Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po cholerę ci 40 cm? Dom pasywny to maks 30. Nie daj się ogłupić Brzęczkowskiemu. EPS generalnie tak pod płytę ale pod dom szkieletowy. Musisz zapytać konstruktora jakie naprężenia wystąpią pod twoim domem. Jeżeli przekraczają 4T/m2 to EPS 200 będzie za słaby.

 

tak jak pisałem, eps jest sporo tańszy od xps, więc jakby się robiło na xps'ie to wartość przy całej płycie o grubości 30cm i lambdzie 0,030 byłaby podobna do eps200 o grubości 40cm. więc temu można dać więcej a zawsze więcej nie zaszkodzi. w dachu czyli w suficie można dać więcej regranulatu bo jest sporo tańszy i prostymi i tańszymi sposobami można mieć cieplejszy dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem, eps jest sporo tańszy od xps, więc jakby się robiło na xps'ie to wartość przy całej płycie o grubości 30cm i lambdzie 0,030 byłaby podobna do eps200 o grubości 40cm. więc temu można dać więcej a zawsze więcej nie zaszkodzi. w dachu czyli w suficie można dać więcej regranulatu bo jest sporo tańszy i prostymi i tańszymi sposobami można mieć cieplejszy dom.

 

daj w takim razie 1metr grubości tego EPS, będziesz miał załatwione dwie sprawy:

1. jak siądzie pod ciężarem budynku to niewiele stracisz na U podłogi, bo od pewnej grubości to już po prostu nie ma sensu

2. po siadnięciu TB za 6 lat w roku 2020 nie będzie Ci mógł zarzucić, że masz dom nieizolowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj w takim razie 1metr grubości tego EPS, będziesz miał załatwione dwie sprawy:

1. jak siądzie pod ciężarem budynku to niewiele stracisz na U podłogi, bo od pewnej grubości to już po prostu nie ma sensu

2. po siadnięciu TB za 6 lat w roku 2020 nie będzie Ci mógł zarzucić, że masz dom nieizolowany :)

 

hahahahahhahaha

głupie to nie jest ale bardzo kosztowne i nie mające sensu. już 40cm jest na granicy opłacalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie izolacja płyty powyżej 20cm jest już na granicy opłacalności. 30cm to jest max co osobiście bym dał.

Dlaczego Pan nie na temat? Straty do gruntu są większe niż dachem (większa jest deltaT i styropian tam traci właściwości izolacyjne (zwłaszcza XPS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie izolacja płyty powyżej 20cm jest już na granicy opłacalności. 30cm to jest max co osobiście bym dał.
Dokładnie! Średnio 30 cm wystarczy by dom był pasywny. Różnica w wydatkach energetycznych między 30 a 40 cm to jakieś 0,5kWh/m2 rocznie dla średniej wielkości domu. Jaki to ma sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Pan nie na temat? Straty do gruntu są większe niż dachem (większa jest deltaT i styropian tam traci właściwości izolacyjne (zwłaszcza XPS)
Misiu robi się coraz bardziej bezczelny. Napłodził ponad 7 tyś postów z czego 90% to banialuki i jeszcze zwraca innym uwagę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Panie Tomaszu uporu . Tyle Pan pisze o tym min.30cm pod posadzką ,że do ludzi zaczyna to docierać jako sens ekonomiczny i energetyczny mimo,że jest bzdurą .

To się łatwo pisze "bzdura"

Izolacja jest po to by izolować, Grunt odizolowany od domu, nie ogrzewany, ta temperaturę zbliżoną do gruntu poza domem na tej samej głębokości.

Maksymalnie w lekkie zimy +5 ale przeważnie +3 Im bliżej brzegu tym mniej. Im mniej izolacji tym grunt jest cieplejszy.

Przy ogrzewaniu podłogowym dT wynosi ponad 20 st. Teraz, gdy mamy nawiew powietrza wentylacyjnego od góry ( a w domach o których piszę tak jest ) to dT w dachu jest koło 15-16 st. Bo pod sufitem jest +18,,,19 a dach ma średnią koło +3 .

Jakoś 40cm w dachu nikogo nie dziwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas umyka Panu cyfra ,,1" Nie +5oC a + 15oC .Opaski pionowe wymyślono po to by pod domem powstał bąbel ciepła,jak to ktoś tu ładnie nazwał.

Zimą w bezchmurną noc temp. nieboskłonu to ponad -50oC a średnia w sezonie zimowym +2/3 oC. Stąd w dachu 40cm i więcej .W lecie dach również potrafi się nagrzać do wyższych temp. jak +50oC .Stąd w dachu 40cm i więcej.

Mój dach nagrzewa się do 80oC w co Pan raczył nie wierzyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umyka mi "1" jest +3 jak więcej to grzejemy grunt. Pod domem nie ma ciepła z "ziemi" Idąc w dół temperatura obniżą się a potem rośnie.

Opaski są konieczne, bo gdy minimalnie grzejemy grunt, może jego temperatura spaść poniżej zera. Byłoby to niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40cm styropianu eps200 0,033 wychodzi cenowo podobnie do 30cm xps'a 0,030 a współczynnik U jest lepszy dla eps'a więc wydając tyle samo pieniędzy co na xps'a można dać 40cm eps'a i mieć cieplejszą płytę. licząc U dla ep'a mamy 0,033/0,4=0,083 a dla xps'a mamy 0,03/0,3=0,1. więc widać wyraźnie że lepiej wydając określoną ilość kasy na eps'a no chyba że wymogiem konstruktora będzie xps to wtedy mówi się trudno ale zastanawiałem się nad tym aby w takim przypadku dać xps'a tylko pod ściany nośne a pod resztę eps'a. i tak to będzie sporo taniej niż typowo cały xps a pod podłoga chyba już nie musi być xps, bo po co? no chyba że nie można tak tego mieszać ale tego nie wiem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40cm styropianu eps200 0,033 wychodzi cenowo podobnie do 30cm xps'a 0,030 a współczynnik U jest lepszy dla eps'a więc wydając tyle samo pieniędzy co na xps'a można dać 40cm eps'a i mieć cieplejszą płytę. licząc U dla ep'a mamy 0,033/0,4=0,083 a dla xps'a mamy 0,03/0,3=0,1. więc widać wyraźnie że lepiej wydając określoną ilość kasy na eps'a no chyba że wymogiem konstruktora będzie xps to wtedy mówi się trudno ale zastanawiałem się nad tym aby w takim przypadku dać xps'a tylko pod ściany nośne a pod resztę eps'a. i tak to będzie sporo taniej niż typowo cały xps a pod podłoga chyba już nie musi być xps, bo po co? no chyba że nie można tak tego mieszać ale tego nie wiem .

XPS wolniej chłonie wodę, ale jej nie oddaje, mało tego, woda w nim znacznie bardziej obniża opór cieplny, niż w EPS . Poza tym, po latach "schodzi" z XPS powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...