Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Zacytuję Widackiego:

 

Dom pasywny łatwy do zaprojektowania nie jest stąd różne protezy w postaci nadmiaru kabli czy PC do chłodzenia.

 

Co do montowania samych pakietów, to ten tekst mnie nie przekonuję (akurat nie dla certyfikatu to robię). Fakt, że jest to jakiś argument, szczególnie dla tych którzy muszą czekać na fachowca. Ja wentylację i reku mam zamiar zrobić sam z wentylatorami kanałowymi za 300zł brutto/szt., które są ogólnodostępne. Brak wentylacji przez dobę nic mi nie zrobi. Wystarczy uchylić drzwi tarasowe. Zaniku prądu też się nie boję, bo inwestuję w PV.

 

Co do przegrzania też nie mam obawy. Okap będzie nad samymi oknami na głębokość ok. 1,2m.

 

Moc akumulacji w pionie (ściana) jest znacznie mniej skuteczna jak w poziomie. Najkorzystniej jest jak masę akumulacyjną mamy pod nogami. Najwiecej z tego korzyści. !00-150ton nagrzanego piasku do 23oC to spory potencjał ,zwłaszcza przy izolacji od środka. Widzisz jakieś przeciwskazania dla takiego rozwiązania, bo cenowo dla konstrukcji domu jest to neutralne a pozwoli znacznie ograniczyć koszt ogrzewania -dogrzewania domu.

 

Nie mam na myśli akumulacji ze słońca. Jest też akumulacja z zysków bytowych. Zastosowanie ścian działowych z silki nieco poprawi komfort stabilności temperaturowej.

A wykonanie fundamentu grzewczego w moim projekcie (wg koncepcji kszhu) to dodatkowy koszt. ławy mam zalewane na równo z gruntem, a ściany fundamentowe wznoszę tylko na wysokość izolacji - 30cm. Każdy centymetr pogłębiania fundamentów do dodatkowe złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko pamiętaj, że to musi być cudowny piasek w stanie sucho-mokrym. On jednocześnie izoluje i akumuluje. Tylko w jednym miejscu na świecie taki jest stąd cudowny;)

 

 

 

Mam plan na drobne poprawki i cel aby wyrobić się w tej normie w kolejnych latach choć domek projektowany był na 30.

 

 

Słaby projektant jak dał w ściany tyle co dla pasywnego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jakim piasku mówisz? tym pod płytą? jeżeli tak to jak chcesz go rozgrzać do 23st? kable w piachu będzie montować i w nocnej taryfie grzać piach a w dziennej korzystać z ciepła?

 

Nie Mówię o płytkim fundamencie (-0,3/0,4 m) posadowionym na izolacji, w kształcie wanny przykrytej od góry posadzką ,a w niej wypełnienie z piasku(100-150ton) .W tym wypełnieniu inst. grzewcza ,obojętnie jaka,od kabli lub pexa po powietrzną,o mocy permowskiej farelki .Koszt takiej instalacji ? Żaden w stosunku do kosztu budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze zaprojektowany i wykonany nie będzie mieć problemów. wentylacją w lecie wpuszczasz do pomieszczeń chłodniejsze powietrze więc ono schłodzi jak za dużo zysków bytowych będzie.

Kamilb - a skąd weźmie latem w upały wentylacja chłodniejsze powietrze ?? nie masz na myśli chyba że od 6 rano do 24 wieczorem nie będziesz wentylował ( bo na dworze cieplej niż w domu ) a od północy do 6 rano - jak na dworze chłodnej zrobisz w domu wicher ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikra żeby nie powiedzieć znikoma jeśli normalnie żyjesz a nie prowadzisz stołówki dla wojska lub domu spotkań.

 

 

 

Przy takim A/V jaki mam dał tyle co dla max 30kW/m2*r. Pod Szczecinem dali prawie 50cm to i mają pasywny.

Ale to nieuzasadnione koszty.

 

O co chodzi tak łopatologicznie z tym A/V ? współczynnik kształtu co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie mam na myśli akumulacji ze słońca. Jest też akumulacja z zysków bytowych. Zastosowanie ścian działowych z silki nieco poprawi komfort stabilności temperaturowej.

