Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

jasiek nie pisze że MA a raczej że nie zaobserwował nigdy większej różnicy ...;)

te rysuneczki to można sobie darować, kiedyś mierzyłem rozkład temperatury podczas dogrzewania pomieszczenia podłogówką i z moich obserwacji wynika że temperatura powietrza w pomieszczeniu jest praktycznie jednakowa na całej wysokości...:)

Ja mam sufitowe ( folie ESWA) i rozkład jest jak przy podłogówce. Przecież podczerwień nie ogrzewa powietrza tylko podłogę, powietrze nagrzewa się od podłogi. Dla powietrza grzejnikiem jest podłoga, skąd więc to ciepłe powietrze pod sufitem? Co je ogrzało?

Dodam jeszcze dla formalności - folie ESWA są produkowane tylko w wersji 140W/m2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przydupas chce grzac pasywny juz od +15*C ...

Niemcy utrzymywali 20* 75W zarowka dla 20m2 przy -14*....

A nie 2000W kabli + PC ;)

 

Dynamiczne duo bawi dalej :D

 

Varme a mógłbyś przypomnieć linka ze szwedzkiego forum nt. pomp p-w Jula albo anslut ?

Edytowane przez qubic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro PC to po co ten fundament ? Ile rocznie w pasywniaku da Ci oszczędności względem "normalnego" fundamentu ?

 

Liczyłeś moc źrodła i przepływ w rurkach dla drugiej taryfy ? Liczyłeś czas reakcji posadzki od momentu podania ciepła w rurkach do momentu osiągnięcia określonej temperatury ? I przede wszystkim jak "wychamować" takie monstrum -? Załóżmy, że masz czujnik temperatury przy powierzchni posadzki. A rurki PEX masz pół metra głębiej. Kiedy powiesz pompie ciepła - "dość" tak, aby nie przekrodzyć tych 23oC na posadzce ? Jak to policzyć, zaprogramować ? Bo chyba nie masz na myśli grzania wodą o temp. 30 - 35oC non stop do momentu, aż czujnik temperatury na posadzce osiągnie założone 23oC ?

 

Zorientuj się ile kosztuje instalacja ogrzewania podłogowego z instalacją sterującą dla wszystkich pomieszczeń i porównaj do 1500PLN.

Pisząc PC mam tylko i wyłącznie na myśli EPPCi .II taryfa to tylko przykład możliwości . Ja stawiam na pędzenie pompy powietrzem zużytym,wiec drugą taryfą nie jestem zainteresowany. Moim zdaniem II taryfa w domu pasywnym jest przerostem formy nad treścią z uwagi na minimalne zużycie nawet zwykłej PPCi. Masz przecież jeszcze zmywarkę, lodówkę , pralkę,oświetlenie,sprzęt RTV .Obawiam się ,że na drugiej taryfie, przy przyzwoitym COP PPCi, globalnie dla całkowitego zużycia prądu przez dom,byś stracił.

 

Przy stałej pracy EPPCi przepływ to śmieszne 85L/h przy gradiencie 10oC. Przy ciągłej pracy i niedużym gradiencie oraz potężnej bezwładności układu, powiedzieć pompie stop ,nie będzie problemem .Mam właśnie na myśli grzanie non stop ,bo tylko wtedy jest możliwe osiągnięcie najkorzystniejszego COP. Natomiast tym pytaniem podsunąłeś mi pomysł na takie sterowanie EPPCi by jej praca była ciągła ale płynna. Tzn .uzależnienie mocy od temp. zewnętrznej np .Do tej pory myślałem o pracy ciągłej ale jak dojdzie temp. fundamentu do odpowiedniego poziomu,to po prostu źródło zostanie wyłączone.Przy płynnej regulacji można by wyżyłować jeszcze COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znalazłeś choć jeden dom pasywny w Polsce ogrzewany wentylacją ?

