Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ja akurat, w przeciwieństwie do ciebie wiem co mówię. Widziałem wnętrza z takim "okapem". Wyglądają fatalnie i są ciemne. Ty jednak wiesz wszystko lepiej zaczynając od ocieplenia kończąc na oknach. Pozostań ze swoimi pomysłami sam wiejski mędrku.

 

Tak jak już ktoś pisał, w pochmurny dzień to w każdym domu jest ciemnawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hehe. Wujaszek był 10 lat temu w Niemczech, pospawał kilka lat, zarobił grosza i wyremontował sobie dom. Wpakował kupę kasy i postanowił zrobić sobie zadaszenie; taki przedłużony dach, sięgający chyba z 4 metry w podwórko. Walory użytkowe to nawet ma, można autem podjechać, posiedzieć w suchości, odśnieżać nie trzeba (a to prawie w Bieszczadach, więc jak nasypie, to człowiek łopatuje i łopatuje i końca nie widać), ale w domu jest nora. Serio, nawet w lecie świecą światło i stało się to tam normą. Troszkę pomogło dołożenie białej podbitki, ale to dalej ciemnica i ciągła ponurość. Dla mnie do dupy, wujek robi dobrą minę do złej gry, ciotka to samo, no ale to 4 metry okapu...

Mama na dole ma te same okna co ja, tylko zacienione moim balkonem. Jest tam znacznie ciemniej i chłodniej niż u mnie, co w lecie jest fajne, ale w zimie do bani. Balkon ma tylko 110cm i jest 10cm nad sufitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. Mam taki u siebie i jest zdecydowanie jaśniej niż u sąsiada z oknem tarasowym wystawionym od wschodu.

 

 

 

Pomysł - sterowanie ogrzewaniem względem prognozowanych strat - jest ciekawy. Już kilka lat temu o tym dyskutowaliśmy. Jednak w obliczeniach brakuje mi jednej rzeczy. . Zakładasz, że 100% energii wpakowane w podłogę zostanie oddane do powieszczeń. A co ze stratami do gruntu ?

Czy jednak przyjmujesz te straty w bilansie rocznym w tych 24kWh/m2/rok ?

 

 

 

Sam Hitchcock mroczniejszego scenariusza by nie napisał ;)

 

 

 

 

 

Nieprawda. Zapraszam do mnie.

Zdecydowanie ciemniej będzie w domu z oknami od wschodu.

 

 

 

Na ilu centymetrach ? 2-3 ?

 

2-3 cm? Chyba żartujesz. W połowie sierpnia jak rodzina schodzi się do domu po 16tej , słońce jest na wysokości 32 stopni. Zatem okap 150cm i okna do podłogi ,bo przecież w salonie od południa takie królują, powoduje,że słońce penetruje w głąb domu na 250cm. O tej porze roku z mocą przeszło 450Wh/m2 na płaszczyznę poziomą . No należy odjąć opór jakie dają szyby. Ale przy ilości szyb od południowej strony to są już kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne. Zrób sobie półtorametrowe okapy tuż nad oknami. Najwyżej będzie ciemno. Drobiazg w końcu.

 

W swojej wersji domu nie wiem czy będzie potrzeba robienia okapu. Według OZC zapotrzebowanie na chłód wynosi 7kWh/m2 więc myślę że bez okapu nie powinno mi się przegrzewać w domu. Rolety powinny wystarczyć na czas gdy nie ma nikogo w domu a jak to nie wystarczy to dostawie sobie drewniany kopa i po problemie lub zrobię coś w stylu pergoli czy coś takiego ale to dopiero okaże się później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i jaśniej ale czy to jest jasno?

[ATTACH=CONFIG]352081[/ATTACH]:)

 

Aleś wybrał ... Ty coś na fotografii się znasz ?

Zaraz Ci poprawię te zdjęcie w taki sposób, że będzie jaśniutko jak w słoneczny dzień.

 

Tu masz inne zdjęcia z tego dnia (bez retuszu).

b2_DSC_4905.jpg b2_DSC_4907.jpg b2_DSC_4920.jpg b2_DSC_4570.jpg

 

W tym dniu (dniach) jestciemniej ponieważ jest zaraz po wylewkach i jak widać wszystki szyby są mocno zaparowane.

 

perm, w salonie mam tak jasno (okna z 3 stron), że zapewne będę używał żaluzji. I wiem co mówię, bo obok mam sąsiada z tarasem od wschodu. Różnica nie porównywalna. Mam zdecydowanie jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 cm? Chyba żartujesz. W połowie sierpnia jak rodzina schodzi się do domu po 16tej , słońce jest na wysokości 32 stopni. Zatem okap 150cm i okna do podłogi ,bo przecież w salonie od południa takie królują, powoduje,że słońce penetruje w głąb domu na 250cm. O tej porze roku z mocą przeszło 450Wh/m2 na płaszczyznę poziomą . No należy odjąć opór jakie dają szyby. Ale przy ilości szyb od południowej strony to są już kwh.

 

U mnie słońce o tej porze roku jest na wysokości 38o, a okap mam na wysokości 2,2m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie słońce o tej porze roku jest na wysokości 38o, a okap mam na wysokości 2,2m

 

:D No dobra urwałeś kilkanaście cm. A i tak to kWh.

ps. wracam o 16.30

 

okap na 150cm , 120cm od posadzki to w pochmurny październikowy dzień to masakra.

