Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Przy jakich stratach? Do 1,8kWh/dobę tak ale co jak będą większe?

 

 

 

I to tak przy odpowiedniej automatyce będzie działać.

 

 

 

Ale jakie pytanie? O OZC? A wyobrażasz sobie projekt, PnB a na koniec odbiór budynku bez tego?

Ty mi teraz odpowiedz co jest ważniejsze - papierek czy realne zużycie?

 

jeżeli według OZC wychodzi domek 4l i rachunki ma się 800zł na rok za ogrzewanie to jak dom będzie 1,5l to rachunki powinny być adekwatnie ponad połowę mniejsze więc realne zużycie nie świadczy o pasywności tylko zapotrzebowanie na podstawie OZC. jedni w domu 10l mogą płacić za ogrzewanie 1000zł mając temperaturę wew 18st i paląc tylko popołudni trochę w piecu a inni utrzymując komfortową temperaturę będą płacić 4000zł czyli według Ciebie ten co Ci poda że płaci za ogrzewanie domu 200m2 1000zł na sezon będzie miał dom pasywny????????? co Ty za pierdoły człowieku opowiadasz? nie musisz nawet odpowiadać na to konkretne pytanie bo o tym świadczy wypowiedź czy dla Ciebie liczy się papier czy realne zużycie. nie twierdzę że w domu masz zimno i chodzisz w kożuchu bo to jest Twoja prywatna sprawa. na pewno tak nie masz ale to nie ma znaczenia. więc proszę abyś powiedział jaki miałeś wynik OZC. może to już podawałeś ale nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kurde, o jakim Pan kominku w domu pasywnym mi tu opowiada? czyżby Pan nie znał pojęcia dom pasywny? w każdym domu jak z typowo 4osób nagle będzie 15 bo goście to będzie jakiś problem a tym bardziej jak się jeszcze popije co nieco. a po drugie ogrzewanie nadmuchowe będzie chodzić jak będzie potrzebne ogrzewanie a jak w domu nagle będzie tak dużo ludzi to oni sami ogrzeją ten dom zyskami bytowymi więc nawiew ciepła nie będzie chodził tylko zwykłego świeżego powietrza. skoro żarówka 75W może ogrzać pokój 20m2 to 10 gości w domu plus mieszkańcy ogrzeją cały dom bez problemu, albo raczej tak powinno być. liczę na to że taki rekuperator z pompa pewnie nie za małe pieniądze będzie wiedział że przykładowo nie musi podawać ciepła tylko świeże powietrze lub jak trzeba to by-passem omijać odzysk i lekko schłodzić. na to powinno pomóc ustawienie stałej temperatury w pomieszczeniu, więc jak przykładowo przekroczy zadaną temperaturę to powinno wyłączyć ogrzewanie a jak to nie pomoże czyli będzie się przegrzewać to powinno by-passem omijać odzysk aż temperatura się ustabilizuje na żądaną przez nas. ale to będzie mieć sens jeżeli jest mała akumulacja czyli w postaci tylko płyty i ewentualnie stropu ale bez ścian domu czyli bez ciężkich masywnych ścian domu które też sporo akumulują.
Nie wie Pan jak kominek wygląda? Palenie w kominku to nie to co ogrzewanie kominkiem. Co do domów pasywnych, zużywających faktycznie do 15kWh... Robię do takich instalacje prawie 25 lat. Kto Panu broni kupic projekt? Po co teoretyzowac.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się nie doczekasz bo nawet gorzałe byś reklamował:D

A różni się tym ,że gradient będzie o 1/4 większy jak w 15kWh/m2. Dla ortodoksa twojego pokroju,skoki temp. 1,25oC pewnie były by zbyt niekomfortowe.

Błąd logiczny.Akurat w domu pasywnym straty można uzupełnić łatwiej .Choćby przysłowiowym patentem perma.

Pytasz kiedy energia z dolnych pokładów dostanie się do góry. To pytanie mnie rozwaliło i pokazało gołego króla. Czemu ty mnie zmuszasz do koszenia po nocy?

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wie Pan jak kominek wygląda? Palenie w kominku to nie to co ogrzewanie kominkiem. Co do domów pasywnych, zużywających faktycznie do 15kWh... Robię do takich instalacje prawie 25 lat. Kto Panu broni kupic projekt? Po co teoretyzowac.?

