Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie sil się na pytania - TB bierze OZC od projektanta, robi instalację pod OZC, a jak zużycie jest zbyt duże, to wina jest po stronie projektanta, albo wykonawcy domu.

 

To tak, jakby dobierać silnik do auta, które spala 3L/100km... nie wiadomo skąd wiedza o spalaniu skoro nie ma silnika, ale wiadomo, że najlepiej wsadzić 12-litrowy silnik od SCANI - tyle możliwości (jakbyś chciał szybko przyspieszyć od 40,4 do 41,3km/h). Poza tym nie jest ważne ile masz ładunku, bo i tak znacznie łatwiej osiągnąć 1,5L/100km niż 3. Kształt też nie wpływa na spalanie, podobnie jak doczepione ozdobniki bo samochód jest "łożyskowany". Na dodatek dobrze jest dołożyć 10-cio strefową klimatyzację, która obniża koszty, bo dostarcza do silnika chłodne powietrza, działając jak intercooler, podnosząc moc i zmniejszając spalanie.

Wystarczy tylko koła zamocować na łożyskach od największego producenta łożysk na świecie - z wyłącznie szwedzkimi kuleczkami.

 

Potem wiadomo - 12 razy oszczędniej od najoszczędniejszej ciężarówki wyjeżdżającej z fabryki. EURO 6 to tylko dla zmyłki - gdyby producenci chcieli, to wprowadziliby EURO pińćset, ale mają układ z szejkami naftowymi i to im się nie opłaca.

 

A potem będą żyć długo i szczęśliwie...

 

Ile auto pali, sprawdza się gdy już jest.

Podobnie z domami. Właśnie zmieniona u nas ustawę o charakterystyce energetycznej. Pisałem o tym wcześniej.

Co do OZC... by to robić trzeba mieć podstawy, a tu piszą analfabeci z fizyki budowli, którzy posługują się programami OZC. Chce Pan przykłady:

- spotkałem takich co robią OZC bez testu szczelności (PN-EN 13829)

-spotkałem takich co podają U ściany gdy ta ściana odprowadza ciepło pionowo do gruntu! ( fizyka budowli podaje, że musi iść prostopadle)

-spotkałem nawet takich co podają U z katalogu np dla BK, wełny czy styropianu... bez paroizolacji. A U katalogowe jest dla warunków stabilnych .

 

http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abc.com.pl%2Fdu-akt%2F-%2Fakt%2Fdz-u-2014-888

2)zużycie:

a)ciepła rozlicza się w oparciu o wskazania ciepłomierza,

b)gazu ziemnego rozlicza się w oparciu o wskazania gazomierza,

c)ciepłej wody użytkowej rozlicza się w oparciu o wskazania wodomierza;

3)istnieją dokumenty potwierdzające rzeczywiste zużycie ciepła lub gazu ziemnego z ostatnich 3 lat poprzedzających wydanie świadectwa charakterystyki energetycznej;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie sil się na pytania - TB bierze OZC od projektanta, robi instalację pod OZC, a jak zużycie jest zbyt duże, to wina jest po stronie projektanta, albo wykonawcy domu
Bywa, że zbyt duże, bywa, że przekroczy 15kWh/m2. Są różne błędy. Ale ponad 30kWh/m2 to nie błędy, to durszlak postawionu, przez brak podstawowej wiedzy, i to się nie zdarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa, że zbyt duże, bywa, że przekroczy 15kWh/m2. Są różne błędy. Ale ponad 30kWh/m2 to nie błędy, to durszlak postawionu, przez brak podstawowej wiedzy, i to się nie zdarza.

 

Dlaczego się zatem Pan tą wiedzą nie podzieli? Może być jakaś forma komercyjne - zdjęcia, opisy, tłumaczenie, podstawowe błędy, instrukcja jak to zrobić dobrze i tanio, dobór odpowiednich materiałów, realizacje i inne ciekawostki dla chcących się czegoś nauczyć. Dlaczego Pan nie zrobi jakiegoś kuru na DVD, albo nie napisze książki, albo nie zleci zrobienia strony int. z płatnymi informacjami?

