku tzn ile lat jest zamieszkany.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audytor musi źle liczyć. "U" przegrody wylicza z lambdy materiału, a to jest kompletne nieporozumienie i nieznajomość fizyki. Podaje U ściany, z definicji podaje się U termosu, zamkniętej bryły.

Czy U okna, choć w oknie straty przez przewodzenie to margines.

 

Człowieku co Ty ciągle za bzdury piszesz ! nie masz pojęcia o tym, a piszesz jak byś wiedział.

A z oknem to strzeliłeś normalnie. Pierwsze sobie zobacz bilans okna, a później pisz swoje wywody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie różnice powinny być mniejsze.

 

wg mnie różnica może i jest tak- grzać ? nie grzać.

Już to nie tak dawno przeliczałem, jak długo budynek będzie stygł z danej temperatury, owszem później to trzeba nagrzać.

Ale jeśli ziemia nie miała by oceanów.. to widać po różnicy jak kończy się zima, jak kończy się lato.

Przecież śnieg po 10 Kwietnia- to tak jak by padał końcem sierpnia ? a widział ktoś śnieg w końcu sierpnia ? oczywiście poza górami.

Jeśli śnieg spadnie w okolicy 1 maja - to równie dobrze było by koło 10 sierpnia - przecież dzień jest równie długi, słońce tak samo świeci..

 

Od 6, zgodnosc obliczen od stanu rzeczywistego nie zalezy tylko od mojej dokladnosci ale głownie od tego jaka jest zima w danym roku tzn na ile odbiega od sredniej wieloletniej najblizszej stacji meteo i stopnia wyschniecia budynku tzn ile lat jest zamieszkany.
U 1D policzysz na kolanie, w pamięci itp ..

U 2D już trzeba wyliczyć MES lub empirycznie potwierdzić, ponieważ katalogi mostków, czy inne rzeczy, nie są precyzyjne. Nie mówiąc o wymienia ciepła 3D.

A... jeszcze szczelność tu może się wsio obrócić do góry nogami.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku co Ty ciągle za bzdury piszesz ! nie masz pojęcia o tym, a piszesz jak byś wiedział.

A z oknem to strzeliłeś normalnie. Pierwsze sobie zobacz bilans okna, a później pisz swoje wywody.[/quote ]Nie jest moją winą, że Szanowny Pan nie zna lub nie rozumie fizyki. WARTO się jej uczyć. Fizyka budowli na politechnice nie jest fizyką tylko praniem mózgu.

Sam Szanowny asolt przyznał się, że U wylicza z lambdy! Czy może być coś bardziej głupiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę niejasności z tym OZC w takim razie ale z tego co pamiętam to przeważnie twoje wyliczenia pokrywają się ze zużyciem rzeczywistym. Jeśli można wiedzieć od ilu lat robisz te obliczenia?

Szanowny asolt się nie zna. Przecież posługuje się OZC, a to zwykły marketing. Nie jest problemem podać zużycie przy hydraulicznym ogrzewaniu, bo to ogrzewanie mało zużyć nie "potrafi", zużywa więcej niż potrzeby domu.

Prosty przykłąd

Po zmarginalizowaniu strat przez wentylację (90% odzysku ) i pozbyciu się strat instalacyjnych ( grzejniki z termostatami na dole, na ścianach działowych, grzejniki promiennikowe z nadmuchem gorącego w dół w łazienkach) żaden dom nie zużył na ogrzewanie więcej jak 30 kWh/m2 rocznie (540 zł miesięcznie na samo grzanie w domu 150m2 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku co Ty ciągle za bzdury piszesz ! nie masz pojęcia o tym, a piszesz jak byś wiedział.

A z oknem to strzeliłeś normalnie. Pierwsze sobie zobacz bilans okna, a później pisz swoje wywody.[/quote ]Nie jest moją winą, że Szanowny Pan nie zna lub nie rozumie fizyki. WARTO się jej uczyć. Fizyka budowli na politechnice nie jest fizyką tylko praniem mózgu.

Sam Szanowny asolt przyznał się, że U wylicza z lambdy! Czy może być coś bardziej głupiego?