 

http://www.dom-pasywny.com/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=42

Nilan compact P - wentylacja, cwu i dogrzewanie wentylacją w jednym urządzeniu. Rozmawiałem z autorem projektu, powiedział, że sprzedał już kilka sztuk projektu. Wiem, że projekt to nie to samo co gotowy dom ale może coś się zaczyna dziać w temacie. Sam się zastanawiam nad tym projektem ale ze względu na IV strefę budynek bez dodatkowego ocieplenia nie ma szansy zostać pasywnym. Więc jeśli się na niego zdecyduję to w połączeniu z tradycyjnymi instalacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim tempie?!? Gdzie tu masz czas?

Ty w ogóle ogarniasz jako tako to o czym piszesz? Ilość, czas itp.?

 

 

 

Wyobraź sobie, że celem ogrzewania jest właśnie pokrywanie strat. Przyjmij do wiadomości, że te straty są bardzo różne w funkcji czasu.

Dlatego źródło uzupełniania strat musi być dostosowane do konkretnych strat a nie czyjegoś widzimisię. Jeśli straty są duże to źródło musi dostarczyć relatywnie dużo energii. Jeśli są niewielkie to wystarczy dostarczyć niewiele energii.

Stała dostawa zapewniająca pokrycie max strat to brak komfortu i nieefektywność gdy energii tej nie potrzeba gdy straty są małe a źródło grzeje.

Zyski to zupełnie osobny temat jeszcze bardziej pogrążający tę głupawą te

 

 

 

 

Trudno mieć czas w przypadku spadku temp. masy akumulacyjnej ,nie znając precyzyjnej temp. zewnętrznej .Określając czas będzie to tylko gdybanie.

Natomiast określając 36kWh/1oC,określamy dokładnie ile energii uwolnimy przy spadku temp. masy akumulacyjnej o 1oC .A czy to będzie doba czy trzy to zależy wyłącznie od niewiadomej temp. zewnętrznej.

 

Dalszej części tobie nie będę tłumaczył bo nie jesteś w stanie zrozumieć, że coś podgrzane do max. temp. 23oC,nie podgrzeje domu do wyższej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan naprawdę nic nie rozumie? To niewiarygodne by tak odbierac prymitywnie to co napisałem.

Przecież wyjaśniam jak to zrobic na jaskich urządzeniach, żadnej tajemnicy. Wszystko można kupic w necie a nie u mnie. To dlaczego ktoś ma by "wycyckany"?

A technologia... Sam się Pan przekona, że nie da się pogodzic centralnego z izolacją.

 

Ps. Instalatorzy ( chyba nie muszę Panu pokazywac którzy) mają pretensje, że wszystko wyjaśniam i nie daję im "wycyckac" inwestora. Nie zauważyłem, by to Panu przeszkadzało!

 

Szanowny Pan urabia opinię publiczną dla określonych celów. Nic więcej . Tyle,że chyba nieskutecznie bo ma Pan spore grono zagorzałych antagonistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...coś podgrzane do max. temp. 23oC,nie podgrzeje domu do wyższej temp.

Czyli zakładamy, że temp posadzki 23st. a temp powietrza 22st. Przy pewnych założonych startach utrzymuje się równowaga.

Jeśli straty zostaną zmniejszone przez nieplanowane zyski, to czy aby temp posadzki nie wzrośnie? W końcu wewnątrz fundamentu grzewczego temp będzie sporo wyższa, a układ będzie dążył do wyrównania temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I cóż ja na to mam poradzić? Sądzisz, że licznik kłamie? Może, ale jak tak to tylko się cieszę.

