Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoro się robi ,to gdzieś pewnie są. Gdzie? Jak mają być tańsze skoro proponuje Pan PV,wiatrak,kable,kanałówkę i PC?

 

40kWh zamiast 120kWh?, czyli mam nie korzystać z TV, ograniczyć korzystanie z laptopa, radia, zmywarki, żelazka, płyty indukcyjnej ... Jaki to ma związek z tematem ?

TB każde mi ascetą zostać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40kWh zamiast 120kWh?, czyli mam nie korzystać z TV, ograniczyć korzystanie z laptopa, radia, zmywarki, żelazka, płyty indukcyjnej ... Jaki to ma związek z tematem ?

TB każde mi ascetą zostać ;)

Dlaczego? Ma Pan korzystać. Przecież to są "grzejniki" . Przy oświetleniu LED ile Pan dziennie zużyje kWh na światło, tv, laptopa, kawę, pranie... ?

 

Poza tym, nie Pan ma oszczędzać a dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się robi ,to gdzieś pewnie są. Gdzie? Jak mają być tańsze skoro proponuje Pan PV,wiatrak,kable,kanałówkę i PC?

Nie porównuję cen z Pana pomysłami, bo instalacje w domu za 2000zł ( wentylacja ogrzewanie chłodzenie i cwu ) są nie do przyjęcia dla tych co trafiają do mnie. Porównuję z kosztami realizacji gotowych projektów domów np. Lipińskich ... itp, jest tego cała masa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuję cen z Pana pomysłami, bo instalacje w domu za 2000zł ( wentylacja ogrzewanie chłodzenie i cwu ) są nie do przyjęcia dla tych co trafiają do mnie. Porównuję z kosztami realizacji gotowych projektów domów np. Lipińskich ... itp, jest tego cała masa.

 

Pan zacznie porównywać do kosztów instalacji z montażem w Szwajcarii. Wyjdzie korzystniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu.Pan ogarnie ile kosztować będą te pv,wiatraki,kable, kanałówki i PC. To co wyjdzie (jakieś 40-50KPLN) podzieli przez 0,5PLN/kW.

Należało by przyjąć,że te cuda nie będą się psuły przez najbliższe 50-80 lat. Nie przeraża Pana to porównanie?

A ile wg Pana kosztują instalacje:

- doprowadzenie gazu, instalacja z kotłem kondensacyjnym podłogówki i cwu , wentylacja z odzyskiem ciepła i gwc?

lub

- Centralne z pompą ciepła, wentylacja z odzyskiem ciepła i gwc.

Nie chodzi mi o ceny wymyślone przez Pana - tylko normalne instalacje dopuszczone przez ITB. Poda mi Pan adres telefon... cokolwiek gdzie się zmieszczą z materiałem z górnej półki w 40000zł brutto.

PAN PODA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan zacznie porównywać do kosztów instalacji z montażem w Szwajcarii. Wyjdzie korzystniej.

 

Da Pan radę na konkretach:

- system wentylacji z odzyskiem ciepła - cena =

-system regulowania komfortowej temperatury latem i zimą - cena=

-system cwu - cena =

 

Pan poda! Mogą być ceny ze Szwajcarii skoro tam jest tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da Pan radę na konkretach:

- system wentylacji z odzyskiem ciepła - cena =

-system regulowania komfortowej temperatury latem i zimą - cena=

-system cwu - cena =

 

Pan poda! Mogą być ceny ze Szwajcarii skoro tam jest tanio.

 

Trzy lata temu za dwa systemy o których Szanowny Pan pisze,miła pani wyceniła mi coś ok. 30kPLN. Nie pamiętam dokładnie. A gdzie PC,kanałówka i wiatrak. Przepraszam faktycznie,ma Pan rację .Zaniżyłem te 40-50KPLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu za dwa systemy o których Szanowny Pan pisze,miła pani wyceniła mi coś ok. 30kPLN. Nie pamiętam dokładnie. A gdzie PC,kanałówka i wiatrak. Przepraszam faktycznie,ma Pan rację .Zaniżyłem te 40-50KPLN.

Pan poda ceny

- system wentylacji z odzyskiem ciepła - cena =

-system regulowania komfortowej temperatury latem i zimą - cena=

-system cwu - cena =

Pan się miłą ( niewątpliwie) panią nie zasłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt łączny prądu zależy od pozostałego zużycia w I taryfie. Poza tym odpowiednia akumulacja posadzki pozwala na utrzymanie temp. pomieszczeń z nieodczuwalnymi wahaniami.
Mam inne doświadczenie. Akumulacja ciepłą to podniesienie temperatury, Poza tym, przy II taryfie I jest droższa!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim domu (jak w temacie ze wzgl. na aktualne zużycie na ogrzewanie w II tar. wynoszące ~17kWh/m2*r) duża akumulacja powoduje max wahania temp. na dobę w granicach +/-0,5stC, jak dla mnie jest to całkiem komfortowe.