 

Nie, nie moze byc, ma Pan całkowitą racje. Tak liczą tylko ciepłownicy, nieuki, szkodniki, oszusci, ze nie powiem prostu matoły i debile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest moją winą, że Szanowny Pan nie zna lub nie rozumie fizyki. WARTO się jej uczyć. Fizyka budowli na politechnice nie jest fizyką tylko praniem mózgu.

Sam Szanowny asolt przyznał się, że U wylicza z lambdy! Czy może być coś bardziej głupiego?

 

No to wytłumacz nam ciepłownikom jak inaczej obliczyć U ściany jak nie z lambdy, wytłumacz nam głupkom tą fizykę. Czekamy na Twoje oświecone teorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wytłumacz nam ciepłownikom jak inaczej obliczyć U ściany jak nie z lambdy, wytłumacz nam głupkom tą fizykę. Czekamy na Twoje oświecone teorie.

 

Tego sie nie liczy, to się wie. Kto wie??? tylko TB, który popatrzy na przegrodę juz wie ile wynosi U. Nie kazdemu jest dana taka zdolnosc.

Takm ma marginesie czekałem na kolejne rewelacje odnosnie ozc od TB, działam na niego jak czerwona płachta na byka. Ja wiem, jestem juz stracony bo ciepłownik ze mnie, ale te politechniki to dopiero jaskinia zła, co z tym zrobic wie tylko TB, co prawda i izolowanie teraz nie jest na tapecie bo generator grawitacyjny wszystko zmienił, co nie zmienia faktu istnienia problemu politechnik. One wraz z producentami i dystrybutorami energii są przyczyna całego zła, a TB niczym Don Kichot chce to wszystko roz....c.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział kto kiedyś badanie wytrzymałości na rozciąganie?

 

 

Na podstawie tego określa się maksymalną siłę, po przyłożeniu której materiał wciąż pracuje w przedziale sprężystości - czyli tzw. granicę plastyczności Re [MPa=N/mm2]. Na podstawie tej wartości określa się wartość maksymalnych naprężeń na ściskanie, skręcanie, zginanie i ścinanie. Na podstawie tych wartości buduje się konstrukcje - w tym i te, które latają w kosmos.

 

A teraz przychodzi jakiś Brzęczkowski i mówi, że ta cała wiedza to gówno, bo on robi to inaczej od 25 lat i jest 10x lepiej, a na wszelkie pytania odpowiada - próbka w laboratorium nie może być miarodajna, bo ma inny kształt i testowana jest w innych warunkach.

 

Ale jest spoko. Jak tam generator czarnej dziury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajde uzasadnienie dlaczego 10 cm to podam, a jezeli sciana wewnetrzna ma 24 cm to brane jest 2x10=20 cm, praktycznie tylko 4 cm nie jest wzgledniane, dla sciany wewnętrznej 18 cm cała jej grubosc jest uwzgledniana bo 2x10> 18.

 

Skoro program liczy 10cm przegrody to co z pozostałą wartością się dzieje? To co więcej to szkodzi czy polepsza właściwości? Bo na pewno jakiś wpływ ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wytłumacz nam ciepłownikom jak inaczej obliczyć U ściany jak nie z lambdy, wytłumacz nam głupkom tą fizykę. Czekamy na Twoje oświecone teorie.
Liczy ten kto się nie zna. Jak już pisałem, 25 lat temu nikt nie liczył i domy nie przekraczały na liczniku 30kWh/ jak instalator nie popełnił błędów wykonawczych. Obliczenie wprowadzono, by chronić rynek instalacyjny.

wytłumacz nam głupkom tą fizykę

Proszę bardzo:

Zacznę od definicji, przytoczę jej drugą część mniej znaną.

W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy :

1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.

Czy wyjaśniać Panu poszczególne punkty, dlaczego nie ma U ściany - bo jest warunek nieskończoności, czy jak ściana odprowadza ciepło równolegle przez fundament. Czy jak ściana "oddycha" bark paroizolacji.

Tyle definicja

Teraz lambda i U . Lambda jest mierzona w warunkach stabilnych ( nie ma różnicy ciśnień, wilgoci, delta T jest 1 st. i to samo środowisko jest po obu stronach

U mamy w praktyce .

 

Niech Pan pochodzi dziś w grubym wełnianym swetrze i cienkiej flaneli z folią, przekona się Pan, dlaczego Lambda to nie U

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...