Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Z tym, że "inwertoer" to nic innego jak element sterowania. Pompa chodzi non stop, może pobierac 10 czy 100W, a moc (również strumień powietrza, zależy od temperatury powietrza powracającego. Tam więc w przypadku kanałówki zamiast gwc - 600 czy 800m3/h może leciec gdy włączymy urządzenie w nagrzanym domu, Ale po co wyłączcac? jak jest automatyka? W przypadku pracy non stop i domu "jak w temacie" pisanie o wyczuwalnym ( a co dopiero, przeszkadzającym ) strumieniu powietrza, jest przesadą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W ogóle czytasz to co piszesz?

Pomysł grzania 2h na dobę może mieć sens choć wymaga 12x wyższej mocy zainstalowanej (2h/24h) a idiotyzmem jest instalowanie 10x?

Czy ty piszesz o domach mieszkalnych dla ludzi czy tylko teoretyzujesz w excellu?

Przeczytaj i zrozum co napisales bo komfort z takim ogrzewaniem jest zaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu jakos ciezko mi uwierzyc ze masz dom jak w temacie. Kto Ci liczyl OZC? Parterowka potrzebuje o wiele wiecej izolacji niz dom pietrowy a takie bierze sie pod uwage piszac jakie musi miec parametry. Barth3z pokazal przyklad dla parterowki w niemczech a tam maja lagodniejszy klimat. U nas by nie osiagnal takiego standardu. Pasywny powinien byc w kazdej strefie klimatycznej i nawet w 5 i temu tam musza dawac jeszcze wiecej izolacji aby sprostac wyzwaniu. Tylko jak liczy sie -18 a przymrozi -22 to bedzie trzeba wiecej niz 10W no chyba ze dla -18 mialo sie 6W/m2 to moze by sie nie przekroczylo tych 10.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze to na końcu...:cool:

 

Rozwinę myśl. Chodzi o to, że wzmożona wentylacja domu w najmroźniejsze dni nie jest czymś komfortowym, ponieważ nawiewasz bardzo suche powietrze. Odczuwalny ruch takiego powietrza nie dla wszystkich jest komfortowym odczuciem, tym bardziej, że nie jest to powietrze o temp. 50oC tylko już w miarę wymieszane o temp. zbliżonej do pokojowej. Taki ruch powietrza daje poczucie dyskomfortu, bo bardziej chłodzi niż ogrzewa. Po co włącza się wiatraki w gorące dni ? Muskające po ciele suche powietrze o temperaturze nawet 24oC powoduje mocniejsze parowanie ciała. Te parowanie to odczucie chłodu.

 

w mojej chałupie z pięciu anemostatów nawiewa łącznie ponad 600m3/h i jakoś nikt do tej pory nie zauważył czy raczej nie wyczuł ruchu powietrza...;)

w okresie zimowym nawiewa mi średnio ok. 20m3/h z każdego nawiewu więc jak podgrzeje to powietrze do 50* to jestem w stanie dostarczyć do danego pomieszczenia ok. 4,7kwh w ciągu doby, pokój w którym siedzę i klepię w klawiaturę w największe mrozy potrzebuje ok. 7-8kwh na dobę na utrzymanie komfortu czyli nie tak wcale dużo więcej niż jest w stanie dostarczyć nawiew pędzony jakąś nagrzewnicą ...

 

Liczmy dla całościowej wymiany, czyli dla zakładanego strumienia powietrza na poziomie 120m3/h. Temperaturę nawiewu przyjmijmy 45oC, temp. wewnątrz domu 23oC. Moc przeniesiona przez powietrze wentylacyjne to 0,92kW. Dla domu pasywnego o pow. 100m2 jest możliwe osiągniecie 1kW mocy z wentylacji, ale musi to być dom o obciążeniu 10W/m2, co jak pisałem jest cholernie trudno osiągnąć.

 

tak dla przypomnienia mam dom siedmiolitrowy więc dostarczenie do budynku pasywnego odpowiedniej dawki energii wraz z powietrzem nawiewanym nie jest jakimś tam wielkim wyczynem ...;)

 

te 20m3/h to razy ile anemostatów ?

 

tak swoją drogą jeszcze nie udało się mi zaobserwować tak dużego rozwarstwienia powietrza aby powstała gorąca "czapa" pod sufitem i zimna strefa przy podłodze, różnice to max 2-3* więc nawet ciężko to wyczuć ...:cool:

 

Różnica 2-3oC to bardzo dużo. Jakbyś odwrócił ten rozkład temperatury, czyli te 2-3 miałbyś przy podłodze, to temperatura powietrza w domu mogłaby być o te 2oC niższa. Stąd ta teoria, że powietrzem trzeba dostarczyć więcej energii niż podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dom pasywny wybudowany i certyfikowany w Polsce, bodajże gdzieś pod Warszawą.
Można kupić projekt i realizację domu jak w temacie np. u Jurka Zajdlera i po kłopocie. Włożyć do niego chłodzenie i dogrzewanie powietrza pompą ciepłą i wyjdzie 10kWh/m2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie. 120m3/h podzielić na 8 anemostatów nawiewnych to raptem 15m3/h. Teraz spójrz jak wygląda anemostat nawiewny i zrozumiesz, że te ciepłe powietrze nie ma szans dotrzeć niżej niż nasza głowa. Aby było ciepło trzeba zwiększyć strumień powietrza przynajmniej dwu-, a może nawet 3-krotnie. Taka zaś wymiana nastręcza inne problemy jakimi są: suche powietrze, większy spręż = większe zużycie prądu przez wentylatory, mniejsza sprawność reku, odczuwalny ruch powietrza itd. ...
Takie systemy są stosowane i to dosyć powszechnie. Widocznie to działa. Varme... też pisze o tym, że takie rozwiązania są stosowane. Co do rozchodzenia się ciepłego powietrza to nie byłbym taki pewny. Powietrze w pomieszczeniu musiałoby być zupełnie nieruchome a tak, przy WM nigdy nie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty piszesz o domach mieszkalnych dla ludzi czy tylko teoretyzujesz w excellu?

