Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak też się nic nie dowiedziałem o kolektorach bo cały czas tylko po TB jeździsz a tematu w którym jesteś specjalistą dziwnie unikasz. Dlaczego?
To normalne u ludzi mało inteligentnych. A co do specjalisty... gdyby się Szanowny kolektor orientował w temacie, nie montowałby kolektorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie chyba też nie?

Ja dzisiaj straciłem dzień. A ty pisujesz regularnie

 

Jak też się nic nie dowiedziałem o kolektorach bo cały czas tylko po TB jeździsz a tematu w którym jesteś specjalistą dziwnie unikasz. Dlaczego?

No, wiesz boję się narazić Brzęczkowskiemu, bo znów ten fachura od silników DC nazwie mnie spiskowcem, dla tego się nie wychylam z kolektorami. Jeszcze coś nierozważnie obliczy i będzie kiszka a tak on błaznuje i niech tak zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to, że zasypiasz i budzisz się z myślą o TB to nie wątpię ale abyś już traktował TB jako guru?

Co to nienawiść może z ludzkim mózgiem nawyprawiać...

Gdyby nie ja - to Szanowny kolektor nie tylko na FM nie miałby wpisów http://www.forumbudowlane.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=1724
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj straciłem dzień. A ty pisujesz regularnie

 

 

No, wiesz boję się narazić Brzęczkowskiemu, bo znów ten fachura od silników DC nazwie mnie spiskowcem, dla tego się nie wychylam z kolektorami. Jeszcze coś nierozważnie obliczy i będzie kiszka a tak on błaznuje i niech tak zostanie.

A Pan wie, że jak inwertor to nie DC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to, że zasypiasz i budzisz się z myślą o TB to nie wątpię ale abyś już traktował TB jako guru?

Tak, to mój idol od wielu lat. Nawet go kiedyś zapraszałem, ale się na mnie wypiął.

Zobacz, ja go tak uwielbiam a on mnie od mało inteligentnych. Tak się zachowuje idol w stosunku do swoich wielbicieli?

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze mi wyjasnic co znaczy obciazenie w domu pasywnym 10W/m2? Bo ja to rozumiem ze aby utrzymac temperature w pomieszczeniu to dla pokoju 10m2 potrzeba urzadzenia ktore wytworzy tyle energi cieplej jezeli roznica miedzy temperatura w pokoju a na zewnatrz wynosi 1st. Wiec jak na polu jest -20 a w pokoju ma byc +20 to roznica jest 40st wiec trzeba urzadzenie o mocy 100Wx40=4kW. Chyba cos pomylilem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie ja - to Szanowny kolektor nie tylko na FM nie miałby wpisów http://www.forumbudowlane.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=1724

A gdzież tam mnie sie równać z Pańskimi wpisami, nawet się nie będę starał. Są tu pewnie co niektórzyco gonią za Panem ale na mnie tylko machnąć ręka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie drodzy.

 

Wentylacja z rekuperacją to w domu w temacie standard. Nie każdy zastosuje, ale to jednak standard. Dołożenie odzysku energii z wilgoci byłoby świetne, gdyby było ekonomiczne. Mamy około 100 m3 wilgotnego powietrza o temp. około 7st na godzinę, czyli połowę tego, co łyka aristonek. Ma on przy tym moc 250W i COP 3, więc w ciągu sezonu 150 dni dałby 2700kWh przy pracy ciągłej, ale mając dostępną tylko połowę powietrza, zakładam, że da tylko połowę tej energii.

 

Na tej podstawie roboczo zakładam, że dałoby się zbudować urządzenie o COP 3, zapotrzebowaniu 100m3/h i mocy 125W. Z takiego sprzętu udałoby się wydobyć 1350 kWh w sezonie, płacąc za to 450kWh . Mamy więc na czysto 900kWh o wartości 540zł.

Ponadto zakładając pracę urządzenia przez 2000h w sezonie okazuje się, że dwa agregaty ogarną całą dobę i powinny pracować bezawaryjnie przez 20000h czyli 10 lat.

Do działania takiego sprzętu potrzeba 2 wymienniki lamelowe (Juwent robi za 1200 wymiennik do glikolowego gruntowego wymiennika ciepła), więc mamy 2400 zł i potrzeba 2 agregaty. Tu mamy problemik, bo nie ma małych agregatów, ale może jednak są? Może to tylko kwestia poszukania? Teoretycznie to mogłoby być przez kogoś produkowane. Może trzeba pogadać z Copelandem albo Whirlpoolem czy Amicą. Może jakiś moduł chłodni samochodowej? Gdyby taki moduł dostać w przystępnej cenie, to cały reku-pompo-ciepło-inator dałoby się złożyć za poniżej 10 tyś złotych. To wydaje się realne.

