Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ostatnio kiedy wrzuciłem tan pomysł, zostałem zaatakowany przez artystę i pomysł pozostał niezauważony. Zatem niniejszym do niego wracam.

 

Izolowany garnek z wodą, grzaną prądem w II taryfie. Rozładowanie może być:

- statyczne (taki garnek o niewielkiej pojemności w każdym pokoju, a sterować trzeba otwarciem pokrywki). Można to dosyć łatwo zrobić, ale na razie rozwiązania techniczne ominę,

- dynamiczne (garnek o większej pojemności w systemie WM, a sterować trzeba kierunkiem przepływu powietrza - wokół tego garnka, albo przez by-pass, albo zrobić mieszanie).

 

Ciekawi mnie, co o tym sądzicie. Przy jakimkolwiek zainteresowaniu postaram się rozrysować to choć trochę technicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kiedy wrzuciłem tan pomysł, zostałem zaatakowany przez artystę i pomysł pozostał niezauważony. Zatem niniejszym do niego wracam.

 

Izolowany garnek z wodą, grzaną prądem w II taryfie. Rozładowanie może być:

- statyczne (taki garnek o niewielkiej pojemności w każdym pokoju, a sterować trzeba otwarciem pokrywki). Można to dosyć łatwo zrobić, ale na razie rozwiązania techniczne ominę,

- dynamiczne (garnek o większej pojemności w systemie WM, a sterować trzeba kierunkiem przepływu powietrza - wokół tego garnka, albo przez by-pass, albo zrobić mieszanie).

 

Ciekawi mnie, co o tym sądzicie. Przy jakimkolwiek zainteresowaniu postaram się rozrysować to choć trochę technicznie.

 

 

1 - łączenie wentylacji z ogrzewaniem nigdy się nie udawało. Wentylacja ma stały strumień (i od góry) ogrzewanie modulowany (i od dołu ). Ale w ramach teorii...

Naładowanie ciepłem garnka wiąże się z różnicą między kWh wpompowanymi a wykorzystanymi. Jeżeli mamy duże zapotrzebowanie na kWh, zdecydowanie decyduje koszt kWh czyli - jestem za. Ale przy bardzo małych potrzebach, ta różnica między kWh dostarczonymi a wykorzystanymi, będzie większa niż wykorzystane kWh. to już takie coś nie podoba mi się. Przy małych potrzebach decyduje precyzja .

Kolejna kwestia, to dokładne uwzględnianie zmiennych zysków z ludzi i sprzętu. Taki nagrzany garnek, nie jest do tego najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej piec akumulacyjny?

 

Gdyby miał być w każdym pokoju, to wyszłoby drogo. Gdyby miał być w układzie WM, to już brzmi ciekawie. Może jakaś wariacja na ten temat, bo przecież piec akumulacyjny to właśnie to - izolowany zbiornik z gorącym płynem.

 

Poza tym kabelki pod płytkami i w pasywniaku mamy przyjemnie. Dla dużych mrozów potrzeba jakieś 25 kWh na dobę, więc baniak 300L w położeniu poziomym, omywany powietrzem wentylacyjnym byłby wystarczający. Na końcu mierzymy temperaturę powietrza na nadmuchu i sterujemy klapką wybierającą pomiędzy baniakiem, a by-passem. Według mnie stosunkowo łatwe do wykonania i tanie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - łączenie wentylacji z ogrzewaniem nigdy się nie udawało. Wentylacja ma stały strumień (i od góry) ogrzewanie modulowany (i od dołu ).

 

W moim rozwiązaniu zwyczajnie dogrzewamy powietrze wentylacyjne do żądanej temperatury.

 

Naładowanie ciepłem garnka wiąże się z różnicą między kWh wpompowanymi a wykorzystanymi. Jeżeli mamy duże zapotrzebowanie na kWh, zdecydowanie decyduje koszt kWh czyli - jestem za. Ale przy bardzo małych potrzebach, ta różnica między kWh dostarczonymi a wykorzystanymi, będzie większa niż wykorzystane kWh. to już takie coś nie podoba mi się. Przy małych potrzebach decyduje precyzja .

Kolejna kwestia, to dokładne uwzględnianie zmiennych zysków z ludzi i sprzętu. Taki nagrzany garnek, nie jest do tego najlepszy.

 

Równomierny nawiew ciepłego, a właściwie letniego powietrza to wyrównana temperatura w całym domu. Przy dobrej izolacji nie będzie dużego spadku sprawności, bo ciepło nie ucieknie gdzie indziej, niż do domu. Dla strumienia równego 1/3 kubatury na godzinę nie jest ważne, gdzie jest nawiew, bo temperatura i tak się wyrówna - szczególnie jeśli powietrze nawiewane jest ledwie ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da Pan tak radę? Jak powietrze z reku ma 20 st a w pokoju jest 22? Jak będzie 23 to już powietrze nie zejdzie na dół.

 

Dogrzewanie powietrza wentylacyjnego to powszechnie stosowane rozwiązanie w domach pasywnych. Czemu zaszkodzi powietrze nawiewne cieplejsze od nastawy pokojowej o kilka stopni? Przecież ciepły CO2 jest na górze i będzie usuwany. Poza tym ja mam DGP i dmucha nawet 100stC, a mimo to na dole też jest ciepło. Niefajnie jest tylko chodzić na bosaka po płytkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze tez to widzisz :)

 

No widzę, widzę... tylko nie zdawałem sobie sprawy, że dostarczenie wymaganego ciepła do domu pasywnego wiąże się z brakiem możliwości rozgrzania podłogi do ciepła. A skoro podłoga ma mieć ledwie 22-25stC, to płytki dla bosej stopy będą nieprzyjemne. Zatem grzanie podłogi w pasywniaku nie jest komfortowe - co było dla mnie priorytetem. Wychodzi na to, że lepiej wstawić panele, a płytki tylko tam, gdzie konieczne i te płytki podgrzewać kabelkami. Dzisiaj to ma dla mnie sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę, widzę... tylko nie zdawałem sobie sprawy, że dostarczenie wymaganego ciepła do domu pasywnego wiąże się z brakiem możliwości rozgrzania podłogi do ciepła.
W domach izolowanych, a już nie wspomnę o pasywnych stosuje się ogrzewanie podłogowe lub sufitowe ( czyli podłogowe podczerwone) Nie ma niestety innego wyjścia. Punktowe ogrzewanie przy małych potrzebach się nie sprawdza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna Pan choć jeden?