A co do kosztów prądu to od 25.09.13 do dziś (09.08.14) zużyłem:

- I taryfa: 1.509kWh,

- II taryfa: 4.579kWh.

Relacja taryf I/II to 1/4 do 3/4 i przy obecnych cenach I 0,32zł oraz II 0,63zł na pewno nie opłaca mi się korzystać z płaskiej oraz inwestować w jakiekolwiek systemy do oszczędzania na ogrzewaniu i CWU.

Ja mam cenę 41 gr netto, bo zrezygnowałem z II taryfy gdy założyłem pompę ciepła. Przy chłodzeniu i dogrzewaniu z ppc II taryfa nie wchodzi w grę. Kanałóweczka tak rewelacyjnie działa, że nawet nie rozważam instalacji bez niej, a więc i powrotu do II taryfy. Gdy pompa ciepła przejmie główne zużycie a kable będą komfortową regulacją przekona się Pan, że Lepiej mieć taryf po 51 gr niż 32 i 63.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać że doszło do małego nieporozumienia. istotnie kolega kszhu nie ma domu pasywnego ale taki jak w temacie czyli zużywający do 20kWh.

ja tylko powtarzałem że to nie oznacza pasywności i jak komuś na tym nie zależy to nie musi dopieszczać szczegółów. dla każdego człowieka będzie liczyć się faktyczne zużycie bo za to się płaci a nie różne certyfikaty które tylko na piśmie będą ładnie wyglądać. chcę tylko zaznaczyć że jak kszhu ma dom około 3l i ma zużycie 17kWh/m2 to jakby miał 1,5l to dla tych samych warunków zużycie miałby dwa razy mniejsze. zużycie zależy od wielu czynników ale ono nie świadczy o pasywności. nie mniej kszhu mieści się w temacie więc Jego wypowiedzi są bardziej na miejscu niż kolegi nydara który nie ma takiego domu jak w temacie a siódme filozofie o cudownym piasku nie pasują w tym wątku. to że komuś się coś wydaje że będzie dobre nie oznacza że faktycznie takie będzie. najlepiej jest zbudować domek według własnej koncepcji, pomieszkać w nim przynajmniej dwie zimy i opisać czy zdało to egzamin czy nie. tak jest w normalnym świecie że zanim coś się wypromuje trzeba to dokładnie sprawdzić i udowodnić. bez tego to będę tylko domysły i nic poza tym. ja też nikomu nie proponuje swoich ciekawych rozwiązań które mi się wydają dobre bo najpierw muszę zbudować, sprawdzić i potem się podzielę odczuciami czy miało to sens czy nie.

nie wiem czy kszhu dobrze zrobił dając kable do swojego domu ale jak mu to pozwoliło osiągnąć dobry wynik to nikt nie ma prawa tego głupio komentować bo mieści się w temacie wątku. budujmy, sprawdzajmy a potem komentujmy i na pewno będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cenę 41 gr netto, bo zrezygnowałem z II taryfy gdy założyłem pompę ciepła. Przy chłodzeniu i dogrzewaniu z ppc II taryfa nie wchodzi w grę. Kanałóweczka tak rewelacyjnie działa, że nawet nie rozważam instalacji bez niej, a więc i powrotu do II taryfy. Gdy pompa ciepła przejmie główne zużycie a kable będą komfortową regulacją przekona się Pan, że Lepiej mieć taryf po 51 gr niż 32 i 63.

 

Panie TB, tyle razy Pan o wszystkich mówił którzy montują CO jako ciepłownicy i wrogowie izolacji a sam Pan sobie to zrobił. pompa ciepła w końcu to jest CO

więc po co te pieprzenie o tych głupotach N-CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB, tyle razy Pan o wszystkich mówił którzy montują CO jako ciepłownicy i wrogowie izolacji a sam Pan sobie to zrobił. pompa ciepła w końcu to jest CO

więc po co te pieprzenie o tych głupotach N-CO?

Wg mnie CO to skrót od "centralne ogrzewanie" . Pompę ciepła wymyślono do chłodzenia . Mam zamontowaną klimatyzację kanałową. Zaletą pompy ciepłą jest to, że może ona odwrócić obieg i dogrzewać powietrze. Mam ogrzewanie podłogi podczerwienią w mieszkaniu a przewodami w domu, a ciepłe powietrze z pompy to BONUS.

