Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

jak już mówiłem - to miałem na myśli
Chcę uniknąć rekuperatora. Takie jest założenie. Powietrze wydmuchiwane na wymiennik PPCi pozwoli, choć częściowo odzyskać z niego energię. Niech to będzie 30% choć określenie tej ilości jest praktycznie niemożliwe. W stosunku do reku którego realna sprawność to jakieś 60% to i tak nieźle. Nawiewniki w pokojach powinny mieć możliwość bezproblemowego ustawiania przepływu. Ruch ręką i już. (wiem, że to prymitywne ale ma być tanio) Pozwoli to na obniżenie ilości powietrza wentylowanego do niezbędnego minimum, np w nocy tylko sypialnie. Nie wydaje mi się, by przy takim systemie zasadne stało się zastosowanie nagrzewnicy. To oczywiście idea. Nagrzewnica pozwoliłaby na schłodzenie powietrza w lecie więc może warto ją zastosować. Koszt to PPCi, baniak, podłogówka, wentylator kanałowy i parę metrów kanałów no i ewentualnie nagrzewnica.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hm... rozumiem ze mozna nie chciec... ale to dziala... i nie jest problematyczne. Strumien powietrza nie przeszkadza... mozna go tez kontrolowac...

 

Wiem, że działa. Nie podoba mi się, że odczuwa się zmiany temperatury przy włączaniu/wyłączaniu. Może to subiektywne ale nie podoba mi sie to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie oprócz załamania nic,ale połączyć to wszystko w jedną całość i na dodatek dobrze,to już nie takie proste,poczytaj o problemach źle działającej,zapowietrzonej podłogówki.

 

Takie ogrzewanie występuje na złączkach .W posadzce pętle nie łączone . Nad posadzką na złączkach . Nie idzie tego zepsuć. Do gięcia stosuje się specjalne sprężyny. Robota prosta,łatwa i przyjemna dla handmadowców.

Zapowietrzenie jest do usunięcia dużą strugą wody. Nawet nie potrzeba pompy.

Przejaskrawiasz problem asie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, ja staram się zbudować dom jak w temacie i żeby ogrzać dom będę musiał mu dostarczyć 2800 kWh. To obliczeniowo, ale licząc z górką niech będzie 3000 kWh. W cale nie jestem pewien, czy kupię PC,która niestety sporo kosztuje.

PC jest do chłodzenia - można wiedzie co znaczy "sporo"?

Czyli ile Pan zamierza przeznaczyc na instalacje

- ogrzewania i chłodzenia

-wentylację

-cwu.

W naszej rozmowie chodzi o to, że kompletnie nie rozumiem, dlaczego Pan dyskredytuje rurki przy ogrzewanej płycie fundamentowej.
Bo się do tego celu nie nadają. Gdyby chodziło o kasę, to wolałbym je sprzedawac niż się tu boksowac.

Rozumiem Pana i zgadzam się w pełni, że tam, gdzie nie ma akumulacji musi być zastosowane precyzyjne sterowanie.
A gdzie jest akumulacja to już nie!!! Napisałem, że przy małym zużyciu musi byc precyzyjne sterowanie, a akumulacja tylko temu przeszkadza. Pan mnie nie zrozumiał.

J

estem w stanie Panu uwierzyć, że i duża moc się przyda. Ale przy akumulacji???
Tym bardziej, cho akumulacja potrzebna jak księdzu trypel.

Sam Pan przecież napisał, że płyta betonowa będzie sama regulować temperaturę wewnętrzną - to załatwia fizyka.
Chyba znowu się nie rozumiemy - Napisałem podłoga w pokoju ze 100W/m2 i termostatem bardzo stabilnie trzyma temperaturę

 

Co do kanałówki, to cały czas się zastanawiam, ale mam obawy przed ogrzewaniem nadmuchowym.
Ja nie mam obaw, ja wykluczam ogrzewanie nadmuchowe,

Może wynika to tylko z braku doświadczenia, bo nigdy nie mieszkałem w domu tak ogrzewanym, ale z drugiej strony mówią, że trzeba słuchać intuicji :).
To dlaczego tu jest więcej takich co radzą chodzic zimą w bardzo grubej futrzanej czapce i cienkich sandałkach. Ja wolę odwrotnie.

Poza tym, jak będę miał tylko grzaną podłogę prądem, to wejdę w drugą taryfę i mam sprawę załatwioną.

To dopiero jest masakra - gorąco jak śpimy i jak nas nie ma, najchłodniej między 18 a 23

Jak będzie jeszcze PPC to druga taryfa raczej odpada i nie wiem co pochłonie więcej energii
-II taryfa zawsze odpada. Straty na akumulowaniu ( przegrzewaniu) bedą większe niż zyski z II taryfy.

grzanie płyty czy powietrza?
Kompletnie bez sensu! Grzanie podłogi z powietrza -to chore.

Jak płyta, to pomysł z zakupem kanałówki nietrafiony, jak kanałówka, to czy po prostu podłoga nie będzie za chłodna?
Co ma chłodzenie do płyty.?

Ps - może Pan określic za ile chce Pan zrobic instalacje. To powiem jak w tym się zmieścic. Bo nie wiem co dla Pana "drogo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy piewca.

Masz jakiś problem nie staje?

