Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

nie wiem ile tylko kable nie wydaja mi się tanim rozwiązaniem. z tego co Pan pyta to kable tylko do ogrzewania się nadają więc pod tym wzgledem nie jest to jakieś super tanie rozwiązanie. to ile u Pana wychodzą takie kable za 1m2 pokoju nie liczą termostatów itp?

 

Nie licz samych kabli bo to zniekształca obraz . Licz wszystko ,razem ze sławetną automatyką do 0,1oC . Mat .+ robocizna jest kosztem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiem, że działa. Nie podoba mi się, że odczuwa się zmiany temperatury przy włączaniu/wyłączaniu. Może to subiektywne ale nie podoba mi sie to.

 

To wcale nie musi być tak Jak odczuwałeś do ej pory. Jak dom jest energooszczędny, to od powietrza spokojnie zagrzeją się ściany, podłoga i sprzęty. Dyskomfortu pod tym względem nie musi być. Jak dom jest dziurawy, to zanim to ciepłe powietrze cokolwiek zagrzeje, to już zdąży się ochłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz samych kabli bo to zniekształca obraz . Licz wszystko ,razem ze sławetną automatyką do 0,1oC . Mat .+ robocizna jest kosztem .

 

skoro kable są drogie to podejrzewam że dobra automatyka tez. robocizny nie liczę bo albo sam albo z pomocą rodziny. z tego co widziałem to nie jest siódma filozofia więc jakoś sobie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie oprócz załamania nic,ale połączyć to wszystko w jedną całość i na dodatek dobrze,to już nie takie proste,poczytaj o problemach źle działającej,zapowietrzonej podłogówki.
Bo jak się nie wie jak to odpowietrzyc to faktycznie kiszka, lub 15 zeta na odpowietrznik. Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC jest do chłodzenia - można wiedzie co znaczy "sporo"?

Czyli ile Pan zamierza przeznaczyc na instalacje

- ogrzewania i chłodzenia

-wentylację

-cwu.

Bo się do tego celu nie nadają. Gdyby chodziło o kasę, to wolałbym je sprzedawac niż się tu boksowac.

A gdzie jest akumulacja to już nie!!! Napisałem, że przy małym zużyciu musi byc precyzyjne sterowanie, a akumulacja tylko temu przeszkadza. Pan mnie nie zrozumiał.

J Tym bardziej, cho akumulacja potrzebna jak księdzu trypel.

Chyba znowu się nie rozumiemy - Napisałem podłoga w pokoju ze 100W/m2 i termostatem bardzo stabilnie trzyma temperaturę

 

Ja nie mam obaw, ja wykluczam ogrzewanie nadmuchowe,

To dlaczego tu jest więcej takich co radzą chodzic zimą w bardzo grubej futrzanej czapce i cienkich sandałkach. Ja wolę odwrotnie.

 

To dopiero jest masakra - gorąco jak śpimy i jak nas nie ma, najchłodniej między 18 a 23

-II taryfa zawsze odpada. Straty na akumulowaniu ( przegrzewaniu) bedą większe niż zyski z II taryfy.

Kompletnie bez sensu! Grzanie podłogi z powietrza -to chore.

Co ma chłodzenie do płyty.?

Ps - może Pan określic za ile chce Pan zrobic instalacje. To powiem jak w tym się zmieścic. Bo nie wiem co dla Pana "drogo"

 

Pan za szybko czyta i ucieka Panu sens moich wypowiedzi. Może to już późna pora - w każdym razie dla mnie tak.

Życzę spokojnej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro kable są drogie to podejrzewam że dobra automatyka tez. robocizny nie liczę bo albo sam albo z pomocą rodziny. z tego co widziałem to nie jest siódma filozofia więc jakoś sobie poradzę.

 

zrób i zdaj relację, bo klienci TB są "nieosiągalni" i nie można poznać opinii na temat tych genialnych na miarę swoich czasów rozwiązań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi z ciepłem oddanym i wytworzonym, i nie potrafię się do tego odnieść.

Oooo, stary nikt nie wie o co tu chodzi, T.B tez nie bardzo wie

Ale:

Jak masz kotłownie z 500m od budynku, to możesz stracić na transporcie ciepła do budynku. Pewnie o tym TB pisze.

To jedna z prawdopodobnych wersji,

Następna:

Domy TB odbieraja ... maja zuzycie ciepla, kWh, nie majac zadnego zapotrzebowania na nie. Nie mniej gdyz nie jest sie w stanie jego policzyc.

