Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A to Grzesiu, bez krępacji, chętnie poznamy.

 

Tu masz projekt:

http://projekty.muratordom.pl/projekt_bliski-sercu-wariant-iv,2425,0%2C0.htm

powiedzmy bez tych dwóch pokoi na końcu parteru.

 

Ściany z silki. Daj założenia ociepleniowo/grzewcze, ze szczególnym uwzględnieniem tych kanałów nawiewnych do klimy, ich przebiegu i przekrojów (coby podmuch nie gasił kominka w mrozy.:rolleyes:)

 

Projekt będzie indywidualny. Podmuch kominka ci nie zgasi. Dobrze wykonana instalacja jest wręcz niesłyszalna, wczoraj był u mnie klient to dziwił się że ta kanałówka tak cicho działa. Z resztą ja nie myślę o budowie kominka. Dom ma być dobrze zaizolowany, szczelny z małym systemem PV i małą wiatrownią. Oczywiście pomysłów jest więcej ale wszystko w swoim czasie. Są też klienci, którzy rozważają proponowane przeze mnie koncepcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kamil twoje rozumowanie powala na glebę :lol2: Wykorzystywać dzieci ( jako rodzic zastępczy ) do ,,ogrzewania'' ( zysków bytowych ) domu pasywnego :sick: PS. dołożysz odzysk metanu w WC i będziesz miał plusenergetyczny ( tylko pamiętaj dużo grochówki ) :bye:

 

To nie jest wykorzystywanie tylko czerpanie obustronnych korzyści. Mimo że pomagasz to przy okazji masz większe zyski bytowe a na dzieci i tak płaci państwo wiec nie musisz się martwić czy będzie Cię stać na to czy nie tylko musisz zapewnić odpowiednie warunki do życia a w domu pasywnym są najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wykorzystywanie tylko czerpanie obustronnych korzyści. Mimo że pomagasz to przy okazji masz większe zyski bytowe a na dzieci i tak płaci państwo wiec nie musisz się martwić czy będzie Cię stać na to czy nie tylko musisz zapewnić odpowiednie warunki do życia a w domu pasywnym są najlepsze.
Człowiek planujący budowę domu, z czasem, od nadmiaru informacji głupieje. Jesteś Kamil najlepszym tego dowodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój klimatyzatorek daje kilowatogodzinę ciepła za 16 groszy. Mam zużywać 3000kWh czystego prądu na grzanie, więc jakieś 480zł. W pasywnym o moim metrażu wyjdzie 1920kWh, czyli 1150zł czystym prądem.

 

Chyba Kamil jesteś jedynym, któremu się ten pasywniak podoba. Z tymi dziećmi super pomysł, ale masz trochę mało miejsca. Może psy chowaj? Dużo biegają, to się grzeją...

 

Ja uważam że dom pasywny jest w pewnym sensie mercedesem wśród innych domów. Czemu mało miejsca na dzieci? Przecież nikt nie powiedział że musisz przyjmować jakąś dużą gromadę. Jak moje dorosną i wyfruną to będę miał dwa wolne pokoje więc dwójkę dzieciaków można przyjąć. Z psów to nie będzie pożytku jeżeli chodzi o zyski bytowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych zysków bytowych...

 

Mam wrażenie, że Kamil ma za zadanie ośmieszyć do cna ideę domu pasywnego. Zmienia koncepcje jak rękawiczki, pisze jak chce, robi karygodne błędy w założeniach, upiera się przy swoim i nie słucha krytyki, a do tego przedstawia się jako osoba, która poświeci wszystko dla niegrzania domu - choćby trzeba było marznąć i obce dzieci adoptować.

 

Ogólnie: dom pasywny dla normalnych inaczej!

