Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Zgadzam się. Dla kogoś kto się nie zna na izolowaniu, dom zużywający 10kWh/m2 rocznie bez pomp ciepła, może sprawiać trudności. To kwestia podstawowej wiedzy. Nie można w tym temacie polegać na absolwentach uczelni, gdzie są jeszcze w XXI w wydziały, instytuty itp ogrzewnictwa.

Nie można też polegać na wiedzy ortodoksa handlarza - budowlanego teoretyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Głąb z fizyki daje 20 cm styr od gruntu. Kiepski budowlaniec 30 , ja polecam 40 cm https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sundolitt.no%2Fupload_images%2F80BFB382A3BD43B1BCC31493D25FCC27.pdf&ei=YrDXU_TdCKX9ygPev4GQAw&usg=AFQjCNEztbwrQ2S3Nt-HIC-Pr4_bcxentg&bvm=bv.71954034,d.bGQ

 

Poza tym, te sprway się mierzy - Brak wiedzy o izolowaniu jest wymierny. Samo dno to 30kWh/m2 rocznie bez pomp ciepła i OZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB jak podłoga jest nagrzana przez kable do 23C i pojawią się zyski słoneczne to do ilu stopni C się podgrzeje aby przyjąć te zyski ??? 24-25 c ?? A jak znikną i zacznie oddawać do pomieszczenia to co uruchomisz chłodzenie kanałową PC ?? i jak spadnie poniżej 22C to uruchomisz kable grzewcze i tak wkoło Macieju ???? Przy tym wszystkim różnice temp. nie będą większe niż 0,1 C od nastawionych ??? Matrix panie TB .

 

Nie potrzeba chłodzenia, zimą wystarczy, że chodzi wentylacja i przestanie grzać pc.

 

Inne systemy są w tym względzie jeszcze gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można też polegać na wiedzy ortodoksa handlarza - budowlanego teoretyka.
Każdy czymś handluje. A domu nie musi Pan izolować. Może Pan posłuchać kogoś kto się na izolowaniu nie wyznaje i postawić durszlak zużywający ponad "temat wątku" .

Jeżeli ma Pan pytania w temacie, to proszę bardzo, jeżeli chce Pan mnie przekonać, że projektant domu zużywającego ponad 30kWh/m2 ma minimalne pojęcie o izolowaniu, to nie uda się Panu. Podobnie jak obrażanie mnie. Obrażać kogoś można tylko twarzą w twarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety tylko w teorii. praktyka mojego kolegi który ma zamontowaną klimę w sypialni pokazuje, że nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. cytuję "lepiej jakby była w holu, nigdy bezpośrednio w sypialni"

 

Może ma splita w sypialni? Ja piszę o delikatnym niewyczuwalnym nadmuchu, muślinowym muskaniu,

jak jedwab przy lekkim powiewie

z refleksami słońca

przez liście na drzewie

ten dotyk, bez końca

jak motyl tańczący

podmuch szeptu do ucha

rozkoszą się sączy...

 

Klima może być dobrze zrobiona!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam... jako laik. Rekuperator Paul, Novus, nie ma zainstalowanej nagrzewnicy. Do niego można zamontować osobno nagrzewnicę kanałową. czy to nie działa trochę jak ogrzewanie nadmuchowe? Czy tylko jako ew. niedopuszczenie do zamrożenia instalacji?

 

Nie . Ciepłe powietrze pod sufitem to koniec wentylacji. Poza tym to tanie reku styropianowe ze starymi wentylatorami o dość mizernym sprężu dyspozycyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma splita w sypialni? Ja piszę o delikatnym niewyczuwalnym nadmuchu, muślinowym muskaniu,

jak jedwab przy lekkim powiewie

z refleksami słońca

przez liście na drzewie

ten dotyk, bez końca

jak motyl tańczący

podmuch szeptu do ucha

rozkoszą się sączy...

 

Klima może być dobrze zrobiona!

