Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i po ptokach .. Już ktoś to wymyślił :)

http://www.sunenergy.pl/__files/parent51/proklima_11.jpg

http://www.sunenergy.pl/__files/parent51/proklima_12.jpg

 

choć nie do końca to samo, bo tutaj jeszcze rurki wodnej podłogówki ułożyli. Ale tania i mocna folia kubełkowa da podobny układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby nie zasmiecac watku o plytach

prosze o odpowiedz na moje pytanie i analize wykresu z OZC

 

bo ni jak sie ma to do Panskich teori a moj dom spelnia Panskie kryteria = domy izolowane zaczynaja sie ponizej 30 kWh/1m2 i nie ma w domu CO tylko kable NCO - tyle ze na gruncie "tylko" 30 XPS za 22 tys zl a w dachu 40-50 cm welny za ok 10 tys

Nie jestem teoretykiem.

Nie mam zaufania do XPS - traci parametry na dłuższą metę.

Uważam, że bez sensu jest dawać więcej izolacji tam gdzie odbiornikiem ciepła jest powietrze a delta T jest mniejsza niż di gruntu.

Nie interesują mnie ceny z allegro.

O OZC nie będę nawet pisał, bo coś liczyć trzeba znać choćby rzeczywiste współczynniki przewodzenia ciepła, odbioru ciepła ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży opór, kijowy układ (przy podłodze) do grawitacyjnej obsługi, potrzebny wentylator.

Kombinuj dalej.

 

Z grawitacyjnym kolektorem jest taki problem, że zaciąga chłodniejsze powietrze z nad podłogi i wrzuca ciepłe przy suficie. Taki kolektor działa wtedy kiedy tego ciepła nie potrzebujemy, bo w mroźny słoneczny dzień mamy zyski przez okna. Taki kolektor powietrzny powinien wówczas ładować jakiś bufor. Wylewka nadaje się do tego idealnie. Czy opór będzie duży zależy od długości szczeliny jaką byśmy chcieli wykorzystać. Myślę, że na wolnych obrotach można byłoby to napędzić przysłowiowym wentylatorkiem komputerowym zasilanym z PV (kiedyś TB coś podobnego pisał). Tam nie potrzebujemy dużych strumieni powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem teoretykiem.

Nie mam zaufania do XPS - traci parametry na dłuższą metę.

Uważam, że bez sensu jest dawać więcej izolacji tam gdzie odbiornikiem ciepła jest powietrze a delta T jest mniejsza niż di gruntu.

Nie interesują mnie ceny z allegro.

O OZC nie będę nawet pisał, bo coś liczyć trzeba znać choćby rzeczywiste współczynniki przewodzenia ciepła, odbioru ciepła ...

 

przeciez u Pana same teorie ..... zero konkretow! a ja wlasnie o konkretach pisze i o konkrety prosze

moje OZC sprawdzilo sie z rzeczywistym zapotrzebowaniem prawie w 100%

ceny nie sa z allegro tylko z FV - a jesli nawet z allegro ? to co ludzie tam nie kupuja?? aha Pan nie ma zaufania do OZC i allegro i XPS'a ....

 

sa konkretne pytania - dane , prosze o konkretna analize w swietle Panskich teorii - ma Pan szanse przed calym forum cos udowodnic, pokazac na przykladzie , moze Pan dowolnie go modyfikowac i udowadniac ze cos jest zle, ze nie warto bylo etc!