 

Panie Tomaszu mam przepis na doskonałą księżycówkę bez zapachu o smaku trunku za kilkaset PLN. Pan mi pokaże dom pasywny z przed 25-ciu lat a ja pana uraczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB promuje do domów pasywnych duże kominki całkowicie otwarte ( takie jak dawniej w zamkach mieli) i do tego WM+

 

mnie słabi jak ktoś pisze o domu pasywnym 100m2, kominku w takim domu albo o tym że ma małe zużycie jak pasywny tzn że ma pasywny. dom pasywny to są pewne rygory a jakieś fanaberie powodują że domem już nie będzie pasywny. to że ktoś chce jakieś udziwnienie nie oznacza że mogą być w domu pasywnym. niektórzy piszą głupoty że można dawać przykładowo kominki, robią jakieś schematy i mówią że takie rozwiązania na to pozwalają a najczęściej to są producenci lub osoby z nimi powiązane. bo jak przykładowo dom pasywny będzie standardem w budowaniu to producenci kominków nic nie sprzedadzą więc muszą wymyślić sposób aby zachował się biznes. to jest logiczne. zapłacą jakiemuś doktorowi aby potwierdził że może być kominek w domu i zawsze się znajda tacy co w to uwierzą.

o tym że z każdego domu da się zrobić pasywny to też kolejna bzdura. już pod to przepieli domy energooszczędne 70kWh/m2 ale i tak w porównaniu do prostej formy kostki taki rozbudowany aby miał 70kWh będzie musiał mieć więcej izolacji niż domek o prostej formie. więc będzie droższy w budowie.

trzeba sobie wbić do głowy że dom pasywny aby był opłacalny musi mieć prosta formę, przynajmniej dwie kondygnację i powierzchnię min.120m2. inne cuda będą drogie i nieopłacalne jak na dom pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli portafilbyś to nie uciekałbyś przed odpowiedzią jak zwykle;)

Teorie, gawędy i mitomania a jak przyjdzie czas na sprawdzenie to ucieczka - cały nydar.

 

Wysil zleniwiały mózg pasiony marketingową papką i policz w jakim tempie warstwa piachu o temp. 23oC przekazuje energię o max. mocy 10kWh/m2 przy gradiencie 1oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale coś się czepił rachunków? Gdzie ja piszę o rachunkach?

Piszę o prawdziwym zużyciu. To zużycie determinuje klasę budynku a nie żaden fikcyjny papierek.

Poczytaj pracę j-j'a, w szczególności to jak weryfikował w rzeczywistości obliczenia.

 

pisałem o rachunkach bo logiczne że ten co zapłaci 1000zł będzie miał mniejsze zużycie niż ten co zapłaci 4000zł

zużycie to co innego jak zapotrzebowanie a ni ma takiego pojęcia jak czysty prąd. no chyba że go sobie myjesz.

odpowiesz w końcu jaki miałeś wynik OZC i kto go robił? bo jak nie chcesz to nie ma co dalej pisać o głupotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napędzany może być wszystkim ,dosłownie i w przenośni . EPPCi to moja prywatna fanaberia:)

25oC to dla posadzki w pasywnym zbyt wiele. Przeliczyli już lepsi w liczeniu ,nie poczuwam się by podważać.

Nie wiem czy krzywa grzewcza . Tu jest taka bezwładność ,że przy 0oC na zewnątrz 1oC będziesz tracił trzy dni.

 

nydar, to się kupy nie trzyma.... Jak chcesz sterować temperaturą posadzki 150tonowego fundamentu grzewczego ? Jaką zaprogramujesz temperaturę wody w PEX w konkretne dni ? Nie czuję tego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem o rachunkach bo logiczne że ten co zapłaci 1000zł będzie miał mniejsze zużycie niż ten co zapłaci 4000zł

zużycie to co innego jak zapotrzebowanie a ni ma takiego pojęcia jak czysty prąd. no chyba że go sobie myjesz.

odpowiesz w końcu jaki miałeś wynik OZC i kto go robił? bo jak nie chcesz to nie ma co dalej pisać o głupotach.

 

Gwoli ścisłości 100m2 dom pasywny to takie teoretyczne określenie. Łatwiej wszystko przeliczać do 100m2 niż do 126,7m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz - stan ustalony tj. straty stałe.

W rzeczywistości nierealne.

 

Skąd to wytrzasnąłeś? Jakie straty stale? Straty są tak zmienne jak zmienna jest pogoda.Stała jest temp. fundamentu.Straty decydują o ilości energii emitowanej przez fundament. Źródło jedynie musi być tak mocne jak max.teoretyczne straty. Temperatura fundamentu 23oC jedynie gwarantuje,że we wnętrzu domu panuje 22-23oC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi Barth. Potrafił byś utrzymywać bryłę 150ton w stałej temp.23oC przy stratach 24kWh/dobę?

 

Zakładając takie straty dla domu pasywnego 100m2, to na zewnątrz musi być temperatura ok. -18oC. Kiedy zatem zaczynasz dostarczać większy strumień ciepła PEX'em, żeby osiągnąć stabilne 23oC posadzki dla takiej temperatury zewnętrznej ? Jak obliczasz straty fundamentu grzewczego dla -18oC na zewnątrz?, bo te straty musisz też pokryć. Jaką temperaturą wody w PEX'ie bedziesz starał się podawać dla temp. na zewnątrz -18oC, a jaką dla -10oC a jaką dla -5oC ? Daj jakieś konkrety dla konkretnych wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Czekam zatem na egzemplarz do testów.

