Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

kamil, liczyłeś masę akumulacyjną domu ? Liczyłeś jaki będziesz miał dobowy spadek temperatury ?

Skoro nie liczysz na akumulację to dobowe zmiany temperaturowe będziesz miał dość duże. Obawiam się, że ogrzewanie w drugiej taryfie w twoim domu nie będzie efektywne. Będziesz musiał grzać czystym prądem w G11 lub w pierwszej taryfie G12. W takiej sytuacji 1kWh może Cię kosztować 60-70gr, gdzie u mnie 1kWh będzie oscylował ok. 10gr (pompa ciepła w drugiej taryfie).

 

Jakie promienniki i panele planujesz zakupić ?

 

Z grubsza patrzyłem na średnie ceny bez rabatów itp. Jak będę na etapie że będę musiał je kupić to wtedy będę dokładniej szukać i pytać. Na chwile obecna nie mam jakiegoś konkretnego producenta na myśli. Będę szukać dobrych i w dobrej cenie. Nie będę kupować na pewno 2razy droższych markowych bo nawet jak jakieś tańsze wytrzymią 20lat to za 20lat będą pewnei efektywniejsze i tańsze do kupienia i w sumie wyjdzie to lepiej niż od razy kupować drogi i pożądne.

Liczyłem masę budynku. Działówki mają pojemność ok.5,4MJ, z ściany nośnej liczę tylko 9cm przegory czyli 2x plyta gk, wełna drzewna i łaty oraz płyta osb i to łącznie daje ok.4,9MJ pojmeności cieplnej. 10cm płyty fundamentowej da pojemnosć ok.17,7MJ. Sufitu nie liczyłem ale da jakieś 2MJ czyli 5cm wełny drzewnej i płyta gk bo reszta to granulat czyli nieistotne. Czyli razem mam 5,4+4,9+17,7+2=30MJ pojemności cieplnej. W przliczeniu na kJ/m2 powierzchni domu wychodzi 30000/104=288,5kJ/m2 pojemności. OZC przyjmuje średni budynek na poziomie 260kJ/m2 więc smiało można stwierdzić że to daje średnią konstrukcję budynku a nie tak jak mi sugerowano lekką konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z grubsza patrzyłem na średnie ceny bez rabatów itp. Jak będę na etapie że będę musiał je kupić to wtedy będę dokładniej szukać i pytać. Na chwile obecna nie mam jakiegoś konkretnego producenta na myśli. Będę szukać dobrych i w dobrej cenie. Nie będę kupować na pewno 2razy droższych markowych bo nawet jak jakieś tańsze wytrzymią 20lat to za 20lat będą pewnei efektywniejsze i tańsze do kupienia i w sumie wyjdzie to lepiej niż od razy kupować drogi i pożądne.

 

Za 20 lat to pompy ciepła będą bardziej efektywne i tańsze, a nie promienniki, czy panele. Jakim cudem chcesz poprawić efektywność promienników ?

 

No i skoro dziś szacujesz koszty budowy domu pasywnego ogrzewanego takimi panelami, to dziś musisz liczyć koszty tych paneli. Musisz wybrać jakieś produkty.

 

PS. Za 20 lat nie będzie promienników i kabli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o dobowy spadek temperatury oraz to jak będziesz ogrzewał. W taryfie płaskiej ?

 

Nie wiem jaki będzie spadek i nie wiem jak to policzyć.

będę miał tylko płaską taryfę w domu pasywnym bo inna nie ma sensu. 6x104x0,6=375zł. O ile faktycznie uda się zrobić tak niskie zapotrzebowanie na ciepło. Nawet jak ceny podskoczą dwukrotnie to i tak nadal to będzie tanio i tanie już pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 20 lat to pompy ciepła będą bardziej efektywne i tańsze, a nie promienniki, czy panele. Jakim cudem chcesz poprawić efektywność promienników ?

 

No i skoro dziś szacujesz koszty budowy domu pasywnego ogrzewanego takimi panelami, to dziś musisz liczyć koszty tych paneli. Musisz wybrać jakieś produkty.

