Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na targach budownictwa w bielsku jak byłem to firma pro-vent przedstawiała rekuperator z wbudowaną pompą ciepła przeznaczoną typowo do domów pasywnych lub niskoenergetycznych. do zwykłych mówili że się nie nadają. dlatego pytam w jakim domu byłeś gdzie był nadmuch i przez to Ci nie odpowiadał? dlaczego? bo wiało czy coś takiego?

co do tych domów to jak się nic nie zmieniło to w Niemczech dla domu pasywnego przyjmują temperaturę wew. +19st a u nas jest +20st więc już mamy gorzej. dodatkowo wielu twierdzi że nasz klimat jest surowszy od ich. nie wiem dla jakiej temperatury zewnętrznej maja swoja normę że tyle i tyle wystarczy. bo nie chce mi się wierzyć że dla temperatury zewn -20st i w domu temp wew +20st to co podają wystarczy.

Wygląda na to, że wystarczy. Nie mamy podstaw, by to podważać. W nadmuchowym nie podobało mi się nie to, że dmucha, bo nie dmucha tylko to, że to nie grzeje cały czas. Jak przestaje to natychmiast zaczynasz to odczuwać. Bardzo mi się to nie podobało. Te domy z linka to konstrukcje sprzed paru lat. PPCi z funkcją wentylacji rozpowszechniły się stosunkowo niedawno. http://www.nibe.eu/Domestic-heatingcooling/Exhaust-air-heat-pumps/Function/ Tanie to nie jest ale oszczędzasz na reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można mówić o kanałówce zastępującej GWC. Przecież to dwie różne instalacje i do innych celów służą. Nie można mylić wentylacji z ogrzewaniem nadmuchowym.

GWC nie jest do wentylacji tak jak kanałówka. GWC dogrzewa i chłodzi powietrze , kanałówka też. Tylko bardziej cywilizowanie i skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można mówić o kanałówce zastępującej GWC. Przecież to dwie różne instalacje i do innych celów służą. Nie można mylić wentylacji z ogrzewaniem nadmuchowym.

 

Mozna, bo w tym samym celu działają, a ze troche inaczej to inna sprawa. Przy okazji mają dodane inne funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko koncepcja a nie projekt. Jeden oszołomiony narzekał, że to nie zadziała bo dachu nie ma;)

 

No bez przesady. A uwagi moje są słuszne. Nawet w koncepcji nie powinny takie błędy się pojawić. Kolejny błąd jaki widać na tej koncepcji to nawiew wentylacji w wiatrołapie, gdzie kanałówka ma swoją czerpnie. Ten nawiew jest tam kompletnie nie potrzebny.

 

Generalnie WM oraz ogrzewanie kanałowe swoimi kanałami; generalnie określoną przepustowość osiąga się mnożąc kanały, które są coraz tańsze itd.

 

Można, tylko o tym trzeba pisać precyzyjnie, bo koncepcja jest goowno warta.

 

Drążę temat, bo może jednak uda się coś z tego skleić. Na teraz jest za dużo nie wiadomych i system nie wygląda rewelacyjnie zarówno pod kątem kwoty inwestycji jak i komfortu użytkowania.

Z tego co sprawdzałem, to kanałówka pracuje na powietrzu o strumieniu ok. 800m3/h. Żeby tyle przepchać kanałami PE-flex trzeba dać po 3 kanały fi75mm na jeden pokój. To dużo przez co kosztowne. Kolejna sprawa to nawiew na wysokości 1metra. Nie łatwo znaleźć takie miejsce w domu, które będzie optymalne dla nawiewu i nie będzie niczym zastawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D ... Ta, przydupas drazy mistrza... :)

I chce grzac dom pasywny przy +15C a guru chce grzac i chlodzic latem co do 0.1*C... Aby bylo tanio...

A ten jego dom pasywny z rachunkiem 360:-PLN za miesiac i COP 4? :o

 

I tak... TB postawil dom pasywny w 1990' jako pierwszy w Europie... A potem nikt....

A przydupas przyklaskuje...

15kW kabli i 2PC

 

Niemcy grzali 20m2 przy -14* , 75W zarowka jak dobrze pamietam...