 

smialo !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grawitacyjnym kolektorem jest taki problem, że zaciąga chłodniejsze powietrze z nad podłogi i wrzuca ciepłe przy suficie. Taki kolektor działa wtedy kiedy tego ciepła nie potrzebujemy, bo w mroźny słoneczny dzień mamy zyski przez okna. Taki kolektor powietrzny powinien wówczas ładować jakiś bufor. Wylewka nadaje się do tego idealnie. Czy opór będzie duży zależy od długości szczeliny jaką byśmy chcieli wykorzystać. Myślę, że na wolnych obrotach można byłoby to napędzić przysłowiowym wentylatorkiem komputerowym zasilanym z PV (kiedyś TB coś podobnego pisał). Tam nie potrzebujemy dużych strumieni powietrza.
Prościej kanałem wprowadzić obwodowo w płytę. Przede wszystkim. :

- układ musi być samoregulujący, a wiec im większe słońce tym większe obroty wentylatora. Idealne jest zasilanie z ogniwa pv.. Skoro pv to musi być mały pobór, Z drugiej strony musi być 100m3/h na każdy m2 absorbera. Małe opory zapewnia kanał w obwodzie zamkniętym. Pan normalnie wpuszcza kanał obwodowo w płycie podłogi przechodzący przez absorber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie wylewki kolektorem jest ciekawą teorią ale w praktyce tej energii nie ma na tyle aby był to układ opłacalny.

 

Trzeba zatem powiązać z czymś jeszcze.

 

Ja na tę zimę mam zamiar mieć zrobiony kolektor (wg zaleceń TB bo jest maksymalnie prosty i tani) i pchać nim powietrze przez WM. Na pewno lepiej to rozłoży energię po chałupie niż zyski słoneczne.

 

Oprócz zysków słonecznych przez okna chcesz jeszcze dogrzewać? Czy to nie będzie za dużo ? To trzeba łapać, ale gdzieś akumulować.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) no wlasnie moze trzeba sie zastanowic po co ta "zabawa" w przypadku domu pasywnego...

15kW kabli ;) gdy juz samo ogrzewanie ta PC nadmuchowe wystarczy... Lub np. Te grzalki....

Centralna nagrzewnica lub indywidualne dla pomieszczen.

Sterowanie termostatem pokojowym... Taki z pokretlem zwykly jakis... ;)

Gdy pokoj osiagnie zadana temp grzalka nie grzeje, a zalonczy sie gdy temp spadnie.

Zalozmy nawet juz ten dom 150m2

Jezeli faktycznie jest pasywny to potrzebujemy 2250kWh/rok...

 

Te zarowki uzmyslowiaja troszke zapotrzebowanie... :)

 

Instalacje WM przeciez robi sie i tak...

A wiec mysle ze takie rozwiazanie bedzie prostsze i tansze od tych 15kW kabli i 2 drugiej instalacji kanalowej... Z PC.

A jak szanowny inwestor ma duze przeszklenia ( a nadal dom pasywny :D ) to niech sobie kupi klimatyzator za 3000:- ;) do przeszklonego pomieszczenia i zainwestuje w markizy na okna ;)

 

mnie przy ogrzewaniu nadmuchowym najbardziej ciekawi jak zrobić aby w całym pomieszczeniu było równo ciepło? tzn przy stopach, kolanach, biodrach czy głowie. najłatwiej zastosować hamak ale nie o to mi chodzi. przy ogrzewaniu podłogowym ciepło idąc do góry ogrzewa każdą strefę a przy nadmuchu jak jest? bo rozumiem ze nadmuch będzie szedł górą więc jak ciepło rozłoży się po całym pomieszczeniu? to by musiało mocno nawiewać ale wtedy to już w domu nie jest komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie przy ogrzewaniu nadmuchowym najbardziej ciekawi jak zrobić aby w całym pomieszczeniu było równo ciepło? .
Nie da się, Choć ciężko to wyczuć. Najbardziej komfortowe jet ogrzewanie podłogowe.

tzn przy stopach, kolanach, biodrach czy głowie. najłatwiej zastosować hamak ale nie o to mi chodzi. przy ogrzewaniu podłogowym ciepło idąc do góry ogrzewa każdą strefę a przy nadmuchu jak jest?
Grzejniki konwekcyjne są ogrzewaniem nadmuchowym. Mieszkał Pan kiedyś z takimi?

bo rozumiem ze nadmuch będzie szedł górą więc jak ciepło rozłoży się po całym pomieszczeniu? to by musiało mocno nawiewać ale wtedy to już w domu nie jest komfortowo
Nadmuch jest na ścianie a strumień zależy od izolacji. Im dom lepiej izolowany tym mniejszy strumień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez u Pana same teorie ..... zero konkretow! a ja wlasnie o konkretach pisze i o konkrety prosze

moje OZC sprawdzilo sie z rzeczywistym zapotrzebowaniem prawie w 100%

ceny nie sa z allegro tylko z FV - a jesli nawet z allegro ? to co ludzie tam nie kupuja?? aha Pan nie ma zaufania do OZC i allegro i XPS'a ....

