Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nydar, czy pisząc o ogrzewaniu akumulacyjnym miałeś na myśli coś takiego?:

http://bi.gazeta.pl/im/6/5679/z5679216Q.jpg

tylko chyba izolacja przesunięta z pod wylewki pod spód i na boki tego akumulatora.

To miałoby szansę działać gdyby grunt pod domem ogrzewał przez fundament ścianę. Jak dla mnie to zbyt optymistyczne założenia. Wolę izolację podłogi i ściany połączyć, a jedną rurę obwodowo ( dookoła wewnątrz domu z wyjściem a absorber) puścić w wylewce nad izolacją od gruntu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, czy pisząc o ogrzewaniu akumulacyjnym miałeś na myśli coś takiego?:

http://bi.gazeta.pl/im/6/5679/z5679216Q.jpg

tylko chyba izolacja przesunięta z pod wylewki pod spód i na boki tego akumulatora.

 

 

czyli ta folia kubełkowa w twoim pomyśle byłaby zamiast tych rur powietrznych? na samym dole?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa "stara" metodologia obliczania charakterystyki energetycznej.

 

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2014-888

 

2)zużycie:

a)ciepła rozlicza się w oparciu o wskazania ciepłomierza,

b)gazu ziemnego rozlicza się w oparciu o wskazania gazomierza,

c)ciepłej wody użytkowej rozlicza się w oparciu o wskazania wodomierza;

3)istnieją dokumenty potwierdzające rzeczywiste zużycie ciepła lub gazu ziemnego z ostatnich 3 lat poprzedzających wydanie świadectwa charakterystyki energetycznej;

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz ze zartujesz... :)

A co jak roznica bedzie >0.1*:)

Co jak sie polozysz.... Albo buty bedziesz wiazal... ;)

 

Funkcionowales w pomieszczeniach z kaloryferami? Biurach, promach, samolotach, hotelach...

 

Uwiez prosze... Ogrzewanie nadmuchowe... Lub chlodzenie, jest OK.

:)

 

zwróć uwagę na cały post a nie tylko na urywek. dając przykład od stóp po głowę chodzi o ciepło w całym pomieszczeniu a nie tylko w jednym miejscu.

nie ma co pisać o kaloryferach bo w domu pasywnym nie będą działać więc to nie ma sensu. mam nadzieję że nie muszę tłumaczyć dlaczego nie mają sensu.

jak ciepło z pod sufitu ma dojść do podłogi? aby doszło to by musiało w miarę mocno dmuchać aby doszło ale to by nie było komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, czy pisząc o ogrzewaniu akumulacyjnym miałeś na myśli coś takiego?:

http://bi.gazeta.pl/im/6/5679/z5679216Q.jpg

tylko chyba izolacja przesunięta z pod wylewki pod spód i na boki tego akumulatora.

 

Dokładnie. Izolacja z pod wylewki na całej powierzchni domu pod stopami fundamentowymi ,a boki zaizolowane ,poniżej stóp fundamentowych . Temp. posadzki 22-23oC a w domu 21-22oC . Nadmiar od słońca przechwyci bez problemu i rozproszy. To przy okazji rozwiązuje straty przez ławy fundamentowe o które tak piekli się TB.

To co pokazałeś na rysunku,to moje czy Kolektora 1 GMC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam udowadniać Pan wie? Że OZC jest niepotrzebne? To, ze się komuś sprawdziło nie znaczy że ma jakiś sens w polskim wydaniu! Rolą audytora jest wykazywanie błędów a nie jak Szanowny asolt uważa "ale mnie się zgadza z rzeczywistością"

Co mam dowodzić? Że elektryczne podłogowe jest najdokładniejsze i najbardziej komfortowe?

Że WM z odzyskiem ciepła to najlepsza wentylacja?

Że rolą izolowania jest marginalizacja roli ogrzewania i dom zużywający ponad 30kWh/m2 jest źle zbudowany ?

Że chłodzenie w upały jest komfortowe i przydatne dla starszych i pracujących w domu?

Co Pan chce bym dowodził ? Robię kable grzewcze w podłodze i rekuperacje od 1990 roku i dla Pana jest niezrozumiałe, ze takie ogrzewanie najlepszej sprawdza się przy izolacji U<0.1W/m2xK, Co mam Panu udowadniać ? W którym punkcie ma Pan wątpliwości?

 

Tak:

Nie mam zaufania do posługujących się OZC - Oni nie wykazują błędów projektowych i dopuszczają do realizacji domy nieizolowane.

Tak:

Uważam, że allego jest drogie - przynajmniej w temacie którym się zajmuję .

Nie:

Nie ma szans udowodnić nic, komuś kto tego nie chce. Np. Niech Pan udowodni Szanownemu Karoka65, że ogrzewanie węglem Pana domu wyjdzie drożej niż prądem i przy okazji trochę ruchu nie zaszkodzi, ruch to zdrowie. DA PAN RADĘ?