 

licznik pokazuje zużycie a nie zapotrzebowanie. zrobisz sobie domek 4l, wpakujesz pompę ciepła z dobrym COPem i też będziesz miał małe zużycie ale to co innego niż zapotrzebowanie. więc tłumaczenie z licznikiem mnie do tego nie przekonuje. robiłeś OZC? co pokazało i czy sam robiłeś czy ktoś wykwalifikowany w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.dom-pasywny.com/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=42

Nilan compact P - wentylacja, cwu i dogrzewanie wentylacją w jednym urządzeniu. Rozmawiałem z autorem projektu, powiedział, że sprzedał już kilka sztuk projektu. Wiem, że projekt to nie to samo co gotowy dom ale może coś się zaczyna dziać w temacie. Sam się zastanawiam nad tym projektem ale ze względu na IV strefę budynek bez dodatkowego ocieplenia nie ma szansy zostać pasywnym. Więc jeśli się na niego zdecyduję to w połączeniu z tradycyjnymi instalacjami.

 

Projekt tego domku bardzo mi się podoba. Widziałem, że pisałeś w innym wątku o zmianach jakie chcesz wprowadzić. Nie zdąrzyłem napisać, ale wg mnie to co tam napisałeś jest optymalne. Nie ma do czego się doczepić. Bierz projekt i buduj.

Ten sam człowiek zaprojektował chyba ten dom: http://passivhausprojekte.de/index.php?lang=en#d_2455

 

Natomiast co do Nilana, to sprawdziłem najpierw jego cenę. Na czeskich stronach cena oscyluje w granicach 25 tys zł. Jak dla mnie to dalej za dużo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Też wydaje mi się, że to perpetuum mobile. Jak jednak poczytasz w wykazie domów pasywnych 1/4 ma tak własnie rozwiązaną wentylację i dogrzewanie. Niektóre z tych domów są z 2008 roku. Chyba, gdyby coś było nie tak dałoby się już o tym przeczytać. W takim układzie nie istnieje problem zbyt małego przepływu powietrza, które ma dostarczyć energię, nie istnieje problem bąbla ciepła pod sufitem. Niedobór energii z powietrza wentylacyjnego załatwia grzałka. Zawsze będzie to tańsze niż grzanie samym prądem.

 

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Espoo_Pasywny_4/#comment_form

pisałem z babką z tego biura o tym projekcie i w nim przewidują ogrzewanie nadmuchowe. więc myślę że bubla by nie sprzedawali jakby to nie było komfortowe. firma pro-vent też ma rekuperator z pompą ciepła do ogrzewania nadmuchowego i zaleca je typowo do domów pasywnych więc tez to zanim wprowadzili na rynek musieli testować i ktoś to musiał potwierdzić. dlatego też pytałem czy ktoś miał z takim ogrzewaniem nadmuchowym styczność w domu jak w temacie. bo podejrzewam że tylko w takim domu może to być komfortowe ale nie wiem czy tak jest bo nie znam kogokolwiek co to ma u siebie więc ciężko o opinie. może na zachodzie maja tak ludzie w swoich domach pasywnych i może coś dzielą się swoja wiedzą z innymi ale nie znam języków obcych więc się tego nie dowiem od nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorientuj się ile kosztuje instalacja ogrzewania podłogowego z instalacją sterującą dla wszystkich pomieszczeń i porównaj do 1500PLN.

Pisząc PC mam tylko i wyłącznie na myśli EPPCi .

 

Aaaa, peltier. To ciężko mi to w ogóle skomentować. Tutaj trzeba znaleźć "ochotnika", który podejmie te "wyzwanie" i wykona funadament grzewczy napędzany eppci.

 

Przy stałej pracy EPPCi przepływ to śmieszne 85L/h przy gradiencie 10oC. Przy ciągłej pracy i niedużym gradiencie oraz potężnej bezwładności układu, powiedzieć pompie stop ,nie będzie problemem .Mam właśnie na myśli grzanie non stop ,bo tylko wtedy jest możliwe osiągnięcie najkorzystniejszego COP.

 

Można tak dobrać moc grzewczą, że posadzka nigdy nie osiągnie więcej jak 25oC. I to bedzie w pewnym sensie zabezpieczenie przed nadmiernym grzaniem.

 

Tylko, że to trzeba przeliczyć, a póki co widzę, że jedynie rzucasz pomysły.