Pośmiejemy się trochę z pustych teoryjek.,,

 

Czytasz co do ciebie piszą,czy jesteś jak zwykle ponad to?

,

Powtarzałem ci n razy - nie wciągaj innych w tracenie czasu na liczenie twoich bzdur jak sam nie wiesz jak się za to zabrać."

 

Tylko ciebie bo nie bardzo wiesz jak.W naszej pyskówce jestem oskarżonym a ty prokuratorem .Udowodnij że jestem winny .Winę należy udowodnić. Tak się dzieje w cywilizowanym świecie. Póki co to ani nie kumasz jak to działa ,ani sobie wyobrażasz. Ty jak TB stoisz w rozkroku. Pitolicie o domach jak w temacie,a źródła ciepła jak dla domu 10kWh/m2. .No ale z czegoś żyć musisz. Nie mam nic przeciwko. Tylko błagam .Nie wciskaj ciemnoty bo krzywdę ludziom robisz. No może ich sakiewkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to wytrzasnąłeś? Jakie straty stale? Straty są tak zmienne jak zmienna jest pogoda.Stała jest temp. fundamentu.Straty decydują o ilości energii emitowanej przez fundament. Źródło jedynie musi być tak mocne jak max.teoretyczne straty. Temperatura fundamentu 23oC jedynie gwarantuje,że we wnętrzu domu panuje 22-23oC .

 

Masz tydzień z temperaturami -7 do -10. Następny tydzień jest mroźny -15oC do -18oC. Zaczynasz grzać pierwszego dnia drugiego tygodnia mocą jakie wynika ze strat dla -18oC. Po ile dniach dotrze do posadzki i przekaże ciepło do powietrza w domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając takie straty dla domu pasywnego 100m2, to na zewnątrz musi być temperatura ok. -18oC. Kiedy zatem zaczynasz dostarczać większy strumień ciepła PEX'em, żeby osiągnąć stabilne 23oC posadzki dla takiej temperatury zewnętrznej ? Jak obliczasz straty fundamentu grzewczego dla -18oC na zewnątrz?, bo te straty musisz też pokryć. Jaką temperaturą wody w PEX'ie bedziesz starał się podawać dla temp. na zewnątrz -18oC, a jaką dla -10oC a jaką dla -5oC ? Daj jakieś konkrety dla konkretnych wartości.

 

Pisałem ci wcześniej . Koncepcja pierwsza była on-off. Ty mi namieszałeś.

Straty przez fundament wynikają z projektu . Każdy dom pasywny ma straty do gruntu. W tym wypadku nie mogą być większe,z tym że stawiam na podgrzewanie gruntu ciepłem odpadowym kolektorów. Nie musi być min.30cm pod spodem.Wystarczy 20cm.

Temp. powinna być jak najniższa bo ma wpływ na COP. Sterował bym raczej ilością wody w pexie. A tak naprawdę całkiem proste będzie on-off. Wydziwianie to walka o ułamek z COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tydzień z temperaturami -7 do -10. Następny tydzień jest mroźny -15oC do -18oC. Zaczynasz grzać pierwszego dnia drugiego tygodnia mocą jakie wynika ze strat dla -18oC. Po ile dniach dotrze do posadzki i przekaże ciepło do powietrza w domu ?

 

Rozpatruj to z innego pkt. widzenia. 150ton to bezwładność 36kWh/1oC ,podczas gdy dom max. zużyje 24kWh w ekstremalnych warunkach. Twoim zadaniem jest dostarczyć tam max. 24kWh/dobę w oparciu o czujnik temp. posadzki np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, obawiam się, że bez zaawansowanego sterowania, które będzie mocno sprzężone z prognozą pogody, zawierać będzie krzywą grzewczą, kilku czujników w tym fundamencie itp. to ten sposób ogrzewania będzie generował raczej straty niż oszczędności. Bez powyższych rozwiązań będziesz grzał kiedy nie trzeba. Oszczędności w okresie grzewczym to błyskawiczne podawanie ciepła wtedy kiedy jest potrzebne. Mówisz o akumulacji zyskow słonecznych w zimie. Wiesz dobrze, że ich ilość jest tak mała, że jeśli nawet słoneczko przyświeci to wystarczy nawet te 8-10 cm wylewki, żeby te zyski przyjąć. Chyba, że masz na myśli lato. Tutaj przez długie upały i z posadzką wystawioną na bezpośrednie promieniowanie twój fundament zyskuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...