Szanowny Panie, napisałem DOGRZEWANIE nie OGRZEWANIE. Pompa ciepła zastąpiła gwc . Czy jak gwc dogrzewało powietrze które ogrzewała podłogówka, to napisałby Pan ogrzewanie gruntem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie CO to skrót od "centralne ogrzewanie" . Pompę ciepła wymyślono do chłodzenia . Mam zamontowaną klimatyzację kanałową. Zaletą pompy ciepłą jest to, że może ona odwrócić obieg i dogrzewać powietrze. Mam ogrzewanie podłogi podczerwienią w mieszkaniu a przewodami w domu, a ciepłe powietrze z pompy to BONUS.

Szanowny Panie, napisałem DOGRZEWANIE nie OGRZEWANIE. Pompa ciepła zastąpiła gwc . Czy jak gwc dogrzewało powietrze które ogrzewała podłogówka, to napisałby Pan ogrzewanie gruntem?

 

tylko że dobra pompa powinna przy dogrzewaniu nadmuchu wystarczyć w domu pasywnym więc kable teoretycznie nie są potrzebne tylko będą generować dodatkowe koszty. kable dobre są chyb w takim przypadku tylko w łazienkach czy pomieszczeniach gdzie są tylko wyciągi bez nadmuchów.

zastanawiałem się jak taki nadmuch może działać aby było komfortowo i wydaje mi się że jak idzie cieplejsze powietrze nadmuchem o temperaturze przykładowo 25st to powinno jakoś się zmieszać z chłodniejszym powietrzem w pomieszczeniu, pewnie ruch będzie dzięki drzwiom bo przez szparkę pod drzwiami będzie się odbywać ruch powietrza. z drugiej też strony jak ciepło idzie do góry czyli o temperaturze 22st jakie mamy w pokoju pójdzie pod sufit to powietrze z nadmuchu o temperaturze 25st powinno z powrotem jakby zepchnąć te unoszące się ciepło 22st w dół więc powinno być ciepło w całym pomieszczeniu i teoretycznie nie powinno być niekomfortowo no chyba że źle to rozumiem to proszę mądrzejszych o wyjaśnienie jak to działa a najlepiej z jakimiś schematami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli większość sezonu grzewczego można zabezpieczyć komfortowo jedynie PPCi (kanałowa czy split) to oznacza, że jest to ogrzewanie. Dogrzewanie to np. od czasu do czasu kominek, biokominek itp.

A GWC do domu jak w temacie faktycznie jest wątpliwe i całkiem prawdopodobne, że w kolejnym nie będę go miał ze wzgl. ekonomicznych. Gdybym mieszkał może w chłodniejszej strefie to może byłoby to uzasadnione.

W domach izolowanych zyski bytowe bardzo często dają więcej niż ogrzewanie. Mało tego, im dom lepiej izolowany tym ta proporcja jest bardziej na korzyśc zysków. Al;e zapewniam Pana, ze gdyby pompa ciepła przestała pracowac zimą temperatura się nie zmieni, latem... tak. Dlatego ogrzewanie jest podłogowe, to podłoga odpowiada za temperaturę.

 

Z tym, że (pisałem o tym wcześniej ) zmienił bym nazewnictwo, z ogrzewania ( bo latem to jest głupio nazywac ogrzewaniem ) na system utrzymania komfortowej temperatury. I po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że dobra pompa powinna przy dogrzewaniu nadmuchu wystarczyć w domu pasywnym więc kable teoretycznie nie są potrzebne tylko będą generować dodatkowe koszty.
Dokładnie tak samo myślałem ! Ale praktyka zweryfikowała. W domu izolowanym strumień powietrza jest tak mały, że nie da się nim strowac. A automatyka ( i tak niewiele dająca ) jest droższa od podłogowego z termostatami . Jak Pan wymyśli tańszy sposób ustawiania temperatury zimą, to proszę podac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo myślałem ! Ale praktyka zweryfikowała. W domu izolowanym strumień powietrza jest tak mały, że nie da się nim strowac. A automatyka ( i tak niewiele dająca ) jest droższa od podłogowego z termostatami . Jak Pan wymyśli tańszy sposób ustawiania temperatury zimą, to proszę podac.

 

Nie można sterować powietrzem 100m3/h ? podobno można przenieść przy takim przepływie i temperaturze nagrzewnicy 30* około 3kW na dobę.

 

W domach izolowanych zyski bytowe bardzo często dają więcej niż ogrzewanie.

 

Ciekawe.

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...