Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znowu unikasz celowo odpowiedzi bo nic nie potrafisz zaproponować.

Co to dla ciebie konkretnie oznacza? Tutaj są inwestorzy, co mają zainstalować do ogrzewania?

Przeczytaj co pisze Kamil, co jemu zaproponujesz konkretnie? Swój slogan wydrukowany i powywieszany w każdym pomieszczeniu?:)

Jakiej odpowiedzi unikam? O czym ty znowu piszesz? Przeczytaj sobie co pisałem wcześniej. Nie jest łatwo znaleźć system ogrzewania który będzie odpowiedni dla domu z tak małym zapotrzebowaniem. Znalazłem również projekt dogrzewania takiego domu piecem na drewno co wydaje się dosyć absurdalne ale jak się poczyta to okazuje się w miarę sensowne. Nie twierdzę, że mam na to patent, dlatego podaję przykłady rozwiązań. Nie są takim rozwiązaniem kable w wersji Brzęczkowskiego plus PC, by "precyzyjnie" ogrzewać. To głupota świadcząca o infantylizmie i niewiedzy autora. Głupota którą ty popierasz.

 

Jedna rzecz jest oczywista. Zapotrzebowanie domu pasywnego nie przekracza 10W/m2. Do tego trzeba dobrać system grzewczy. Możliwości jest kilka ale najgłupszym pomysłem jest przewymiarowanie takiego systemu "na wszelki wypadek". System grzewczy w domu pasywnym już jest "na wszelki wypadek". Z założenia, nie powinno tam go być.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm, większość ludzi pisząc dom pasywny ma na myśli zapotrzebowanie 15kWh/m2/rok. Ty piszesz o obciążeniu 10W/m2, co jest znacznie trudniejszym do osiągnięcia. W takim domu rzeczywiście wystarczy farelka w kanale nawiewnym wentylacji. I również kszhu ma rację, że w takim domu nie ma sensu różnicować ogrzewania na centralne i niecentralne, bo różnica temperatur między pomieszczeniami jest nie do wyczucia.

Zwrócę uwagę jeszcze na fakt, że te 10W/m2 jest liczone dla temp. -18oC. Jeśli przez tydzień - dwa będzie ostra zima z temperaturami poniżej -20oC to tej mocy zabraknie. Stąd te kable o których pisze kszhu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij kiedy w Polsce mieliśmy zimę z temperaturami średniodobowymi -20C przez 2 tygodnie ??

Nawet jak w nocy masz przez kilka h -20C to w dzień masz wyżej, poza tym raczej jest wtedy słonecznie i pojawią się jakieś zyski słoneczne. To trochę tak jakbyś woził w aucie oprócz dojazdówki pełnowymiarowe koło - bo jak mi dwie opony strzelą to co ja zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm, większość ludzi pisząc dom pasywny ma na myśli zapotrzebowanie 15kWh/m2/rok. Ty piszesz o obciążeniu 10W/m2, co jest znacznie trudniejszym do osiągnięcia. W takim domu rzeczywiście wystarczy farelka w kanale nawiewnym wentylacji. I również kszhu ma rację, że w takim domu nie ma sensu różnicować ogrzewania na centralne i niecentralne, bo różnica temperatur między pomieszczeniami jest nie do wyczucia.

Zwrócę uwagę jeszcze na fakt, że te 10W/m2 jest liczone dla temp. -18oC. Jeśli przez tydzień - dwa będzie ostra zima z temperaturami poniżej -20oC to tej mocy zabraknie. Stąd te kable o których pisze kszhu.

Maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą 10W/m2 jest warunkiem by dom został uznany za pasywny. Dom z Darmstadt miał zmierzone zapotrzebowanie na poziomie 8W/m2 przy - 14. Nawet gdyby przy - 20 było potrzebne 12W/m2 to jest to wartość z którą bez problemu poradzi sobie każdy system grzewczy. 1,2kW dla domu 100 m2 to żaden problem, niezależnie od tego czym chcesz dogrzewać. Kable mają te wartości grubo na wyrost. Kompensuje to ich niska cena ale jeszcze raz; w pasywniaku ogrzewanie to system awaryjny, stosowany kilka razy w roku. Nie neguję kabli ale cała moja krytyka tyczy się systemu misia. Te 100w/m2 plus PC kanałowa to po prostu idiotyzm.

Niezłym pomysłem jest np ten mistral max. 19 tyś za reku i ogrzewanie/chłodzenie to 16 tyś taniej niż system misia. Można też coś innego. Pomysłów jest kilka, każdy ma wady i zalety ale wszystkie uwzględniają te bardzo małe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Pomysł Brzęczkowskiego nie. Wymyślił bzdurę i jej broni. Czemu broni tego również kszhu, nie mogę pojąć. Chyba tylko z przekory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłym pomysłem jest np ten mistral max. 19 tyś za reku i ogrzewanie/chłodzenie to 16 tyś taniej niż system misia.

 

Problem z tym urządzeniem jest taki, że im zimniej tym więcej musisz wentylować, czyli odwrotnie niż być powinno.

Ja jednak nie uważam żeby łączyć wentylację z ogrzewaniem. Wole zrobić sobie reku osobno i zastosować splita per pokój. Znalazłem samsungi w paczkach po 3szt. w promocyjnej cenie 1450zł netto/szt. ;)

http://www.klimatyzacja.pl/uploaded/Oferta-na-klimatyzatory-Samsung-serii-CLASSIC.jpg

Tylko czy dadzą radę do tych -20oC ? Nawet niech to bedzie z COP=1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z tym urządzeniem jest taki, że im zimniej tym więcej musisz wentylować, czyli odwrotnie niż być powinno.

Ja jednak nie uważam żeby łączyć wentylację z ogrzewaniem. Wole zrobić sobie reku osobno i zastosować splita per pokój. Znalazłem samsungi w paczkach po 3szt. w promocyjnej cenie 1450zł netto/szt. ;)

http://www.klimatyzacja.pl/uploaded/Oferta-na-klimatyzatory-Samsung-serii-CLASSIC.jpg

Tylko czy dadzą radę do tych -20oC ? Nawet niech to bedzie z COP=1.

No nie ma łatwych wyborów. Powinien jednak sprawdzić się przez większość czasu. Dom pasywny > 10W/m2. Pokój 15m2 potrzebuje 150W. Co ma nie dać rady?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima 95-96 - woda zamarzła mi w rurce 1.2 m pod ziemią.

 

Przez ostatnie 10-ęć lat w W-wie nie spadła temp. gruntu na -50cm poniżej 0oC.

Pan przecież straszy ,że klimat się ociepla ,i tym tłumaczy potrzebę sztucznego chłodzenia domów. Proszę być konsekwentnym w tym straszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...