 

sa konkretne pytania - dane , prosze o konkretna analize w swietle Panskich teorii - ma Pan szanse przed calym forum cos udowodnic, pokazac na przykladzie , moze Pan dowolnie go modyfikowac i udowadniac ze cos jest zle, ze nie warto bylo etc!

 

smialo !!!!

Co mam udowadniać Pan wie? Że OZC jest niepotrzebne? To, ze się komuś sprawdziło nie znaczy że ma jakiś sens w polskim wydaniu!

Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Grozi nam za to kara finansowa w wysokości 96,72 tys. euro za każdy dzień uchybienia.

Rolą audytora jest wykazywanie błędów a nie jak Szanowny asolt uważa "ale mnie się zgadza z rzeczywistością"

Co mam dowodzić? Że elektryczne podłogowe jest najdokładniejsze i najbardziej komfortowe?

Że WM z odzyskiem ciepła to najlepsza wentylacja?

Że rolą izolowania jest marginalizacja roli ogrzewania i dom zużywający ponad 30kWh/m2 jest źle zbudowany ?

Że chłodzenie w upały jest komfortowe i przydatne dla starszych i pracujących w domu?

Co Pan chce bym dowodził ? Robię kable grzewcze w podłodze i rekuperacje od 1990 roku i dla Pana jest niezrozumiałe, ze takie ogrzewanie najlepszej sprawdza się przy izolacji U<0.1W/m2xK, Co mam Panu udowadniać ? W którym punkcie ma Pan wątpliwości?

 

Tak:

Nie mam zaufania do posługujących się OZC - Oni nie wykazują błędów projektowych i dopuszczają do realizacji domy nieizolowane.

Tak:

Uważam, że allego jest drogie - przynajmniej w temacie którym się zajmuję .

Nie:

Nie ma szans udowodnić nic, komuś kto tego nie chce. Np. Niech Pan udowodni Szanownemu Karoka65, że ogrzewanie węglem Pana domu wyjdzie drożej niż prądem i przy okazji trochę ruchu nie zaszkodzi, ruch to zdrowie. DA PAN RADĘ?

 

Jeszcze raz w podsumowaniu zapytam - z czym się Pan nie zgadza konkretnie

1 - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

2 - izolacja "termos" minimum 0.1W/m2 xK

3 - ogrzewanie elektryczne podłogowe z termostatem w każdym pomieszczeniu

4 - chłodzenie inwertorową pompą ciepła ( to od 4 lat zastąpiło gwc)

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grawitacyjnym kolektorem jest taki problem, że zaciąga chłodniejsze powietrze z nad podłogi i wrzuca ciepłe przy suficie. Taki kolektor działa wtedy kiedy tego ciepła nie potrzebujemy, bo w mroźny słoneczny dzień mamy zyski przez okna. Taki kolektor powietrzny powinien wówczas ładować jakiś bufor. Wylewka nadaje się do tego idealnie. Czy opór będzie duży zależy od długości szczeliny jaką byśmy chcieli wykorzystać. Myślę, że na wolnych obrotach można byłoby to napędzić przysłowiowym wentylatorkiem komputerowym zasilanym z PV (kiedyś TB coś podobnego pisał). Tam nie potrzebujemy dużych strumieni powietrza.

 

ciekawe. wylewka jako źródło stałego promieniowania z niewielką mocą . w domu pasywnym jak najbardziej potrzebne. ale czy wentylatorek da radę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...