To jest niewykonalne

 

Nie. Mało ich niestety i trudno zagadać... szlachta.

 

W domach izolowanych, a już nie wspomnę o pasywnych stosuje się ogrzewanie podłogowe lub sufitowe ( czyli podłogowe podczerwone) Nie ma niestety innego wyjścia. Punktowe ogrzewanie przy małych potrzebach się nie sprawdza

 

Po co zatem o tym pisać tyle czasu? Się nie da, to się nie da. A co się da, to trzeba zastosować w domu modelowym i sprzedawać bilety za zwiedzanie. Za dodatkową opłatą może Pan tłumaczyć jak to zbudować, a jako dodatkową atrakcję proszę zorganizować loterię - jako główna nagroda wiadro izolowane, kolacja z dr Dudą, oraz możliwość zbadania wraz z panem COP kabla grzejnego. Ja bym się wybrał i w loterii wziął udział - lubię drwiący humor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Mało ich niestety i trudno zagadać... szlachta.

 

 

 

Po co zatem o tym pisać tyle czasu? Się nie da, to się nie da. A co się da, to trzeba zastosować w domu modelowym i sprzedawać bilety za zwiedzanie. Za dodatkową opłatą może Pan tłumaczyć jak to zbudować, a jako dodatkową atrakcję proszę zorganizować loterię - jako główna nagroda wiadro izolowane, kolacja z dr Dudą, oraz możliwość zbadania wraz z panem COP kabla grzejnego. Ja bym się wybrał i w loterii wziął udział - lubię drwiący humor.

Myśli Pan, że domu modelowego nie można zmanipulować? Na. Dom pod Smolcem, by wyjść na 15kWh/m2 na ogrzewanie - zużywa 600 litrów cwu dzień w dzień, choć nikt tam nie mieszka . A zużycie 40 kWh dziennie na sprawy bytowe wskazuje że tv jest na każdej ścianie nawet w kiblu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogrzewanie powietrza wentylacyjnego to powszechnie stosowane rozwiązanie w domach pasywnych. Czemu zaszkodzi powietrze nawiewne cieplejsze od nastawy pokojowej o kilka stopni? Przecież ciepły CO2 jest na górze i będzie usuwany. Poza tym ja mam DGP i dmucha nawet 100stC, a mimo to na dole też jest ciepło. Niefajnie jest tylko chodzić na bosaka po płytkach.
A nie myślałeś o nagrzewnicy kanałowej, np takiej juwentu: http://juwent.com.pl/products-page/elementy-wentylacji-kanalowej/kanaly-prostokatne/nagrzewnice-kanalowe-wodne-nwk/nwk-1/ To 300 zł a możesz tym i dogrzewać i chłodzić. Podłączysz pod baniak, PCi czy cokolwiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o nagrzewnicy kanałowej, np takiej juwentu: http://juwent.com.pl/products-page/elementy-wentylacji-kanalowej/kanaly-prostokatne/nagrzewnice-kanalowe-wodne-nwk/nwk-1/ To 300 zł a możesz tym i dogrzewać i chłodzić. Podłączysz pod baniak, PCi czy cokolwiek.

 

Trzeba pompować... ciągle pompować, a to wymaga pompki i energii. Do baniaka w moim układzie też można wsadzić wężownicę i pompować zimną wodę z pompy ciepła, albo kolektora ziemnego - tyle, że to nie ma sensu. Kluczowa jest tutaj prostota i taniość - to po prostu odpowiednio zamontowany bojler, przepustnica z siłownikiem i jakiś sterownik za kilka dych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pompować... ciągle pompować, a to wymaga pompki i energii. Do baniaka w moim układzie też można wsadzić wężownicę i pompować zimną wodę z pompy ciepła, albo kolektora ziemnego - tyle, że to nie ma sensu. Kluczowa jest tutaj prostota i taniość - to po prostu odpowiednio zamontowany bojler, przepustnica z siłownikiem i jakiś sterownik za kilka dych.
Pompować trzeba ale z racji tego, że to powietrze wentylacyjne przepływ nie musi być duży. Jak chcesz ogrzewać powietrze od baniaka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompować trzeba ale z racji tego, że to powietrze wentylacyjne przepływ nie musi być duży.

 

A u mnie pompować nie trzeba wcale.

 

Jak chcesz ogrzewać powietrze od baniaka?

 

Duża powierzchnia baniaka - a najlepiej długi o małym przekroju. Policz ile ciepła ucieka z takiego baniaka bez izolacji. To wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Duża powierzchnia baniaka - a najlepiej długi o małym przekroju. Policz ile ciepła ucieka z takiego baniaka bez izolacji. To wystarczy.
Duża powierzchnia baniaka :). Duża to jest powierzchnia dowolnego wymiennika. Do tego, w takim powietrze przepływa przez system wąskich kanałów. Twój baniak musiałby mieć bardzo wysoką temperaturę a przepływ powietrza musiałby być bardzo mały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...