 

PS. Za 20 lat nie będzie promienników i kabli ;)

 

A skąd wiesz? Jeżeli domy po 2020roku będą musiały być min. pasywne to nikt nie będzie robił CO bo szkoda na to będzie kasy więc też pompy będą powoli zanikać a kable, grzejniki elektryczne i promienniki będą się cieszyć większym zainteresowaniem. CO w domu pasywnym nie obniży na tyle rachunek aby miał sens w takim domu. z zapotrzebowania 15kWh/m2 nie zrobi 5kWh/m2 zużycia a może max 10kWh/m2 a to nie będzie za duża różnica w oszczędnościach do czystego prądu więc nie nikt tego nie będzie robił. No chyba że będzie przykaz aby było jakieś źródło odnawialne energii i za to uznają PC to wtedy tak bo zamiast jakiś paneli da się PC i po sprawie ale korzystniejsze będą panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się za komfort 20st a w Niemczech nawet chyba 19st. Wtedy się człowiek tak nie przegrzewa i mniej choruje.

 

Święte słowa, przez 20 lat mieszkałem w przegrzewanym bloku - 25 st to była norma ! Min 2 razy w sezonie jesienno-zimowym chorowałem.

Niska temperatura jest zbawienna dla alergików również, u brata 18st jest na codzień - i tylko gościom jest zimno, bo to podobno kwestia przyzywczajenia ;)

 

Apropos szczelności, jaki macie założony poziom n50 w OZC ?

U mnie przy n50= 0,6 1/h wsp. EAh wynosi 14,6kWh/m2/rok

przy n50= 3,0 1/h wsp. EAh wynosi 16,7kWh/m2/rok

Różnica 2,1kWh/m2/rok - więc szału nie ma. Mimo wszystko zrobię test szczelności - aby zweryfikować swoją pracę 2-tygodniową z uszczelnianiem sufitu podwieszanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to licznikowe podsumowanie roku,od 1-12-2014 do jutra 30-11-2015,dołożyłem 30kWh;)

Zużycie całkowite 5840 kWh 1 taryfa 2700 kWh, 2 t 3140 kWh

CO 1346 kWh

CWU 2324 kWh tylko w 2 taryfie

Bytowy 2170 kWh pralka,zmywarka w 2 taryfie reszta (ogrzewanie również) jak leci.

W przeliczeniu na PLN i to są faktyczne ceny BRUTTO z przesyłem i opłatą jakościową nie wiem gdzie ludzie kupują prąd po 11gr.opłaty stałe miesięczne to; abonament, za obsługę handlową, stała za dystrybucję, oraz przejściowa cokolwiek to wszystko znaczy płacić trzeba.

1 taryfa 2700 kWh x 0.62607=1690

2 taryfa 3140 kWh x 0.26457= 831

Opłaty stałe 12m-cy x 22.12 = 265

Razem 2786 PLN:yes: I lotto mi to jak zwie się ten standard może być i kilowatożerny w domu cieplutko, czyściutko,dziury w kieszeni brak, a i żeby nie było 80 kWh poszło na klimę, może dlatego że przez największe upały przez 2 tygodnie nie było mnie w domu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to licznikowe podsumowanie roku,od 1-12-2014 do jutra 30-11-2015,dołożyłem 30kWh;)

Zużycie całkowite 5840 kWh 1 taryfa 2700 kWh, 2 t 3140 kWh

CO 1346 kWh

CWU 2324 kWh tylko w 2 taryfie

Bytowy 2170 kWh pralka,zmywarka w 2 taryfie reszta (ogrzewanie również) jak leci.

W przeliczeniu na PLN i to są faktyczne ceny BRUTTO z przesyłem i opłatą jakościową nie wiem gdzie ludzie kupują prąd po 11gr.opłaty stałe miesięczne to; abonament, za obsługę handlową, stała za dystrybucję, oraz przejściowa cokolwiek to wszystko znaczy płacić trzeba.

1 taryfa 2700 kWh x 0.62607=1690

2 taryfa 3140 kWh x 0.26457= 831

Opłaty stałe 12m-cy x 22.12 = 265

Razem 2786 PLN:yes: I lotto mi to jak zwie się ten standard może być i kilowatożerny w domu cieplutko, czyściutko,dziury w kieszeni brak, a i żeby nie było 80 kWh poszło na klimę, może dlatego że przez największe upały przez 2 tygodnie nie było mnie w domu:D

Pogratulować wyniku. To CO - 1346 kWh brzmi jak bajka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to licznikowe podsumowanie roku,od 1-12-2014 do jutra 30-11-2015,dołożyłem 30kWh;)

Zużycie całkowite 5840 kWh 1 taryfa 2700 kWh, 2 t 3140 kWh

CO 1346 kWh

CWU 2324 kWh tylko w 2 taryfie

Bytowy 2170 kWh pralka,zmywarka w 2 taryfie reszta (ogrzewanie również) jak leci.

