Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

podałem Panu tylko jeden przykład czyli ceny samego styropianu gdzie jest duża różnica. a po drugie zaniża Pan ceny aby wszystko wygladało atrakcyjnie czyli działa Pan typowo jak wszyscy handlowcy którzy chcą sprzedać swój produkt.

Przecież firma budująca domy nie ma takich cen jak na al!egro . Co tu zaniżać. Pan złoży samochód. Nigdy nie wyjdzie tak tania jak w fabryce.

Poza tym ja porównuję koszt budowy domu nie poszczególnych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś na kształt bonga/nargili/sziszy albo inaczej fajki wodnej. Niby najwydajniejsze odkurzacze mają filtry wodne.

Pewnie efektywność i cena byłaby lepsza od GWC.

 

Odkurzacz wodny nie oczyszcza powietrza, tylko wiąże śmieci,kurz zbierany z podłogi. Aby oczyszczać powietrze trzeba mieć do dyspozycji potężną i wilgotną powierzchnię. Żadne urządzenie nie zastąpi nawilżanego w okresie zimowym żwirowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkurzacz wodny nie oczyszcza powietrza, tylko wiąże śmieci,kurz zbierany z podłogi. Aby oczyszczać powietrze trzeba mieć do dyspozycji potężną i wilgotną powierzchnię. Żadne urządzenie nie zastąpi nawilżanego w okresie zimowym żwirowca.

 

urządzenia typu reinboow oczyszczają powietrze i utrzymują odpowiednią wilgotność. podobne urządzenie powermed kosztuje max 5k ale gonienie po każdym pokoju na 10min aby pochodziło nie należy do przyjemności:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do tematu ogrzewania podłogowego. Mówi się, że 70% przekazywanego ciepła do domu jest w postaci promieniowania. Pozostałe 30% wynika z konwekcji i przewodzenia. Czy te promieniowanie nie działa równomiernie w obie strony ? czyli wypromieniowujemy do wewnątrz domu jak i ogrzewamy grunt pod domem ? Zastosowanie folii metalizowanej dużo nie daje - podobno tylko ok. 3-4% potrafi odbić.

To samo przy ogrzewaniu sufitowym w parterówce - ogrzewamy krokwie i dachówkę. Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież firma budująca domy nie ma takich cen jak na al!egro . Co tu zaniżać. Pan złoży samochód. Nigdy nie wyjdzie tak tania jak w fabryce.

Poza tym ja porównuję koszt budowy domu nie poszczególnych elementów.

 

jakby domy były produkowane jak samochody to by były o wiele tańsze więc określenie nie trafione. firma może i kupi o parę procent taniej niż końcowy klient ale za robotę skasuje tyle co wartość kupowanego elementu i tanio nie będzie. teraz to zaś Pan głupoty opowiada. instalator też nie ma cen producenckich i często montuje to co klient sobie kupi a duże firmy co mogą więcej kupić i mieć przez to rabat to ich usługi tanie nie są. jakby tak było to by nie istniały firmy jednoosobowe które żyją z mniejszych ale częstszych zleceń.

celowo Pan zaniża ceny aby coś wydawało się bardziej opłacalne. niech sam Pan pomyśli na logikę. buduje Pan dom. robi fundament, na to już idzie trochę kasy a z grubsza ma Pan przykładowo odłożone jakieś 50k bo Pan oszczędzał. czy wyda Pan od razu te wszystkie pieniądze na porządną i ciepłą płytę mając w planach nie brać kredytów? jak Pan to zrobi to będzie musiał czekać kolejny rok i zaś odkładać aby mury postawić. a tak to zrobi Pan ławy, kupi bloczki na ściany fundamentowe, pożyczy od znajomego betoniarkę i zrobi sobie po paru dniach lub troszkę dłużej fundament za max 15k bez ocieplenia styropianem bo ocieplenie można zostawić na potem bo od razu nie jest potrzebne. przy wylewaniu podłóg z 10cm jakiegoś tańszego EPSa można to zrobić i też będzie. potem kupi się bloczki na domek za jakieś 8k i wymuruje z kuzynem, zrobi strop a ocieplenie zostawi na kiedyś tam jak coś zostanie a jak nie to za rok lub dwa jak się uzbiera to z 10cm styro można położyć lub max 15cm najtańszego styropianu. i tak można opowiadać jak zrobić tańszym kosztem i wpakować do domu śmieciucha i grzejniczki lub do ogrzewania kocioł kondensacyjny za 4k i ogrzewanie zmieści się w 10k bez problemu. to nie ważne że w zimie będą rachunki po 800zł na ogrzewanie na miesiąc ale budując bez kredytu można tyle zapłacić bo i tak to będzie taniej niż budowa domu z kredytem i to jeszcze przez firmę. na pewno Pan nic nie budował skoro głupoty o tym pisze ale większość handlowców dużo gada a mało robi tylko się mądrzy. ja też jeszcze nie budowałem ale będę i pomału orientuje się w cenach i sobie to liczę i wiem że jakbym chciał zbudować domek najtańszym kosztem to się to uda tylko koszty ogrzewania nie będą małe. płacąc za kredyt jakieś 1,5k na miesiąc przez rok mamy 18k czyli nigdy w życiu Pan tyle nie zapłaci za ogrzewanie domku 120m2 który zbuduje bez kredytu!!!! nie ma takiej opcji choćby nie wiem co by się kombinowało i na jak wiele sposobów. a domu jak w temacie przeciętny człowiek bez kredytu nigdy nie zbuduje.