;)

 

dzięki za przypomnienie w jakim wątku jesteśmy, przecież wszystko można oblecieć "farelką" jak napisał perm a dwa misie kręcą ten kogel-mogel i ludziom ciemnotę wciskają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się. GWC działa przed reku, więc zysk ciepła przy wysokosprawnym reku jest mizerny. GWC co najwyżej zastępuje grzałkę w reku, żeby wymiennik nie zamarzł.
Dlatego cieszę się, że już gwc z budownictwa wypadło. Latem prawie nic nie daje a zimą nic nie daje. Kosztuje tyle co kanałówka i tyle prądu zużywa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzę o izolowaniu bardzo łatwo się weryfikuje Zużycie bez pc i OZE15-30kWh/m2 wie coś o izolowaniu, poniżej 15kWh/m2 zna się na izolowaniu. Powyżej 30kWh/m2 - nie ma pojęcia o izolowaniu.

Co do oglądania... Tak piszę Ci co nie mają pojęcia o izolowaniu. Założę się, że Pan jest sfrustrowany tym, że Pana dom projektował, ktoś kto bladego pojęcia nie ma jak i gdzie się izoluje i teraz Pan to odkrył. Zapłacił Pan więcej za zły dom. To normalne, że frustracja. Ale po to są takie wątki, plany, przekroje i wizualizacje, by takich wpuszczonych w ogrzewanie jak Pan było jak najmniej.

 

I proszę o instalacja w domach izolowanych, a nie Swoje frustracje wylewac!

Panie TB takiego domu jak mam i w nim mieszkam nie ma Pan i nie będzie miał. Mój projektant i ja nie jesteśmy jak Pan sfrustrowanymi i ograniczonymi handlarzami - ortodoksami okłamującymi ludzi i wciskającymi im na siłę jedynie słuszne i wydumane , oraz kosztowne rozwiązania. Mój dom istnieje i mieszka się w nim komfortowo , czego żaden z pana istniejących ( lub wydumanych ) klientów nie potwierdził i jak domniemuję - nie potwierdzi. PS żal mi Pana - i ot co, ale proszę nie okłamywać ludzi dla pieniędzy - tak robią tylko szubrawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszne ale to nie projekt. Jak projektant, fachowiec w swojej branży, "przerysuje" tę koncepcję na projekt to błędów nie będzie.

 

Czy TB nie jest fachowcem w swojej branży ? Taką koncepcję mogę zrobić Ja czy Kamil, ale nie człowiek który wiele takich instalacji wdrożył. To tylko poniejsza jego wiarygodność w to co pisze.

 

Jak to koncepcja - to nie konkretna realizacja.

Nie widzisz ile tutaj jest cudownych koncepcji, które w ogóle się kupy nie trzymają i na ich podstawie kompletnie nic się nie da zrobić?

 

Widzę, czytam i komentuję, ale staram się merytorycznie odpowiadać. Koncepcja którą przedstawił TB w tej wizualizacji nie trzyma się kupy i nie można jej w takim wykonaniu wdrożyć. Po co zatem pokazywać coś co ma rażące błędy ?

 

Dlatego jestem zwolennikiem super izolacji, szczelności itd. i... kabelków.

Nic więcej się nie opłaca nawet do mojego obecnego domu.

 

A 4 klimatyzatory ? Po jednym na pokój + aktywny grzejnik do łazienki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego cieszę się, że już gwc z budownictwa wypadło. Latem prawie nic nie daje a zimą nic nie daje. Kosztuje tyle co kanałówka i tyle prądu zużywa.

 

Latem daje powietrze o temp.18-20oC zamiast 30-tu. Zimą potrafi zasilać dom bez wentylatora.Wsparty ciepłem odpadowym ze ścieków bytowych nie wymaga rekuperatora za kilka KPLN..Ot takie proste nieskomplikowane rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że wystarczy. Nie mamy podstaw, by to podważać. W nadmuchowym nie podobało mi się nie to, że dmucha, bo nie dmucha tylko to, że to nie grzeje cały czas. Jak przestaje to natychmiast zaczynasz to odczuwać. Bardzo mi się to nie podobało. Te domy z linka to konstrukcje sprzed paru lat. PPCi z funkcją wentylacji rozpowszechniły się stosunkowo niedawno. http://www.nibe.eu/Domestic-heatingcooling/Exhaust-air-heat-pumps/Function/ Tanie to nie jest ale oszczędzasz na reku.

