Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Oszczędności wynikają z tego samego co między ogrzewaniem pośrednim a bezpośrednim... z biegu jałowego.

Przy ogrzewaniu elektrycznym bezpośrednim, gdy w danym momencie termostat się wyłączył (samochód zatrzymał się na światłach ) kWh nie lecą. W systemie pośrednim - lecą zawsze. Nie ma też strat na rozruchu.

 

Jakieś to wszystko jałowe co Pan piszesz.

Jakieś konkrety (tylko nie beton), obliczenia, liczby - więcej matematyki na poparcie teoryji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie znalazłem modelu Melexa z silnikiem mocniejszym niż 5kW.

 

Ale nawet jeśli, to 15kW to 21KM, więc silnik 3 razy słabszy niż w Pandzie, a zużycie energii 4 razy mniejsze. To dalej ma sens, bo nie ma zużycia na biegu jałowym.

 

Tą drogą dochodzimy do oszacowania zużycia energii - 25% mniej w przypadku prądu. Pasuje jak ulał do biegu jałowego.

 

Gdzieś kiedyś czytałem, że w silniku spalinowym na sam ruch pojazdu to tylko 28 czy 32% energii z paliwa uzyskanej idzie, reszta to ciepło, tarcie i inne takie do jazdy zupełnie nie przydatne duperele ;)

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tPan da 30 cm i zweryfikuje! Będzie 30kWh/m2.

Nie wszyscy, a tylko ci co się na izolowaniu nie znają.

Pan zobaczy tu http://www.sundolitt.no/upload_images/80BFB382A3BD43B1BCC31493D25FCC27.pdf strona 3 dach, ściana i podłoga

Co do fizyki... nie jest prawdą, że ciepło idzie do góry. Tylko ciepłe powietrze, konwekcja. Jest jeszcze podczerwień ( słoneczko nas grzeje z góry ) i przewodzenie. Mimo, że potocznie się mówi, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę, to jak zimą widzę sporo osób bez czapek czy jakiś cienkich czapkach, ale nikogo w klapkach, sandałach, czy mokrych butach.

Może na małym modelu Pan zrozumie.

namiot "jedynka" 3m3 - kotłownia 100W - "Pan", grudzień - grunt 0 st.C powietrze -5stC

Musi Pan przenocować w tym namiocie. Szkoda mi się Pana zrobiło dałem Panu 2m2 styropianu . Osoba znająca fizykę zaizoluje się głównie od cieplejszego gruntu, osoba nieznająca fizyki... bardzo szynko się jej nauczy.

 

powiem Panu tak. niech będzie i ma Pan rację że do gruntu trochę ciepła odchodzi ale nawet jak się zwiększy grubość z 30cm na 50cm to dopłaci się prawie 9tyś za XPSa a to za 100lat się nawet nie zwróci bo nie zaoszczędzi Pan na tym nie wiadomo ile. tak jak pisałem dom pasywny o zapotrzebowaniu 15kWh/m2 w podłodze może mieć współczynnik 0,12 a dając już 30cm 0,031 polepsza się ten wynik do 0,1 więc nie ma źle i rachunki w takim domu na ogrzewanie nie powinny przekraczać 700zł. więc nawet jak 200zł Pan oszczędzi dając więcej izolacji od gruntu to za jakieś 40lat się to zwróci ale do tej pory okna będzie trzeba pewnie z 2x wymienić bo stracą swoje właściwości izolacyjne czyli dom będzie więcej potrzebował ale też nie wiadomo ile więcej ale zawsze więcej. mnie tam nie będzie przeszkadzać czy potem wydam więcej o te 100zł czy 200zł ale jak będzie przeszkadzać to pewnie wymienię. ale absurdem jest dawanie 50cm ocieplenia od gruntu i to jest nieuzasadnione ekonomicznie. więc Pan głupoty o tym piszesz. a filozofie dudy może sobie Pan wsadzić tam gdzie światło nie dochodzi bo tyle są warte.

powiem jeszcze tak. jeżeli 1kWh prądu będzie kosztować 2zł to sam będę popierać izolacje 50cm ale jak na razie tak nie ma i nie zapowiada się że będzie więc nie ma takiej potrzeby. i głupot niech Pan nie pisze że po 2020 roku będzie w Polsce obowiązek aby tyle ocieplać bo nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu folguje sobie Pan z tą izolacją od gruntu z uporem godnym pozazdroszczenia. Tylko po co 30,40 czy 50 a nawet teraz słyszymy 60cm od gruntu ,skoro dom pasywny potrzebuje ok.20cm ,w zależności od rozwiązań konstrukcyjnych . Skoro j-j ma pasywny i to z papierami a Pan często się na niego powołuje,to oznacza,że 24cm ,bo tyle ma, jest w zupełności wystarczające a nawet z rezerwą bezpieczeństwa.

