Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

200 kWh??? facet, czy ty się czytasz? Dla 200 kWh instalować kable za parę tysięcy? To jest to "tanie" rozwiązanie? Już widzę tłumy wykorzystujące ten pomysł.

 

Bo te 10-15 kW kabli są dla precyzji regulacji do 0,1 oC, oraz oszczednosci, jak wieksza amlituda wahan temperatury to nie jest komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W centralnym miejscu miales watpliwosci... teraz przy wlocie tez nie ma sensu... to gdzie ma sens? Elektryczne moze nie ma sensu... a wodna nagrzewnica kanalowa ma...

 

Nie wiem jaka miala moc. Wiem ze sie sprawdzilo... i bylo komfortowo :)

Nie uwazam porownania z czajnikiem jako adekwatne. 2 x 75W zarowki ogrzaly 20m2 przy -14*C .... i.e utrzymaly 20-21*C to 1125W dla 150m2

 

Owszem PC pracuje z COP... napisalem ze jest lepszym rozwiazaniem i oferuje tez chlodzenie.... a tak trzeba moze rozwazyc osobny split.

 

Podalem tez przyklad istniejacego domu pasywnego ktory ma grzalki w systemie WM.... mozesz jednak nie wierzyc ze to sie sprawdza... wolno.

forumowy guru od 60cm styropianu twierdzi wrecz ze te domy nie istnieja...i ze to nie ma prawa dzialac, moze pomylil z tymi o ktorych on pisze ;)

 

to jak 2 żarówki wystarczą to za przeproszeniem po ch.. cała zabawa i kombinowanie. lepiej zamiast lampy powiesić grzałkę na suficie i też będzie.

ale rozumiem o co Ci chodzi. mnie chodzi o to ze nie wiem czy są takie słabe grzałki, jak duże są i jak nimi sterować aby się wyłączyły jak nie ma potrzeby grzania. no chyba że podobne sterowniki użyć jak przy kablach to może będzie to miało jakiś sens. ale nie jestem pewien czy to będzie komfortowe. bo u mnie przykładowo w domu starym z lat 70 nieocieplonym termometr czasem wskazuje w pokoju 24st a ma się wrażenie że jest 18 czyli jet niekomfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkość reakcji wylewki z zatopionymi kablami... kszhu coraz bardziej się pogrążasz.
Wbrew pozorom jest natychmiastowa. Im mniejsze potrzeby cieplne tym mniejsza różnica pomiędzy powierzchnią podłogi a powietrzem . W domach izolowanych jest to do 1 st. w pasywnych nawet 1/2 st. Dlatego jak tylko są większe zyski podłoga je odbiera, termostat wyłącza kabel. Z wodnym tak się nie da. Grzeje dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, tu jest przesada. Sterowanie może sobie być i z rozdzielczością 0,01stC ale to nie zmienia faktu, że w pomieszczeniu temp. będą bardziej się wahać bo co innego temp. urządzenia grzewczego a co innego temp. pomieszczenia. Ale te wahania na komfort człowieka nie wpływają.

Małe zużycie wynika z małych strat i zastosowania do dogrzewania PPCi a duża moc zainstalowana z potrzeby natychmiastowej reakcji. Funkcjonalnie rozwiązanie dobre, ekonomicznie nie koniecznie bo oszczędności na precyzyjnym sterowaniu raczej nie pokryją wydatku na system.

Dlatego jestem za kanałowym ogrzewaniem i JAKIMŚ TANIM dogrzewaniem choćby konwektorkiem.

 

To była ironia, kable są wylewce którą duza moca zagrzeje dosc szybko, ale schladazało będzie w takim samym tempie co wodna podłogówka, jest ona tylko uzasadniona przy czasowym obnizaniu temperatury, oraz wylewce o małej, wrecz zerowej akumulacji, w kazdym innym przypadku jest to wyciągane kasy od inwestora i nabijanie kieszeni Elektry i TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była ironia, kable są wylewce którą duza moca zagrzeje dosc szybko, ale schladazało będzie w takim samym tempie co wodna podłogówka, jest ona tylko uzasadniona przy czasowym obnizaniu temperatury, oraz wylewce o małej, wrecz zerowej akumulacji, w kazdym innym przypadku jest to wyciągane kasy od inwestora i nabijanie kieszeni Elektry i TB.

Dlaczego nie doda Pan, że montuje wodną podłogówkę? Poza tym, nie ma klientów z forum, bo ci szukają tańszych niż Elektra kabli. Ja pomny doświadczeń z awariami, wolę nie sprzedać w ogóle niż sprzedać kabel z żyłą inną niż szwedzki Khantal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie doda Pan, że montuje wodną podłogówkę?

 

Bo sie wstydzę ze jestem taki zacofany w porównianiu do Pana, poza tym nie mam od Szanownej Redakcji zezwolenia aby sie reklamować bez płatnego profilu w odróznieniu od Pana. Pan sie reklamuje gdzie moze i jak moze i płatne profile Panu nie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie czegokolwiek Kubusiowi Puchatkowi, bardzo małemu misiowi z bardzo małym rozumkiem, nie ma szans na powodzenie.

Kable zapewniają szybką reakcję jak są w warstwie kleju pod płytkami czy panelami. Są nawet maty kładzione bez żadnego kleju pod panele.

Nie wiem dlaczego Grzesio ubzdurał sobie, że muszą być w wylewce.

Kszhuniu, żeby coś móc wytłumaczyć, to pierwsze się na tym trzeba znać. A widzę, że wiele do powiedzenia nie masz.