 

a w jakim domu byleś z ogrzewaniem nadmuchowym? adres mnie nie interesuje tylko parametry domu. ilu litrowy? jaka technologia? bo to ma znaczenie. w pasywnym jak ktoś wcześniej napisał po kilku godzinach niegrzania ochłodzi się o jakiś 1st ale jak nadmuch będzie szedł kanałami wentylacyjnymi i przykładowo będzie to temperatura 22st a w pokojach 21st to powinno się tylko uzupełniać odrobinę straty a nie grzać bo grzeje się w domach jak to mawia TB nieizolowanych bo jak się nie grzeje to jest zimno. tylko mnie zastanawia jak ciepło z nawiewu równo rozprowadzi się po pomieszczeniu, no chyba że jakąś cyrkulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o 4 klimatyzatorach? Gdzie? Zwariowałeś?

 

Nie Ty, ja piszę, jako ewentualna alternatywa dla ogrzewania kanałowego. Czemu to ma być wariacki pomysł ? Cenowo nie odbiega od kanałówki, a względenim niej to same zalety.

 

Ewentualnie jeden jakiś centralnie i za max 2000zł co i tak będzie przerostem formy nad treścią.

 

Może i przerost, jak kable, ale masz zapewnione ogrzewanie niecentralne z dobrym COP'em.

 

A tej drabinki nawet w obecnym nie mam to na cholerę w innym, mniejszym i cieplejszym?

 

Taka aktywna drabinka z termostatem i czasówką to fajna sprawa. Lepiej grzać i wentylować ręczniki po kąpieli niż podłogę.

 

A koncepcja to tylko koncepcja, w mojej na rysunkach nie dość, że dachu to jeszcze ani okien ani drzwi nie było ale cel i ideę na projekt przeflancowałeś. Da się czy trzeba szukać dziury w całym? Nie daj się zatrzymywać przeciwnościom bo będziesz drobił w miejscu jak kilku tutejszych trolli;)

 

Twoja koncepcja nie dotyczy okien i dachu, tylko izolacji od wewnątrz. I wg mnie jest dobra. Obroniła się przed kilkoma maruderami ;) Wprowadziłem jedynie poprawki - zamiana silki na BK, elewacja drewania z wełną. Ale to nie były rażące błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w jakim domu byleś z ogrzewaniem nadmuchowym? adres mnie nie interesuje tylko parametry domu. ilu litrowy? jaka technologia? bo to ma znaczenie. w pasywnym jak ktoś wcześniej napisał po kilku godzinach niegrzania ochłodzi się o jakiś 1st ale jak nadmuch będzie szedł kanałami wentylacyjnymi i przykładowo będzie to temperatura 22st a w pokojach 21st to powinno się tylko uzupełniać odrobinę straty a nie grzać bo grzeje się w domach jak to mawia TB nieizolowanych bo jak się nie grzeje to jest zimno. tylko mnie zastanawia jak ciepło z nawiewu równo rozprowadzi się po pomieszczeniu, no chyba że jakąś cyrkulacją.
Dom szkieletowy, bez akumulacji. Podłogi na legarach. W pasywniaku, z akumulacją odczucia powinny być różne. Tam grzało tu dogrzewa. Pewny jednak nie jestem. W sporej części domów pasywnych, przynajmniej z tego wykazu jest dogrzewanie nadmuchowe. Jakoś ludzie z tym żyją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tad to "tanie grzanie" ?

http://www.nie-co.pl ?

 

Rozejdzie sie.... Przeciez nie masz stagnacji.... Masz roznice temp.... Masz rekuperacje....

 

Jak cieplo z kaloryfera sie rozchodzi?

Przeciez nie grzeje tylko w 1 kacie...

:)

 

Nie grzeje w kacie ale kaloryfer nie jest na suficie tylko pod oknem wiec tu cieplo sie rozejdzie ale przy nadmuchu cieplo idzie z gory a nie z dolu tak jak prz podlogowce czy kaloryferze. A ze cieplo idzie do gory to jak sie rozprowadza przy nadmuchu? Logicznie by bylo powiedziec ze mocniej dmucha aby doszlo ale ponoc tak nie jest. Jakby tak bylo to by nie bylo komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...