Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie zgadzam się z takim budowaniem i nie ma tam nic ode mnie. Nie wiem, dlaczego jest to przytaczane.

 

Pan nie zgadzasz się generalnie ze wszystkim co nie wypływa z ust pańskich, więc to nie nowina

 

zawsze Pan powtarzałeś że nie łączy się instalacji WM z instalacją klimatyzacji, a tu niespodzianka:

A co z wentylacją? Jaka jest?

Bo może (jak nie może być jednostki zewnętrznej) założyć pompę ciepła na wentylację mechaniczną.

I jeszcze te tłumaczenia, że jak nie Pan robisz to można, a jak Pan robisz to nie można;

Napisałem, że ja tego nie robię. To się nazywa siła wyższa. lub brak wyboru.

A sprzedać... jak już napisałem - ja tego nie robię, więc nie mam i nie sprzedam.

czysty absurd ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

kszhu, to jest j-j ;)

 

Ja polecam: http://www.cep-warsaw.com/fileadmin/common/PDF/Konferenzpresent/Energieeffizienz/12.00_Cezary_Sankowski_small.pdf

od strony nr 20 jest opis pasywnej parterówki wraz z układem pomieszczeń. Na stronie 22 jest info jak zejść z 15kWh/m2/rok do ok. 8kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzewczo-chłodnicza płyta

fundamentowa, 30 cm styrodur

Dobre! Chłodna podłoga latem! Głowa rozbita, ręka złamana, tak jest śliska wilgoć na podłodze, a w głowę i tak ciepło.

Takie "chłodzenie" ani komfortu nie zapewni, ani wody nie odprowadzi!

Trochę praktyki, by się Panu Architektowi zdało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pomieszczenia nie pakujesz 1000m3/h a zaprojektować w suficie, ścianach czy podłodze kanały (nie koniecznie jeden) dla prędkości w kanale głównym 4-8 m/s a na odgałęzieniach 3-5 m/s nie jest żadnym problemem. Dzisiaj mam je zatopione w pianie w stropie, zmniejszają oczywiście grubość izolacji, nawet o 16cm ale dlatego, że jest w nich powietrze to nawet w czułej IR ich nie widać ani z góry ani z dołu.

 

A potrafisz przedstawić konkretny model ppci kanałowej jaką chciałbyś zastosować ? Chodzi o cenę, parametry (prędkość nawiewu), SCOP, modulowanie i sterowanie. Wtedy będzie wiadomo o jakich przekrojch mówimy, o jakich wentylatorach w takim systemie ogrzewania, o ich sprężu i poborze energii.

Póki co tanie ogrzewanie nadmuchowe to jest slogan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potrafisz przedstawić konkretny model ppci kanałowej jaką chciałbyś zastosować ? Chodzi o cenę, parametry (prędkość nawiewu), SCOP, modulowanie i sterowanie. Wtedy będzie wiadomo o jakich przekrojch mówimy, o jakich wentylatorach w takim systemie ogrzewania, o ich sprężu i poborze energii.

Póki co tanie ogrzewanie nadmuchowe to jest slogan.

Ogrzewanie nadmuchowe to masakra, nie slogan. A zwłaszcza w domach izolowanych. Nikomu się nie udało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię dlatego nie drążę tematu choć do kolejnego domku pewnie się przyłożę, przynajmniej do samych kanałów.

A same kanały to nie jest problem policzyć wiedząc jaką temp. dysponują PPCi na wyjściu i ile energii do domu trzeba tym powietrzem dostarczyć.

Jeśli dobrze na szybko liczę to fi160 oznacza 200cm2 i aby nim przepchnąć 1000m3/h potrzeba prędkości 1,5m/s. Co to za prędkość? Żadna.

 

Źle liczysz.

 

Split działa jak dla mnie całkiem sprawnie i komfortowo. Dlaczego kanałowa miałaby działać gorzej? Ustawienie odp. poziomu nawiewu na pomieszczenie załatwia sprawę na wieki.

 

No to jak w końcu działa ogrzewanie nadmuchowe kanałówką ? Modulujesz prędkością czy temperaturą na wymienniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to liczysz?

 

1000m3/h przez kanał fi160 można policzyć np. tak: 1000/3600 = 0,278 [m3/s] / 0,02 [m2] (pow. przekroju rury) = 13,8m/s

 

A jak działa kanałówka to nie wiem ale znane mi splity modulowały prędkość i temp. a nawet on/off.

