Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A GWC do domu jak w temacie faktycznie jest wątpliwe i całkiem prawdopodobne, że w kolejnym nie będę go miał ze wzgl. ekonomicznych. Gdybym mieszkał może w chłodniejszej strefie to może byłoby to uzasadnione.

 

Winy mi jesteś link do niezamarzającego reku. Coś nie chce mi się wierzyć, że nie zamarza do -20oC. Wtedy rzeczywiście GWC może być nieuzasadniony. Ale są jeszcze inne plusy GWC. Dla żwirowego będzie to filtrowanie powietrza oraz możliwość wykorzystania wyrzucanego powietrza z reku do "aristonka". Mnie interesuje przede wszystkim te pierwsza opcja, ale aristonka nie wykluczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ci co budują bez kredytu i chcą mieć tanio to nie wybierają drogich projektów tylko zazwyczaj budują parterówki do 100m2. nie dadzą 30cm izolacji tylko 10cm w podłogę, 15cm białego na ściany i jakieś 20cm wełny w dachu. piec kondensacyjny kosztuje 4k i nawet z podłączeniem to w 10k zrobią instalację plus jakieś grzejniki niedrogie i też będzie. budując bez kredytu, tanim kosztem zawsze będzie taniej niż dom z kredytem pasywny. i nie może Pan zmusić takich ludzi do budowy domu pasywnego. wyolbrzymianie że kotłownia jest bardzo droga to bujda bo na piec kondensacyjny nie musi być duża.

trochę Pan straszy jak małe dzieci typu "jedz bo przyjdzie bebok i cię zje lub porwie" proszę skończyć z tymi głupotami.

Czy to powód, by nie pisac o instalacja do domu izolowanego na poziomie zużycia do 20kWh/m2 ? Zamiast 10000 na instalację CO i nie wiem ile za doprowadzenia gazu, lepiej dac 30 cm w podłogę, reku i kable. Taniej w budowie i eksploatacji.

Domy z kotłownią są droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winy mi jesteś link do niezamarzającego reku. Coś nie chce mi się wierzyć, że nie zamarza do -20oC. Wtedy rzeczywiście GWC może być nieuzasadniony. Ale są jeszcze inne plusy GWC. Dla żwirowego będzie to filtrowanie powietrza oraz możliwość wykorzystania wyrzucanego powietrza z reku do "aristonka". Mnie interesuje przede wszystkim te pierwsza opcja, ale aristonka nie wykluczam.
A jakie reku zamarza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to powód, by nie pisac o instalacja do domu izolowanego na poziomie zużycia do 20kWh/m2 ? Zamiast 10000 na instalację CO i nie wiem ile za doprowadzenia gazu, lepiej dac 30 cm w podłogę, reku i kable. Taniej w budowie i eksploatacji.

Domy z kotłownią są droższe.

 

nie jest to powód tylko Panu tłumaczę że nie jest to wina tylko projektantów że nie buduje się tylko domów pasywnych lub takich jak w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to powód tylko Panu tłumaczę że nie jest to wina tylko projektantów że nie buduje się tylko domów pasywnych lub takich jak w temacie.
A czyja? Fam widziałem opinie, że dom jak w temacie jest droższy od takiego katalogowego z kotłownią. A takie coś może opowiadać tylko ktoś kto na takich domach się nie zna, kto ich nie robił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden komercyjny requ nie zamarza bo albo ma grzałkę albo rozmraża powietrzem wywiewanym.

 

Nie mówię o komercyjnych ! Mam na myśli prosty reku robiony "tymi recami". Nie chcę żadnego sterowania oprócz potencjometra. Każde sterowanie podraża inwestycję.

 

Ale mi chodzi o stworzenie takiego requ, który bez tych rzeczy nie zamarzałby do określonej temp. Niby jest to coś koło -20stC bo przy tej temp. dla dobrego wymiennika wywiewane oscyluje wokół 0stC więc nie ma czym zamrozić.

 

Jeśli na zewnątrz masz -20oC a wyrzucasz z reku 0oC to jego sprawność jest gdzieś ok 50%. Nie o to mi chodzi. Chodzi mi o reku z wymiennikiem pracującym na jak najwyższej sprawności. Mówi się o 90%, więc przy - 20oC na zewnątrrz powietrze wyrzucane z reku będzie na poziomie -16oC. Nie ma siły, żeby taki reku nie zamarzł.

Oczywiście można stosować różne rozwiązania, np. grzałka wstępna, mierzenie ciśnienia i wyrzucanie powietrza bez nawiewu itp. Ale mi nie o to chodzi. To ma być proste jak budowa cepa. I bez GWC takiego prostego układu nie uda się zbudować.

 

Faktycznie GWC filtruje rewelacyjnie - przynajmniej "na nosa" nie ma żadnych zapachów nawet z rozpalonym przy czerpni grillem.