 

Nic nie mam zamiaru ośmieszać. Co rozumiesz przez stwierdzenie że zmieniam koncepcje jak rękawiczki? Idea domu pasywnego jest taka aby był w stanie ogrzać się poprzez zyski bytowe i słoneczne a w chwili gdy tych zysków brakuje to poprzez sztuczne dogrzanie miał zapotrzebowanie na ciepło nieprzekraczające 15kWh/m2 a najlepiej aby było ono bliższe zera. To jest jedyna słuszna koncepcja w budowaniu. Nie zawsze da się to zrobić więc aby mało zużywać energii na ogrzanie domu czy jego schłodzenie trzeba zejść z zapotrzebowaniem jak najniżej się da i dalej można się wspomóc pompą ciepła dzięki której finalnie też się mało zużyje. Co prawda nie będzie to dom pasywny ale ale ważny jest też końcowy efekt czyli małe zużycie. Jakby wszystkie domy mogły zużywać mało energii do ogrzewania to niewątpliwie ludzkość miałaby minimalny wpływ na środowisko i by go nie niszczyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamilb1987b rozwiązanie idealne dla ciebie jako osoby daleko myślącej o pasywności.niegdyś stosowane powszechnie ale co szkodzi skorzystać z historycznych zdobyczy ludzkości? dom taki jest połączeniem domu mieszkalnego i obory (niestety nie wiem jak się to fachowo nazywa) . w każdym razie hodujesz przy okazji świnki,kozy,kury itd, one w zamian odwdzięczają się nadmiarem metanu i produktami nabiałowymi. jesteś eko i pasywny jednocześnie daleko bardziej niż Brzęczyk ze swoim generatorem.

tutaj już ktoś próbował adaptacji niestety nie miał takiej świadomości jak ty

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?99988-ADAPTACJA-OBORY

a tutaj przypadek skrajności po zbyt intensywnym czytaniu forum

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/od-trzech-lat-trzyma-zone-w-oborze-ze-swiniami/my4f1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujesz Kamil dom pasywny o metrażu 100m2. Oznacza to 1500kWh na grzanie, więc 900zł. Do tego 2000kWh na CWU, więc następne 1200zł i razem wyjdzie ponad dwa tysiące. Ludzie spalają w zwykłych domach półtorej tony węgla i 5 metrów drewna, co oznacza tę samą kasę, ale OK - ty chcesz bezobsługowo.

No to dom jak mój - 24kWh/m2*rok, ale niech będzie 3 litrowy. Wyjdzie łącznie 5000kWh, więc w II taryfie 1500zł, a te 5 stówek masz w zapasie na widzimisie, żeby włączyć kabelki wieczorami.

 

Serio powiedz - gdzie sens tej pasywności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujesz Kamil dom pasywny o metrażu 100m2. Oznacza to 1500kWh na grzanie, więc 900zł. Do tego 2000kWh na CWU, więc następne 1200zł i razem wyjdzie ponad dwa tysiące. Ludzie spalają w zwykłych domach półtorej tony węgla i 5 metrów drewna, co oznacza tę samą kasę, ale OK - ty chcesz bezobsługowo.

No to dom jak mój - 24kWh/m2*rok, ale niech będzie 3 litrowy. Wyjdzie łącznie 5000kWh, więc w II taryfie 1500zł, a te 5 stówek masz w zapasie na widzimisie, żeby włączyć kabelki wieczorami.

 

Serio powiedz - gdzie sens tej pasywności?

 

Panowie ja w tym roku spokojnie zejdę poniżej 1,5 tys zł ze wszystkim (ogrzewanie, cwu, klima). Chyba, że przyjdzie zima tysiąclecia :) a dom z parę cm w podłodze i 10 cm styropiany na ścianach a od wewnątrz różne formy izolacji od alufoxa po superwand :). Ale tak jak pisałem nie raz mam tutaj poligon doświadczalny :)