 

Jeśli takie urządzenie miałoby jednak odzyskać dodatkowo 540zł rocznie, popracować 10 lat, a przy tym kosztować 5 tyś więcej niż przyzwoity rekuperator, to nie ma żadnego sensu. Zastosowanie 2 aristonków z podmieszaniem na wejściu to troszkę wyższe koszty i troszkę wyższa wydajność. Sens ekonomiczny jednak podobny.

 

Wniosek - zostawmy rekuperację z odzyskiem temperaturowym w spokoju. Odzysk z tej wilgoci jest mniej wart niż zwyczajne zamontowanie dodatkowej PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter (po polsku falownik) - urządzenie do zmiany częstotliwości napięcia w obwodach prądu przemiennego,

AC (skrót od ang. Alternating Current) - prąd przemienny

DC (skrót od ang. Direct Current) - prąd stały.

 

Inwerter steruje urządzeniami w obwodach AC. Najczęściej wykorzystuje się go do regulacji prędkości silników przy zachowaniu stałego momentu obrotowego. Oczywiście przy spadku prędkości obrotowej spada moc. Wadą rozwiązania z falownikiem jest wysoka cena oraz problemy z grzaniem się silników przy dużych prądach i małych prędkościach obrotowych - wentylator umieszczony na wale silnika nie pompuje wystarczająco dużego strumienia powietrza i trzeba stosować dodatkowe wentylatory zewnętrzne.

 

To była garść teorii - ze studiów, które ponoć wstyd kończyć.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie drodzy.

 

Wentylacja z rekuperacją to w domu w temacie standard. Nie każdy zastosuje, ale to jednak standard. Dołożenie odzysku energii z wilgoci byłoby świetne, gdyby było ekonomiczne. Mamy około 100 m3 wilgotnego powietrza o temp. około 7st na godzinę, czyli połowę tego, co łyka aristonek. Ma on przy tym moc 250W i COP 3, więc w ciągu sezonu 150 dni dałby 2700kWh przy pracy ciągłej, ale mając dostępną tylko połowę powietrza, zakładam, że da tylko połowę tej energii.

 

Na tej podstawie roboczo zakładam, że dałoby się zbudować urządzenie o COP 3, zapotrzebowaniu 100m3/h i mocy 125W. Z takiego sprzętu udałoby się wydobyć 1350 kWh w sezonie, płacąc za to 450kWh . Mamy więc na czysto 900kWh o wartości 540zł.

Ponadto zakładając pracę urządzenia przez 2000h w sezonie okazuje się, że dwa agregaty ogarną całą dobę i powinny pracować bezawaryjnie przez 20000h czyli 10 lat.

Do działania takiego sprzętu potrzeba 2 wymienniki lamelowe (Juwent robi za 1200 wymiennik do glikolowego gruntowego wymiennika ciepła), więc mamy 2400 zł i potrzeba 2 agregaty. Tu mamy problemik, bo nie ma małych agregatów, ale może jednak są? Może to tylko kwestia poszukania? Teoretycznie to mogłoby być przez kogoś produkowane. Może trzeba pogadać z Copelandem albo Whirlpoolem czy Amicą. Może jakiś moduł chłodni samochodowej? Gdyby taki moduł dostać w przystępnej cenie, to cały reku-pompo-ciepło-inator dałoby się złożyć za poniżej 10 tyś złotych. To wydaje się realne.

 

Jeśli takie urządzenie miałoby jednak odzyskać dodatkowo 540zł rocznie, popracować 10 lat, a przy tym kosztować 5 tyś więcej niż przyzwoity rekuperator, to nie ma żadnego sensu. Zastosowanie 2 aristonków z podmieszaniem na wejściu to troszkę wyższe koszty i troszkę wyższa wydajność. Sens ekonomiczny jednak podobny.

 

Wniosek - zostawmy rekuperację z odzyskiem temperaturowym w spokoju. Odzysk z tej wilgoci jest mniej wart niż zwyczajne zamontowanie dodatkowej PC.

A dlaczego nie reku z wymiennikiem regeneracyjnym Onyx Premium, Pompie ta wilgo i temperatura niewiele pomoże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O CWU jeszcze jako tako można dyskutować ale o CO już nie bardzo bo to zależy od pogody a tej nie przewidzisz - patrz zima 2012-13 i 2013-14.

 

No to jaką pompę wpakujesz u siebie w kanałówkę ? Pierwszą lepszą z półki w sklepie czy na coś zwrócisz uwagę ?