Ale wg. mnie to trochę drogi interes i lepsza będzie czerpnia od nawietrznej z filtrem węglowym.

 

Filtr węglowy trzeba okresowo wymieniać. A im lepszy filtr (np. te HEPA) tym jego cena wyższa. Licząc wymiany takich filtrów wychodzi, że po kilku latach GWC żwirowy wychodzi na plus, a efektywność podobna. Można zastosować coś takiego: http://thesslagreen.com/peryferia.html#purebox ale cena tego cud pudełka poraża.

 

A do przysłowiowego "aristonka" to zapakowałbym w grunt nawet jakąś odpadową rurę albo czerpał przez pakiety POŚia a nie bawił się w GWC.

 

Po co dedykowany kiedy można zrobić 2w1, czyli do reku i do aristonka jednocześnie.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dostępny jakiś wymiennik, wentylatory, jeszcze tylko jakieś filtry w ramkach i trochę chęci oraz czasu aby coś takiego zrobić i testować.

 

Ja też raczej będę budował samodzielnie. GWC powoduje jednak, że układ będzie prostszy, bo nie trzeba sterować żadną nagrzewnicą czy stosować jakieś presostaty, a w niezamarzanie wymiennika bez "nic nie robienia" raczej nie wierzę. Póki co chcę zrobić SSZ. Później zajmę się reku, bo między czasie może pojawi się coś ciekawego. Mam jakąś wypracowaną koncepcję reku, która lepiej wykorzystuje cały wymiennik (układ tichelmana). Nie widziałem tak zbudowanego reku. Ale to opowieść na inny wątek.

 

Ale nawet jak się nie da to trzeba sprawdzić co tańsze - GWC czy rozmrażanie.

Stawiam w ciemno na te drugie, zwłaszcza w kontekście ocieplającego się klimatu.

 

Jeśli patrzysz tylko przez pryzmat zamarzania, to oczywiście, że taniej wstawić układ z presostatem lub czujnikiem temperatury, tym bardziej, że sam sobie zaprogramujesz odpowiedni układ PLC i będziesz odpowiednio sterował nawiewem/wywiewem. Ja jednak chcę wykorzystać jeszcze inne cechy GWC dlatego spróbuję zbudować żwirowca w układzie tichelmana. Cenowo to nie jest jakieś duże obciążenie dla budżetu, a efekt może być tego wart.

 

No jak ktoś potrzebuje. Ale na zewnątrz chyba też czasami przebywasz. W masce?;)

 

No bez przesady. To, że czuje na zewnątrz jak sąsiad pali opony nie oznacza, że muszę to wdychać w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza,że zimą używasz tylko znikomą część tego co latem,a GWC przekrojami projektujesz do max. przepływu.

 

Przewymiarowany GWC w zimie ma niższe opory. Dodając opory wymiennika i kanałów robi się jakaś wartość. W lecie robisz bypass na reku więc, teoretycznie zyskujesz kilkadziesiąt Pa, które to przenoszą się na GWC, ze względu na większy strumień powietrza. Summa summarum to ze sobą współgra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak może napisać tylko ten co takich domów nie budował. Jaki ma Pan w tym cel?

 

żaden tylko wystarczy to policzyć. jakby to było tańsze to każdy by tak budował więc albo Pan żyje w innym świecie albo jest niedoceniany. budowa tanim kosztem to budowa aby mieścił się w obowiązującej na dzień dzisiejszy normie. ale jak ktoś buduje domek jakiś z poddaszem i wymyślny to tu mogę się zgodzić że domek jak w temacie może wybuduje w podobnej cenie lub taniej. ale to wszystko zależy do jakiego projektu się porówna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żaden tylko wystarczy to policzyć. jakby to było tańsze to każdy by tak budował więc albo Pan żyje w innym świecie albo jest niedoceniany. budowa tanim kosztem to budowa aby mieścił się w obowiązującej na dzień dzisiejszy normie. ale jak ktoś buduje domek jakiś z poddaszem i wymyślny to tu mogę się zgodzić że domek jak w temacie może wybuduje w podobnej cenie lub taniej. ale to wszystko zależy do jakiego projektu się porówna.
Porównuję do projektów z katalogów. Porównuje do projektów archon, murator... Naprawdę zapewniam Pana, że porównanie kosztów wybudowanego domu, nie jest jakąś bardzo skomplikowaną sprawą, to są dwie kwoty.

 

tylko wystarczy to policzyć.
Mogę wiedzieć, który dom zaprojektowany i wykonany jak w temacie Pan policzył? Czy może zna Pan kogoś kto taki dom wybudował i policzył? Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ważna jest cena a wykonać sensowny GWC z filtrowaniem poniżej 1.000zł nie jest prosto.

 

Jest szansa, że będę blisko tej kwoty. Jak będę robił GWC to dam znać. Jak będziesz miał ochotę pooglądać to zapraszam.