 

Jeszcze raz w podsumowaniu zapytam - z czym się Pan nie zgadza konkretnie

1 - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

2 - izolacja "termos" minimum 0.1W/m2 xK

3 - ogrzewanie elektryczne podłogowe z termostatem w każdym pomieszczeniu

4 - chłodzenie inwertorową pompą ciepła ( to od 4 lat zastąpiło gwc)

 

czemu Pan wiecznie wypisuje głupoty? tzn głupoty że OZC jest bez sensu, że domy ponad 30kWh są źle robione? czyli twierdzi pan że domy energooszczędne są złe? czyli lepiej nie ocieplać i kopcić w śmieciuchach? bo nie wiem czemu Pan to krytykuje. już Panu pisałem że nie można podważyć tego że dom pasywny jest tani w utrzymaniu jeżeli chodzi o zużycie energii ale jest tez zarazem droższy w budowie więc może po 40latach się to wyrówna lub szybciej jak komuś się uda zrobić dom samemu i z vatem pokombinować aby było taniej. nigdy w życiu domu pasywnego Pan nie zbuduje w cenie energooszczędnego. nawet jak przypuśćmy za 10lat ceny materiałów spadną o połowę to i tak pasywne będą droższe. i nawet to że kable wychodzą nie tak najdrożej to chyba i tak piec gazowy jest tańszy + podłogówka. wiem że w utrzymaniu jest to przepaść i lepiej zbudować od razu dom który będzie tani w utrzymaniu ale nie każdego na to stać. mimo wielkich chęci cena nie puszcza. są też ludzie co nawet jak sami budują i bez kredytu to budują tańszym kosztem, ładują śmieciucha byle mieszkać ale są dumni że mają dom to Pan będzie im pluć w twarz tylko dlatego że nie maja domu izolowanego?

swoją drogą jestem bardzo ciekaw czy Pan osobiście zbudował dom izolowany według swoich wytycznych i w nim mieszka czy nie? bardzo proszę na to odpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę izolację podłogi i ściany połączyć, ...

 

Skoro już o tym mowa, a zapewne mówisz Pan o izolowaniu od wewnątrz, to wróćmy może do sprawy nierozstrzygniętej, jeśli Pan łaskaw, i może otrzymamy odpowiedź jak Pan zaleca połączenie izolacji w domu murowanym, piętrowym, ze stropem masywnym, i co z mostkami?

 

dla poglądu o co kaman, maluneczki:

izolacja od zewnatrz

http://www.budujemydom.pl/imgcache/images/6/0/7/c3JjPS9pbWFnZXMvNi8wLzcvMTg1NjA3LW9jaWVwbGVuaWUxLmpwZyZjcm9wc2NhbGU9MSZ4PTAmeT0wJnc9NTI2Jmg9NDAwJncxPTUyNiZoMT00MDA=_src0f8f1abf06b0e6430723b6e4c6641e16.jpg

izolacja od wewnątrz

http://www.budujemydom.pl/imgcache/images/6/0/8/c3JjPS9pbWFnZXMvNi8wLzgvMTg1NjA4LW9jaWVwbGVuaWUyLmpwZyZjcm9wc2NhbGU9MSZ4PTAmeT0wJnc9NTI2Jmg9NDA0JncxPTI1MCZoMT0xOTI=_src31ec8d2b198b586b5bf36687f31b4c36.jpg

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sil się na pytania - TB bierze OZC od projektanta, robi instalację pod OZC, a jak zużycie jest zbyt duże, to wina jest po stronie projektanta, albo wykonawcy domu.

 

To tak, jakby dobierać silnik do auta, które spala 3L/100km... nie wiadomo skąd wiedza o spalaniu skoro nie ma silnika, ale wiadomo, że najlepiej wsadzić 12-litrowy silnik od SCANI - tyle możliwości (jakbyś chciał szybko przyspieszyć od 40,4 do 41,3km/h). Poza tym nie jest ważne ile masz ładunku, bo i tak znacznie łatwiej osiągnąć 1,5L/100km niż 3. Kształt też nie wpływa na spalanie, podobnie jak doczepione ozdobniki bo samochód jest "łożyskowany". Na dodatek dobrze jest dołożyć 10-cio strefową klimatyzację, która obniża koszty, bo dostarcza do silnika chłodne powietrza, działając jak intercooler, podnosząc moc i zmniejszając spalanie.

Wystarczy tylko koła zamocować na łożyskach od największego producenta łożysk na świecie - z wyłącznie szwedzkimi kuleczkami.

 

Potem wiadomo - 12 razy oszczędniej od najoszczędniejszej ciężarówki wyjeżdżającej z fabryki. EURO 6 to tylko dla zmyłki - gdyby producenci chcieli, to wprowadziliby EURO pińćset, ale mają układ z szejkami naftowymi i to im się nie opłaca.

 

A potem będą żyć długo i szczęśliwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sil się na pytania - TB bierze OZC od projektanta, robi instalację pod OZC, a jak zużycie jest zbyt duże, to wina jest po stronie projektanta, albo wykonawcy domu.

...

 

Nie no spoko, to tak KU PADDZIERŻANII RAZGAWORA

 

ale dobrze byłoby wiedzieć co założyciel na to, bo jak na razie promuje domy parterowe, a w tych to "oczywista oczywistość"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu Pan wiecznie wypisuje głupoty?
To, że Pan nie rozumie czegoś, nie oznacza z automatu, że to głupota. A, że Pan nie rozumie to widać aż nadto.

