Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Zaraz zaraz, kierunek przeplywu ciepla jest z wyzszej do nizszej temp. Podloga przestanie cokolwiek oddawac, a wrecz zacznie pochlaniac. Ze wzgledu na swoja olbrzymia mase bardzo powoli.

 

edit. plusfoto napisal juz to samo.

 

Taki jest właśnie zamysł aby odbierało nadmiary.

Co do kosztów. Normalny fundament jest posadowiony na minimum 80cm.

Tutaj odgarniamy humus i 20-30cm rodzimego piachu,kładziemy izolację 20-30cm ,kto co uważa i,wylewamy ławy .Na ławach ściana fundamentowa na 20-30cm nad poziom zero . Nieckę zasypujemy piachem i ubijamy ,montując przy tym system grzewczy.Na koniec posadzka właściwa.

Nie może to być droższe od zwykłego fundamentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zyski zimą nie odkładają się na podłodze tylko na całym wyposażeniu, które ogrzewa powietrze więc szybko robi się bardzo ciepło.

 

 

 

Posadzka cały czas będzie tak ciepła jak cała reszta pomieszczenia. Pojawiające się zyski zatem nie zostaną przez nią odebrane.

Ale jeśli ta posadzka będzie miała ~20stC bo nie będzie grzana gdy będą zyski to zawsze odbierze więcej.

 

Sie zdecyduj czy posadzka odbiera czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ocieplenie ściany fundamentowej i ławy, tej najlepiej wokół aby połączyć się z izolacją pod piachem.

 

 

 

Popatrz na projekt Barth3z'a i przekonaj go, że to co proponujesz nie będzie droższe;)

Ja strzelam, że tak z 10x droższe, efektu żadnego z akumulacji a tylko problemy z regulacją.

 

Przecież tu nie chodzi o akumulację,która jest produktem ubocznym.Tu chodzi o praktyczny brak potrzeby regulowania systemu grzewczego za 1000PLN/dom 140m2

Co za różnica czy dasz izolację pod posadzką czy pod ławami i piachem? Ta sama grubość,ta sama powierzchnia.W ilości izolacji ,żadnych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica czy dasz izolację pod posadzką czy pod ławami i piachem? Ta sama grubość,ta sama powierzchnia.W ilości izolacji ,żadnych zmian.

 

Różnica, bo w koncepcji kszhu, jeśli obniżysz izolację podłogi to dojdzie izolacja pionowa ścian fundamentowych, ław. No i pamiętak o tym, że pod ławy musisz dać XPS'a.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica, bo w koncepcji kszhu, jeśli obniżysz izolację podłogi to dojdzie izolacja pionowa ścian fundamentowych, ław. No i pamiętak o tym, że pod ławy musisz dać XPS'a.

 

Zaraz ,zaraz. Porównuję do typowego fundamentu a nie koncepcji kszhu.

A typowy fundament jest ocieplony po bokach i pod posadzką. Nic się nie zmienia w ilości materiału, też ma być ocieplone po bokach i pod spodem a nie pod posadzką .Jedyna różnica to taka,że w typowym fundamencie masz ścianę fundamentową przeszło metr wysoką a tu będzie znacznie niższa.Raczej więc taniej.Nie wiem czy pod ławy musi być XPS. Przy 25m2 ław EPS 150 /200 da radę przenieść ciężar parterówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś jednym z nielicznych,którzy martwią się zyskami w zimie. ;).Martwił bym się o lato a nie zimę .

Skoro takie obawy,to oprócz czujnika w posadzce ,drugi na ścianie . Jak wzrośnie temp. powietrza powyżej.np. 22,5oC, to grzanie zostanie wyłączone.

Jak się nie robi automatyki pokojowej - to jest problem... No chyba, że dom nie jest izolowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Różnica w ilości ław, fundamentów, piachu oraz przede wszystkim izolacji do tego - albo sama posadzka albo cała reszta.

Różnica więc kosztach materiału i robocizny''

 

Raczej różnica na korzyść fundamentu grzewczego. Na tradycyjny fundament wydasz więcej na materiał. Grzewczy będzie znacznie niższy.

Nie wspomnę o możliwości obcięcia kosztów inst. grzewczej..

 

,,No jasne. A bezwładność tej masy spowoduje, że jeszcze 2 doby będzie oddawać ciepło.

Ja grzeję porównywalnie małą masę akumulacyjną a oddaje ona wiele godzin więc zastanów się co piszesz."

 

Zimą nie jesteś w stanie przekroczyć temp. 23oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie robi automatyki pokojowej - to jest problem... No chyba, że dom nie jest izolowany.

A jakie to ma znaczenie, kolektory idą wielkimi krokami:

http://www.sonnewindwaerme.de/solarthermie/das-jenni-haus-bekommt-nachbarn.

