Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

w Skandynawii maja surowszy klimat
Pod domem?

Szanowny Panie, jest jeszcze np forum.muratordom.pl Może Pan sprawdzi jak sporo ludzi ma nieizolowane domy. Jak wielu jest źel wykształconych projektantów. Straty do gruntu są większe niż dachem przy identycznych izolacjach. I delta T jest większa i grunt lepiej odbiera ciepło. Czy też Pana protest budzi 30-40cm wełny w dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Znowu masz do d... te "moim zdaniem".

Mam dobrze ponad 100t i nie w fundamencie tylko w bezpośrednim styku - zanim to pochłonie to w domu robi się baaardzo ciepło, dla niektórych za gorąco."

 

A można było zacząć: ,,Mylisz się,bo ........"

Właśnie o to chodzi,że masz te 100ton w złym miejscu . Powinno być właśnie w fundamencie.

 

,,Poza GWC ma te 24cm (albo 25) ale to nie jest najtańszy EPS tylko jeden z lepszych a poza tym to jest mały domek i budowany z niezwykłą dbałością o każdy szczegół.

Inny dom i inne budowanie potrzebuje dla bezpieczeństwa więcej aby być pasywnym."

 

Dziwny pogląd .Nie widzę zależności między izolacją 24cm pod posadzką a dbałością wykonania budynku. Dom pasywny wymaga aby być pasywnym ,niezwykłej staranności .Dla bezpieczeństwa dawaj wszędzie po metrze .Tylko czy tędy droga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod domem?

Szanowny Panie, jest jeszcze np forum.muratordom.pl Może Pan sprawdzi jak sporo ludzi ma nieizolowane domy. Jak wielu jest źel wykształconych projektantów. Straty do gruntu są większe niż dachem przy identycznych izolacjach. I delta T jest większa i grunt lepiej odbiera ciepło. Czy też Pana protest budzi 30-40cm wełny w dachu?

 

pisze ogólnie o surowszym klimacie i pod domem też będą mieć chłodniej. u nich w zimie może być 30 lub 40st mrozu a u nas jak jest 20 to jest źle. więc chyba to jest duża różnica. z racji tej że ciepło idzie do góry to dachem więcej go ucieka i praw fizyki Pan nie oszuka. wiadomo że wychładzanie zaczyna się od dołu bo to logiczne ale to nie znaczy że trzeba bardziej ocieplać podłogi od dachu. no chyba że tak trzeba. 40cm wełny w dachu to za mało jak na dom pasywny. te 50cm musi być bo wełna ma gorszą lambdę od styropianu a taka co ma zbliżoną to jest bardzo droga. z drugiej strony jak ktoś nie ma poddasza użytkowego to strych będzie w pewnym sensie jakimś buforem ciepła. tam raczej powinno być zawsze o kilka stopni cieplej niż na polu więc zmniejsza się delta T w porównaniu do delty T ścian zewnętrznych.

ale tu proszę o opinię innych forumowiczów czy też uważacie lub raczej czy to prawda że przez podłogę dom może się bardziej wychłodzić niż przez straty przez dach? bo jeżeli taka jest prawda to TB może mieć racje aby bardziej izolować się od gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile tych kabli potrzebujesz? Ja kupowałem 2,7kW po ~670zł. Mam trzy ale do planowanego domu 100m2 i bardziej energo/pass zainstalowałbym 2. Może nawet jak j-j 2x~2kW.

 

domek będę miał 150m2 więc nie wiem ile tego trzeba ale skoro na m2 idzie 10mb kabla to łatwo licząc 1500mb kabla mi trzeba. no chyba że się to inaczej liczy. dla pewności pokaże tu mimo że w swoim wątku to przedstawiałem rzuty jak to będzie u mnie wyglądać dom.pasywny.piętro.jpgdom.pasywny.parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można było by ale z normalnym i logicznie myślącym - im dalej masa akumulacyjna tym lepiej odbiera zyski? Myślisz ty coś w ogóle?

 

 

 

Dla bezpieczeństwa albo inaczej normalnego budowania to jest np. NF15 więc nie wymyślaj kolejnych bzdur o metrze izolacji.

