Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten kalkulator pokazuje, że w normalnych warunkach wentylacji 100m3/h skrapla się około 0,5L wody na godzinę - czyli dodatkowy odzysk energii na poziomie około 1000kWh w sezonie w stosunku do wyłącznie odzysku temperaturowego. .

A mnie pokazuje ten kalkulator , ze przy zero na zewnątrz i 21 wewnątrz i wewnątrz 35% wilgotnosci i 80% wilgoci na zewnątrz wykrapla 0,09l/h, gdzie ten hit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, cena kompletnie nieuzasadniona ekonomicznie.
I nie musi... porsche też nie jest ekonomicznie uzasadnione. .

To centrale ONYX PREMIUM . Są bogatsi ludzie co mają pracownie w domach ( malarskie, foto ... ) mają dużo sprzętu, wymaga to większej wentylacji niż wskazywałaby ilość osób. Robi się za sucho. A wymiennik regeneracyjny, zamyka wtedy jedne klapki, otwiera drugie, po prostu dba o komfort.

Wie Pan, Szanowny Panie kszu, dla jednych jak ciepło w d... od farelki to już komfort, dla innych co innego jest priorytetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba 0,19kg/h a popatrz - przy 0% wewnątrz to się 0 wykropli

Przemek pisał o 100m3 a nie o 300, to jedno drugie, normalne warunki dla mnie to 35-40% wilgoci w domu a nie 90% czy 0%

Fajny ten kalkulator. Przy 21 wewnątrz i minus 20 na zewnątrz efektywność 160 ki to 97,6%, Przy temp. zewnętrznej zero stopni, czyli o 20 więcej efektywność przybiera 97,2.

Ciekawy to parametr, jak by się tym suwakiem nie bawić to i tak nie spadniemy niżej 95% nawet jak ustawimy odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomniałem dodać, że dla mnie nieuzasadnione ekonomicznie. Ale jak wynika z dalszej części postu, w innych przypadkach ma to uzasadnienie..

Jasne, jak wszystko. Przecież porsche sie sprzedaje, kolektory też.

 

A kolektory dalej nie wiem i pewnie się nie dowiem.

Nie naciskaj nie ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązki czyli zakazy lub nakazy niestety nie zależą od wyobraźni.

Widzimisię tak ale tego to nikt nie odgadnie co komu po głowie łazi.

Coś kiepsko z pomysłami. Wysokich fundamentów nie opłaca się zasypywać. Muszę zrobić piętro mieszkalne czy też wysoki parter bo taką mam działkę. Niski parter to użytkowa piwnica, częściowo pod ziemią. Inaczej się nie kalkuluje. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Szanowny Panie kszu, dla jednych jak ciepło w d... od farelki to już komfort, dla innych co innego jest priorytetem.

Ooo, snobizmem mi tu zaleciało. To misiu jest jeszcze do tego wszystkiego snobem? Żałosny typek. Chyba już wiadomo jak należy odczytywać te "tanie" domy.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moc potrzebna do grzania domu przy temperaturze obliczeniowej (-20stC) do temperatury +20stC, więc mamy dt=40K

 

Teraz liczymy:

-dla 100m2 mamy 1kW, więc 24 kWh na dobę, więc 3600kWh w sezonie,

- średnia temperatura w sezonie to 0stC, więc dt mniejsza o połowę, więc zużycie mniejsze o połowę - 1800 kWh

- w przeliczeniu na m2 wychodzi 18kWh/m2*rok.

 

Mamy przekroczenie wartości dla pasywaniaka o 20%, więc skracamy sezon grzewczy o 20% i mamy:

- moc grzewczą 10W/m2

- roczne zużycie energii do CO 15kWh/m2*rok,

- długość sezonu grzewczego 120dni.

 

czyli mam to tak rozumieć że przy różnicy temperatur dt=40K potrzeba dla utrzymania temperatury źródło o mocy 10W/m2? a jak będzie mniejsza temperatura zewnętrzna czyli przykładowo 0st to wystarczy 5W/m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na solidny sprzęt, zapewne parametry też ma dobre, skoro do pasywnych przeznaczony

 

Jak cena? Jeśli to nie problem - może być katalogowa

Do domów pasywnych jest onyx passiv. Ta oczywiście też się nadaje, ale...

- domy pasywne kiedyś miały obowiązkowo gwc - do czego wersja passiv była przystosowana a premium, nie

-wersja premium była do silniejszej wentylacji i nawet - 40 st. na czerpni np. montowana była w Norwegii, gdzie gwc są wykluczone.

 

Cen katalogowych nie ma, bo te centrale były robione dla jednej firmy. Cena zależnie od drobnych konfiguracji - 50m3/h-600m3/h 8500zł passiv 9500zł premium brutto 23%

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem... miało to być kolejne pytanie do Szanownego nydara o tę kwestię - wsparte Pana postem, ale "nydar" uciekło.

 

Zatem pozwolę sobie odpowiedzieć . Pompa powinna chodzić non stop i być odpowiednio mała aby zaspokoiła potrzeby energetyczne domu.

Skoro rekuperator pracuje non stop ,to jaki jest powód by nie robiła tego PPCi. Jedno urządzenie w domu dla CO i CWU .

Skoro GWC i RSŚ załatwia sprawę wstępnego podgrzewania powietrza świeżego ,to coś z tym zużytym wypada zrobić. Najrozsądniej PPCi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...