Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wczoraj po trudach przygotowań do świąt moja szanowna malzowinka wzięła kąpel. Poszło 75 litrów ciepłej wody, zresztą na co dzień idzie jej nie wiele mniej, ile z tego odzyskałem ciepła popatrz Kamilu na zdjęcie poniżej i zastanów się czy aby to tak naprawdę bezsensu.

1 temp. zimnej wody z przyłącza

2 temp. wody z przyłącza po przejściu przez wymiennik

3 temp. szarej wody idącej na wymiennik

4 temp szarych ścieków do kanalizy.

Temp. wody kąpieli ok. 42 stopnie.

Zasiadamy do stołu, życząc Wam wszystkim spokojnych i wesołych świąt.

ciepłownik numer jeden

 

Przemek pisał że chce z tego odzyskać ciepło do ogrzewania i że w pasywniaku miało by to sens a ja na to że to jest bezsensu bo ciepło odzyska się wtedy jak korzysta z ciepłej wody a jak nie to nie. No chyba że jest inaczej to proszę Cię jakbyś mógł w wolnej chwili porobić zdjęcia miernika w różnym odstępie czasowym np co 2h aby zobaczyć jak te temperatury się kształtują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co za różnica ile postoisz. ważne ile kWh odzyskasz w ciągu roku. sposób nydara wydaje się tani, a do tego całkiem wydajny. gdybym miał dom z piwnicą to na pewno bym ciepło ze ściaków odzyskiwał (ale raczej do CWU - przez cały rok). mam płytę fundamentową i trochę za późno się o tym dowiedziałem.

 

Podstawą jest rozdział ścieków na szare i ..... . Odzysk mam metr od domu suto zaizolowany resztkami z b udowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek pisał że chce z tego odzyskać ciepło do ogrzewania i że w pasywniaku miało by to sens a ja na to że to jest bezsensu bo ciepło odzyska się wtedy jak korzysta z ciepłej wody a jak nie to nie. No chyba że jest inaczej to proszę Cię jakbyś mógł w wolnej chwili porobić zdjęcia miernika w różnym odstępie czasowym np co 2h aby zobaczyć jak te temperatury się kształtują.

 

Kamil .Myślałeś kiedy nad zebraniem swojej wiedzy w zakresie domów pasywnych w jakieś opracowanie? Co warto a co nie? Widać ,że twoja wiedza jest obszerna i pełna. Warto by było aby nie umknęła potomnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu Kamilu drogi pisałem o tym, że bitwa o niskie rachunki za ogrzewanie, przy jednoczesnym odpuszczeniu ciepła ze ścieków to głupota.

Skoro na CWU idzie 2500kWh rocznie, to odzysk połowy w domu 100m2 oznacza 12,5kWh/m2*rok. Czyli można postawić dom 3-litrowy i zainwestować ciutkę w rekuperator ścieków, a bilans energetyczny będzie podobny do Twojego domu, tylko znacznie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty surgi jesteś jajcarz... Ale... Dom produkuje wilgoć w powietrzu i wodę o wyższych parametrach niż dają wodociągi . Jak poprosisz to Ci policzę ile tego teoretycznie jest .Technologia istniejąca odzyskuje minimalne ilości ,a głównym sprawcą jest rekuperator.Energia marnotrawiona nawet przez dom nie pasywny wystarczy na wszystkie potrzeby.Tyle,że technologie są nieefektywne ekonomicznie dla firm .Są efektywne dla inwestorów.Stąd nie są powszechne.

Kasiorka surgi.Kasiorka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu Kamilu drogi pisałem o tym, że bitwa o niskie rachunki za ogrzewanie, przy jednoczesnym odpuszczeniu ciepła ze ścieków to głupota.

Skoro na CWU idzie 2500kWh rocznie, to odzysk połowy w domu 100m2 oznacza 12,5kWh/m2*rok. Czyli można postawić dom 3-litrowy i zainwestować ciutkę w rekuperator ścieków, a bilans energetyczny będzie podobny do Twojego domu, tylko znacznie taniej.

 

Błąd logiczny. Liczysz ciepło z cwu przez cały rok, a powinieneś tylko z okresu grzewczego. Po drugie, dom niskoenergetyczny osiągasz m.in. poprzez zniwelowanie strat na wentylacji, czyli musisz mieć rekuperator p-p. Zastąpienie go rekuperatorem szarych ścieków nic nie daje.

 

A idąc dalej tym tokiem myślenia, na każdego członka rodziny i na każdy 1oC odebrany ze zużytego powietrza przypada przeszło 70kWh w skali roku .

 

A ile w okresie grzewczym ? I jak te ciepło spożytkować do ogrzewania, a nie zamieniać go z rekuperatorem powietrznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator szarych ścieków daje to,że nie potrzeba rekuperatora p-p. Taniej i bez problemów. Z własnego doświadczenia powiem ,że działa trzeci rok i nie zaglądam.

