Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Kamilb - a skąd weźmie latem w upały wentylacja chłodniejsze powietrze ?? nie masz na myśli chyba że od 6 rano do 24 wieczorem nie będziesz wentylował ( bo na dworze cieplej niż w domu ) a od północy do 6 rano - jak na dworze chłodnej zrobisz w domu wicher ??

 

a od czego w domu masz GWC? z niego weźmiesz chłodniejsze powietrze lub mieć pompę z reku i ona może chłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A po co ta opaska? Dlatego, że masz już ten proszek?

Przecież fundament na gruncie będzie transportował zimą energię spod niej na zewnątrz.

 

Tak, bo mam już ten proszek. A ten transport z ziemi przez BK ocieplony z zewnątrz wełną raczej nie będzie zbyt duży.

 

EDIT: Przez to cały czas zastanawiam się nad tym GWC pod domem ... Lepiej napełniać tą bańkę ciepła niż z niej zabierać. To co w zimie z niej zabierzesz już tej zimy się nie uzupełni, bo skąd ? Trzeba czekać do lata. Tylko ile tego ciepła zabierzemy ? zero-zero-nic, czy jednak coś ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresach gdy słońce najwyżej na nieboskłonie zda egzamin bardzo dobrze, ale są 4-5 miesięcy że jednak słonko operuje, zwłaszcza jak okna do samej podłogi i z tym sie trzeba liczyć.

 

Robiłem symulacje w swoim programem Velux'a - to wiem, ale świadomie takie ma m przeszklenia i okap

 

Tak, wiem, i prawdopodobnie mimo tego pojawi się jakąś pergotenda. W końcu i tak będę chciał przesiadywać na tarasie, a okap 1,2m jest za krótki. Albo poprostu klima ;) Nie mniej jednak, z samej bryły domu wyciągam co się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo mam już ten proszek. A ten transport z ziemi przez BK ocieplony z zewnątrz wełną raczej nie będzie zbyt duży.

 

EDIT: Przez to cały czas zastanawiam się nad tym GWC pod domem ... Lepiej napełniać tą bańkę ciepła niż z niej zabierać. To co w zimie z niej zabierzesz już tej zimy się nie uzupełni, bo skąd ? Trzeba czekać do lata. Tylko ile tego ciepła zabierzemy ? zero-zero-nic, czy jednak coś ?

 

Odpowiedz jest caly czas ta sama - wilgoc. Tylko ze musi tam byc i byc trasportowana z "dalekich" zasobow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresach gdy słońce najwyżej na nieboskłonie zda egzamin bardzo dobrze, ale są 4-5 miesięcy że jednak słonko operuje, zwłaszcza jak okna do samej podłogi i z tym sie trzeba liczyć.

 

Robiłem symulacje w swoim programem Velux'a - to wiem, ale świadomie takie ma m przeszklenia i okap

 

1,2m okapu uchroni przed sloncem wtedy gdy go nie chcemy. Slonko sie przydaje prawie od wrzesnia do nawet czasami w maju a taki okap pozwoli wtedy na jakies male zyski. Wiem bo tez robilem symulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jakiego położenia okien robiłeś symulację ??? Ja w ekspozycji południowej , południowy-zachód przy 2,4 metra tarasu w okresie późna jesień - zima - wczesna wiosna nie mam problemów z brakiem słonka na parterze ( ale okna 2,2x2,4 i 2,2x3,6 ), ani tym bardziej na piętrze - okap ok. 1m :bye:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z piasku chcesz zrobić akumulator ciepła. myślałem o tym aby przez lato go ładować a w ziemie mógłby grzać ale aby się nadał to tą wannę musiałbyś otulić gruba warstwą izolacji (najlepiej metrową). po drugie po pisaniu z adamem mk wiem że na akumulator najlepiej nadaje się woda ale wcale tanie to nie jest jakby się wydawało. chyba że masz jakiś konkretny pomysł to prosze o jakieś rysunki i opis jak to ma działać to sie zobaczy, moze takie zamontuje.

 

Nie . Nie akumulator ciepła. To ma być do grzania ,do akumulowania na dobę /dwie jak zabraknie prądu. Normalna posadzka z kablami czy pexem ma 5-8cm i w związku z tym przewody dosyć gęsto by wierzchnia warstwa miała w miarę równomierną temperaturę. To o czym piszę,ma mieć 60cm i więcej ,po to by zakumulować energię w razie czego na kilka dni a głównie chodzi o to by zmniejszyć długość kabla czy pexa poprzez możliwość większych rozstawów. Noralny rozstaw pexa to od 10-30cm . Przy posadzce grubości min. 60cm,możesz zrobić rozstaw co 100cm . Nie duży dom to jedna pętla.Mniejsze koszty na same kable czy peksy,mniejszy rozdzielacz,mniejsza pompa,brak sterowania w każdym pomieszczeniu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np coz, asolt mial inna opinie na ten temat. Wg niego straty przez sciane z takim samym U bez wzgledu na akumulacyjnaosc sa takie same.