 

Nie wiem jak to jest w takich systemach. TB mówi o prędkości powietrza, ty mówisz o temperaturze. Nie wnikałem w ogrzewanie nadmuchowe pompą ciepła. Nie wiem jak dobiera się szerokość kanałów, moc wentylatora w takim układzie, sterowanie ...

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000m3/h przez kanał fi160 można policzyć np. tak: 1000/3600 = 0,278 [m3/s] / 0,02 [m2] (pow. przekroju rury) = 13,8m/s

 

...TB mówi o prędkości powietrza, ...

 

do obliczeń uwzględnic trzeba to co TB mówi: nie stosować kanałów gładkich, bo powietrze się klei do ścianki i popieprza wolniej, w środku zapieprza szybciej i dudni, czyli trzeba dac kanał większej średnicy coby zwolniło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i dlatego podałem:)

Przecież Kamil narzeka, że nigdzie nie może niczego o jego domu się dowiedzieć.

 

dzięki za link. z tego co tam podaje to nie chce mi się wierzyć że osiągnął dom pasywny. ale skoro tak ma to nie będę tego kwestionować bo nie widzę takiej potrzeby. przy parterówkach nie brałem jeszcze pod uwagę to że strych może być traktowany trochę jak bufor i przez to będą mniejsze straty przez sufit ocieplony a to też ma znaczenie. tylko obliczenia i założenia co do zwrotu mnie niepokoją. wydają się naciągane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do obliczeń uwzględnic trzeba to co TB mówi: nie stosować kanałów gładkich, bo powietrze się klei do ścianki i popieprza wolniej, w środku zapieprza szybciej i dudni, czyli trzeba dac kanał większej średnicy coby zwolniło ;)

 

Stąd właśnie te max 4m/s a nie jak pisze kszhu - 8m/s.

Ale można i 2m/s, będzie ciszej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do obliczeń uwzględnic trzeba to co TB mówi: nie stosować kanałów gładkich, bo powietrze się klei do ścianki i popieprza wolniej, w środku zapieprza szybciej i dudni, czyli trzeba dac kanał większej średnicy coby zwolniło ;)
Niestety niewiele zrozumiałeś z tych wielkich idei misia. Powietrze klei się do ściany kanału dużego. Musi też przemieszczać się wystarczająco wolno. Zmniejszenie średnicy i wzrost prędkości powoduje, że przepływ jest laminarny. To wprawdzie dokładnie odwrotnie niż piszą w książkach ale kto by wierzył ciepłownikom. :) Liczbę Reynoldsa wymyślili wrogowie misia. Chcieli mu zrobić na złość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety niewiele zrozumiałeś z tych wielkich idei misia. Powietrze klei się do ściany kanału dużego. Musi też przemieszczać się wystarczająco wolno. Zmniejszenie średnicy i wzrost prędkości powoduje, że przepływ jest laminarny. To wprawdzie dokładnie odwrotnie niż piszą w książkach ale kto by wierzył ciepłownikom. :) Liczbę Reynoldsa wymyślili wrogowie misia. Chcieli mu zrobić na złość.

 

qrfa, to jest tak popieprzone, że gdzieś mi się musiało coś przykleić i ... i dupa, nie zauważyłem jak środkiem gwizdnęło, tylko zadudniło ;)

...

 

nie no zaraz zaraz, to mówisz, że im większa średnica kanału i wolniej powietrze leci to tym bardziej dudni???

no to nie potrafię sobie wyobrazić ani tym bardziej policzyć średnicy kanału co wywołuje grzmoty podczas burzy :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

nie no zaraz zaraz, to mówisz, że im większa średnica kanału i wolniej powietrze leci to tym bardziej dudni???

...

Nie ja mówię tylko misiu. jest to wg niego powód dlaczego nie powinno się stosować metalowych kanałów o dużych średnicach. Może wytłumaczeniem jest fakt, że wg misia powietrze ma napięcie powierzchniowe. Fakt, że takiej powierzchni nigdzie, w warunkach ziemskich powietrze nie ma jakoś mu nie przeszkadza. Jest to cecha cieczy, nie płynów. Wszystko się misiowi miesza. :) Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...