 

Nic nie rozumiesz i wyciągasz błędne wnioski.

Posadzka-50-60cm masy akumulacyjnej -izolacja. Takie coś pochłonie każdy nadmiar i utrzyma stałą temp. w domu bez względu na zmienne warunki zewnętrzne.

 

To ty napisałeś że bezpieczniej jest dać grubiej . J-J wybrał rachunek ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam raczej powinno być zawsze o kilka stopni cieplej niż na polu więc zmniejsza się delta T w porównaniu do delty T ścian zewnętrznych.

Przy ogrzewaniu podłogowym i nawiewie świeżego powietrza pod sufitem, najcieplejsza płaszczyzna w bryle domu to podłoga.

To emitory ciepła.

Temperatura odbiorników. ...........Średnia temperatura powietrza w sezonie grzewczym jest niewiele ponad zero, do tego dochodzą zyski ze słońca.

we Wrocławiu 6,15oC,

następnie w Tarnowie 5,78oC,

w Opolu 5,65oC,

w Bielsku-Białej 5,47oC,

w Legnicy 5,41oC,

w Zielonej Górze 5,38oC,

w Gdańsku 5,36oC.

 

Średnia temperatura niegrzanego gruntu na głębokości 0.5 m to oo0 st http://www.wigry.win.pl/monit2003/4_1b.htm

Im lepsza izolacja pod domem tym grunt zimniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC a potem bardzo prosto policzysz ile mb i jakiego kabla do jakiego pomieszczenia lub kilku na raz potrzebujesz przy ogrzewaniu 24h lub tylko 10h w taniej taryfie.

 

No to żeby merytorycznie było a nie plucie jadem. Wytłumacz mi sens grzania w II taryfie na noc ,gdzie na ogół bywa najzimniej .Rano idziemy do pracy,przedszkola,szkoły. Po kiego grzać salon w nocy czy inne pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wiec daja wiecej izolacji w sciany i dach anizeli w grunt jak on ssie x 10?

 

TB sie wysluguje Skandynawia co tylko potwierdza jego glupote i arogancje. Te swoje kable moglby dobie tam wsadzic gdzie slonce nie dociera...

Oni mieli juz relu kilka lat zanim on robiac swoja z puszki po ciasteczkach

twierdzac ze byl 1y ns Swiecie.

Oni grzali domy Inverterowymi PC zanim clown o nich uslyszal.

 

To handlarz z chorym ego... I chyba tylko tyle.

 

zadałem konkretne pytanie to chciałbym konkretną odpowiedź a nie obrażać i krytykować. dlatego że pisze o izolowaniu się od gruntu TB to pytam innych forumowiczów czy też to potwierdzają z swojej wiedzy a nie bo mi się tak wydaje. albo się wie i mówi że jest tak a nie inaczej albo się nie wie i pisze że nie wiem i nie obraża niepotrzebnie innych. sugerowanie że inni tak robią to tak samo można powiedzieć że inni dają na ściany 5 lub 10cm to więcej nie trzeba. chodzi mi typowo o wychładzanie od gruntu. patrzę na to na logikę. jeżeli sobie idę drogą i nagle nogą wdepnę do kałuży a na polu jest 10st to przez mokry but robi mi się zimno. jeżeli w zimie przy -15st ściągnę czapkę z głowy ale będę biegać to nie będzie mi aż tak bardzo zimno, ale jak ściągnę buty i też będę biegać to po chwili się zatrzymam bo nogi mi odmarzną i nie będę w stanie się poruszać. łatwo się domyśleć że przy dłuższym narażeniu nóg na mróz może czekać amputacja. mam nadzieję że myślący zrozumiał metaforę. więc pytam czy przy domu może być podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Skąd to wiesz? Bo na pewno nie ze swojego doświadczenia ani tym bardziej wiedzy. Może znów masz jakieś tajemne statystyki, których oczywiście nie ujawnisz?

.