 

odpowiem grubiańsko na tak piękną poezję : ma multisplita :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głąb z fizyki daje 20 cm styr od gruntu. Kiepski budowlaniec 30 , ja polecam 40 cm https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sundolitt.no%2Fupload_images%2F80BFB382A3BD43B1BCC31493D25FCC27.pdf&ei=YrDXU_TdCKX9ygPev4GQAw&usg=AFQjCNEztbwrQ2S3Nt-HIC-Pr4_bcxentg&bvm=bv.71954034,d.bGQ

 

Poza tym, te sprway się mierzy - Brak wiedzy o izolowaniu jest wymierny. Samo dno to 30kWh/m2 rocznie bez pomp ciepła i OZE.

 

Zaczyna Szanowny Pan balansować na pograniczu chamstwa. Skoro j-j ma 24cm to bliżej mu do głąba czy kiepskiego budowlańca, mimo,że jego dom jest pasywny. Uważam ,że wiedza jaką przekazał j-j jest 1000 x bardziej wartościowa od Szanownego Pana bełkotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważacie w kółko co będzie jak słonko zimą wyjdzie i jak to przegrzeje dom.

Moim zdaniem 100-150 ton w fundamencie nagrzanym do 23oC by w domu było 22oC pochłonie wszystko tak ,że nawet tego nie zauważymy.I to bez sterowników w każdym pokoju. Jak kszhu zauważył,w domu jak w temacie możliwość utrzymywania temp. różnej w różnych pomieszczeniach jest praktycznie żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiem grubiańsko na tak piękną poezję : ma multisplita :D
Dlatego Szanownemu Barth3z odradzałem 4 splity i 4 jednostki zewnętrzne . To co się sprawdza przy dużych potrzebach, niekoniecznie, przy małych. Zapewne split kolegi jest jeszcze przewymiarowany i nazwijmy to, nie z górnej półki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna Szanowny Pan balansować na pograniczu chamstwa. Skoro j-j ma 24cm to bliżej mu do głąba czy kiepskiego budowlańca, mimo,że jego dom jest pasywny. Uważam ,że wiedza jaką przekazał j-j jest 1000 x bardziej wartościowa od Szanownego Pana bełkotu.

Sądząc po zużyciu i z korespondencji z j-j ma ponad 30 cm . Co do głąba, to ma Pan rację, tak się nazywa potocznie kogoś źle wykształconego. W temacie izolacja w budownictwie poziom wiedzy łatwo zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważacie w kółko co będzie jak słonko zimą wyjdzie i jak to przegrzeje dom.

Moim zdaniem 100-150 ton w fundamencie nagrzanym do 23oC by w domu było 22oC pochłonie wszystko tak ,że nawet tego nie zauważymy.I to bez sterowników w każdym pokoju. Jak kszhu zauważył,w domu jak w temacie możliwość utrzymywania temp. różnej w różnych pomieszczeniach jest praktycznie żadna.

Dokładnie tak, można jedynie podtrzymywać temperaturę. Pomysł z kilowatami kabli i PPC do kompletu dla domu pasywnego to idiotyzm stulecia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o

 

Nie mozna miec reku przy kaloryferach? Tylko nieszczelne okna?

 

Zimne nawiewwajace powietrze rozprowadza cieplo po domu?

 

Tak czy inaczej... Ja bym sie nie martwil ze nadmuchowe ogrzewanie sie nie rozprowadzi :)

Nie mniej majac rekuperacje...