Natomiast domy nie izolowane maja zapotrzebowanie.... .

Tu Varme nie co skomplikował odpowiedź, bo też nie do końca kapuje

Jemu chodzi o to, że w kotłowni nie może wyprodukować tak mało energii jak dla domów izolowanych bo mają dużo mniejsze zapotrzebowanie od energii wytworzonej w kotłowni. Jest na to bardzo proste rozwiązanie, ale to nie jego bajka.

No i tu szwedii chyba najbardziej czuje temat, ale co z tą bajką??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec dnia sprawa jest w miare prosta.

 

TB neguje wszelkie alternatywne rozwiazania... a zarazem prosi aby mu je przedstawic.

 

Jest handlarzem... sprzedaje pewien rodzaj ogrzewania a od niedawna odkryl ze sa urzadzenia takie jak PC P/P.

Podniecil sie tym bardzo, i uwaza to za zupelna nowosc.

 

Polonczyl te 2 formy grzania ( a przeciez jedna lub druga by wystarczyla ) i mysli ze odkryl cos czego nikt inny nie robil bo nie potrafil zrobic.

 

Na innych systemach ogrzewania, ventylacji lub przygotowania CWU ewidetnie sie nie zna i nawet nie chce przyjac do swiadomosci ze istnieja.

Nie instaluje i nie potrafi zainstalowac PC P/W z wodnym ogrzewaniem... a wiec jest be.

 

Twierdzi ze grzalka w WM w domu pasywnym sie nie sprawdzi... ale nie poda ile faktycznie ciepla i od jakich temp trzeba w takim domu dostarczyc.

 

Tak naprawde temat powstal aby TB promowal swoje teorie i swoj interes.

Nie ma nic wspolnego ze zdrowa dyskusja na temat alternatyw, rozsadnych rozwiazan i porownywan jak robia inni.

A przeciez sa istniejace domy z roznymi rozwiazaniami.

 

Izolowany dom 150mn2 co ma zapotrzebowanie ( bo ma ) 4500kWh jest izolowany i nadaje sie jaknajbardziej do ogrzewania kablami.... i jest OK

 

Ale ten sam dom potrzebujac 6000kWh ale zuzywajac juz tylko 2000kWh ogrzewany PC P/W jest juz spowyzywany przez znajacego sie....

 

Co chce nam udowodnic... ze 4500kWh z kabli wyjdzie taniej od 2000kWh z wodnej podlogowki?

 

Pisze ze domy 10kWh/m2 sa vbardzo tanie i banalnie proste....

Wiem powtazam sie... ale pytanie pozostaje... czy TB uwaza wlasny narod za wyjatkowo glupi? Czy nie kazdy chce miec tanio i banalnie prosta budowe?

Czy inne nacje tez sa niedorozwiniete do poziomu TB i tez nie chca tanio i banalnie prosto?

 

Ktos ze zwolennikow TB zadal sobie to pytanie dlaczego te domy nie sa powrzechne?

 

Dlaczego sa kraje gdzie wprowadza sie ograniczenia w instalowanej mocy grzewczej w domach jednorodzinnych, promuje ekologie i budownictwo energooszczedne?

Dlaczego nie mozna znalesc jego rozwiazan u innych? Bo jest niezrozumialym geniuszem co grzeje i chlodzi latem z dokladnoscia do 0,1*C?

 

 

Moze warto sobie te pytania zadac zanim zacznie sie wytykac czepianie sie i nie wnoszenie nic do watku.

 

Bo nie jedno bylo wniesione przez wiele osob... i zignorowane... gdyz zabraklo argumentow...

 

Prosciej w kolko powtarzac swoja mantre... i z czasem dokladac niestwozone opowiesci.... albo wrecz klamac....

A wiec jaki byl cel zalozenia watku?

 

Wygląda, że jest tak jak piszesz. TB jest zamknięty na inne rozwiązania, a przecież są różne drogi do osiągnięcia celu. Niemniej jednak jak zaczyna mówić merytorycznie (są takie momenty) to wydaje mi się, że często dobrze mówi. Nie potępiam w czambuł jak leci wszystkiego co pisze tylko chcę wyłuskać to co faktycznie istotne.