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym jest głupiego? To nie jest głupie a racjonalne myślenie. Lepsze to niż zostanie samemu w domu a są tacy co mają całkiem spore domy.
To, że, jak to mówią we wschodniej (tej lepszej) Polsce kombinujesz jak koń pod górę. Ten rodzinny dom dziecka, jako sposób na zapewnienie zysków bytowych to już jest sygnał, że powinieneś odłożyć na bok plany budowy i zająć się czymś zupełnie innym. Wrócisz do budowy jak otrzeźwiejesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamilb1987b rozwiązanie idealne dla ciebie jako osoby daleko myślącej o pasywności.niegdyś stosowane powszechnie ale co szkodzi skorzystać z historycznych zdobyczy ludzkości? dom taki jest połączeniem domu mieszkalnego i obory (niestety nie wiem jak się to fachowo nazywa) . w każdym razie hodujesz przy okazji świnki,kozy,kury itd, one w zamian odwdzięczają się nadmiarem metanu i produktami nabiałowymi. jesteś eko i pasywny jednocześnie daleko bardziej niż Brzęczyk ze swoim generatorem.

tutaj już ktoś próbował adaptacji niestety nie miał takiej świadomości jak ty

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?99988-ADAPTACJA-OBORY

a tutaj przypadek skrajności po zbyt intensywnym czytaniu forum

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/od-trzech-lat-trzyma-zone-w-oborze-ze-swiniami/my4f1

 

Nie rozumiem aluzji ale raczej nic mądrego z tego nie wnioskuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujesz Kamil dom pasywny o metrażu 100m2. Oznacza to 1500kWh na grzanie, więc 900zł. Do tego 2000kWh na CWU, więc następne 1200zł i razem wyjdzie ponad dwa tysiące. Ludzie spalają w zwykłych domach półtorej tony węgla i 5 metrów drewna, co oznacza tę samą kasę, ale OK - ty chcesz bezobsługowo.

No to dom jak mój - 24kWh/m2*rok, ale niech będzie 3 litrowy. Wyjdzie łącznie 5000kWh, więc w II taryfie 1500zł, a te 5 stówek masz w zapasie na widzimisie, żeby włączyć kabelki wieczorami.

 

Serio powiedz - gdzie sens tej pasywności?

 

Domek parterowy według obliczeń ma zapotrzebowanie na ciepło 6kWh/m2 więc maks w 500zł się ogrzewanie mieści jeżeli policzyć jakiś błąd w obliczeniach. Do cwu to pompę ciepła będę chciał używać więc podziel to przez 3 i wychodzi że więcej jak 1000zł na rok nie wyjdzie ogrzewanie z cwu a przy okazji koszt budowy tańszy niż domu energooszczędnego z CO no chyba że ktoś sam zrobi sobie CO bo umie wszystko podłączyć to wtedy może wyjść go to cenowo podobnie lub taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że, jak to mówią we wschodniej (tej lepszej) Polsce kombinujesz jak koń pod górę. Ten rodzinny dom dziecka, jako sposób na zapewnienie zysków bytowych to już jest sygnał, że powinieneś odłożyć na bok plany budowy i zająć się czymś zupełnie innym. Wrócisz do budowy jak otrzeźwiejesz.

 

Przecież ja nic nie kombinuję. Stwierdzam jedynie że to byłoby dobre rozwiązanie w czasie gdy z domu wyfruną dzieci i samemu zostaniesz z całym domem. Trzeba pamiętać że dom pasywny ma się ogrzewać zyskami a jak dzieci nie będzie to dwie dorosłe osoby nie zapewnią na tyle zysków aby to było możliwe. A skąd wziąć potem dzieciaki? Najlepiej zostać rodziną zastępczą bo przy okazji za to Ci jeszcze zapłaci państwo. Więc i ty skorzystasz i dzieciaki że w bidulu nie będą musiały żyć do skończenia szkoły. Wiem że brzmi to trochę niesmacznie ale krzywda nikomu dziać się nie będzie więc co to za problem? No chyba że jedno z dzieci zostanie w domu i w nim założy swoją rodzinę to wtedy problem z głowy ale w dzisiejszych czasach bym na to nie liczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja w tym roku spokojnie zejdę poniżej 1,5 tys zł ze wszystkim (ogrzewanie, cwu, klima). Chyba, że przyjdzie zima tysiąclecia :) a dom z parę cm w podłodze i 10 cm styropiany na ścianach a od wewnątrz różne formy izolacji od alufoxa po superwand :). Ale tak jak pisałem nie raz mam tutaj poligon doświadczalny :)

 

2000 zł to dom z cegły z lat 50-tych (komfortowa temperatura i cwu) Jest to abstrakcją dla kogoś kto się na tym nie zna.

