Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

No to jak mamy już za sobą podstawy teoretyczne (choć nie wszystkie) to może zada Brzęczkowskiemu kto pytanie dla czego silniki jak wyżej są lepsze i dla czego, niż silniki zwykłe na prąd zmienny. Wszak twierdzi, że to podnosi COP o ileś tam.
Wie Pan dlaczego central wentylacyjnych z wentylatorami AC dziś nikt nie chce?

Jak sprężarka mniej zużyje na wykonanie zadania to COP wzrośnie.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@Barth3z, z fona piszę więc bez zabawy w cytaty:

 

1. Pompę taką, która da dość energii dla pokrycia strat do temp. zewn., do jakiej daje radę pracować ta pompa.

 

OK, to już jesteśmy bliżej konsensusu. :) Jeśli zatem budujesz dom o przegrodach o U=0,1, dobrych szybach itp. do tego decydujesz się na ogrzewanie PC której moc dla temp. obliczeniowej danej strefy jest gwarantowana to nie ma co liczyć zapotrzebowanie bo lepiej się nie da :) O to Ci chodziło ?

 

2. Wentylacją uleci tyle co zwykle, wilgotność od niczego się nie zwiększy a akumulacja wody w spłuczce to nic.

 

Jeśli ustawisz grzanie do temp. 24oC w domu bez akumulacji, to szybko osiągniesz tą temperaturę. A po wyłączeniu równie szybko uleci Ci wentylacją.

 

3. Pompę i grzanie nią będę testował - opinie kol. miłoszenko są obiecujące.

 

Ale on nie grzeje w nocy celem akumulacji do dnia kolejnego. Zauważ, że w nocy temperatura potrafi spaść nawet o 10oC, więc i COP takiej PC gorszy. Do tego grzanie do 24oC, akumulacja, większe straty przez przegrodę oraz droższy prąd dla innych urządzeń użytkowanych w ciągu dnia ... Poskładasz to wszystko do kupy to oszczędności przy ppci grzanej w 2 taryfie praktycznie nie ma żadnej.

 

4. Wszystkie odcinki nie koniecznie, można kombinować średnicami albo kryzami (fix a nie regulacja).

 

Trudne i drogie. Spróbuj to jeszcze przemyśleć, bo wg mnie dalej bardziej opłacalne jest rozdzielenie wentylacji od ogrzewania nadmuchowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kolektor zrozumie.

 

Widzisz szanowny Panie, ciepłownik rzucił garść podstawowych, no to jak to się ma do:

Współczesne pompy pracują non stop - sterowane są inwertorem lub mają sprężarki DC, .

Hmmm. Nie wiem jak taką głupotę może napisać ponoć znający się na silnikach.

Przemek wyraźnie napisał, że inwerter to urządzenie do zasilania silnika kształtując jakoś tam napięcie. To właśnie inwerter zasila silnik a nie inwerter lub DC. Jest i jedno i drugie bo bez inwertera silnik nie pójdzie, bo i jak? I są to na ogół silniki trój fazowe a i zdarzają się cztero fazowe.

Ale to z pozycji użytkownika nie jest ważne. Ważne jest dla czego takie zasilanie jest o wiele lepsze i dla czego. A tego Brzęczkowski nie wie choć klepie o jakiś współczynnikach.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś się zdecyduje budować według T.B. bo jakoś od 24 lat dupa, nikt się nie zdecydował. A zobacz ten kabaret leci od ponad 1000 stron i co się tu ktoś dowiedział, nic tylko przepychanki słowne zero jakiejkolwiek wiedzy przez założyciela a dyskusja idzie na całego. Nie szkoda Wam czasu? Obserwując tą lekturę od jakiegoś czasu nic się nie dowiedziałem o co pytałem, bicie piany. Nie ukrywam, że było trochę zabawnych wypowiedzi, które to ten folklor umilają. Trzymajmy tak dalej, to takie nasze, Polskie.

 

Jak się nie dowiedziałeś?

