Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

W

Bart3z, miałem w chacie na wszystkich oknach rolety i zapewniam Cię, że to świetny wynalazek (poza tym, że trzeba pogłówkować jak nie narobić sobie mostków na kasetach). Mimo wysokiej ceny teraz też zrobię sobie to lub żaluzje.

 

To, że funkcje spełniają to jestem przekonany, ale mi się to kompletnie nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pisząc o kłopotach z grzybami i pleśnią,nie miałem na myśli akurat Twojego GWC.

A co do jakości powietrza w twoim niezamieszkałym domu,to chyba zgodzisz się,że będziesz wiedział nieco więcej o sprawności swego GWC,jak trochę pomieszkasz?

Bart,bez obrazy ale wolę rozwiązania empiryczne.Często teoria swoje,a praktyka swoje.

To tak jak z deskami tarasowymi ,elewacyjnymi w naszym klimacie.Nie da się ich utrzymać zbyt długo w dobrej kondycji,ale na starcie ładnie wyglądają.Sam się przekonasz,ja już to widziałem.Taki klimat.Ale kto bogatemu zabroni :)

No wlasnie, czasami teoria w ogole nie idzie z praktyka. Nie jestem moze jakims wielkim ekspertem, ale wyznaje zasade, ze czlowiek zdecydowanie najlepiej uczy sie na bledach ... W ogole przeczytalem kilka ksiazek, atykulow na rozne tematy zwiazane z budownictwem, remontem ... czasami pisze jakis mega ekspert, a w praktyce to wyglada o wiele inaczej. Czlowiek jak cos zrobi to moze przekonac sie na wlasnej skorze czy to dziala czy nie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thessla Green-wprowadza do ofert wymiennik GGWC,od nich będzie reku i ten wymiennik (dzieki za namiary Barth3z).a co dalej,zobaczymy.Mieli najtańszą ofertę na rynku...

 

Czyli rozumiem, że kolega chce jednak dużo zapłacić :) Pytanie na co liczysz stosując GGWC? Chłodzenie? Myślałem że chcesz ciąć koszty i robić same wentyle a nie reku + ggwc itd. To rzeczywiście może być drogo i jak dla mnie mało efektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, czasami teoria w ogole nie idzie z praktyka. Nie jestem moze jakims wielkim ekspertem, ale wyznaje zasade, ze czlowiek zdecydowanie najlepiej uczy sie na bledach ... W ogole przeczytalem kilka ksiazek, atykulow na rozne tematy zwiazane z budownictwem, remontem ... czasami pisze jakis mega ekspert, a w praktyce to wyglada o wiele inaczej. Czlowiek jak cos zrobi to moze przekonac sie na wlasnej skorze czy to dziala czy nie

 

Otóż to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

No i widzisz, tutaj jest problem ze zrozumieniem.

Ja właśnie liczę na te starzenie deski. To właśnie naturalne patynienie drewna jest dla mnie pięknem drewnianej elewacji.

Bart,pisząc o "utrzymaniu drewna w dobrej kondycji" miałem na myśli,utrzymanie go w "jednym kawałku" jak najdłużej.Pomijam,kosztowne zabiegi konserwacyjne.Ok,nie było rozmowy.O ile się uda,porozmawiamy za 3-4 lata.Przy obecnych długich porach deszczowych i nagłych "atakach" słoneczka-może nieco krócej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Czyli rozumiem, że kolega chce jednak dużo zapłacić :) Pytanie na co liczysz stosując GGWC? Chłodzenie? Myślałem że chcesz ciąć koszty i robić same wentyle a nie reku + ggwc itd. To rzeczywiście może być drogo i jak dla mnie mało efektywnie.

Chłodzenie mnie już nie interesuje,wprowadzając system PC Samsung TDM+2 klimakonwektory kanałowe (z montażem koszt ok 29-30k pln) mam chłodzenie,grzanie powietrzem,grzanie podłogówka lub cykle grzania mieszane (% podłoga+% nadmuch).

Nie za bardzo wiem,jak miałaby wyglądać instalacja WM na samych wentylach+GGWC-bo może warto je sprawdzić skoro jest rozłożone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie jestem moze jakims wielkim ekspertem, ale wyznaje zasade, ze czlowiek zdecydowanie najlepiej uczy sie na bledach ... W ogole przeczytalem kilka ksiazek, atykulow na rozne tematy zwiazane z budownictwem, remontem ... czasami pisze jakis mega ekspert, a w praktyce to wyglada o wiele inaczej. Czlowiek jak cos zrobi to moze przekonac sie na wlasnej skorze czy to dziala czy nie

Zdecydowanie lepiej,uczyć się na błędach cudzych,a korzystać z empirycznych (praktyka+teoria) doświadczeń.

To trochę tak jak w szkole.Czytasz książki uczysz się-ale to czy wszystko dobrze zrozumiałeś weryfikuje końcowy egzamin.