A wykonanie fundamentu grzewczego w moim projekcie (wg koncepcji kszhu) to dodatkowy koszt. ławy mam zalewane na równo z gruntem, a ściany fundamentowe wznoszę tylko na wysokość izolacji - 30cm. Każdy centymetr pogłębiania fundamentów do dodatkowe złotówki.

 

Humus musisz zdjąć + trochę gruntu pod humusem.Poziom posadzki nad poziomem zero musi być na plusie. I masz miejsce na 100ton piachu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humus musisz zdjąć + trochę gruntu pod humusem.Poziom posadzki nad poziomem zero musi być na plusie. I masz miejsce na 100ton piachu .

 

Nie mam. Mam ściągnięte tyle humusu i gruntu, że kopię rowek tylko na ławy. Na to tylko dwa rzędy bloczków M6 o wysokości 14cm jeden i w środku pozostaje miejsce tylko na 30cm styro. Na to 8cm posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia wszystkich przegród oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu oraz pomieszczeń nieogrzewanych, do kubatury ogrzewanej części domu.

J-j w małym domku ma dobry ten współczynnik a i tak zdarzyło się jemu w którymś roku przekroczyć te mityczne 15kW/m2*r.

 

Powierzchnia to jedno a jak wyliczyć takie A/V z różnymi współczynnikami przegród? wiesz coś o tym? jakiś program?

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile to jest dla ciebie "żaden koszt"?

Porównaj to konkretnie do projektu Barth3z'a.

 

Żaden to mniej więcej będzie ale tylko efekt tej zabawy.

 

 

 

GWC

 

Nie Ciebie kszhu pytałem - ja to wiem ty wiesz kamilb nie . Ale nie poznaję kolegi - przecież mistrz TB napisał GWC jest be,, PC kanałowa - cacy .;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam. Mam ściągnięte tyle humusu i gruntu, że kopię rowek tylko na ławy. Na to tylko dwa rzędy bloczków M6 o wysokości 14cm jeden i w środku pozostaje miejsce tylko na 30cm styro. Na to 8cm posadzki.

 

To na jakiej głębokości spód ław? Rozumiem,że skoro rowek tylko ,to pod ławami bez izolacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co do przegrzania też nie mam obawy. Okap będzie nad samymi oknami na głębokość ok. 1,2m.

....

 

W okresach gdy słońce najwyżej na nieboskłonie zda egzamin bardzo dobrze, ale są 4-5 miesięcy że jednak słonko operuje, zwłaszcza jak okna do samej podłogi i z tym sie trzeba liczyć.

 

Robiłem symulacje w swoim programem Velux'a - to wiem, ale świadomie takie ma m przeszklenia i okap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętasz jaki był lament gdy pisałem o tym, że ściany zewnętrzne masywne, akumulujące wiele więcej energii niż ściany z samej izolacji powodują większe straty?

Ogrzewanie zrobiłem w wewnętrznych ale zewnętrzne zrobiłem masywne - nigdy więcej, akumulację można mieć gdzie indziej.

 

Np coz, asolt mial inna opinie na ten temat. Wg niego straty przez sciane z takim samym U bez wzgledu na akumulacyjnaosc sa takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Mówię o płytkim fundamencie (-0,3/0,4 m) posadowionym na izolacji, w kształcie wanny przykrytej od góry posadzką ,a w niej wypełnienie z piasku(100-150ton) .W tym wypełnieniu inst. grzewcza ,obojętnie jaka,od kabli lub pexa po powietrzną,o mocy permowskiej farelki .Koszt takiej instalacji ? Żaden w stosunku do kosztu budowy.

 

czyli z piasku chcesz zrobić akumulator ciepła. myślałem o tym aby przez lato go ładować a w ziemie mógłby grzać ale aby się nadał to tą wannę musiałbyś otulić gruba warstwą izolacji (najlepiej metrową). po drugie po pisaniu z adamem mk wiem że na akumulator najlepiej nadaje się woda ale wcale tanie to nie jest jakby się wydawało. chyba że masz jakiś konkretny pomysł to prosze o jakieś rysunki i opis jak to ma działać to sie zobaczy, moze takie zamontuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...