 

Natomiast tym pytaniem podsunąłeś mi pomysł na takie sterowanie EPPCi by jej praca była ciągła ale płynna. Tzn .uzależnienie mocy od temp. zewnętrznej np .Do tej pory myślałem o pracy ciągłej ale jak dojdzie temp. fundamentu do odpowiedniego poziomu,to po prostu źródło zostanie wyłączone.Przy płynnej regulacji można by wyżyłować jeszcze COP.

 

Tzw. krzywa grzewcza - sposób doboru temp. czynnika w zależności o temp. na zewnątrz. Znane w pompach ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Pan urabia opinię publiczną dla określonych celów. Nic więcej . Tyle,że chyba nieskutecznie bo ma Pan spore grono zagorzałych antagonistów.

Oczywiście! Namawiam na izolację! A wrogowie? Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania. Tak więc to normalne, że ci co dopuszczają stosowanie centralnego we współczesnym budownictwie, będą do mnie wrogo nastawieni. Poza interesami, to zwykła zawiść.

Sukces rodzi wrogów nie porażka.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Espoo_Pasywny_4/#comment_form

pisałem z babką z tego biura o tym projekcie i w nim przewidują ogrzewanie nadmuchowe. więc myślę że bubla by nie sprzedawali jakby to nie było komfortowe. firma pro-vent też ma rekuperator z pompą ciepła do ogrzewania nadmuchowego i zaleca je typowo do domów pasywnych więc tez to zanim wprowadzili na rynek musieli testować i ktoś to musiał potwierdzić. dlatego też pytałem czy ktoś miał z takim ogrzewaniem nadmuchowym styczność w domu jak w temacie. bo podejrzewam że tylko w takim domu może to być komfortowe ale nie wiem czy tak jest bo nie znam kogokolwiek co to ma u siebie więc ciężko o opinie. może na zachodzie maja tak ludzie w swoich domach pasywnych i może coś dzielą się swoja wiedzą z innymi ale nie znam języków obcych więc się tego nie dowiem od nich.

Ma Pan gości, pali się w kominku, chce Pan więcej świeżego powietrza, a mniej ciepła. I problem.

Poza tym takie grzanie anemostaty na górze.

Nie da się też ustawić temperatury jeżeli dom jest izolowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan gości, pali się w kominku, chce Pan więcej świeżego powietrza, a mniej ciepła. I problem.

Poza tym takie grzanie anemostaty na górze.

Nie da się też ustawić temperatury jeżeli dom jest izolowany.

 

kurde, o jakim Pan kominku w domu pasywnym mi tu opowiada? czyżby Pan nie znał pojęcia dom pasywny? w każdym domu jak z typowo 4osób nagle będzie 15 bo goście to będzie jakiś problem a tym bardziej jak się jeszcze popije co nieco. a po drugie ogrzewanie nadmuchowe będzie chodzić jak będzie potrzebne ogrzewanie a jak w domu nagle będzie tak dużo ludzi to oni sami ogrzeją ten dom zyskami bytowymi więc nawiew ciepła nie będzie chodził tylko zwykłego świeżego powietrza. skoro żarówka 75W może ogrzać pokój 20m2 to 10 gości w domu plus mieszkańcy ogrzeją cały dom bez problemu, albo raczej tak powinno być. liczę na to że taki rekuperator z pompa pewnie nie za małe pieniądze będzie wiedział że przykładowo nie musi podawać ciepła tylko świeże powietrze lub jak trzeba to by-passem omijać odzysk i lekko schłodzić. na to powinno pomóc ustawienie stałej temperatury w pomieszczeniu, więc jak przykładowo przekroczy zadaną temperaturę to powinno wyłączyć ogrzewanie a jak to nie pomoże czyli będzie się przegrzewać to powinno by-passem omijać odzysk aż temperatura się ustabilizuje na żądaną przez nas. ale to będzie mieć sens jeżeli jest mała akumulacja czyli w postaci tylko płyty i ewentualnie stropu ale bez ścian domu czyli bez ciężkich masywnych ścian domu które też sporo akumulują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakładamy, że temp posadzki 23st. a temp powietrza 22st. Przy pewnych założonych startach utrzymuje się równowaga.