Dom generuje powietrze i to wilgotne.Na każdy stopień odzysku i na każdego mieszkańca przypada przeszło70kWh. Na co to ? A choćby do podgrzania wody użytkowej .Wszak woda użytkowa i latem jest niezbędna.

 

Przemek nie popełnił błędu logicznego . Energia ze ścieków jest wykorzystywana cały rok w połączeniu z powietrzem wentylacyjnym . Odbiornikiem jest albo CWU albo,albo ogrzewanie,albo regeneracja pod budynkiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator szarych ścieków daje to,że nie potrzeba rekuperatora p-p.

 

czyli nic. Dom jak w temacie musi mieć wentylację z odzyskiem ciepła i jest nim rekuperator p-p. Tani i działa perfekcyjnie. Wtedy rekuperator szarych ścieków jest dodatkowym ciepłem o którym pisze Przemek.

 

Dom generuje powietrze i to wilgotne.Na każdy stopień odzysku i na każdego mieszkańca przypada przeszło70kWh. Na co to ? A choćby do podgrzania wody użytkowej .Wszak woda użytkowa i latem jest niezbędna.

 

Ale w lecie masz ciepłego i wilgotnego powietrza (dla pompy ciepła) pod dostatkiem.

 

Przemek nie popełnił błędu logicznego . Energia ze ścieków jest wykorzystywana cały rok w połączeniu z powietrzem wentylacyjnym . Odbiornikiem jest albo CWU albo,albo ogrzewanie,albo regeneracja pod budynkiem..

 

Regeneracja pod budynkiem ? A co tam ma się regenerować ? I nie mów, że to co naładujesz w lecie wytrzyma do zimy.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nic. Dom jak w temacie musi mieć wentylację z odzyskiem ciepła i jest nim rekuperator p-p. Tani i działa perfekcyjnie. Wtedy rekuperator szarych ścieków jest dodatkowym ciepłem o którym pisze Przemek.

 

 

 

Ale w lecie masz ciepłego i wilgotnego powietrza (dla pompy ciepła) pod dostatkiem.

 

 

 

Regeneracja pod budynkiem ? A co tam ma się regenerować ? I nie mów, że to co naładujesz w lecie wytrzyma do zimy.

 

Wiesz dla czego PC są takie drogie? Bo są dostosowane do zmiennych warunków zewnętrznych .Pracują od + 40 do -30.Wymagają więc skomplikowanych systemów sterujących czy przewymiarowania parownika. Tymczasem trzyosobowa rodzina potrzebuje ok.100kg powietrza /h.To powietrze ma stałe parametry bez względu na pogodę zewnętrzną. 22oC i 45-50Rh. Dzień w dzień ok.21kWh. Dla niedużego domu dobrze zaizolowanego i szczelnego ,w sam raz.

 

Dziwisz się regeneracji? A do jakiej temp. ustabilizuje się grunt pod domem w sarkofagu ze styropianu bez dostępu deszczu i słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dla czego PC są takie drogie? Bo są dostosowane do zmiennych warunków zewnętrznych .Pracują od + 40 do -30.Wymagają więc skomplikowanych systemów sterujących czy przewymiarowania parownika. Tymczasem trzyosobowa rodzina potrzebuje ok.100kg powietrza /h.To powietrze ma stałe parametry bez względu na pogodę zewnętrzną. 22oC i 45-50Rh. Dzień w dzień ok.21kWh. Dla niedużego domu dobrze zaizolowanego i szczelnego ,w sam raz.

 

Problem w tym, że nie masz jak tego ciepła odebrać i póki co te 22oC i 45% wyrzucasz z domu.

Ja natomiast będę wyrzucał powietrze o temp. 8oC i prawie 100% wilgotności. Mam plan, żeby nie ograniczać przepływu powietrza i cały rok utrzymywać te 200m3/h. Dla pompy typu aristonek są to idealne warunki. I cały czas mam do dyspozycji odzysk woda-woda. Jest szansa, że cwu będę miał baaaardzo tanio, a z ogrzewaniem domu sobie poradzę. W końcu powinno na niego pójść znacznie mniej niż na cwu.

 

Dziwisz się regeneracji? A do jakiej temp. ustabilizuje się grunt pod domem w sarkofagu ze styropianu bez dostępu deszczu i słońca?

 

Zalecasz, żebym swojego żwirowca używał tylko w lecie ? Naładować go tak jak ostatnio, do 16oC, może nawet do 18oC i nie ruszać przez zimę ?Sądzę, że te ciepło nie dotrwa do zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, a może zaadoptowałbyś np. takie urządzonko?:

http://olx.pl/oferta/klimatyzator-przenosny-wap-357dzh-equation-CID628-IDb99BH.html

 

Mam takowa obecnie na budowie i bardzo ładnie dogrzewa. A cena na tyle atrakcyjna, że nie szkoda byłoby zdjąć oryginalną obudowę i wstawić w jakiś kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...