:)

 

rozumiem to tak że jak wchodzi zimne powietrze które jest cięższe od ciepłego to dochodzi do cyrkulacji powietrza i temu ciepło się rozprowadza po całym pokoju. ale można mieć też szczelne okna i reku bo wentylacją będzie wchodzić chłodniejsze powietrze do pomieszczeń i będzie ruch, cyrkulacja. ale nie wiem jak to działa przy nadmuchu ciepłego powietrza. jak ciepłe powietrze spod sufitu pójdzie do dołu. no chyba że jak w pokoju się chce mieć 22st to można nawiewać przykładowo 25st i wtedy to zimniejsze powietrze o temperaturze 22st zejdzie na dół pomieszczenia i wtedy dojdzie do cyrkulacji ale tego nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile taki poczwórny multisplit kosztuje ale do koncepcyjnego kable ze sterowaniem za ~1500zł i rachunkami na poziomie 400-500zł w dzisiejszych cenach i gdyby to miało grzać w 100%. Plus ewent. split za ~2000zł i rachunki... nie wiem jakie. 200-300zł? Słabo się kalkuluje taki jeden split.

 

1500zł to kable do salonu i jeżeli one dadzą rachunek na rok 500zł grzejąc tylko salon to precz z takimi rozwiązaniami bo się na to nie zarobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po zużyciu i z korespondencji z j-j ma ponad 30 cm . Co do głąba, to ma Pan rację, tak się nazywa potocznie kogoś źle wykształconego. W temacie izolacja w budownictwie poziom wiedzy łatwo zmierzyć.

 

Pan twierdzi że ma ponad 30cm ,bo ......? J-J pisze że ma na połowie domu 24cm . Tak się zastanawiam czy jemu wierzyć czy Panu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu. Zyski słoneczne w domu to nie opalanie się dziś na plaży - jak świeci to przypieka. W domu najpierw coś się rozgrzewa a potem jeszcze długo promieniuje. Nim się rozgrzeje to split nastawiony na te 22stC grzeje też.

 

kszhu, dobrze wiesz, że jak tylko słoneczko zaglądnie przez okno to praktycznie od razu robi się ciepło. Mając splita, nie trzeba przewidywać pogody. Reakcja będzie błyskawiczna.

 

Ciekawe czy można to obracać?

 

Niby nie zalecają, bo skropliny nie odprowadzisz. Ale może dałoby się to jakoś przerobić bo odwrócenie byłoby idealnym rozwiązaniem. Nawet mam pomysł jak to u siebie ładnie wkomponować. Mianowicie wykorzystać przestrzeń miedzy sufitem podwieszanym a belkami wiązarowymi w korytarzu (nie będzie tam izolacji). Zamknąć szczelnie i dmuchać tam powietrze z klimy. Przestrzeń ta działałaby jak skrzynka rozprężna. Korytarz ma dostęp do wszystkich pokoi, więc wystarczyłoby wstawić kratki nad drzwiami do pokoi. Hmm... Tylko co z czerpnią. Taki pojedynczy split na minimalnym biegu musi przepchać ok 600m3/h. Przy zamkniętych drzwiach szczelina pod nimi stanowiłaby spory opór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna Szanowny Pan balansować na pograniczu chamstwa. Skoro j-j ma 24cm to bliżej mu do głąba czy kiepskiego budowlańca, mimo,że jego dom jest pasywny. Uważam ,że wiedza jaką przekazał j-j jest 1000 x bardziej wartościowa od Szanownego Pana bełkotu.

 

Gdyby budował dla siebie, tak jak j-j, to 5x zastanowiłby się zanim wydałby te tysiące na 40cm styro. A skoro nie on wydaje kasę, to dlaczego nie pisać o półmetrowej izolacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma splita w sypialni? Ja piszę o delikatnym niewyczuwalnym nadmuchu, muślinowym muskaniu,

jak jedwab przy lekkim powiewie

z refleksami słońca

przez liście na drzewie

ten dotyk, bez końca

jak motyl tańczący

podmuch szeptu do ucha

rozkoszą się sączy...

 

Klima może być dobrze zrobiona!

 

Pan się minął z powołaniem. myślałem że bajki dla dzieci powinien Pan pisać ale Pan powinien być poetą. wtedy może kupiłbym Pańską książkę bo Pańskiej wiedzy w temacie domów pasywnych to nie kupuję. szkoda złamanego grosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...