W związku z tym Brzęczkowski ze swoimi głupimi pomysłami jest jeszcze w okresie kamienia łupanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie . Nie akumulator ciepła. To ma być do grzania ,do akumulowania na dobę /dwie jak zabraknie prądu. Normalna posadzka z kablami czy pexem ma 5-8cm i w związku z tym przewody dosyć gęsto by wierzchnia warstwa miała w miarę równomierną temperaturę. To o czym piszę,ma mieć 60cm i więcej ,po to by zakumulować energię w razie czego na kilka dni a głównie chodzi o to by zmniejszyć długość kabla czy pexa poprzez możliwość większych rozstawów. Noralny rozstaw pexa to od 10-30cm . Przy posadzce grubości min. 60cm,możesz zrobić rozstaw co 100cm . Nie duży dom to jedna pętla.Mniejsze koszty na same kable czy peksy,mniejszy rozdzielacz,mniejsza pompa,brak sterowania w każdym pomieszczeniu itd.

 

to proszę abyś przedstawił jakiś schemat jak to ma wyglądać skoro to nie ma być akumulator. dla przykładu pokażę Ci jak ja chciałem zrobić akumulator ciepła z piaskiem AKUMULATOR.JPG

a tak ewentualnie z wodą AKUMULATOR WODNY.JPG

więc zademonstruj o co Ci chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie napisałem - po prostu w swoim poście nie uszczegółowiłeś, że masz na myśli wentylację z GWC/lub pc pw kanałową. :bye:

 

wiele razy o tym wspominałem i jak mowa o domu pasywnym to logiczne że coś takiego musi być bo bez tego trzeba w każdym pomieszczeniu montować klimę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jakiego położenia okien robiłeś symulację ??? Ja w ekspozycji południowej , południowy-zachód przy 2,4 metra tarasu w okresie późna jesień - zima - wczesna wiosna nie mam problemów z brakiem słonka na parterze ( ale okna 2,2x2,4 i 2,2x3,6 ), ani tym bardziej na piętrze - okap ok. 1m :bye:

 

robiłem dla okien typowo południowych bez odchylenia. 1,2m okapu idealnie chroni przez całe lato, na jesień i wiosnę do połowy pomieszczenia dochodzi a w zimę całe pomieszczenie obejmuje. w moim wątku pokazywałem wpływ słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to proszę abyś przedstawił jakiś schemat jak to ma wyglądać skoro to nie ma być akumulator. dla przykładu pokażę Ci jak ja chciałem zrobić akumulator ciepła z piaskiem [ATTACH=CONFIG]272745[/ATTACH]

a tak ewentualnie z wodą [ATTACH=CONFIG]272746[/ATTACH]

więc zademonstruj o co Ci chodzi

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6568127&viewfull=1#post6568127

To jest to tyle,że w warstwie piasku instalacja grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty udajesz czy poważnie nie rozumiesz o czym piszesz?

Widziałeś projekt Barth3z'a? Czytałeś co pisał? To co proponujesz jest co najmniej 2x większym fundamentem. O jego izolowaniu nie wspomnę bo u Barth3z'a nie będzie wcale.

 

 

 

Jak możesz dać pół metra to i normalnego może być tyle samo więc nie porównuj dwóch różnych rzeczy.

 

 

 

Właśnie wspomnij bo jak na razie inwestycja jest przesadzona, sensownego sterowania brak a opisu i kosztów instalacji grzewczej nie podajesz.

 

 

 

Gdzie i z jakiego źródła? Zarówno samą instalacją grzewczą jak i zyskami bez tej instalacji przekraczałem te 23stC wielokrotnie.

 

Ty naprawdę nie rozumiesz o co chodzi. Barth nie ma izolacji? 30cm pod posadzką to nie izolacja? Proszek w koło na metr to nie izolacja?

Inwestycja przesadzona? O połowę mniejszy fundament jak tradycyjny. Ciekawe podejście. Czym chcesz sterować ? Podłoga ma mieć zawsze 23oC,bez względu na temp. zewnętrzną.

Przekraczasz 23oC bo sterowanie do kitu a akumulacja nie tam gdzie powinna być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idą, idą i dojść już przez 7 lat nie mogą: Das 2007 eingeweihte Jenni-Solarhaus;)

Fertigstellung der beiden Gebäude ist für die zweite Jahreshälfte 2014, spätestens aber Anfang 2015 geplant.

Popatrz na zdjęcie, ślepy jesteś? Nie widzisz gotowegho budynku?, Nie widzisz zadowolonych mieszkańców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stały nad przepaścią i zrobiły ogromy kro naprzód.

Czy widział Pan, by tu ktoś o kolektorze...

A co? Aslot zburzył koncepcję mocnych kabli w podłodze? to czepiamy się kolektorów, kolą w oczy kolektory do ogrzewania?

Bo to nie mieści się Brzęczkowskiemu w głowie, bo za ciasna ta głowa, lub zbyt ciemno w dziupelce na Bartyckiej.

Za pięć lat nie powstanie żaden budynek bez kolektorów

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...