 

Panie Tomaszu, pan wie i wiele razy to powtarza, że osobiste wycieczki robią osoby, którym brak argumentów.

Proszę bardzo aby pan to wytłumaczył swojemu pupilkowi kszhuniowi.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhuniu, żeby coś móc wytłumaczyć, to pierwsze się na tym trzeba znać. A widzę, że wiele do powiedzenia nie masz.

 

Panie Tomaszu, pan wie i wiele razy to powtarza, że osobiste wycieczki robią osoby, którym brak argumentów.

Proszę bardzo aby pan to wytłumaczył swojemu pupilkowi kszhuniowi.

 

Myśli Pan, że świecenie przykładem, nie jest tłumaczeniem? Poza tym, to że ktoś się w jakimś elemencie czy w całości zgadza ze mną nie ma nić wspólnego z "pupilkiem"

nie zgadzam się z Szanownym kszu co do:

- ogrzewania podłogowego strefowego, gdy strefa wykracza poza pomieszczenie

- wolę (obecnie) inwerter kanałowy od dowolnego GWC

- nie zastosowałbym innych kabli niż z żyłą khantalową, bo wiem ile kłopotów i kosztów generuje naprawa.

 

To tyle co mi na szybko przyszło do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Grzegorzu, stabilna temperatura wylewki w każdym pokoju i bardzo mała różnica temperatur powietrze / wylewka ( 1/2 st. C ) Powoduje, że podłoga bardzo ładnie stabilizuje temperaturę powietrza, raz go dogrzewając, a gdy są zyski np. słońce przez okno poświeci, akumulując je na później. Termostat w pokoju a z nim kabel grzewczy reagują też błyskawicznie. Ta dokładność spowodowana jest bardzo małą różnicą temperatur, oraz tym, że ogrzewanie może nie działać tylko w tym pomieszczeniu. Gdy damy rurki czy kable na większą strefę niż pokój, całą tą błyskawiczność szlak trafi. Termostat będzie gdzie indziej niż występują zyski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Grzegorzu, stabilna temperatura wylewki w każdym pokoju i bardzo mała różnica temperatur powietrze / wylewka ( 1/2 st. C ) Powoduje, że podłoga bardzo ładnie stabilizuje temperaturę powietrza, raz go dogrzewając, a gdy są zyski np. słońce przez okno poświeci, akumulując je na później. Termostat w pokoju a z nim kabel grzewczy reagują też błyskawicznie. Ta dokładność spowodowana jest bardzo małą różnicą temperatur, oraz tym, że ogrzewanie może nie działać tylko w tym pomieszczeniu. Gdy damy rurki czy kable na większą strefę niż pokój, całą tą błyskawiczność szlak trafi. Termostat będzie gdzie indziej niż występują zyski.

 

Panie Tomaszu taka sytuacja.

Pokój załóżmy 20m2 z ogrzewaniem kablami, termostaty itp wg pana opisu. Oczywiście dom izolowany itp.

W pokoju temp powietrza 20stC.

Jak szybko ta pana podłogówka ogrzeje temp pow. w pokoju do 23stC?

Dodatkowo podłoga nie powinna być wyczuwalnie ciepła, bo nie jest to np. dla mnie komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu taka sytuacja.

Pokój załóżmy 20m2 z ogrzewaniem kablami, termostaty itp wg pana opisu. Oczywiście dom izolowany itp.

W pokoju temp powietrza 20stC.

Jak szybko ta pana podłogówka ogrzeje temp pow. w pokoju do 23stC?

Dodatkowo podłoga nie powinna być wyczuwalnie ciepła, bo nie jest to np. dla mnie komfortowe.

To Panu chodzi o utrzymanie stabilnej temperatury ( reakcja na zyski i straty) czy szybkie podniesienie?

Ale mniejsza o to, gdy chcemy temperaturę podnieść - to większa moc na m2 jest jak najbardziej uzasadniona. Proszę też pamiętać, że powietrze dogrzewane jest z inwertora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Panu chodzi o utrzymanie stabilnej temperatury ( reakcja na zyski i straty) czy szybkie podniesienie?

Ale mniejsza o to, gdy chcemy temperaturę podnieść - to większa moc na m2 jest jak najbardziej uzasadniona. Proszę też pamiętać, że powietrze dogrzewane jest z inwertora.

Ale tak konkretnie na pytanie może mi pan odpowiedzieć, ile czasu potrzeba na podniesienie temp w podanych warunkach?

Zakładam w tym przypadku, że powietrze nie może być dogrzane z inwertera, bo w innym pokoju nie chcę podnosić temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak konkretnie na pytanie może mi pan odpowiedzieć, ile czasu potrzeba na podniesienie temp w podanych warunkach?

Zakładam w tym przypadku, że powietrze nie może być dogrzane z inwertera, bo w innym pokoju nie chcę podnosić temperatury.

U mnie to nie trwa nawet minuty. Ale normalnie z kablami 100W/m2 pod płytką jest to około 2 minut na pierwszy stopień a potem na każdy następny czas się wydłuża. czyli jak Pan chce z 22 na 23 - to 2 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby nie zasmiecac watku o plytach

prosze o odpowiedz na moje pytanie i analize wykresu z OZC

 

bo ni jak sie ma to do Panskich teori a moj dom spelnia Panskie kryteria = domy izolowane zaczynaja sie ponizej 30 kWh/1m2 i nie ma w domu CO tylko kable NCO - tyle ze na gruncie "tylko" 30 XPS za 22 tys zl a w dachu 40-50 cm welny za ok 10 tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...