Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

uczciwie odpowiem dopiero za kilka miesięcy, bo nie mieszkaliśmy w tym domu latem. okna były zasłonięte roletami w (2/3 - 3/4 powierzchni). maksymalna temperatura w domu to było chyba 25,2°C. nie było zysków bytowych, ale nie było też otwierania okien nocą. raz jak spaliśmy w weekend (w sierpniu w trakcie upałów), to uchyliliśmy okna około godz. 23, kiedy na zewnątrz było chłodniej niż w środku - temperatura spadła o niecałe dwa stopnie w ciągu kilku godzin, ale oczywiście po zamknięciu okna rano wróciła do 25°C. myślę że gdyby dbać o regularne schładzanie, to temperatura byłaby niższa, ale kto wie co z zyskami bytowymi. klimy nie mamy, a czy będzie potrzebna, to się okaże. pożyjemy, zobaczymy :)

 

No to zweryfikujesz :) tego lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to zweryfikujesz :) tego lata.

 

U mnie sezon na przegrzewanie od słońca chyba się zaczął. Przez te dziwnie wysokie temperatury na zewnątrz w środku potrafi zrobić się pod 25*C. Cholera, projektowałem okapy na czerwiec-wrzesień, nie przypuszczałem że będzie potrzeba zasłaniać okna już początkiem kwietnia. W jesieni tego problemu nie było. W lecie wystarczyło chłodzenie podłogówką plus rekuperator w nocy na baypassie chodzący wysokim biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projektowałem okapy na czerwiec-wrzesień

 

słońce na początku kwietnia jest na tej samej wysokości co we wrześniu, więc powinny działać :)

 

a nie działają, bo jest jeszcze promieniowanie rozproszone, zapewne także okna od wschodu czy zachodu (a latem świeci nawet w północne okna i to pod niekorzystnym kątem). wg mnie samymi okapami nie da się obronić przed przegrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słońce na początku kwietnia jest na tej samej wysokości co we wrześniu, więc powinny działać :)

 

Hmm a azymut? Bo we wrześniu w południe mam zasłonięte całe okno a dzisiaj jedynie górne 1/3. Większość okien jest Płd-Wsch i balkonowe Płd-Zach.

 

Ja też twierdzę że okapy same nie wystarczą, a jak mi chłodzenie podłogówką nie wystarczy to założę jeden klimakonwektor i będzie spokój. Chociaż 24.5 jeszcze nie jest źle, przez noc się pewnie ochłodzi. Poobserwuję przez kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a azymut? Bo we wrześniu w południe mam zasłonięte całe okno a dzisiaj jedynie górne 1/3. Większość okien jest Płd-Wsch i balkonowe Płd-Zach

 

coś tu się nie zgadza, bo wszelkie źródła mówią, że jesienią i wiosną położenie słońca jest takie samo, np.:

 

http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=475

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chałupa nie jest dokładnie na południe skierowana ...:no:

 

a co za różnica, skoro słońce biegnie dokładnie po tej samej ścieżce przykładowo miesiąc przed pierwszym dniem lata i miesiąc po pierwszym dniu lata? popatrz na obrazki :)

 

http://darekk.com/solar-position-calculator

tu można sobie wpisać dowolne dni i godziny, widać dokładnie że słońce jest dokładnie w tej samej pozycji jesienią i wiosną. kto Was fizyki uczył, Panowie? ;)

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co za różnica, skoro słońce biegnie dokładnie po tej samej ścieżce przykładowo miesiąc przed pierwszym dniem lata i miesiąc po pierwszym dniu lata? popatrz na obrazki :)

 

http://darekk.com/solar-position-calculator

tu można sobie wpisać dowolne dni i godziny, widać dokładnie że słońce jest dokładnie w tej samej pozycji jesienią i wiosną. kto Was fizyki uczył, Panowie? ;)

 

Jak odchylisz chałupę od osi to musisz uwzględnić to z kalendarzem bo równowaga będzie o innej porze roku ...

Mam to u siebie bo moja chałupa jest przekręcona do wschodu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odchylisz chałupę od osi to musisz uwzględnić to z kalendarzem bo równowaga będzie o innej porze roku ...

Mam to u siebie bo moja chałupa jest przekręcona do wschodu ...

 

wpisz do kalkulatora 21 sierpnia i 21 kwietnia. tę samą godzinę. położenie słońca dokładnie takie samo (z uwzględnieniem 0,5° błędu ze względu na brak dokładności w określeniu dokładnej pory przesilenia letniego/zimowego). wpisz inną godzinę. też to samo wychodzi. więc jak może się różnić, skoro na niebie jest w tej samej pozycji? chcesz powiedzieć że jak dom będzie obrócony dokładnie na połdunie to będzie to samo położenia słońca o godz.16 21 kwietnia i 21 sierpnia, a jak dom będzie odchylony od południa o 30° to położenie słońca o godzinie 16 21 kwietnia i 21 sierpnia będzie inne? jaki wpływ ma obrót domu na pozycję słońca na niebie w sierpniu i kwietniu? mój dom też jest przekręcony i nie zaobserwowałem takiego zjawiska. od położenia domu nie zależy położenie słońca

 

EDIT: zmiana września na sierpień

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisz do kalkulatora 21 sierpnia i 21 kwietnia. tę samą godzinę. położenie słońca dokładnie takie samo (z uwzględnieniem 0,5° błędu ze względu na brak dokładności w określeniu dokładnej pory przesilenia letniego/zimowego). wpisz inną godzinę. też to samo wychodzi. więc jak może się różnić, skoro na niebie jest w tej samej pozycji? chcesz powiedzieć że jak dom będzie obrócony dokładnie na połdunie to będzie to samo położenia słońca o godz.16 21 kwietnia i 21 sierpnia, a jak dom będzie odchylony od południa o 30° to położenie słońca o godzinie 16 21 kwietnia i 21 sierpnia będzie inne? jaki wpływ ma obrót domu na pozycję słońca na niebie w sierpniu i kwietniu? mój dom też jest przekręcony i nie zaobserwowałem takiego zjawiska. od położenia domu nie zależy położenie słońca

 

EDIT: zmiana września na sierpień

 

Miesiąc to nie jeden dzień ...