 

tzn głupoty że OZC jest bez sensu, że domy ponad 30kWh są źle robione
A Pan uważa, że po co jest OZC? Czy można rozbić OZC nie znając np. U przegrody?
czyli twierdzi pan że domy energooszczędne są złe?
Widzi Pan, że nie rozumie? Nie gdzie tak nie twierdziłem - pisałem, że są tańsze od nieizolowanych.
czyli lepiej nie ocieplać i kopcić w śmieciuchach?
Nie stosuje się centralnego ogrzewania w domach izolowanych - skąd Pan takie wnioski wyciąga?

bo nie wiem czemu Pan to krytykuje.
CO KRYTYKUJE ?
już Panu pisałem że nie można podważyć tego że dom pasywny jest tani w utrzymaniu jeżeli chodzi o zużycie energii ale jest tez zarazem droższy w budowie więc może po 40latach się to wyrówna lub szybciej jak komuś się uda zrobić dom samemu i z vatem pokombinować aby było taniej. nigdy w życiu domu pasywnego Pan nie zbuduje w cenie energooszczędnego
. Dlaczego nie można podwarzać. Dom faktycznie pasywny jest tańszy od katalogowego w budowie. Pan naprawdę nie rozumie zagadnienia a pisze "bzdury" - by komentować, trzeba mieć pojęcie. Jak można mówić o czasie zwrotu inwestycji jak coś jest tańsze i mniej pali???

nawet jak przypuśćmy za 10lat ceny materiałów spadną o połowę to i tak pasywne będą droższe. i nawet to że kable wychodzą nie tak najdrożej to chyba i tak piec gazowy jest tańszy + podłogówka. wiem że w utrzymaniu jest to przepaść i lepiej zbudować od razu dom który będzie tani w utrzymaniu ale nie każdego na to stać. mimo wielkich chęci cena nie puszcza. są też ludzie co nawet jak sami budują i bez kredytu to budują tańszym kosztem, ładują śmieciucha byle mieszkać ale są dumni że mają dom to Pan będzie im pluć w twarz tylko dlatego że nie maja domu izolowanego?
Osoby bez wiedzy o temacie, osoby nie rozumiejące zagadnienia, robią sobie gaz, centralną pompę ciepła, nie ma problemu, mają kasę to robią. A robią bo nie rozumieją. Po co Pan komentuje jak nie rozumie. Ja nikomu w twarz nie pluję, wolno mieć kasę, wolno drogo budować i więcej płacić, tylko nie zgadzam się, żeby takie osoby co się nie znają - oceniały jako bzdura to co robię 25 lat.

swoją drogą jestem bardzo ciekaw czy Pan osobiście zbudował dom izolowany według swoich wytycznych i w nim mieszka czy nie? bardzo proszę na to odpowiedzieć
Nie będę budował domu w Warszawie. A ten poza Warszawą... zapraszam, ale liczników nie pokarze, bo najczęściej pusty stoi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już o tym mowa, a zapewne mówisz Pan o izolowaniu od wewnątrz, to wróćmy może do sprawy nierozstrzygniętej, jeśli Pan łaskaw, i może otrzymamy odpowiedź jak Pan zaleca połączenie izolacji w domu murowanym, piętrowym, ze stropem masywnym, i co z mostkami?

 

dla poglądu o co kaman, maluneczki:

izolacja od zewnatrz

http://www.budujemydom.pl/imgcache/images/6/0/7/c3JjPS9pbWFnZXMvNi8wLzcvMTg1NjA3LW9jaWVwbGVuaWUxLmpwZyZjcm9wc2NhbGU9MSZ4PTAmeT0wJnc9NTI2Jmg9NDAwJncxPTUyNiZoMT00MDA=_src0f8f1abf06b0e6430723b6e4c6641e16.jpg

izolacja od wewnątrz

http://www.budujemydom.pl/imgcache/images/6/0/8/c3JjPS9pbWFnZXMvNi8wLzgvMTg1NjA4LW9jaWVwbGVuaWUyLmpwZyZjcm9wc2NhbGU9MSZ4PTAmeT0wJnc9NTI2Jmg9NDA0JncxPTI1MCZoMT0xOTI=_src31ec8d2b198b586b5bf36687f31b4c36.jpg

Ile razy to Panu tłumaczyłem?

Nie izolacji jak są mostki .

Po pierwsze, może Pan izolować na zewnątrz jak prawidłowo jest zaizolowany fundament: PN-EN 13370 (skan) WP_20140531_001.jpg

W starych domach, tego styropianu pod ławą nie było, więc jaki jest sens takie domy ocieplać od zewnątrz?

Ta sama norma 13370 podaje, że w wypadku gdy nie ma izolacji pod ławą, izolujemy ściany od wewnątrz. To wynika z definicji współczynnika przewodzenia ciepła i fizyki budowli.

Natomiast w domach izolowanych, jest precyzyjne ogrzewanie niecentralne i akumulacja ściany jest dość kłopotliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...