 

Z TV w sezonie grzewczym masz 150-200kWh - nie mówiąc o innych faktach ... dokonanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to już jesteśmy bliżej konsensusu. Jeśli zatem budujesz dom o przegrodach o U=0,1, dobrych szybach itp. do tego decydujesz się na ogrzewanie PC której moc dla temp. obliczeniowej danej strefy jest gwarantowana to nie ma co liczyć zapotrzebowanie bo lepiej się nie da O to Ci chodziło ?
Nie dokładnie tak... Jak ma byc pompa do CO - bo takie jest, Pana życzenie, to lepiej tak domu nie izolowac. Izoluje się po to, by nie robic pośredniego ogrzewania. Efekt koncowy, czy będzie 0.1 czy 0.15 przy ogrzewaniu pośrednim jest ten sam. Taki system mniej nie potrafi wyprodukowac.

Jak Pan chce koniecznie miec pompę jako - "wszystko w jednym" Pan kupi dobrą a zaoszczędzi na izolowaniu i oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chore domy "pasywne"

http://energetykon.pl/dom-pasywny-w-slomczynie,20482.html

 

-Okna, wzór - bunkier 39

-Różnica między domem energooszczędnym i pasywnym wyniosła tylko 50 tysięcy złotych. Nie dośc, że wyszło drożej to się jeszcze cieszą!

-W przypadku powietrznej pompy ciepła będzie to około 1,8. Może dlatego tyle drożej, bo naprawdę trzeba trzeba mnóstwo czasu poświęcic, by taką pompę wynaleźc.

- Ciepło „łapane” jest od strony południowej natomiast od strony północnej gdzie wpada mniej słońca przeszklenia muszą być jak najmniejsze.

-Według pana Piotra firma chciała mieć taki dom w okolicach Warszawy, żeby móc się nim chwalić i dlatego zaproponowała mu bardzo korzystną cenę. Różnica między domem energooszczędnym i pasywnym wyniosła tylko 50 tysięcy złotych. I chwalili się, jak widac, do czasu weryfikacji.

-Rodzina zaoszczędziła jednak 30 tysięcy zł na instalacji grzewczej: w domu zbędne jest ogrzewanie podłogowe i większość grzejników.

Bez podłogowego... tylko współczuc. Automatyka jak w kurnej chacie.

Ponieważ głównym grzejnikiem domu pasywnego jest słońce, w pochmurny dzień czuć wyraźnie spadek temperatury i trzeba być bardziej uważnym na zamykanie drzwi i okien No BRAWO!!! A latem, oczywiście dłuuugie wakacje i też może byc przyjemnie.

-Zarówno drzwi jak i okna w domu Państwa Kowalskich mają certyfikat pasywności. Bez tego, by nie działały! Izolowanie certyfikatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! W końcu! Kolega się uczy. Ceni się.

Tylko tę farelkę warto by czymś zastąpić. Jak ma wiać to niech to będzie z COP. A jak ma być czysty prąd to niech tego nie będzie chociaż widać.

Co do idei się zgadzam, sądzę, że TB też nie będzie miał wiele przeciw;)

Uczy się...:D:D:D. Jakże byś chciał by wyszło na twoje. Kompleksy wyłażą? O tym czym dom ogrzewać wiem od 2009 roku tzn od momentu gdy zacząłem myśleć o budowie domu. Ty dalej nie potrafisz wyleźć ze swojego, wygrzebanego razem z misiem grajdołka. Brzęczkowski wymyślił a kszhu ideę rozwija. :D:D:D. Co za szczęście dla świata! Brzeczkowski bez skrępowania pisze, że rozwiązał problemy których nie potrafili "amerykanie, szwedzi" i ktoś tam jeszcze. Ciekaw jestem kiedy ty zaczniesz. Niezła para!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczy się...:D:D:D. Jakże byś chciał by wyszło na twoje. Kompleksy wyłażą? O tym czym dom ogrzewać wiem od 2009 roku tzn od momentu gdy zacząłem myśleć o budowie domu. Ty dalej nie potrafisz wyleźć ze swojego, wygrzebanego razem z misiem grajdołka. Brzęczkowski wymyślił a kszhu ideę rozwija. :D:D:D. Co za szczęście dla świata! Brzeczkowski bez skrępowania pisze, że rozwiązał problemy których nie potrafili "amerykanie, szwedzi" i ktoś tam jeszcze. Ciekaw jestem kiedy ty zaczniesz. Niezła para!