W przeliczeniu na PLN i to są faktyczne ceny BRUTTO z przesyłem i opłatą jakościową nie wiem gdzie ludzie kupują prąd po 11gr.opłaty stałe miesięczne to; abonament, za obsługę handlową, stała za dystrybucję, oraz przejściowa cokolwiek to wszystko znaczy płacić trzeba.

1 taryfa 2700 kWh x 0.62607=1690

2 taryfa 3140 kWh x 0.26457= 831

Opłaty stałe 12m-cy x 22.12 = 265

Razem 2786 PLN:yes: I lotto mi to jak zwie się ten standard może być i kilowatożerny w domu cieplutko, czyściutko,dziury w kieszeni brak, a i żeby nie było 80 kWh poszło na klimę, może dlatego że przez największe upały przez 2 tygodnie nie było mnie w domu:D

 

coś podejrzanie mało :) rozumie, że miejsce tego domu to Hiszpania lub podobne klimaty ? :)

u mnie bez CO T1 ~ 1000 kWh / rok <> T2 ~ 4000 kWh / rok

CO ~ 6500 - 7200 kWh / rok

 

.... coś mi tu nie pasuje

skoro doliczasz do jutra 30 kWh wnioskuje że przy obecnej pogodzie to średnia z sezonu grzewczego a nawet liczmy całość zużycia w domu. Sezon ~ 200 dni x 30 kWh i juz mamy 6000 kWh ..... gdzie okres letni ??? zakładam sumarycznie ~ T1 3kWh T2 7 kWh - to i tak mocno zaniżone zużycie i już mamy kolejne 1500 kWh ...... przelicz lub sprawdz .... coś maławo tego masz ....

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa, przez 20 lat mieszkałem w przegrzewanym bloku - 25 st to była norma ! Min 2 razy w sezonie jesienno-zimowym chorowałem.

Niska temperatura jest zbawienna dla alergików również, u brata 18st jest na codzień - i tylko gościom jest zimno, bo to podobno kwestia przyzywczajenia ;)

 

Jak syn dostał dziwnych duszności przy kaszlu to na pogotowiu powiedziano nam że jest za ciepło i najlepiej jak jest 18st. Ale myślę że jak będzie stale 20st to też nie będzie źle a na pewno zdrowiej niż jak 22-23st.

 

Apropos szczelności, jaki macie założony poziom n50 w OZC ?

U mnie przy n50= 0,6 1/h wsp. EAh wynosi 14,6kWh/m2/rok

przy n50= 3,0 1/h wsp. EAh wynosi 16,7kWh/m2/rok

Różnica 2,1kWh/m2/rok - więc szału nie ma. Mimo wszystko zrobię test szczelności - aby zweryfikować swoją pracę 2-tygodniową z uszczelnianiem sufitu podwieszanego.

 

Ja to samo zaobserwowałem. Zmiana szczelności nie zmienia znacząco wyniku więc nawet jak coś nie tak pójdzie i tego nie uda się osiągnąć to wynik i tak jest dobry. Jakbyś dał same pakiety zamiast tradycyjnych okien to pewnie byś zszedł do 10kWh/m2 a przy okazji zaoszczędził na oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem, że nawet jeśli nie podzielę stref czasowych w sterowniku na taryfy, to i tak zawsze grzeje nad ranem. w południe ani wieczorem temperatura nigdy nie spadła do tej pory tak, żeby sterownik załączył grzanie. ale to może sprawa akumulacji. z drugiej strony wynika z tego że ciężko w ciepłym domu utrzymać stale ciepłe przegrody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś podejrzanie mało :) rozumie, że miejsce tego domu to Hiszpania lub podobne klimaty ? :)

u mnie bez CO T1 ~ 1000 kWh / rok <> T2 ~ 4000 kWh / rok

CO ~ 6500 - 7200 kWh / rok

Miejsce tego domu to prawie Hiszpania, Żary koło Zielonej Góry, i gdyby nie rodzina w górach to zapomniałbym jak wygląda śnieg ;) a u mnie bez CO 4494 kWh więc do twoich 5000 kWh różnica nie duża i dawno temu wyrosłem z udowadniania kto ma dłuższego,podałem faktyczne zużycie wg. wskazań mojego pod licznika oraz faktur, jakeś niewierny Tomasz to zapraszam na kawę pisz na PW.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...