Maksymalne zapotrzebowanie na moc budynku pasywnego > 10W/m2. (kilka dni w roku). Propozycja misia? - 100W/m2 plus PC. Tempo utraty ciepła bez ogrzewania 1,5 st C na dobę. Twoje pytanie - "co zrobić w zimne dni jak PC nie wystarczy?". Co ma piernik do wiatraka? Jaka PC nie będzie w stanie dostarczyć 10Wm2? Jakie "precyzyjne sterowanie z dokładnością do 0,1 stopnia? Idiotyzm i tyle. I ty mówisz o czyjejś wiedzy. :D To, że uparcie tego nie dostrzegasz wystawia ci świadectwo. Raz już skompromitowałeś się żałosnymi wyliczankami. Ośmieszaj się dalej. Albo może inaczej, zainstaluj sobie to wszystko wg koncepcji Brzęczkowskiego ale nie wmawiaj innym, że to dobry pomysł. Chcesz robić głupoty? Rób ale na własne ryzyko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewna różnica we w miarę merytorycznym wytykaniu idiotyzmów a pustym pluciem jadem dla samego plucia, nie sądzisz?

Chyba nie bardzo rozumiesz co napisałeś. Tą maksymę skoro już wyznajesz stosuj do wszystkich a nie wybiórczo. W sporze jesteś ze wszystkimi prócz T.B.

Jaką by głupotę nie napisał T.B to ją zaakceptujesz nawet milcząco, ale Nydar to okazja do słowotoku.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadałem konkretne pytanie to chciałbym konkretną odpowiedź a nie obrażać i krytykować. dlatego że pisze o izolowaniu się od gruntu TB to pytam innych forumowiczów czy też to potwierdzają z swojej wiedzy a nie bo mi się tak wydaje. albo się wie i mówi że jest tak a nie inaczej albo się nie wie i pisze że nie wiem i nie obraża niepotrzebnie innych. sugerowanie że inni tak robią to tak samo można powiedzieć że inni dają na ściany 5 lub 10cm to więcej nie trzeba. chodzi mi typowo o wychładzanie od gruntu. patrzę na to na logikę. jeżeli sobie idę drogą i nagle nogą wdepnę do kałuży a na polu jest 10st to przez mokry but robi mi się zimno. jeżeli w zimie przy -15st ściągnę czapkę z głowy ale będę biegać to nie będzie mi aż tak bardzo zimno, ale jak ściągnę buty i też będę biegać to po chwili się zatrzymam bo nogi mi odmarzną i nie będę w stanie się poruszać. łatwo się domyśleć że przy dłuższym narażeniu nóg na mróz może czekać amputacja. mam nadzieję że myślący zrozumiał metaforę. więc pytam czy przy domu może być podobnie?

TB dla podtrzymania grozy podaje temp. gruntu ze stolicy zimna .Tam nie daleko jest kawałek wiecznej zmarzliny. Pod prawidłowo zbudowanym domem ,nawet z izolacją 30cm nie może być mniej jak 12oC bo i 30cm przepuszcza trochę energii.On kłamie świadomie by naciągnąć inwestora na nie potrzebny wydatek. Chcesz pasywny,to daj dużo do dachu,mniej w ściany a jeszcze mniej pod posadzkę. Zajrzyj na stację meteo W-wy tam jest historia pomiarów. Zobacz ile było najniżej na -0,5m w ciągu ostatnich 10-ciu lat na otwartej przestrzeni. Pamiętaj że dom to czapa izolacji nad gruntem i zastanów się czy tam może być 0oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu podłogowym i nawiewie świeżego powietrza pod sufitem, najcieplejsza płaszczyzna w bryle domu to podłoga.

 

Jak to ludzi nazywasz , głąby, bezmózgi, głupki, tępaki itp. itd,, to pojmij sam wreszcie że te twoje domy to nie jedyne i najlepsze rozwiązanie, nie pisz bzdur o gruncie co bierze więcej *6 lub *10 bo delta T wierutna bzdura tym bardziej jak ktoś nie ma podłogówki, co też wtedy napiszesz że grunt zżera wszystko jak chomik , a nie, pewnie napiszesz, że to w ogóle to lipa bo jak to można nie mieć komfortowej podłogi z kablami w wylewce i klimy.