 

Swoją drogą ciekawi mnie kiedy Pan dojdzie do metra ,bo tendencję taką Pan ma .Tylko co na to kuleczki i bąbelki w tej izolacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,powiem jeszcze tak. jeżeli 1kWh prądu będzie kosztować 2zł to sam będę popierać izolacje 50cm''

 

 

Kamilb. Jak 1KW prądu będzie kosztował 2PLN, to twoje zarobki będą relatywnie wyższe.

I tu rysuje się wyraźna przewaga pexa i wodnej podłogówki . Mam różne możliwości zasilania CO . Kable niestety ograniczają i wymagają kombinacji na dodatkowe wspomagania ,też oparte w końcu na prądzie. Wymyślne systemy do dogrzewania,dochładzania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz chcecie liczyć czas zwrotu inwestycji w izolację to bierzcie też pod uwagę różnicę w cenie zakupu źródła c.o. Może być tak, że wydajesz 3k na dodatkową izolację, ale za to zjeżdzasz z ceną za źródło c.o. właśnie o te 3k.

Można pójść krok dalej: zamiast tych 35tys. za system ppci + kable warto kupić izolacji za 34tys. a za 1000zł kupić nagrzewnicę kanałową w układzie wentylacji - tak w razie "w" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,powiem jeszcze tak. jeżeli 1kWh prądu będzie kosztować 2zł to sam będę popierać izolacje 50cm''

 

 

Kamilb. Jak 1KW prądu będzie kosztował 2PLN, to twoje zarobki będą relatywnie wyższe. ....

 

Marzyciele :)

 

Pożyjemy - zobaczymy. Też jestem optymistą, ale Ty nydar niepoprawnym ;) kamil nie kracz, bo wykraczesz takie ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz chcecie liczyć czas zwrotu inwestycji w izolację to bierzcie też pod uwagę różnicę w cenie zakupu źródła c.o. Może być tak, że wydajesz 3k na dodatkową izolację, ale za to zjeżdzasz z ceną za źródło c.o. właśnie o te 3k.

Można pójść krok dalej: zamiast tych 35tys. za system ppci + kable warto kupić izolacji za 34tys. a za 1000zł kupić nagrzewnicę kanałową w układzie wentylacji - tak w razie "w" ;)

 

tylko zwróć uwagę na to że Pan TB proponuje kable do domu pasywnego czyli już na starcie dałeś 30cm ocieplenia w gruncie i na ściany a w dachu jeszcze więcej i przy tym kable nie są takie najgorsze ale jak do tego już cuda dołożysz 20cm więcej izolacji od gruntu to dopłacisz jakieś 9tyś aby na rok dzięki temu zaoszczędzić bardzo optymistycznie może 100zł. więc czy to ma sens ekonomiczny i jakikolwiek? dlatego pisałem że jak prąd będzie kosztować 2zł to będzie się szukać oszczędności tam gdzie dziś uważamy to za absurd czyli starać się robić dom o zapotrzebowaniu bliskiemu 0 co nie oznacza zerowego bo to niemożliwe. podejrzewam że za jakieś 50lat lub później prąd może kosztować o wiele więcej niż obecnie bo jak się nam skończy węgiel to będzie trzeba czym innym zapewnić ludziom prąd. patrząc na to że na razie jeszcze daleka droga do energii jądrowej to nie wiem jak sobie to ludzie wyobrażają. fotowoltaika jest ciekawa ale na chwilę obecną strasznie droga i nieopłacalna dla zwykłych ludzi więc z tego też nic nie będzie. ustawa o OZE jest beznadziejna więc szału ni ma i ni będzie. ale na szczęście to nie nasz problem więc nie ma co w przyszłość tak daleko wybiegać. no chyba że TB przybył do nas z przyszłości i wie że jest źle ale nie może to w prost powiedzieć i woli namawiać do większej izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawa o OZE jest beznadziejna więc szału ni ma i ni będzie. ale na szczęście to nie nasz problem więc nie ma co w przyszłość tak daleko wybiegać. no chyba że TB przybył do nas z przyszłości i wie że jest źle ale nie może to w prost powiedzieć i woli namawiać do większej izolacji.