 

Wszyscy by na tym skorzystali - gdyby Pan oczywiście miał co napisać, nie bał się ciepłowników i nie chciał zabrać swojej wiedzy do grobu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głupie pisanie że pasywny jest tańszy od zwykłego domu przekracza wszelkie możliwe pojęcie. pisałem u R&K:

ciekawe, czyli według Pana 30cm XPS pod płytę jest tańsze niż danie 10cm styropianu na ocieplenie fundamentu?

30cm styro szarego jest tańsze niż 15cm białego? 50cm najcieplejszej wełny w dachu jest tańsze niż 30cm zwykłej? okna 3-szybow są tańsze od 2-szybowych? montaż w ociepleniu jest tańszy niż tradycyjny w murze? nawet danie śmieciucha i grzejniczki w w pokojach jest tańsze od kabli w całym domu?

więc gdzie do cholery jasnej ma Pan taniej?

 

nie musi mi Pan tłumaczyć wyższość czy to że domy izolowane są lepsze od zwykłych bo to wszyscy wiedzą tylko że zanim się stwierdzi czy taki dom spełnia warunek jaki ma pan w temacie to trzeba to obliczyć. trzeba sprawdzić czy U przegrody 0,1 wystarczy czy nie. wiadomo że bez próby szczelności nie można jednoznacznie stwierdzić jakie dom będzie miał spalanie, bez badań kamerą też tego nie można być pewnym ale do obliczeń trzeba przyjąć że dom będzie poprawnie zbudowany i jak tak będzie to powinien mieć według obliczeń takie i takie zużycie. wtedy wiemy czy możemy się spodziewać domu pasywnego czy nie, a to czy zbudujemy dobrze to już nie jest wina audytora. on ma pokazać jaki dom ma wyjść a jak nie wychodzi to gdzie polepszyć parametry aby wyszło. więc nie rozumiem czemu Pan krytykuje aslota? przecież on nie zbuduje domu za inwestora. same U przegrody nie wystarczy aby mieć dom pasywny. ważne jest ułożenie do słońca, strefowanie pomieszczeń i to ile osób mieszka w domu. bo wiadomo jak jedna osoba zbuduje sobie dom pasywny o powierzchni 100m2 to nie osiągnie pasywności bo swoimi zyskami bytowymi nie jest w stanie ogrzać domu ale co innego jak w domu mieszak 4 ludzi bo 4 będzie zawsze większe niż 1. niektórzy twierdzą że zyski nie mają aż takiego znaczenia ale pasywność opiera się na zyskach bytowych i słonecznych. jakby to nie miało znaczenia to można by było sobie bunkier zbudować i obłożyć go warstwą 50cm ocieplenia z U 0,07 i teoretycznie powinien być pasywny. ale tak nigdy nie będzie. tak samo jak nie wierzę w to że małe domki parterowe warto robić jako pasywne. według mnie to największe nieporozumienie. a większe domki parterowe za rozsądne pieniądze nigdy nie będą pasywne. i 30cm na gruncie, na ścianie nic PANU NIE DADZĄ!!!!

to Pan chyba tego nie rozumie pisząc wiecznie te same głupoty. bez OZC nigdy Pan nie będzie wiedział jaki standard energetyczny Pan osiągnie. a zużycie to co innego od zapotrzebowania. więc niech zaś Pan mi nie pisze że się nie znam (swoją drogą specjalistą nie jestem) tylko coś mądrego napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się zatem Pan tą wiedzą nie podzieli? Może być jakaś forma komercyjne - zdjęcia, opisy, tłumaczenie, podstawowe błędy, instrukcja jak to zrobić dobrze i tanio, dobór odpowiednich materiałów, realizacje i inne ciekawostki dla chcących się czegoś nauczyć. Dlaczego Pan nie zrobi jakiegoś kuru na DVD, albo nie napisze książki, albo nie zleci zrobienia strony int. z płatnymi informacjami?

 

Wszyscy by na tym skorzystali - gdyby Pan oczywiście miał co napisać, nie bał się ciepłowników i nie chciał zabrać swojej wiedzy do grobu.

Może Pan nie czyta? Może Pan czyta i nie rozumie?