 

Jeszce jedno SKARBNICO WIEDZY I DOŚWIADCZEŃ:wave: zawsze piszesz że OZC to dla i od idiotów, stwierdziłeś, że mój dom policzony na 45kWh/m2/r pociśnie 90 lub więcej, że jestem bez mózgiem bo jak można taki dom wybudować i jak to teraz skonfrontować z teksem na Twojej stronce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu podłogowym i nawiewie świeżego powietrza pod sufitem, najcieplejsza płaszczyzna w bryle domu to podłoga.

 

Jak to ludzi nazywasz , głąby, bezmózgi, głupki, tępaki itp. itd,, to pojmij sam wreszcie że te twoje domy to nie jedyne i najlepsze rozwiązanie, nie pisz bzdur o gruncie co bierze więcej *6 lub *10 bo delta T wierutna bzdura tym bardziej jak ktoś nie ma podłogówki, co też wtedy napiszesz że grunt zżera wszystko jak chomik , a nie, pewnie napiszesz, że to w ogóle to lipa bo jak to można nie mieć komfortowej podłogi z kablami w wylewce i klimy.

 

Jeszce jedno SKARBNICO WIEDZY I DOŚWIADCZEŃ:wave: zawsze piszesz że OZC to dla i od idiotów, stwierdziłeś, że mój dom policzony na 45kWh/m2/r pociśnie 90 lub więcej, że jestem bez mózgiem bo jak można taki dom wybudować i jak to teraz skonfrontować z teksem na Twojej stronce.

Pomylił Pan wątki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żeby merytorycznie było a nie plucie jadem. Wytłumacz mi sens grzania w II taryfie na noc ,gdzie na ogół bywa najzimniej .Rano idziemy do pracy,przedszkola,szkoły. Po kiego grzać salon w nocy czy inne pomieszczenia?

 

Otóż to. Same minusy. Temperatura na zewnątrz w nocy i nad ranem jest dużo niższa niż w ciągu dnia, więc przegrzewanie chałupy w tym czasie, po to żeby ciepła starczyło do wieczora dnia następnego generują większe straty. Do tego podnoszenie temperatury w nocy, gdzie lepiej śpi się przy niższej temperaturze. Ciekawe o ile % zwiększa się zapotrzebowanie na c.o. przy grzaniu w II taryfie względem zużycia grzejąc kiedy potrzeba. Mam na myśli kWh, nie złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadałem konkretne pytanie to chciałbym konkretną odpowiedź a nie obrażać i krytykować. dlatego że pisze o izolowaniu się od gruntu TB to pytam innych forumowiczów czy też to potwierdzają z swojej wiedzy a nie bo mi się tak wydaje. albo się wie i mówi że jest tak a nie inaczej albo się nie wie i pisze że nie wiem i nie obraża niepotrzebnie innych. sugerowanie że inni tak robią to tak samo można powiedzieć że inni dają na ściany 5 lub 10cm to więcej nie trzeba. chodzi mi typowo o wychładzanie od gruntu. patrzę na to na logikę. jeżeli sobie idę drogą i nagle nogą wdepnę do kałuży a na polu jest 10st to przez mokry but robi mi się zimno. jeżeli w zimie przy -15st ściągnę czapkę z głowy ale będę biegać to nie będzie mi aż tak bardzo zimno, ale jak ściągnę buty i też będę biegać to po chwili się zatrzymam bo nogi mi odmarzną i nie będę w stanie się poruszać. łatwo się domyśleć że przy dłuższym narażeniu nóg na mróz może czekać amputacja. mam nadzieję że myślący zrozumiał metaforę. więc pytam czy przy domu może być podobnie?

 

Kontakt ciepłej bryły Szanownego Pana z gruntem to tylko 0.8% powierzchni, dom to 20% - Więc nie powinien się Pan mokrymi butami w grudniowy poranek ( grunt 0 stC powietrze -5 st.C) przejmowac mając kożuch do gruntu i ruską papachę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...