Przeczytaj i zrozum co napisales bo komfort z takim ogrzewaniem jest zaden.

Kszhu się w tym specjalizuje. W teoretyzowaniu. Doszedł do takiej wprawy, że jest w stanie wyliczyć wszystko. W Excelu. Podstawia sobie różne cyferki i coś mu tam wychodzi. Taka zabawa. 5 nie pasuje? To dajmy 10 i będzie git.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie systemy są stosowane i to dosyć powszechnie. Widocznie to działa. Varme... też pisze o tym, że takie rozwiązania są stosowane. Co do rozchodzenia się ciepłego powietrza to nie byłbym taki pewny. Powietrze w pomieszczeniu musiałoby być zupełnie nieruchome a tak, przy WM nigdy nie jest.

 

jasiek pisze, że przy 20m3/h ma różnicę 2-3oC, więc cieplejsze mimo mieszania w dużej mierze gromadzi się pod sufitem.

http://obrazki.elektroda.pl/1049870200_1407324379.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek pisze, że przy 20m3/h ma różnicę 2-3oC, więc cieplejsze mimo mieszania w dużej mierze gromadzi się pod sufitem.

Być może. Trudno mi na ten temat dyskutować. Wiem, że stosuje się takie rozwiązania w domach pasywnych. Wydaje mi się, że są w takim razie do zaakceptowania. Nikt nie pisze, że to jakoś da się odczuć czy też jest niekomfortowe. Jasiek to zresztą potwierdza:

tak swoją drogą jeszcze nie udało się mi zaobserwować tak dużego rozwarstwienia powietrza aby powstała gorąca "czapa" pod sufitem i zimna strefa przy podłodze, różnice to max 2-3* więc nawet ciężko to wyczuć ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jeden by się znalazł. :) PC z wentylacją działa bez kanałów wentylacyjnych nadmuchowych. Są tylko wyciągowe.

 

Teoretycznie. Póki co widziałem tylko foldery reklamowe takich instalacji. Nie widziałem domów ogrzewanych kanałami wentylacyjnymi, w których ktoś mieszka z min. 3 lata. Z chęcią poczytałbym jakieś wywiady (ale nie sponsorowane) z tymi ludźmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie. Póki co widziałem tylko foldery reklamowe takich instalacji. Nie widziałem domów ogrzewanych kanałami wentylacyjnymi, w których ktoś mieszka z min. 3 lata. Z chęcią poczytałbym jakieś wywiady (ale nie sponsorowane) z tymi ludźmi.
:) Też wydaje mi się, że to perpetuum mobile. Jak jednak poczytasz w wykazie domów pasywnych 1/4 ma tak własnie rozwiązaną wentylację i dogrzewanie. Niektóre z tych domów są z 2008 roku. Chyba, gdyby coś było nie tak dałoby się już o tym przeczytać. W takim układzie nie istnieje problem zbyt małego przepływu powietrza, które ma dostarczyć energię, nie istnieje problem bąbla ciepła pod sufitem. Niedobór energii z powietrza wentylacyjnego załatwia grzałka. Zawsze będzie to tańsze niż grzanie samym prądem. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamiar zrobić podobny system tylko budżetowy. Tania PPC z jednostką zewnętrzną, nadmuch powietrza wentylacyjnego na jej wymiennik, w pokojach kratki z filtrem, wentylator wyciągowy z kanałami z kuchni, łazienki i podobnych i to wszystko. Przy takiej PPC jak z Jula za 14 tyś jest szansa, że za 17 tyś będę miał kompletny system wentylacji, CWU i ogrzewania podłogowego zasilany PC a więc dużo oszczędniejszy niż grzany samym prądem. Można też kupić PPC bez CWU a ten kupić osobno. Koszty spadną do około 11 tyś tyle, że CWU juz czystym prądem. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamiar zrobić podobny system tylko budżetowy. Tania PPC z jednostką zewnętrzną, nadmuch powietrza wentylacyjnego na jej wymiennik, w pokojach kratki z filtrem, wentylator wyciągowy z kanałami z kuchni, łazienki i podobnych i to wszystko. Przy takiej PPC jak z Jula za 14 tyś jest szansa, że za 17 tyś będę miał kompletny system wentylacji, CWU i ogrzewania podłogowego zasilany PC a więc dużo oszczędniejszy niż grzany samym prądem. Można też kupić PPC bez CWU a ten kupić osobno. Koszty spadną do około 11 tyś tyle, że CWU juz czystym prądem.

 

To może moja propozycja Ci sięspodoba - PC Panasonic Aquarea 5kW za 12 tys. netto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek pisze, że przy 20m3/h ma różnicę 2-3oC, więc cieplejsze mimo mieszania w dużej mierze gromadzi się pod sufitem.

http://obrazki.elektroda.pl/1049870200_1407324379.jpg

jasiek nie pisze że MA a raczej że nie zaobserwował nigdy większej różnicy ...;)

te rysuneczki to można sobie darować, kiedyś mierzyłem rozkład temperatury podczas dogrzewania pomieszczenia podłogówką i z moich obserwacji wynika że temperatura powietrza w pomieszczeniu jest praktycznie jednakowa na całej wysokości...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...