Którego 7 punktów ( patrz pierwszy post) Pan nie zrozumiał, czy był za mało opisany, lub nie miał zdjęć DA PAN RADĘ KONKRETNIE? Czy tylko takie pierdoły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głupie pisanie że pasywny jest tańszy od zwykłego domu przekracza wszelkie możliwe pojęcie.
Przecież na tym, że domy pasywne są tańsze jest to wszystko oparte. To proste liczenie to ekonomia. Czy rozumie Pan te pojęcia. Czy definicję z 1990 roku profesora Żmijewskiego Pan przeanalizował?

EKONOMICZNA izolacja termiczna to taka przy której NIEEKONOMICZNY jest centralny system ogrzewania.

Wyjaśnię jak Pan nie rozumie.

Robiąc centralny system ogrzewania - buduje Pan nieekonomicznie, czyli drogo. Ja radzę izolować, jak ktoś się od centralnego nie może odkleić, nie zrozumie tego wątku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Pan nie czyta? Może Pan czyta i nie rozumie?

Którego 7 punktów ( patrz pierwszy post) Pan nie zrozumiał, czy był za mało opisany, lub nie miał zdjęć DA PAN RADĘ KONKRETNIE? Czy tylko takie pierdoły?

 

Ale tak konkretnie jak Pan? W tonie: "widziałem mnóstwo domów izolowanych, robię w nich instalacje od 25 lat - to łatwe i tanie, sam mam dom izolowany, ale dowodów na to, że to działa lub choćby istnieje nie mogę przedstawić - bo inwestorzy nie pozwalają, a w moim domu to z licznika nie wynika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. więc nie rozumiem czemu Pan krytykuje aslota?
Uważam Szanowny Panie, że audytor powinien znać

- podstawy fizyki budowli ( tu definicja współczynnika przewodzenia ciepła )

podajemy go do:

1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.

- Powinien wiedzieć po co powołano taki zawód ( audytor to taki adwokat, którego wynajmuje inwestor, by wykazał mu błędy w projekcie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam udowadniać Pan wie? Że OZC jest niepotrzebne? To, ze się komuś sprawdziło nie znaczy że ma jakiś sens w polskim wydaniu! Rolą audytora jest wykazywanie błędów a nie jak Szanowny asolt uważa "ale mnie się zgadza z rzeczywistością"

 

Tak:

Nie mam zaufania do posługujących się OZC - Oni nie wykazują błędów projektowych i dopuszczają do realizacji domy nieizolowane.

 

Nie ma Pan zielonego pojęcia co jest rolą audytora, audytor nie ma zadnych możliwości prawnych aby wstrzymać budowę budynku którego projekt i charakterystyka energetyczna spełnia wymogi prawa budowlanego a dokładniej WT2014. Tak w skrócie, to te warunki określają ze budynek ma spełniać miedzy innymi warunki : Ep<=120 kWh/m2*a, określone wartości wsp. przenikania dla przegród. Nie ma w tych wymogach osławionego Przez Pana warunku Eu< 30 kWh/m2*a (dom izolowany wg terminologii TB). Nic nie pomoze nazywanie projektantów/audytorów nieukami, szkodnikami, oszustami etc,etc. Takie jest prawo, a nie fantazje TB. Gdy TB doprowadzi do zaostrzenia tych norm to wtedy wszyscy zainteresowani z mocy prawa się dostosują. Aktualnie obecnie obowiązujące prawo dopuszcza bo budowy budynki tzw. nieizolowane. Zarzucanie ze zainteresowani działają zgodnie z prawem przez TB jest całkowicie niezrozumiałe. Nikt chyba nie myśli ze za działaniami TB w tym względzie stoi zwykły altruizm który kaze TB troszczyć się o innych. Jest zwykła wyrachowana do granic możliwości troska o własną kieszeń. Dlatego tez każdy kwestionujący te działania TB to ciepłownik, szkodnik, to XX wiek, to ten któremu brak wiedzy, inne określenia w licznych wypowiedziach TB. Ci którzy są staymi bywalcami na FM i innych forach o tym doskonale wiedzą, a nowych trzeba ostrzegać przed TB, co jest również rolą tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam Szanowny Panie, że audytor powinien znać

- podstawy fizyki budowli ( tu definicja współczynnika przewodzenia ciepła )

podajemy go do:

 

- Powinien wiedzieć po co powołano taki zawód ( audytor to taki adwokat, którego wynajmuje inwestor, by wykazał mu błędy w projekcie )

 

audytor to jest osoba która sprawdza na podstawie danych od inwestora ma sprawdzić jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom. jak ktoś nie chce mieć pasywny to znaczy że jest głupi? bo Pan za mądrych uważa tylko tych co mają domy izolowane, reszta się nie liczy. nie musi Pan tego wprost napisać ale po Pana postach tak to odbieram a skoro ja tak to odbieram to każdy pewnie też. więc Pan jawnie obraża prawie całe nasze społeczeństwo gdyż takich co ma domy izolowane jest niewielu.

Pana zdaniem aslot i ludzie którzy zajmują się tym samym mają mówić ludziom że robią głupotę budując domy nieizolowane? mają się kłócić z nimi czy co?

i czemu Pan cytuje tylko parę słów z mojego postu? niech się Pan odniesie do całego. gdzie napisałem że jestem za tym aby budować domy nieizolowane z CO? NIGDZIE!!!! więc niech Pan mi nie zarzuca takich pierdół. proszę odpowiedzieć na cały post

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku musisz ocieplac, przynajmniej obwodowo, sufit i podłogę na piętrze. Można to wszysto ukryć w podwieszanym suficie i na piętrze albo w pustce odsuwając zabudowę lekkiej ścianki kolankowej albo ocieplić całą posadzkę. Znajomy bedzie tak robił to wrzucę kiedyś zdjęcia.

22_polystyren_strop.jpg strop ze styropianu

Img_0901 (1).jpg strop z wełny

strop izolacja.jpgstrop.jpg strop z XPS

Jest jeszcze cała gama połączeń strop łączniki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam Szanowny Panie, że audytor powinien znać

- podstawy fizyki budowli ( tu definicja współczynnika przewodzenia ciepła )

podajemy go do:

 

- Powinien wiedzieć po co powołano taki zawód ( audytor to taki adwokat, którego wynajmuje inwestor, by wykazał mu błędy w projekcie )

 

Dlaczego Pan szerzy błedną propagandę co po powołano i co ma wykonywać audytor, proszę o podstawy prawne tych twierdzeń.

Audyt nie tylko wykonuję sie w fazie projektowania (ponawiam pytanie jak wykonac test szczelnosci budynku który jest tylko na papierze), ale i po zakonczeniu inwestycji, wtedy test mozna szczelnosci mozna wykonac tylko tyle ze ze względu na cenę jest bardzo mało chetnych, wskazanie wtedy błedów projektowych jest przysłowową musztardą po obiedzie, naprawdę mało inwestorów chce poprawiac swiezo wykonczony budynek. Równiez w w trakcie budowy inwstorzy niechętnie a najczęsciej nie godzą sie na polepszenie izolacyjnosci budowanego domu, a audytor nie ma zadnych mozliwosci aby ich do tego skłonić, wola inwestora jest najwazniejsza i zaden projektant, kierownik budowy, audytor nie moze na nią wpłynąć o ile budowa prowadzona jest w granicach obowiązujacego prawa. To inwestor i tylko inwestor decyduje, bo to jego pieniądze. Pan moze inwestorowi nakazywać co chce, ja nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audytor to jest osoba która sprawdza na podstawie danych od inwestora ma sprawdzić jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom
Za to właśnie UE ukarała Polskę - nie przyklepać stan faktyczny a doprowadzić w fazie projektu do małego zużycia energii

jak ktoś nie chce mieć pasywny to znaczy że jest głupi?
Pan nie rozumie co ja napisałem??? Jak ktoś nie chce mieć domu pasywnego - to znaczy, że jest BOGATY. Domy zużywające dużo energii SĄ DROŻSZE W BUDOWIE I EKSPLOATACJI.

bo Pan za mądrych uważa tylko tych co mają domy izolowane, reszta się nie liczy. nie musi Pan tego wprost napisać ale po Pana postach tak to odbieram a skoro ja tak to odbieram to każdy pewnie też. więc Pan jawnie obraża prawie całe nasze społeczeństwo gdyż takich co ma domy izolowane jest niewielu.
Tak !!Szanowny Panie, wiem, że bogaty może więcej, ale nie cenię zbytnio jego przymiotów intelektualnych, tylko dlatego, że wybudował sobie dom drożej by więcej płacić.