 

i zaś kolejny punkt dla TB i kszhu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze mi wyjasnic co znaczy obciazenie w domu pasywnym 10W/m2? Bo ja to rozumiem ze aby utrzymac temperature w pomieszczeniu to dla pokoju 10m2 potrzeba urzadzenia ktore wytworzy tyle energi cieplej jezeli roznica miedzy temperatura w pokoju a na zewnatrz wynosi 1st. Wiec jak na polu jest -20 a w pokoju ma byc +20 to roznica jest 40st wiec trzeba urzadzenie o mocy 100Wx40=4kW. Chyba cos pomylilem.

 

znajdzie się ktoś kto mi to wytłumaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze mi wyjasnic co znaczy obciazenie w domu pasywnym 10W/m2? Bo ja to rozumiem ze aby utrzymac temperature w pomieszczeniu to dla pokoju 10m2 potrzeba urzadzenia ktore wytworzy tyle energi cieplej jezeli roznica miedzy temperatura w pokoju a na zewnatrz wynosi 1st. Wiec jak na polu jest -20 a w pokoju ma byc +20 to roznica jest 40st wiec trzeba urzadzenie o mocy 100Wx40=4kW. Chyba cos pomylilem.

 

znajdzie się ktoś kto mi to wytłumaczy?

 

To jest moc potrzebna do grzania domu przy temperaturze obliczeniowej (-20stC) do temperatury +20stC, więc mamy dt=40K

 

Teraz liczymy:

-dla 100m2 mamy 1kW, więc 24 kWh na dobę, więc 3600kWh w sezonie,

- średnia temperatura w sezonie to 0stC, więc dt mniejsza o połowę, więc zużycie mniejsze o połowę - 1800 kWh

- w przeliczeniu na m2 wychodzi 18kWh/m2*rok.

 

Mamy przekroczenie wartości dla pasywaniaka o 20%, więc skracamy sezon grzewczy o 20% i mamy:

- moc grzewczą 10W/m2

- roczne zużycie energii do CO 15kWh/m2*rok,

- długość sezonu grzewczego 120dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ale nie do końca bo często zmieniasz zdanie. No wszystko jest coraz bardziej jasne. Myślenie ma przyszłość ale zostaw w końcu teoretyzowanie a przejdź do praktyki bo żyć wiecznie nie będziesz.

Później zacząłem myśleć o budowie a już mieszkam, walczę, doświadczam bo piękne teorie często bardzo rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Ja wybudowałem dwa domy w tym jeden dosłownie własnymi rękami, razem z ojcem. Ten będzie trzeci. Zmieniam zdanie jak każdy, ale co do pewnych rzeczy to praktycznie od początku zdanie mam podobne. Co mi się zmieniło:

- materiał. Chciałem jakiś BK teraz jest silikat. Ideałem dla mnie jest beton ale koszty niestety zbyt duże.

- wielkość domu. To ewoluowało najbardziej. Chciałem duży i na szczęście nie wybudowałem takiego. Ten będzie mały za to praktyczny.

- ogrzewanie. Miały być kable, druga taryfa i dobre ocieplenie. Zamieniłem na podłogówkę i kocioł elektryczny z kilku powodów.

- wentylacja. Reku miało być od początku ale mam coraz większe wątpliwości co do idei rozprowadzania powietrza kanałami. Do tego nie podoba mi się i to coraz bardziej stosunek nakładów do zysków. Wentylacja musi być, odzysk ciepła jak najbardziej, dlatego tak spodobała mi się ta PPCi z wentylacją, praktycznie bez kanałów. Niestety odzysk jest realizowany tylko okresowo więc odpada. Wydajność też budzi wątpliwości. Coraz bliżej jestem jakiejś hybrydy własnoręcznie skonstruowanej.

co się nie zmieniło:

- ogrzewanie nadmuchowe + klimatyzacja. Nigdy nie brałem tego poważnie. Raz, że koszty, dwa przykre doświadczenia.

- gaz - nigdy nie chciałem. To pozorna oszczędność z kilku powodów

- kocioł na paliwo stałe - nie ze względu na koszty i wygodę

- poddasze ze skosami. Klaustrofobia krótko mówiąc.