 

Ale po co miał by przybywać z przyszlosci, skoro tam wszyscy bedą ogrzewali kablami i obnizali rachunki centralnym/niecentralnym dogrzewem klimatyzatorem i ocieplali od wewnątrz, jak mozna przybyc z takiego raju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Krakowie zakazali palić wunglem,a rak to ryba,marchewka to owoc,ustawy robią debile tak żeś kiepsko trafił:p

 

to że zakazali palić węglem to jestem za tym aby w całej Polsce tak było. mamy XXIw. a u nas dalej podstawą jest węgiel. powinni poprawić ustawę o OZE aby się opłacało cały dach obłożyć bateriami słonecznymi i z tego żeby był główny prąd a węgiel zostawić na okres gdy jest za mało słońca. tylko problem jest w tym że musieliby kopalnie zamknąć i zostawić może tylko jedną i by wystarczyła a górnicy nigdy się na to nie zgodzą. domy powinny być mocno energooszczędne i do ogrzewania prąd. tylko co z tego że nawet cała europa będzie mieć zielona energie skoro największe mocarstwa dalej trują naszą planetę a to co robi europa to kropla w morzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że zakazali palić węglem to jestem za tym aby w całej Polsce tak było. mamy XXIw. a u nas dalej podstawą jest węgiel. powinni poprawić ustawę o OZE aby się opłacało cały dach obłożyć bateriami słonecznymi i z tego żeby był główny prąd a węgiel zostawić na okres gdy jest za mało słońca. tylko problem jest w tym że musieliby kopalnie zamknąć i zostawić może tylko jedną i by wystarczyła a górnicy nigdy się na to nie zgodzą. domy powinny być mocno energooszczędne i do ogrzewania prąd. tylko co z tego że nawet cała europa będzie mieć zielona energie skoro największe mocarstwa dalej trują naszą planetę a to co robi europa to kropla w morzu.
E tam! Ziarnko do ziarnka i uzbiera się kupa... ziarnek. Ty wyłączysz żarówkę, ja wyłączę, wszyscy wyłączą - będzie ciemno, nic więcej. Elektrownia i tak prąd musi wytworzyć, bo zatrzymywać się nie opłaca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że zakazali palić węglem to jestem za tym aby w całej Polsce tak było. mamy XXIw. a u nas dalej podstawą jest węgiel. powinni poprawić ustawę o OZE aby się opłacało cały dach obłożyć bateriami słonecznymi i z tego żeby był główny prąd a węgiel zostawić na okres gdy jest za mało słońca. tylko problem jest w tym że musieliby kopalnie zamknąć i zostawić może tylko jedną i by wystarczyła a górnicy nigdy się na to nie zgodzą. domy powinny być mocno energooszczędne i do ogrzewania prąd. tylko co z tego że nawet cała europa będzie mieć zielona energie skoro największe mocarstwa dalej trują naszą planetę a to co robi europa to kropla w morzu.

Też jestem za,ale powiedz emerytowi,że ma sobie zmienić piec,bo jak nie to zamarznie,może by i zmienił tylko za co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zwróć uwagę na to że Pan TB proponuje kable do domu pasywnego czyli już na starcie dałeś 30cm ocieplenia w gruncie i na ściany a w dachu jeszcze więcej i przy tym kable nie są takie najgorsze ale jak do tego już cuda dołożysz 20cm więcej izolacji od gruntu to dopłacisz jakieś 9tyś aby na rok dzięki temu zaoszczędzić bardzo optymistycznie może 100zł. więc czy to ma sens ekonomiczny i jakikolwiek?

 

Liczysz dla XPS'a. Ale dla typowych fundamentów 1m2 ocieplenia domu o grubości 10cm to ok 20zł. Dla 20cm to będzie 40zł. Dla domu 10x10 będzie to o ok 10tys. więcej za zwiększenie ocieplenia podłogi, ścian i stropu do 50cm !

Pomińmy na razie fakt wyglądu ściany przy takim ociepleniu. Czy te 10tys. nie da się oszczędzić na zakupie systemu ogrzewania ? Jeśli wystarczy nagrzewnica w kanale nawiewnym układu wentylacji to jesteśmy "do przedu".

Czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz dla XPS'a. Ale dla typowych fundamentów 1m2 ocieplenia domu o grubości 10cm to ok 20zł. Dla 20cm to będzie 40zł. Dla domu 10x10 będzie to o ok 10tys. więcej za zwiększenie ocieplenia podłogi, ścian i stropu do 50cm !

Pomińmy na razie fakt wyglądu ściany przy takim ociepleniu. Czy te 10tys. nie da się oszczędzić na zakupie systemu ogrzewania ? Jeśli wystarczy nagrzewnica w kanale nawiewnym układu wentylacji to jesteśmy "do przedu".

Czy nie ?

 

już przerabialiśmy temat nagrzewnicy i nie o to mi chodzi.

przy typowych fundamentach może być ciężko zjechać to standardu pasywnego a na pewno niżej zjechać nie warto a to proponuje TB. i dla pasywnego kable czy nadmuch już się opłaca i jest uzasadniony ale jak zwiększy się ocieplenie i zaoszczędzi parę groszy to nakład finansowy nigdy się nie wróci. powoli zaczynam myśleć że stajesz się zwolennikiem TB bo podobnie jak On zamykasz klapki na oczy i dalej brniesz w swoje. otrząśnij sie póki jeszcze możesz bo potem skończysz jak kszhu, wieczny niewolnik teorii TB i będzie z Tobą źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...