Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

bardzo mało, a materiały na to kupowałeś czy miałeś/załatwiałeś?

 

Materiał kupowałem w sklepie (wymiennik, XPS). Kanały wycinałem w styropianowym ociepleniu sufitu więc ciężko tutaj pisać o materiale na kanały.

 

Nie wiem też ile wyszło roboczogodzin na wykonanie instalacji, bo kleić styro do sufitu i tak musiałem. W sumie tylko wykrojenie kanałów powinienem policzyć, a to ze jeło ze dwa dni.

 

albo inaczej, ile byś chciał kasy od gościa z ulicy, który by poprosił Cię, abyś zrboił mu od zera całą instalację z reku ? chodzi mi o określenie przeciętnego kosztu dla kogoś kto musi wszystko kupić

 

Nie licząc robocizny to tyle ile napisałem. Żadem materiał nie był ze "zbieractwa". No może tylko te wentylatory z allegro za 10zł/szt.

 

mam kumpla - taki trochę zbieracz/fantasta, który już ma z 1/3 materiałów na dom prawie za free, np. podłogę drewnianą, komplet okien do domu za 700zł !

 

Jak tak lubi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Materiał kupowałem w sklepie (wymiennik, XPS). Kanały wycinałem w styropianowym ociepleniu sufitu więc ciężko tutaj pisać o materiale na kanały.

 

Nie wiem też ile wyszło roboczogodzin na wykonanie instalacji, bo kleić styro do sufitu i tak musiałem. W sumie tylko wykrojenie kanałów powinienem policzyć, a to ze jeło ze dwa dni.

 

 

 

Nie licząc robocizny to tyle ile napisałem. Żadem materiał nie był ze "zbieractwa". No może tylko te wentylatory z allegro za 10zł/szt.

 

 

 

Jak tak lubi ...

 

Czym kleiłeś styro do sufitu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pianką

 

Czas pokaże jak Twój domek będzie się spisywać w życiu. Można powiedzieć że Twój dom to jeden wielki eksperyment gdyż prawie wszystko w nim na taką skalę było robione pierwszy raz. Myślę że dopiero za jakieś 20-30lat z jak domek będzie dobrze się spisywać będzie można odtrąbić jakiś sukces że tak można budować. Ja trzymam za to kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Pomiar (urwany rowerem przewód od czujnika pod garażem do naprawy w innym terminie)

pod domem 19,5*C na dzień 16-09-2016

 

wewnątrz:

powietrze 24,8*C

podłoga 22,9*C

 

źródło temp zewnętrznej http://www.therma.bielsko.pl/wykres/wykres/

 

Być może jestem już na krzywej opadającej - brak pomiaru z VIII

czerwiec_2015_wrzesień_2016.jpg

_luty_2014_wrzesień_2016.jpg

16-09-2016.JPG

zew_VIII_2016.jpg

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Co tu taka cisza ? Wpadłem nadrobić zaległości w czytaniu a tu raptem kilka postów...

 

Chciałem się przypomnieć, że żyję - dom się nie zawalił :) Raptem kilka pęknięć na łączeniach płyt magnezowych ze ścianami wewnętrznymi z silki. Narazie nie poprawiam. Poczekam, aż chałupa się poskurcza/porozciąga przez sezon grzewczy i na wiosnę poprawki.

 

Jest też kilka detali, które teraz wyszły i należałby nieco inaczej wykonać, ale o tym niedługo popiszę w dzienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Dla porządku trzeba dodać że to koncept wg TB. Niestety oznacza to że prezentowane rozwiązania raczej nie dadzą w praktyce spodziewanego wyniku. Albo inaczej, część tak, część nie. Tu jest jeszcze kwestia problemowego komfortu użytkowania domu o bardzo małej akumulacji. Błyskawicznie zimno, błyskawicznie ciepło. Skomplikowany system sterujący ogrzewająco-chłodzący. Jak ktoś kiedyś spał w przyczepie kempingowej to może sobie wyobrazić że tak jest w domu. Komfort, jak dla mnie zero.

 

P.S Muszę cię TB w końcu pochwalić. Zamiast rozsiewać te dziwne teorie po tematach których założyciele chcieliby tylko porady założyłeś temat gdzie można się posprzeczać. Jak założysz jeszcze jeden o wentylowanych fundamentach i izolacji od wewnątrz to przestanę pisać o małpach.

 

Jak chcesz mieć komfort to zacznij izolować. Polecam eksperyment ze szklanką wody w termosie wstawioną do zamrażarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Niejaki TB poprosił mnie abym tutaj to wrzucił. Jako że kiedyś mi pomógł z projektem wentylacji mechanicznej to stwierdziłem ze także mu pomogę , bo tutaj go zbanowali ...