 

Muszę to sprawdzić, bo co stanie się np. z 20kWh wpakowanymi przez PPCi do domu nocą? Znikną?

 

Większość uleci wraz z wentylacją. Część z powietrzem a druga część w podgrzaną wilgocią. Kolejna część z podgrzaną niepotrzebnie wodą w kibelku :)

Policz sobie ile energii przyjmie posadzka o temp. 21oC od powietrza o temp. 24oC. Od słoneczka nie muszę Cię przekonywać, bo to macałeś.

kszhu, jeśli poważnie myślicz o kanałówce w pompą ciepła to myśl poważnie :) Grzanie w drugiej taryfie, w nocy powietrzną pompą ciepła do temp. o 2-3oC wyższej jest mało sensowne. Mało na tym oszczędzisz, nie mówiąc o sterowaniu z przewidywaniem zysków słonecznych w ciągu dnia.

 

Anemostaty otwarte na max i jak wentylacja dobrze zaprojektowana to rozkład jest równomierny bez względu na wydajność. Skrzynka rozdzielcza z przepustnicami też działa nieźle.

 

Żeby to zadziało musiałbys mieć wszystkie odcinki do anemostatów o tej samej długości. Wtedy jest szansa, że wentylacja dotrze do każdego miejsca z mniej wiecej tą samą wydajnością. A co do sterowania przepustnicami, to jest to znacznie bardziej awaryjne niż pompka w wodnej podłogówce. Nie mówiąc, że w ogóle możliwe dla prędkości wentylacyjnych. Do tego pomiary strumienia na każdej nitce żeby dobrać poziom wentylacji. Ciężki temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja z rekuperacją to w domu w temacie standard. Nie każdy zastosuje, ale to jednak standard. Dołożenie odzysku energii z wilgoci byłoby świetne, gdyby było ekonomiczne. Mamy około 100 m3 wilgotnego powietrza o temp. około 7st na godzinę, czyli połowę tego, co łyka aristonek. Ma on przy tym moc 250W i COP 3, więc w ciągu sezonu 150 dni dałby 2700kWh przy pracy ciągłej, ale mając dostępną tylko połowę powietrza, zakładam, że da tylko połowę tej energii.

 

http://www.ariston.com/pl/media/files/455_instrukcja_Nuos_EVO.pdf - strona 8 - "Natężenie przepływu powietrza M3/h 100-200" wiec wystarczy i 100m3/h tylko dłużej lub z gorszym COPem będzie grzało wodę. Choć 100m3/h powietrza o temp. 7oC i prawie 100% wilgotności niesie dużą ilość energii.

 

 

Wniosek - zostawmy rekuperację z odzyskiem temperaturowym w spokoju. Odzysk z tej wilgoci jest mniej wart niż zwyczajne zamontowanie dodatkowej PC.

 

Słuszny wniosek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To była garść teorii - ze studiów, które ponoć wstyd kończyć.

No to jak mamy już za sobą podstawy teoretyczne (choć nie wszystkie) to może zada Brzęczkowskiemu kto pytanie dla czego silniki jak wyżej są lepsze i dla czego, niż silniki zwykłe na prąd zmienny. Wszak twierdzi, że to podnosi COP o ileś tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter (po polsku falownik) - urządzenie do zmiany częstotliwości napięcia w obwodach prądu przemiennego,

AC (skrót od ang. Alternating Current) - prąd przemienny

DC (skrót od ang. Direct Current) - prąd stały.

 

Inwerter steruje urządzeniami w obwodach AC. Najczęściej wykorzystuje się go do regulacji prędkości silników przy zachowaniu stałego momentu obrotowego. Oczywiście przy spadku prędkości obrotowej spada moc. Wadą rozwiązania z falownikiem jest wysoka cena oraz problemy z grzaniem się silników przy dużych prądach i małych prędkościach obrotowych - wentylator umieszczony na wale silnika nie pompuje wystarczająco dużego strumienia powietrza i trzeba stosować dodatkowe wentylatory zewnętrzne.

 

To była garść teorii - ze studiów, które ponoć wstyd kończyć.

Może kolektor zrozumie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakos dziwne ze mam i Inverter i DC... czy nie mam bo TB twierdzi inaczej?

 

Ja nie o tym - ja o falownikach i silnikach AC - stąd to twierdzenie TB.

Inverter DC działa inaczej, bo on sam generuje prąd zmienny (PWM), a nie zmienia jednej częstotliwości w inną. W sumie to dokładnie się nie orientuję, bo silniki z jakimi mam do czynienia najczęściej to AC właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...