- balkony - wiadomo

- izolacja od gruntu. Dokładnie odwrotnie jak Brzęczkowski uważam, że nie decyduje w dużym stopniu o stratach. Decydują straty przez grunt do strefy brzegowej (wbrew pozorom to nie to samo) i o to trzeba zadbać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacji w wentylacji jest 160 Euro

To ja poproszę namiary na wymienniki o sprawności 90% w cenie 160Euro

.

O CWU jeszcze jako tako można dyskutować ale o CO już nie bardzo bo to zależy od pogody a tej nie przewidzisz - patrz zima 2012-13 i 2013-14.

Dlatego są dane historyczne, które pozwalają lepiej przeanalizować ten problem.

 

Muszę to sprawdzić, bo co stanie się np. z 20kWh wpakowanymi przez PPCi do domu nocą? Znikną?

Jeśli nie będzie gdzie ich zakumulować na później, to pomieszczenia będą podgrzane po prostu do niekomfortowej temp.

Dodatkowo tylko zwiększysz straty, bo więcej energi zwyczajnie ucieknie przez wentylacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ten trzeci jak będzie takim jak w temacie to te dwa poprzednie będzie mało przypominał.
Bardzo mało. Pierwszy powstawał za komuny, klocek bez izolacji, drugi to gotowy projekt.

No nie wiem czy uważasz odwrotnie czy tylko nieco inaczej chcesz te straty redukować. TB wali po całości grubo - szybko, łatwo i nie koniecznie najtaniej ale w końcu też nie tak drogo. Ty kombinujesz pewnie więcej po brzegach a mniej w środku geometrycznym - nakombinujesz się co niemiara, może trochę zaoszczędzisz.

Jak chcesz pasywny to popatrz na dokładne opracowanie j-j'a na temat jego domu i straty generowane do gruntu - 21% - dużo.

W ogóle nie będę dawał izolacji pod dom, opaski jak najbardziej. Zgadnij czemu :). W pasywnym grubość izolacji określają normy którym Brzęczkowski zaprzecza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybudowałem dwa domy w tym jeden dosłownie własnymi rękami, razem z ojcem. Ten będzie trzeci. Zmieniam zdanie jak każdy, ale co do pewnych rzeczy to praktycznie od początku zdanie mam podobne. Co mi się zmieniło:

- materiał. Chciałem jakiś BK teraz jest silikat. Ideałem dla mnie jest beton ale koszty niestety zbyt duże.

- wielkość domu. To ewoluowało najbardziej. Chciałem duży i na szczęście nie wybudowałem takiego. Ten będzie mały za to praktyczny.

- ogrzewanie. Miały być kable, druga taryfa i dobre ocieplenie. Zamieniłem na podłogówkę i kocioł elektryczny z kilku powodów.

- wentylacja. Reku miało być od początku ale mam coraz większe wątpliwości co do idei rozprowadzania powietrza kanałami. Do tego nie podoba mi się i to coraz bardziej stosunek nakładów do zysków. Wentylacja musi być, odzysk ciepła jak najbardziej, dlatego tak spodobała mi się ta PPCi z wentylacją, praktycznie bez kanałów. Niestety odzysk jest realizowany tylko okresowo więc odpada. Wydajność też budzi wątpliwości. Coraz bliżej jestem jakiejś hybrydy własnoręcznie skonstruowanej.

co się nie zmieniło:

- ogrzewanie nadmuchowe + klimatyzacja. Nigdy nie brałem tego poważnie. Raz, że koszty, dwa przykre doświadczenia.

- gaz - nigdy nie chciałem. To pozorna oszczędność z kilku powodów

- kocioł na paliwo stałe - nie ze względu na koszty i wygodę

- poddasze ze skosami. Klaustrofobia krótko mówiąc.

- balkony - wiadomo

- izolacja od gruntu. Dokładnie odwrotnie jak Brzęczkowski uważam, że nie decyduje w dużym stopniu o stratach. Decydują straty przez grunt do strefy brzegowej (wbrew pozorom to nie to samo) i o to trzeba zadbać.

 

prawie identyczne doświadczenia,podobne odczucia.podpisuję się pod tym opisem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...