 

" skończyło się badanie porównawcze, ogrzewania 100m2 30 -to letniego domu z cegły z 16-toma oknami, (badanie pod nadzorem NAPE i dr Ludomira Dudy) W domu jest zainstalowane gazowe (Viessmann) i moje ogrzewanie bezpośrednie. Do tej pory, przez ponad ćwierć wieku, w nie było kasy, by mieć dom a w nim oba systemy.

Do dziś zużycie na utrzymanie 23 st.C non stop wynosiło 2600 kWh ( klima włączała się kilka razy w dzień) po 0.53 zł .

Dla porównania przy różnych temperaturach zewnętrznych .

przy +7 7 kWh prąd - 7 m3 gaz

przy 0 12 kWh prąd - 10m3 gaz

przy -15 22 kWh prąd 16m3 gaz

 

"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejaki TB poprosił mnie abym tutaj to wrzucił. Jako że kiedyś mi pomógł z projektem wentylacji mechanicznej to stwierdziłem ze także mu pomogę , bo tutaj go zbanowali ...

 

" skończyło się badanie porównawcze, ogrzewania 100m2 30 -to letniego domu z cegły z 16-toma oknami, (badanie pod nadzorem NAPE i dr Ludomira Dudy) W domu jest zainstalowane gazowe (Viessmann) i moje ogrzewanie bezpośrednie. Do tej pory, przez ponad ćwierć wieku, w nie było kasy, by mieć dom a w nim oba systemy.

Do dziś zużycie na utrzymanie 23 st.C non stop wynosiło 2600 kWh ( klima włączała się kilka razy w dzień) po 0.53 zł .

Dla porównania przy różnych temperaturach zewnętrznych .

przy +7 7 kWh prąd - 7 m3 gaz

przy 0 12 kWh prąd - 10m3 gaz

przy -15 22 kWh prąd 16m3 gaz

 

https://www.youtube.com/watch?v=MsYiHHH7lb4 "

 

 

"Niejaki TB" zawsze sprawiał nam wielką radość swoimi postami z krainy mchu i paproci. Czyżby bajki wracały do teatrzyku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam Pana Tomasza lubię :) Jego postać przez swoją specyfikę wywołuje ożywioną dyskusję, skutkiem czego splity w domach przejmują cześć odpowiedzialności za zapewnienie komfortu.

 

Na własnej skórze doświadczałem oszczędności na CO tylko dlatego, iż klima daje tyle ile trzeba i wtedy kiedy trzeba.

 

Mimo wszystko fajnie byłoby zobaczyć, ile można oszczędzać kiedy komfort cieplny zapewnia nadmuch i tylko niewielka cześć przegrody zewnętrznej.

 

Grzejąc akumulacyjnie musimy niejako otrzymywać temperaturę np. całej wylewki a zwłoka w grzaniu uniemożliwia efektywnie zarządzanie (chociaż i tak podłogówka to bardzo efektywne rozwiązanie, pytanie czy najlepsze osiągalne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre.... niedosc ze 1 na swiecie zrobil i wprowadzil na rynek wentylacje z odzyskiem ciepla to jeszcze dzieki niemu ludzie zaczeli kozystac z PC P/P....:lol2::lol2:

Moze papier toaletowy to tez jego zasluga?

 

Ach... i te nieziemskie COP'y Ten grunt co ssie... te akwaria "izolowane"....:rolleyes:

A jaki Brzęczkowski był nerwowy! Łaził, zabierał co chwile mikrofon Dudzie, no i oczywiście wspomniał, że od 1989 roku montuje tylko systemy niecentralne. Bajki z mchu i paproci, że się powtórzę. Brzęczkowski wiadomo. Nikt już chyba nie ma złudzeń ale co Dudę napędza, że pakuje się w taką żałosna prezentację?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam Pana Tomasza lubię :) Jego postać przez swoją specyfikę wywołuje ożywioną dyskusję, skutkiem czego splity w domach przejmują cześć odpowiedzialności za zapewnienie komfortu.

 

Na własnej skórze doświadczałem oszczędności na CO tylko dlatego, iż klima daje tyle ile trzeba i wtedy kiedy trzeba.

 

Mimo wszystko fajnie byłoby zobaczyć, ile można oszczędzać kiedy komfort cieplny zapewnia nadmuch i tylko niewielka cześć przegrody zewnętrznej.

 

Grzejąc akumulacyjnie musimy niejako otrzymywać temperaturę np. całej wylewki a zwłoka w grzaniu uniemożliwia efektywnie zarządzanie (chociaż i tak podłogówka to bardzo efektywne rozwiązanie, pytanie czy najlepsze osiągalne).

Dla komfortu termicznego ważna jest temperatura odczuwalna. Dlatego przy jednakowej temperaturze zmierzonej w domu z ogrzewaniem akumulacyjnym ( gdzie temperatury przegród będą wyższe niż w domu ogrzewany nadmuchowo np klima ) odczuwalna temperatura będzie wyższa. Dla mnie skórka niewarta wyprawki. Dom jest dla mnie , a nie ja dla domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...