Jeśli straty zostaną zmniejszone przez nieplanowane zyski, to czy aby temp posadzki nie wzrośnie? W końcu wewnątrz fundamentu grzewczego temp będzie sporo wyższa, a układ będzie dążył do wyrównania temperatur.

 

23/22oC to jest w przypadku ekstremalnych temperatur zimowych ,gdyby takie były ,np. dzień i noc -18oC. Najmarniejsze sterowanie opanuje ewentualny wzrost temp. posadzki , 1oC to aż 36kWh/1oC. Takie zyski w domu pasywnym są po prostu niemożliwe. Podkreślam. To rozwiązanie daje tolerancję temp. wewnątrz do 1oC .Zakładam ,że to są skoki temp. w widełkach komfortu. Dokładność 0,1oC jest naciąganiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że cytujesz kolejnego forumowego teoretyka który nawet koło domu energo nie przechodził;)

Jak to można nie rozumieć, że funkcją ogrzewania jest pokrywanie strat a straty wynikają z dT a nie widzimisię. Jeden tutaj chciał wyznaczyć sztywne granice dla sezonu grzewczego a drugi chce ustawić temp. od których można grzać. Ech chłopaczki... wybudować coś kiedyś w życiu jak w temacie by się przydało a potem chociaż poobserwować.

 

 

 

Otóż to! Tylko gdybasz.

Straty, zyski, ogrzewanie - wszystko jest w funkcji czasu. Zapomniałeś o tym więc się zakopałeś w te swoje bzdurki.

Pamiętaj też, że ten 1stC różnicy często nie wystarczy do uzupełnienia większych strat więc jak to chcesz zrealizować?

 

 

 

Przy tzw. czystym prądzie, a tak grzeję, zużycie równe jest zapotrzebowaniu.

 

 

 

Oferowałeś sprzedaż tego. Bardzo chcę to kupić z gwarancją działania. Do testów - będą fakty a nie bajki. Kiedy będziesz gotowy ze sprzedażą jednego chociaż działającego egzemplarza?

 

Karwasz chłopie ogarnij się. Gradient 1oC z posadzką to min.10Wh . Mówimy o domu pasywnym.

Co to znaczy nie wystarczy. Piszę czytelnie ,,ROZWIĄZANIE DLA PASYWNEGO". Nie masz pasywnego,daj sobie spokój z fundamentem grzewczym.

Zresztą jak ktoś sobie wychładza grunt pod chałupą i twierdzi,że to dobre rozwiązanie, to prostych oczywistych rzeczy nie zrozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, peltier. To ciężko mi to w ogóle skomentować. Tutaj trzeba znaleźć "ochotnika", który podejmie te "wyzwanie" i wykona funadament grzewczy napędzany eppci.

 

 

 

Można tak dobrać moc grzewczą, że posadzka nigdy nie osiągnie więcej jak 25oC. I to bedzie w pewnym sensie zabezpieczenie przed nadmiernym grzaniem.

 

Tylko, że to trzeba przeliczyć, a póki co widzę, że jedynie rzucasz pomysły.

 

 

 

Tzw. krzywa grzewcza - sposób doboru temp. czynnika w zależności o temp. na zewnątrz. Znane w pompach ciepła.

 

Napędzany może być wszystkim ,dosłownie i w przenośni . EPPCi to moja prywatna fanaberia:)

25oC to dla posadzki w pasywnym zbyt wiele. Przeliczyli już lepsi w liczeniu ,nie poczuwam się by podważać.

Nie wiem czy krzywa grzewcza . Tu jest taka bezwładność ,że przy 0oC na zewnątrz 1oC będziesz tracił trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...