A to czy stać Cię na to aby własną nabytą wiedzę weryfikować na własnej skórze (czytaj:budowie) -to już zależy od Ciebie.Albo raczej od zawartości Twego portfela.Wielu poległo,czytając ciurkiem wywody wizjonerów z FM.jak ktoś mi tu kiedyś napisał,musisz oddzielić sam prawdę od plew...co wcale TUTAJ nie jest takie proste :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że latem będzie dokładne odwrotnie - temp. w ogrodzie zimowym sporo wyższa niż powietrza zewnętrznego. Jak to ma załatwić problem przegrzewania w lecie?
W ogrodzie będzie cieplej ale w domu już nie a na tym mi zależy. Ogród będzie miał otwierane na lato dwa boczne panele, po to by go trochę przewietrzyć, poza tym mam zamiar go ocieniać albo lamelami, albo żaglem.

I jeszcze jedna ciekawostka. Byłem w weekend u szwagra w mieszkaniu. 2 bardzo podobne pokoje, zbliżone okna na tą samą stronę. Nad jednym z nich balkon z wysięgiem jakieś 1,6m. Trzeba dodać, że wszystko na zewnątrz w kolorze białym i balkon jeszcze z 30cm nad oknem ale w środku nie można było poznać który pokój jest zacieniony balkonem. Więc "ciemną norę" można włożyć między bajki. Żeby być dokładnym to w pokoju z balkonem minimalnie więcej szyby ale wszystko w granicach porównywalnych
Po pierwsze tylko 1,5m, po drugie 30 cm nad oknem. Kamil pisze o okapie 3m i zaraz nad oknem. Widziałem takie coś i to dosłownie jest tunel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogrodzie będzie cieplej ale w domu już nie a na tym mi zależy. Ogród będzie miał otwierane na lato dwa boczne panele, po to by go trochę przewietrzyć, poza tym mam zamiar go ocieniać albo lamelami, albo żaglem.

Po pierwsze tylko 1,5m, po drugie 30 cm nad oknem. Kamil pisze o okapie 3m i zaraz nad oknem. Widziałem takie coś i to dosłownie jest tunel.

 

Jaki masz cel w kłamstwie? Proszę abyś przytoczył cytat w którym pisze o okapie na 3m. Przez to jak manipulujesz cudzymi wypowiedziami chyba przestane brać Cię na poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ani rolety, ani małe okna... Okna w domu jak w temacie powinny być odpowiednio zaprojektowane. W takich domach zaleca się przeszklić ok. 25-40% południowej elewacji.

Przytaczałeś wcześniej artykuł o oknach w domu pasywnym, w którym stwierdzają, że okna od strony południowej mają lepszy bilans energetyczny niż ściana. Dlaczego mamy z tego nie korzystać? Oczywiście rolety polepszają ten bilans w zimie, bo ograniczają straty w nocy, ale ani to nie wygląda, ani nie chciałbym roletami bronić się przed słońcem w lecie (ciemność).

Okna oprócz "U" posiadają jeszcze takie parametry jak g i Lt. Wysoki współczynnik g to duże zyski w zimie, a dzięki dużej wartości Lt mamy w domu dużo światła. W lecie pozostaje tylko zabezpieczyć dom przed promieniowaniem bezpośrednim. Można zastosować np. "łamacze" w postaci pionowych desek zamocowanych nad tarasem, może to być pergotenda z żaglem o jakim pisze Jasiek, czy drzewka o jakich piszę nydar.

 

Ja zaprojektowałem dom z dużym okapem i szybami od strony południowej z g=63% i Lt=72% (niestety znacznie droższe niż typowe z U=0,5) i uważam, że w zimie mogę liczyć na zyski a w lecie nie będę miał problemów z przegrzewaniem. Do tego układ domu jest taki, że wszystkie pomieszczenia do których nawiewam powietrze znajdują się od strony południowej. Dzięki temu ewentualne zyski słoneczne w postaci podgrzanego powietrza w tych pokojach transportuję powietrzem wentylacyjnym do zimnych pomieszczeń północnych. W lecie odwrotnie - nawiewam bezpośrednio powietrze z GWC. Poza tym te bezpośrednie promienie słoneczne wpadające do chałupy po godz. 16:00 o których pisał nydar dotyczą tylko okna tarasowego (4m szer.) i okna w garderobie (1m szer.), bo tylko tam mam okna do podłogi. To są marne kWh, które bez problemu zniweluję GWC.

 

Wg mnie nie ma co panikować i przenosić okna na stronę wschodnią... Poza tym jak miałby wyglądać taki dom, gdybym chciał mieć południową połać dachu wystawioną na południe pod panele fotowoltaiczne ? Jak doświetlić pokoje w głębi takiego budynku ?