 

Zostawiłbym to jako opcję na przyszłość. Mam znajomego, który przy budowie zrobił tylko podejście na zewnątrz pod GWC. Już kilka lat mieszka i GWC jednak nie zrobił, jest dobry w liczeniu i jakoś nie daje się przekonać ale furtki przed sobą nie zamknął.

 

Nie znam ani domu, ani działki, ani instalacji tego twojego znajomego, więc ciężko mi się wypowiedzieć. Po wybudowaniu domu na pewno trudniej jest budować GWC.

 

Na palenie opon są inne sposoby. Powoli stajemy się pełnoprawnym członkiem UE ze wszelkimi tego wadami i zaletami. We Wro za wylewanie ścieków czy palenie śmieci są już takie kary, że mało kto odważy się palić w ogrodzie zwykłe ognisko bo zaraz może mieć pod domem straż na sygnale ze wszelkimi tego kosztami.

 

Te palenie opon to w przenośni. Chodzi mi o dym z domów opalanych choćby ekogroszkiem. Buduję się w miejscowości, w której mój dom będzie dopiero drugim domkiem jednorodzinnym. Cała zabudowa to przedwojenne i powojenne stodoły. Mało który dom ma jakąkolwiek izolację. Wszyscy ogrzewają "coś" paląc. W większości jest to węgiel, drewno, ale nie mam pewności, że nie wrzucają tam np. zużytych pampersów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuję do projektów z katalogów. Porównuje do projektów archon, murator... Naprawdę zapewniam Pana, że porównanie kosztów wybudowanego domu, nie jest jakąś bardzo skomplikowaną sprawą, to są dwie kwoty.

 

Mogę wiedzieć, który dom zaprojektowany i wykonany jak w temacie Pan policzył? Czy może zna Pan kogoś kto taki dom wybudował i policzył?

 

można porównać ceny materiałów które są potrzebne. biały styropian na ściany kosztuje do 140zł a szary min200zł, białego ktoś da 145cm a szarego 30cm itd. matematyki pan nie oszuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można porównać ceny materiałów które są potrzebne. biały styropian na ściany kosztuje do 140zł a szary min200zł, białego ktoś da 145cm a szarego 30cm itd. matematyki pan nie oszuka
Pan też matematyki nie oszuka. Z tym, że nie widzę u Pana tej matematyki. wyrwane fragmenty mogą być droższe, ale piszemy o domu w stanie surowym z instalacjami . Domy izolowane są tańsze lub równe w cenie. Sensownie zrobiona izolacja jest trochę droższa, ale nie tyle ile system ustawiania temperatury tańszy.

Przykładowo - Płyta fundamentowa 120m2 na 40cm styropianie kosztuje 35000zł do tego ogrzewanie elektryczne w każdym pomieszczeniu 5000-7000zł. Pan sprawdzi ile kosztuje płyta w Pan piszącego w temacie płyt, w domu nieizolowanym z rurkami w podłodze.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ja w 1990 wybrałem izolowanie, bo "zaraził " mnie ideom prof. Żmijewski - "Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

...

Ze złotych myśli misia wyniesionych z magla. Profesor zaraził go ideom. Nasz miszcz erudycji, wulkan pomysłowości i arbiter ortografii nie zauważył, że prof Żmijewski ideom nie mógł zarazić. Z drugiej strony jak się bełkocze to co za różnica.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli to faktycznie stanowi taki problem.

Ale zastanawiam się jak z filtracją zapachów przez kamienie. One nie mają tak porowatej struktury jak max-y. Zobaczysz jak jest to się pochwal bo chyba nikt tego nie sprawdzał.

Powierzchnia wody "filtruje". Niestety w zimie to jest suche. Lepsze jest coś w rodzaju deflegmatora. Bardzo proste w wykonaniu urządzenie. Szczelne płaskie naczynie z wodą i od góry dwa króćce. Na dnie jest woda. Powietrze uderza w powierzchnię wody, zostawiając sporą część śmierdzących frakcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan też matematyki nie oszuka. Z tym, że nie widzę u Pana tej matematyki. wyrwane fragmenty mogą być droższe, ale piszemy o domu w stanie surowym z instalacjami . Domy izolowane są tańsze lub równe w cenie. Sensownie zrobiona izolacja jest trochę droższa, ale nie tyle ile system ustawiania temperatury tańszy.

Przykładowo - Płyta fundamentowa 120m2 na 40cm styropianie kosztuje 35000zł do tego ogrzewanie elektryczne w każdym pomieszczeniu 5000-7000zł. Pan sprawdzi ile kosztuje płyta w Pan piszącego w temacie płyt, w domu nieizolowanym z rurkami w podłodze.

 

podałem Panu tylko jeden przykład czyli ceny samego styropianu gdzie jest duża różnica. a po drugie zaniża Pan ceny aby wszystko wygladało atrakcyjnie czyli działa Pan typowo jak wszyscy handlowcy którzy chcą sprzedać swój produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...