 

Jeśli chodzi o tą wodną podłogówkę, to jak będzie mała akumulacja np. w szkieletorku, to faktycznie może być problem ze sterowaniem tego. W szkieletorku świetną sprawą wydają się te folie na sufit promieniujące ciepełkiem. W takim domu trzeba natychmiast reagować bez zwłoki na zyski bytowe i te folie świetnie się do tego nadają - nawet myślę, że lepiej jak kable. Tam jakakolwiek bezwładność jest szkodliwa. Chodzi o to, że jak bezwładność jest za mała, to lepiej żeby jej wcale nie było.

 

Kolejną sprawą jest niechęć TB do drugiej taryfy. Pisze on, że oszczędności wynikające z jej stosowania są niweczone przez brak możliwości zakumulowania zysków bytowych (bo płyta jest za bardzo nagrzana i nie przejmie już niewielkich zysków). To co mówi się klei. Żeby płyta fundamentowa łapała zyski bytowe, musi mieć temperaturę zbliżoną do powietrza. Jak będzie za ciepła, to zyski nie będą miały się gdzie podziać. Wydaje mi się, że w tej sytuacji, ogrzewając dom wodną podłogówką w płycie, podłogówkę trzeba sterować nie jak zdecydowana większość temperaturą powietrza wewnątrz domu, tylko temperaturą powierzchni podłogi. Możecie się do tego co napisałem jakoś ustosunkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej strony linkowanej przez grzesia:

http://www.passivhausprojekte.de/index.php?lang=en#d_29

Pod płytą 20 cm XPS. U=0.17. Dom pasywny. Misiu co ty na to? Całe ciepło ucieknie do gruntu! Napisz, że to spisek ciepłowników.

Ciekawe są te domy. Któryś z nich ma CWU z pieca na drewno. :) Sporo PPCi na powietrze wentylacyjne. Da się jednak! Żaden zdaje się nie ma kabli plus PPci kanałowej.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj urządzenia o większej mocy są droższe, więc po co szprycować tym czymś dom kiedy będą pracowały zaledwie kilka sekund? nie lepiej dobrać coś bardziej optymalnego a zarazem tańszego?
"Zazwyczaj"... Myśli Pan, że czajnik do wody 200W zamiast 2000W byłby tańszy? Czy wykonałby zadanie w zadowalający Pana sposób? Podobnie będzie w kablami czy rurkami jak, da Pan 10W/m2 zamiast 100.

W teorii wszystko jest łatwiejsze, W praktyce - mała moc jest tak upierdliwa w sterowaniu, że szkoda pisać.

Mogę wiedzieć ile Pan uważa, że zaoszczędzi montując 10W/m2 zamiasat 100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dla tego drogi Panie Tomaszu akumulacja pochłonie te nieprzewidywalne i przewidywalne zyski bytowe w sezonie grzewczym. Jak by Szanowny Pan nie krytykował tego systemu,to jest pasywny system regulacji temp. w domu . Każde 100 ton to 25kWh/1oC .
Gdzie ta akumulacja będzie? Poza domem czy w domu? Co będzie tą akumulacją? Jak będzie odbierać "nadmiary"?

 

Pytam o szczegóły, bo HASŁA są proste w rzucaniu. Podobnie było z wentylacją. Podrzuciłem Panu projekt z jakim przychodzi inwestor i delikatnie pisząc, wymiękł Pan, komentując, że to co Pan robi, jest dopasowane do Pana domu i potrzeb.

Opisze Pan na te 3 pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wcale nie musi być tak Jak odczuwałeś do ej pory. Jak dom jest energooszczędny, to od powietrza spokojnie zagrzeją się ściany, podłoga i sprzęty. Dyskomfortu pod tym względem nie musi być. Jak dom jest dziurawy, to zanim to ciepłe powietrze cokolwiek zagrzeje, to już zdąży się ochłodzić.

Ma Pan 100% racji. Przykładowo: Im mniej potrzeba ciepłą, tym mniejsza jest różnica temperatur między powierzchnią grzejnika a powietrzem. A to ma wpływ na komfort. Podłoga 23 st.C gdy mamy 22 w pokoju jest OK, ale 26 st.C by było 22 w pokoju to już masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeszcze nie pisałem że to będę robić tylko że to wcale nie będzie tańsze i lepsze rozwiązanie od tych które TB kwestionuje.

 

A może Pan jakieś rozwiązania z kwotami podrzucić, bo tak nie ma szans na dyskusję. Różnice w kosztach dość łatwo się stwierdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...