Pana zdaniem aslot i ludzie którzy zajmują się tym samym mają mówić ludziom że robią głupotę budując domy nieizolowane?
Tak właśnie!!!
Mają się kłócić z nimi czy co?
Dlaczego, przecież Pan wynajmuje adwokata, by się z nim kłócić czy by Panu pomógł?

Zupełnie Pana nie rozumiem - wynajmuje Pan audytora ( jak się Pan na tym nie zna ) by obniżył koszty budowy i ogrzewania a nie po to, by się z nim kłócić!!!

i czemu Pan cytuje tylko parę słów z mojego postu? niech się Pan odniesie do całego. gdzie napisałem że jestem za tym aby budować domy nieizolowane z CO? NIGDZIE!!!! więc niech Pan mi nie zarzuca takich pierdół. proszę odpowiedzieć na cały pos
Ja napisałem, że jak jest CO to dom jest nieizolowany. A Pan:

zdecyduje się na tańszy dom izolowany z niecentralnym zużywający do 15kWh /m2 czy droższy z centralnym i 15kWh osiągnie Pan dzięki pompą ciepła i OZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Pan szerzy błedną propagandę co po powołano i co ma wykonywać audytor, proszę o podstawy prawne tych twierdzeń.

Audyt nie tylko wykonuję sie w fazie projektowania (ponawiam pytanie jak wykonac test szczelnosci budynku który jest tylko na papierze), ale i po zakonczeniu inwestycji, wtedy test mozna szczelnosci mozna wykonac tylko tyle ze ze względu na cenę jest bardzo mało chetnych, wskazanie wtedy błedów projektowych jest przysłowową musztardą po obiedzie, naprawdę mało inwestorów chce poprawiac swiezo wykonczony budynek. Równiez w w trakcie budowy inwstorzy niechętnie a najczęsciej nie godzą sie na polepszenie izolacyjnosci budowanego domu, a audytor nie ma zadnych mozliwosci aby ich do tego skłonić, wola inwestora jest najwazniejsza i zaden projektant, kierownik budowy, audytor nie moze na nią wpłynąć o ile budowa prowadzona jest w granicach obowiązujacego prawa. To inwestor i tylko inwestor decyduje, bo to jego pieniądze. Pan moze inwestorowi nakazywać co chce, ja nie mogę.

 

Podstawy prawne właśnie są zmieniane, za wypaczenie roli audytora Polskę ukarano 97000eyro dziennie dokąd tego nie poprawi.

Charakterystyki energetyczne mają za cel osiągnięcie domów izolowanych a nie przyklepanie stanu faktycznego. A "nowa" metoda obliczeń... czytał Pan jak ma wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest konkret - konkretny łeb to wymyślił.

 

con·crete (ˈkɒnkriːt) - beton

Jeżeli jest Pan osobą myślącą odpowie Pan jasno, które z 7 punktów Pan nie zrozumiał, które Panu wyjaśnić, że są mało konkretne

Jeżeli jest Pan przygłupem - to trudno, zrozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to właśnie UE ukarała Polskę - nie przyklepać stan faktyczny a doprowadzić w fazie projektu do małego zużycia energii

Pan nie rozumie co ja napisałem??? Jak ktoś nie chce mieć domu pasywnego - to znaczy, że jest BOGATY. Domy zużywające dużo energii SĄ DROŻSZE W BUDOWIE I EKSPLOATACJI.

 

Czy Pan chce przescignąc niesławnej pamieci J. Goebbelsa w propagandzie?, jaką winę ponoszą audytorzy i dlaczego Unia chce Polske ukarac, winni są stanowiący prawo w zakresie energooszczędnosci i certfikacji energetycznej. Jaka moze byc moja wina ze przestrzegam obowiązującego prawa? Jaki mam wpływ na to jakie jest prawo? nie jestem politykiem, a audytorem. Panie TB załóz Pan partie nawiedzonych izolatorów i zmieniaj prawo, a wczesnij zmien Pan swoje myslenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...