 

Ja cały czas pisze o tym że kluczem w energooszczędności w domu są okna. Ale też trzeba rozróżnić czy iść w oszczędności w sezonie grzewczym czy przez cały rok. Wiele razy trąbiłem że najlepsze są okna o parametrach szyb które przytoczyłeś tyle że kij ma dwa końce. Te szyby obniżają zapotrzebowanie na ciepło ale zwiększają zapotrzebowanie na chłód a to też jest ważne. Zgadzam się z przykrością z tezami innych którzy mówią że teoria to jedno a praktyka (mimo wielkich chęci) to drugie. Ja sprawdzałem okap na bezpośrednie promienie słoneczne i co do tego nie mam wątpliwości jaki maksymalnie powinien być okap od południa. Ale niestety jest jeszcze promieniowanie pośrednie a w sytuacji gdy słońce jest najwyżej na niebie to nawet bez okapu tylko takie występuje, a mimo to i tak robi się piekarnik w domu (stara kostka z WG czyli z brakiem wentylacji w takich chwilach=zaduch). Tylko czy jest gdzieś podane czy inaczej, czy da się obliczyć ile takiego typu ciepła dochodzi do okien które nas chronią? Czy da się wykazać ile może być ciepła z promieniowania bezpośredniego i pośredniego? Dopiero znając te wartości można zaprojektować skuteczny dom pasywny a i tak dalej to będzie teoria ale chociaż policzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz cel w kłamstwie? Proszę abyś przytoczył cytat w którym pisze o okapie na 3m. Przez to jak manipulujesz cudzymi wypowiedziami chyba przestane brać Cię na poważnie.
Przyznam, że nie wiem skąd wzięło mi się te trzy metry. Gdzieś przeczytałem. jeżeli to nie twój pomysł to sorry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie mnie już nie interesuje,wprowadzając system PC Samsung TDM+2 klimakonwektory kanałowe (z montażem koszt ok 29-30k pln) mam chłodzenie,grzanie powietrzem,grzanie podłogówka lub cykle grzania mieszane (% podłoga+% nadmuch).

Nie za bardzo wiem,jak miałaby wyglądać instalacja WM na samych wentylach+GGWC-bo może warto je sprawdzić skoro jest rozłożone...

 

Ok, to po co Ci to GGWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie systemy masz na myśli ? bo odzysk ciepła z szarych ścieków też mam "pasywny" - bez dotykania i sterowania.

 

 

 

Właśnie jest odwrotnie. W zimie, przy nieszczelnych oknach i WG masz w takim mieszkaniu większą wymianę niż nydar. Duże stężenie CO2 nie grozi.

 

 

 

A jaki wpływ na jakość powietrza w GWC ma moja rodzina ? :D

Na jakiej podstawie twierdzisz, że w żwirowcu pojawi się pleśń i zapachy ? Jakieś opracowanie ? Może jakiś opisany przypadek ? Z chęcią poczytam, bo do tej pory nie spotkałem się z takim przypadkiem. Może jest jeszcze szansa na uratowanie rodziny. ;)

 

Zacytuję: "Zawartość markera grzybów i ich zarodników - ergosterolu - w osadzie na złożu kamiennym żwirowym obniżyła się z początkowej wartości 10,8 pg/mg zarejestrowanej przy wlocie GWC do 0,3 pg/1mg przy wylocie do budynku, a więc ponad 30-krotnie. Podobnie zachowały się markery bakterii Gram-ujemnych i endotoksyn: z 0,147 nmol/mg przy czerpni jego zawartość w osadzie zmniejszyła się do 0,010 nmol/mg, a więc niemal 15-krotnie, przy wylocie powietrza do budynku."

Jakie masz podstawy, żeby twierdzić, że jest odwrotnie ?

 

Tu jest wynik badań nt czystości powietrza do wentylacji domu przed GWC i po przejściu powietrza przez GWC.

http://taniaklima.pl/files/DFN2006_Pasaz_innowacyjny_B_Szponar.pps

Wniosek jest taki że powietrze po przejściu przez GWC jest nawet do kilkudziesięciu razy czyściejsze niż niż przed GWC. Czyli oprócz własności które mają prawie wszystkie GWC jest jeszcze naturalnym (bo żwirowym) bezobsługowym filtrem powietrza. Nie trzeba kilka razy w roku wymieniać filtrów na czerpni powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nie wiem skąd wzięło mi się te trzy metry. Gdzieś przeczytałem. jeżeli to nie twój pomysł to sorry.

 

To powiem że nigdy nie pisałem o okapie na 3m. Patrząc na ten rysunek wpływ słońca.jpg widać wyraźnie że okap na 1,5m wydaje się najrozsądniejszy w domu pasywnym. Taki okap pozwala idealnie odciąć się od słońca w ciepłych okresach a w chłodniejszych jest więcej słońca w zależności od miesiąca, czyli w okresie gdy słońce jest najdalej od naszej planety to słońca jest najwięcej. W czasie gdy słońce oddala się lub przybliża do tej odległości to wpada odpowiednio ograniczona ilość bezpośrednich promieni słonecznych. Dzięki temu myślę że nawet w okresie marzec-kwiecień, wrzesień-październik nie powinno dojść do przegrzewania się nawet gdy nie ma opuszczonych rolet pod warunkiem odpowiednio dobranej masie akumulacyjnej.

wpływ słońca.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...