Nie jestem fanem Szanownego asolta, ale nie wierzę, że coś takiego napisał. Akumulacja wiąże się z wyższą temperaturą, a więc i większymi stratami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2m okapu uchroni przed sloncem wtedy gdy go nie chcemy. Slonko sie przydaje prawie od wrzesnia do nawet czasami w maju a taki okap pozwoli wtedy na jakies male zyski. Wiem bo tez robilem symulacje.

 

Nawet niewielka fotovoltaika zapewnia 4kW kanałówce zasilanej z ppc całkowitą autonomiczność. Dwa małe panele zapewniają 100% zapotrzebowania. W ogóle się tego nie wyłącza. Niech sobie słoneczko świeci, obojętne czy to dziś czy w październiku. Dziś chodzi na maksa, ale i ładowanie jest maksymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet niewielka fotovoltaika zapewnia 4kW kanałówce zasilanej z ppc całkowitą autonomiczność. Dwa małe panele zapewniają 100% zapotrzebowania. W ogóle się tego nie wyłącza. Niech sobie słoneczko świeci, obojętne czy to dziś czy w październiku. Dziś chodzi na maksa, ale i ładowanie jest maksymalne.

 

W pochmurny dzien grudniowy max wydajnosc paneli fotowoltaicznych to ok 10% ich wydajnosci nominalnej. A zatem przewymiarowanie jest konieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pochmurny dzien grudniowy max wydajnosc paneli fotowoltaicznych to ok 10% ich wydajnosci nominalnej. A zatem przewymiarowanie jest konieczne

Zapewniam Pana, że do klimatyzacji w pochmurne dni i to jeszcze grudniowe, to aż nadto wystarczy.

 

Przypominam, to jest układ chłodzenie.

Zimą dogrzewanie powietrza ( może być z sieci jak mało z pv ) traktuję jako bonus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Pana, że do klimatyzacji w pochmurne dni i to jeszcze grudniowe, to aż nadto wystarczy.

 

Przypominam, to jest układ chłodzenie.

Zimą dogrzewanie powietrza ( może być z sieci jak mało z pv ) traktuję jako bonus.

 

Dom autonomiczny nie musi korzystać z sieci. Jak do chłodzenia to tak, faktycznie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie straty mogą byc nieco wieksze, problem tylko w tym jak obliczyć to "nieco".

Jak już pisałem, przy ogrzewaniu z termostatami w każdym pomieszczeniu i rocznym zapotrzebowaniu poniżej 2000kWh liczenie jest zbędne. Zmienne warunki zewnętrzne i zyski wewnętrzne związane z trybem życia i indywidualnym komfortem termicznym powodują, że błąd w wyliczeniach może być i 1000kWh - co czyni takie działanie raczej sztuką dla sztuki.

Panie asolt, i tak nie ma mniejszych urządzeń grzewczych a komfort zapewni automatyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom autonomiczny nie musi korzystać z sieci. Jak do chłodzenia to tak, faktycznie wystarczy.
Nie pisałem o domu autonomicznym, bo to w najbliższych latach nie ma sensu. Napisałem o autonomicznej pompie ciepła powietrze powietrze zasilającej kanałówkę z opcją, doładowania z sieci w okresie zimowym . Sprawdziliśmy, że dołożenie takiej fotowoltaiki by była pełna autonomia zimą, że zupełnie nie kalkuluje. Zwłaszcza, że latem nadmiaru nam nikt za sensowną kasę nie kupi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, przy ogrzewaniu z termostatami w każdym pomieszczeniu i rocznym zapotrzebowaniu poniżej 2000kWh liczenie jest zbędne. Zmienne warunki zewnętrzne i zyski wewnętrzne związane z trybem życia i indywidualnym komfortem termicznym powodują, że błąd w wyliczeniach może być i 1000kWh - co czyni takie działanie raczej sztuką dla sztuki.

Panie asolt, i tak nie ma mniejszych urządzeń grzewczych a komfort zapewni automatyka.

 

Pisac to sobie Pan moze, tyle ze z tego jeszcze nic nie wynika, 1000 kWh przy 2000 kWh to 50% błedu, dziwne skoro nie mam wiecej niz ok 10% przy 4000 kWh.

NIe dopuszcza Pan obliczen z małym błedem to trudno, ale tym samym Pan sugeruje ze swiadectwa takich własnie domów wykonywane przez dr Dudę nadaja sie jedynie do kosza, 50% i czasem wiecej to dyskwalifikacja umiejetnosci dr Dudy. Ciekawe czy on o tym wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o domu autonomicznym, bo to w najbliższych latach nie ma sensu. Napisałem o autonomicznej pompie ciepła powietrze powietrze zasilającej kanałówkę z opcją, doładowania z sieci w okresie zimowym . Sprawdziliśmy, że dołożenie takiej fotowoltaiki by była pełna autonomia zimą, że zupełnie nie kalkuluje. Zwłaszcza, że latem nadmiaru nam nikt za sensowną kasę nie kupi.

 

I wreszcie cos konkretnego. Ale to jest wiadome od dawna.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...