 

Nikt nie neguje kabli do domu o znikomym zapotrzebowaniu, negujemy ich 100W/m2 w domu jak w temacie

Najmniejsza moc kabli to 10W/mb,mamy domek 10x10=100m2 x20W/m2=2000W,dzielimy przez moc m/b kabla czyli 10W i wychodzi nam 200m/b kabla, czyli co 0,5m kabelek i tu chyba pies pogrzebany,bo nie za bardzo widzę ciepłą podłogę przy półmetrowym rozstawie kabli,a z drugiej strony to mnie zwisa ile KW będzie pod podłogą,jak zużyje tylko tyle ile potrzeba i nie ma znaczenia czy pod podłogą 20W/m2,czy 120W/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable w razie W nie zamarzną,domu nie zaleją, przewiercisz kabel zrobi bum i wiesz dokładnie w którym miejscu,rurkę przewiercisz i dowiesz się zaraz, albo jak z sufitu zacznie kapać.Montażu kabli nie da się s...........dolić,a rurki i owszem nader często.

Tylko nie wiem po co chcesz wiercić podłogę jak już ja położysz. Obrazki do podłogi przymocowujesz? A w suficie wiercisz na wylot by lampkę przykręcić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś budują, wystarczy zobaczyć wyniki

Tutaj do wyboru do koloru:

http://www.passivhausprojekte.de/index.php?lang=en#k_

I który z tych domów jest jak w temacie??? Bez Kolektorów i ogniw PV i pomp ciepła, nawet by się nie zbliżyli do 50W/m2!!

Poza tym - zużywają na wszystko nawet ponad 40kWh/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar taki dom zbudować. Powie mi Pan ile czasu dziennie będą załączone kable 100W/m2 , 30 minut ? jak to wyciągnąć i zakumulować na całą dobę?
To zależy od izolacji. ale włączają się one na krótsze odcinki i częściej. Nie akumuluje się ciepłą na całą dobę, bo taki system nie uwzględniłby zysków bytowych i byłby niekomfortowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od izolacji. ale włączają się one na krótsze odcinki i częściej. Nie akumuluje się ciepłą na całą dobę, bo taki system nie uwzględniłby zysków bytowych i byłby niekomfortowy.

 

Jak często, co godzina na 90 sekund, tak żeby w pięty przypiekło?

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie Pan kupował po te 100zł/m2?

Ile wg Pana Instalacje

- ogrzewanie i chłodzenie

-cwu

wentylacja z odzyskiem

powinny kosztowa bez robocizny

 

nie kupowałem tylko na allegro tak wychodzi. kable nie chłodzą tylko grzeją, a o wentylacji nic nie pisałem. twierdzę tylko że jak za same kable czy maty trzeba tyle dać a dodatkowo czymś cwu trzeba grzać to się kable nie opłacają a tym bardziej że one pobierają przykładowo 100W i dają tyle samo ciepła a pompy ciepła z COP 4 wezmą 100W i dadzą 400W ciepła. może ciekawym rozwiązaniem byłaby pompa w domu pasywnym taka jak do cwu tylko trochę mocniejsza aby dom przy okazji dogrzała. czołgista coś tam kiedyś wspominał ale nie wiem czy dokładnie o to mu chodziło czy coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupowałem tylko na allegro tak wychodzi. kable nie chłodzą tylko grzeją, a o wentylacji nic nie pisałem. twierdzę tylko że jak za same kable czy maty trzeba tyle dać a dodatkowo czymś cwu trzeba grzać to się kable nie opłacają a tym bardziej że one pobierają przykładowo 100W i dają tyle samo ciepła a pompy ciepła z COP 4 wezmą 100W i dadzą 400W ciepła. może ciekawym rozwiązaniem byłaby pompa w domu pasywnym taka jak do cwu tylko trochę mocniejsza aby dom przy okazji dogrzała. czołgista coś tam kiedyś wspominał ale nie wiem czy dokładnie o to mu chodziło czy coś podobnego.

:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupowałem tylko na allegro tak wychodzi. kable nie chłodzą tylko grzeją, a o wentylacji nic nie pisałem. twierdzę tylko że jak za same kable czy maty trzeba tyle dać a dodatkowo czymś cwu trzeba grzać to się kable nie opłacają a tym bardziej że one pobierają przykładowo 100W i dają tyle samo ciepła a pompy ciepła z COP 4 wezmą 100W i dadzą 400W ciepła. może ciekawym rozwiązaniem byłaby pompa w domu pasywnym taka jak do cwu tylko trochę mocniejsza aby dom przy okazji dogrzała. czołgista coś tam kiedyś wspominał ale nie wiem czy dokładnie o to mu chodziło czy coś podobnego.

Pompa ciepła jest do chłodzenia. Allegro to najdroższy sklep budowlany

Może Pan odpowiedziec na pytania

Ile wg Pana Instalacje

- ogrzewanie i chłodzenie

-cwu

wentylacja z odzyskiem

powinny kosztowa bez robocizny

Bo skoro raczył Pan napisac, że ceny są nienormalne, to spytałem, ile powinna kosztowac wg Pana kompletna instalacja do domu jak w temacie, by uznał Pan ją za "normalną"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła jest do chłodzenia. Allegro to najdroższy sklep budowlany

Może Pan odpowiedziec na pytania

Bo skoro raczył Pan napisac, że ceny są nienormalne, to spytałem, ile powinna kosztowac wg Pana kompletna instalacja do domu jak w temacie, by uznał Pan ją za "normalną"

 

nie wiem ile tylko kable nie wydaja mi się tanim rozwiązaniem. z tego co Pan pyta to kable tylko do ogrzewania się nadają więc pod tym wzgledem nie jest to jakieś super tanie rozwiązanie. to ile u Pana wychodzą takie kable za 1m2 pokoju nie liczą termostatów itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stoję z soperem. Co jakiś czas widac jak lampka się na kilka sekund zapali. Przecież to zależy też od zysków bytowych, a te są zmienne.

 

Zazwyczaj urządzenia o większej mocy są droższe, więc po co szprycować tym czymś dom kiedy będą pracowały zaledwie kilka sekund? nie lepiej dobrać coś bardziej optymalnego a zarazem tańszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...