Np na początku kwietnia będzie inne padanie słońca na dane okno niż na końcu września ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc to nie jeden dzień ...

Np na początku kwietnia będzie inne padanie słońca na dane okno niż na końcu września ...

 

w każdym dniu oddalonym w czasie o tyle samo od pierwszego dnia lata będzie to samo położenie słońca o danej godzinie. np. 21.04-21.08, 20.04-22.08, 19.04-23.08. obecnie jesteśmy w czasie odpowiadającym okolicy początku września, za tydzień-dwa będziemy w porze odpowiadającej końcowi sierpnia itd. zatem faktycznie nie można porównywać końca września do obecnej pory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w każdym dniu oddalonym w czasie o tyle samo od pierwszego dnia lata będzie to samo położenie słońca o danej godzinie. np. 21.04-21.08, 20.04-22.08, 19.04-23.08. obecnie jesteśmy w czasie odpowiadającym okolicy początku września, za tydzień-dwa będziemy w porze odpowiadającej końcowi sierpnia itd. zatem faktycznie nie można porównywać końca września do obecnej pory

 

Już to kiedyś podawałem ale mogę jeszcze raz. Tu pokazuję wpływ słońca, tzn jak głęboko wchodzi do domu w zależności od pory wpływ słońca.jpg łatwo można zauważyć co się stanie gdy okap będzie krótszy, jednym słowem uważam że jest to idealny możliwy okap w domu mocno energooszczędnym i pasywnym aby zatrzymać słońce wtedy gdy go nie chcemy. Ale okap jest dobry na okna południowe bo od wschodu czy zachodu nie da się zrobić skutecznego okapu. Ja też uważam że do zapewnienia komfortu latem mimo okapu powinno się stosować rolety bo okap przez promieniowaniem rozproszonym nie uchroni a ono też przenika. Może w niewielkim stopniu w porównaniu do promieniowania bezpośredniego ale jednak coś. W domu mocno ocieplonym nawet te trochę będzie podnosić temperaturę. Może przy dużych południowych oknach warto pomyśleć o redukcji g do 37% aby zminimalizować przegrzewanie. Dobry architekt powinien tak zaprojektować dom aby był komfortowy cały rok więc dobrać odpowiednie okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to kiedyś podawałem ale mogę jeszcze raz. Tu pokazuję wpływ słońca, tzn jak głęboko wchodzi do domu w zależności od pory [ATTACH=CONFIG]351941[/ATTACH] łatwo można zauważyć co się stanie gdy okap będzie krótszy, jednym słowem uważam że jest to idealny możliwy okap w domu mocno energooszczędnym i pasywnym aby zatrzymać słońce wtedy gdy go nie chcemy...
Zapominasz o jednym. Taki okap odcina sporo światła i w zimie i w lecie. W domu robi się ciemnawo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta teza nie jest do końca prawdziwa. A szczególnie zimą, tą zimą.
To nie ma znaczenia zima, czy lato. Taki okap odcina sporo bezpośredniego światła. Wiem, bo znajomi maja nad salonem balkon, który pełni podobną rolę. Mimo szerokiego okna z drzwiami, w salonie jest ciemno. W zimie zdarza się, że w dzień palą światło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia zima, czy lato. Taki okap odcina sporo bezpośredniego światła. Wiem, bo znajomi maja nad salonem balkon, który pełni podobną rolę. Mimo szerokiego okna z drzwiami, w salonie jest ciemno. W zimie zdarza się, że w dzień palą światło.

 

Czasem w zimie są takie dni, że każdy zapala światło. Czy nie lepiej chronić się przed przegrzaniem latem i łapać ciepło zimą większymi przeszkleniami?

 

Wielkość okien w zależności od strony świata, otoczenia, zabudowy, zadrzewienia oraz okap dachu można dostosować. Jeżeli ktoś ma taki okap i chce mieć więcej światła niech zwiększy okna.

 

Znajomi widocznie trochę przespali temat. Nie robiłbym z tego reguły. Budując dom zmieniłem u siebie świadomie 9 otworów, a tylko 3 zostały oryginalne. Można takich zmian dokonywać, adaptować projekt, rozwiązania i systemy pod siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz o jednym. Taki okap odcina sporo światła i w zimie i w lecie. W domu robi się ciemnawo.

 

Zapomniałem dodać że te pomiary były na 21-go dnia każdego miesiąca.

Jak świeci słońce to i tak jest zawsze jasno a w zimie słońce jest na tyle nisko że bez problemu doświetli pomieszczenia. Tu chodzi o to aby chronić się przed słońcem południowym wtedy gdy nie chcemy i aby nas ogrzewało wtedy gdy trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...