Ile ciemnoty wprowadza kretyńskie OZC , Dobrze, ze firmy wyrzucają to ze swoich stron.

Niestety ilość osób nie znających podstaw fizyki i rozwiązań technologicznych jest dość spora, a komuś kto stosuje OZC, to już się nic nie wytłumaczy.

Szczelny dom !!! z dobrą rekuperacją z wentylacji i poprawnie wykonaną instalacją CO TO ZNACZY:

- ogrzewanie bezpośrednie

- jeżeli podłogowe to tylko gdy jest izolacja od gruntu (30 cm styropianu)

-grzejniki dobrej firmy czyli z termostatami na dole umieszczone na ścianach działowych

- w łazience promiennik lub grzejnik z nadmuchem w dół

Nie zużyje na ogrzewanie więcej jak 30kWh/m2

Jak dołożymy do tego inwerter kanałowy To z klimatyzacją zejdziemy poniżej 20kWh/m2 Przy dobrej izolacji poniżej 10.

Jaki jest sens robienia OZC, nawet gdyby OZC nie było zwykłym oszustwem?

Różnice 5kWh/m2 mogą równie dobrze wynikać z "jakości" zim.

Oszołomy stosujące OZC, dokąd ktoś myślący takich praktyk nie zakaże, będą pisali o instalacjach hydraulicznych i domach 70 czy nawet 120kWh. Będą rozwalały wątki pomagające tanio budować (bo bez hydraulicznego) komfortowe domy zużywające do 20kWh/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000 zł to dom z cegły z lat 50-tych (komfortowa temperatura i cwu) Jest to abstrakcją dla kogoś kto się na tym nie zna.

Ile ciemnoty wprowadza kretyńskie OZC , Dobrze, ze firmy wyrzucają to ze swoich stron.

Niestety ilość osób nie znających podstaw fizyki i rozwiązań technologicznych jest dość spora, a komuś kto stosuje OZC, to już się nic nie wytłumaczy.

Szczelny dom !!! z dobrą rekuperacją z wentylacji i poprawnie wykonaną instalacją CO TO ZNACZY:

- ogrzewanie bezpośrednie

- jeżeli podłogowe to tylko gdy jest izolacja od gruntu (30 cm styropianu)

-grzejniki dobrej firmy czyli z termostatami na dole umieszczone na ścianach działowych

- w łazience promiennik lub grzejnik z nadmuchem w dół

Nie zużyje na ogrzewanie więcej jak 30kWh/m2

Jak dołożymy do tego inwerter kanałowy To z klimatyzacją zejdziemy poniżej 20kWh/m2 Przy dobrej izolacji poniżej 10.

Jaki jest sens robienia OZC, nawet gdyby OZC nie było zwykłym oszustwem?

Różnice 5kWh/m2 mogą równie dobrze wynikać z "jakości" zim.

Oszołomy stosujące OZC, dokąd ktoś myślący takich praktyk nie zakaże, będą pisali o instalacjach hydraulicznych i domach 70 czy nawet 120kWh. Będą rozwalały wątki pomagające tanio budować (bo bez hydraulicznego) komfortowe domy zużywające do 20kWh/m2.

 

A jak tam prace przy tym ogromnym budynku? Powinien już koniec być mi się wydaje :) Może już jakieś pierwsze efekty? Ile u Pana Toshiba w sklepie teraz zjada? Ja ostatnio bawiłem się znów kanałówką i dałem odczyt temp. powietrza "na powrocie" zamiast na sterowniku co zaowocowało zmniejszeniem poboru energii przez urządzenie, komfort bez zmian, temperatura taka jak na sterowniku. Nie wiem co to za przyczyna ale jest lepiej. W tym tygodniu będę testował wspomaganie wentylatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...