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że w domu szkieletowym nawet południowe okna to problem, a w masywnym zaleca się przeszklić całą południową elewację. Gdzieś tu jest pies pogrzebany. Czyżby mała akumulacja to był jednak babol?

 

I to straszny babol. O każdej porze roku.Chyba,że system grzewczy i chłodzący non stop czujny. Bez względu na porę roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób ten stalaktyt ogranicza wpadające promienie słoneczne w dniu 16 stycznia o godz. 11:38 ? :)

Na tym zdjęciu dobrze widać o co mi chodzi:

b2_DSC_4907.jpg

Światła słonecznego nie zatrzyma ale, jak nie ma słońca a to jest w zimie regułą światło pochodzi z nieba, nawet zachmurzonego. To jak wielka lampa o powierzchni całego nieba. Przysłonięcie części tej lampy skutkuje tym, że robi się ciemnawo. Ile z tego światła zatrzymuje okap? 30% - 40%? Tyle ile nieba jest przysłonięte. Na tym zdjęciu tego aż tak nie widać ale gdybyś zrobił je siedząc na podłodze w tym samym miejscu zobaczyłbyś jak dużą część nieba przysłania. Nie wymyśliłem sobie tego. Jak pisałem znajomi mają balkon nad salonem i jest ciemnawo.W zimie bywa, w środku dnia palą światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu dobrze widać o co mi chodzi:

[ATTACH=CONFIG]352201[/ATTACH]

Światła słonecznego nie zatrzyma ale, jak nie ma słońca a to jest w zimie regułą światło pochodzi z nieba, nawet zachmurzonego. To jak wielka lampa o powierzchni całego nieba. Przysłonięcie części tej lampy skutkuje tym, że robi się ciemnawo. Ile z tego światła zatrzymuje okap? 30% - 40%? Tyle ile nieba jest przysłonięte. Na tym zdjęciu tego aż tak nie widać ale gdybyś zrobił je siedząc na podłodze w tym samym miejscu zobaczyłbyś jak dużą część nieba przysłania. Nie wymyśliłem sobie tego. Jak pisałem znajomi mają balkon nad salonem i jest ciemnawo.W zimie bywa, w środku dnia palą światło.

 

perm, jak ty wyliczasz te 30-40% ?!

 

A co powiesz na te zdjęcia?:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214768-EX-House-pasywna-stodo%C5%82a&p=7030157&viewfull=1#post7030157

 

I kolejna sprawa to śnieg. nydar pisze, że dużo światła odbija się od tarasu. W tym dniu, jak widać na zewnątrz jest dużo śniegu, więc też dużo światła wpada do wnętrza.

I jeszcze jedna sprawa. nydar pisze, że lepiej mieć okna od wschodu. Powiedz mi jak to możliwe, żeby od wschodu było jaśniej ???

 

perm, te zdjęcia są tak ciemne, ponieważ złożyło się w tym dniu wiele czynników. Zaparowane szyby, pochmurna pogoda i wnętrze ciemne (ściany i podłoga). Do tego kwestia przysłony w aparcie. Wszystko to powoduje takie wrażenie. Jak tylko zamieszkam, będę mógł pomierzyć ilość luksów i możemy porównać z kimkolwiek.

Były dni (zimowe), w których było we wnętrzu domu tak jasno, że aż raziło po oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którą wypowiedź źle zinterpretowałem ?

 

 

 

Niestety, nie jest. Jeszcze mocniej zagmatwałeś. Po co piszesz o odkładaniu kamienia w urządzeniach grzewczych ? Czy np. " zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. powinna być brana pod uwagę przy wyborze technologii wykonania budynku"

Wplotłeś tu mnóstwo wyrwanych z kontekstu sloganów. Przeczytaj raz jeszcze temat wątku w którym piszesz i określ się o czym chcesz napisać.

 

 

 

Możesz podać konkretną wartość w kWh ?

 

 

 

Po pierwsze odróżnij wentylację mechaniczną od wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. U ciebie to chyba jedno i to samo.

Po drugie w jaki sposób rekuperator ogranicza emisję substancji szkodliwych do atmosfery ?!

 

 

 

A jaki wpływ ma na to rekuperator ? Sądzisz, że po 2021 dom bez rekuperatora nie spełni wymagań ?

 

Witam,

 

Jeżeli chciałby Pan pogłębić swoją wiedzę oraz uzyskać odpowiedź jak ważne jest docieplenie budynku oraz jaka jest różnica pomiędzy oknem jednoszynowym a trójszybowym polecam skontaktować się z projektantem instalacji grzewczych. Może Pan również zlecić wykonanie audytu energetycznego budynku, w którym zostaną opisane wszystkie różnice. Wybór grubości izolacji przy ocieplaniu budynku zależy głównie od typu budynku oraz od rodzaju styropianu. Należy mieć na uwadze fakt, iż przy wykonywaniu termoizolacji budynku najwyższy koszt stanowi samo wykonanie docieplenia. Zastosowanie rekuperacji i wentylacji mechanicznej w już istniejących budynkach z wentylacją grawitacyjną wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Takie rozwiązanie jest z kolei polecane przy wykonywaniu nowego budynku, szczególnie jeżeli do rekuperacji dodamy pompy ciepła.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...