sprawa wygląda inaczej jeżeli chce się budować domek katalogowy w wersji energooszczędnej 70kWh/m2. wtedy mogę się zgodzić że będzie nieopłacalny. ale tylko w tej okoliczności mogę się z Panem zgodzić. inne gadanie to pieprzenie głupot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do tematu ogrzewania podłogowego. Mówi się, że 70% przekazywanego ciepła do domu jest w postaci promieniowania. Pozostałe 30% wynika z konwekcji i przewodzenia. Czy te promieniowanie nie działa równomiernie w obie strony ? czyli wypromieniowujemy do wewnątrz domu jak i ogrzewamy grunt pod domem ? Zastosowanie folii metalizowanej dużo nie daje - podobno tylko ok. 3-4% potrafi odbić.

To samo przy ogrzewaniu sufitowym w parterówce - ogrzewamy krokwie i dachówkę. Co o tym sądzicie ?

 

Spotkałam się z opiniami, że w folię w ogóle nie należy wierzyć. W dużej części jest niszczona w trakcie wylewania szlichty, porysowana a nawet ulega degradacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałam się z opiniami, że w folię w ogóle nie należy wierzyć. W dużej części jest niszczona w trakcie wylewania szlichty, porysowana a nawet ulega degradacji.

 

To prawda. Tutaj cytat potwierdzający, że uszkodzona folia degraduje/utlenia się:

"Folia metalizowana dodatkowo ogranicza rozpraszanie ciepła do gruntu lub w konstrukcji budynku. Niektórzy twierdzą, że zakrycie ekranu jastrychem niweluje efekt odbijania promieniowania (nieprawda) lub, że pod wpływem wody zarobowej przedostającej się przez otwory przy spinkach, aluminium utlenia się. To akurat częściowo prawda, przy okazji naprawy przewierconej rury oglądałem odkrytą folię po 10 latach użytkowania. Wokół spinek były koła poczerniałego aluminium o średnicy około 10 cm, natomiast większość folii zachowała walory użytkowe."

 

ale dobrze przygotowana folia i odpowiednio zabezpieczona może spełniać swoją rolę i ograniczać straty do gruntu. Folia metalizowana jest też bardzo dobrym materiałem ograniczającym dyfuzję pary wodnej w stronę gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do tematu ogrzewania podłogowego. Mówi się, że 70% przekazywanego ciepła do domu jest w postaci promieniowania. Pozostałe 30% wynika z konwekcji i przewodzenia. Czy te promieniowanie nie działa równomiernie w obie strony ? czyli wypromieniowujemy do wewnątrz domu jak i ogrzewamy grunt pod domem ? Zastosowanie folii metalizowanej dużo nie daje - podobno tylko ok. 3-4% potrafi odbić.

To samo przy ogrzewaniu sufitowym w parterówce - ogrzewamy krokwie i dachówkę. Co o tym sądzicie ?

 

Większość materiałów budowlanych jest barierą dla promieniowania podczerwonego . Wyjątkiem jest szkło i przezroczyste folie.

Co da położenie folii aluminiowej pod posadzką oprócz wydania pieniędzy .

Kładziesz styropian ,na to folia aluminiowa a na nią posadzka betonowa. Folia w takim układzie uczestniczy jedynie w przewodzeniu . Nie blokuje podczerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa wygląda inaczej jeżeli chce się budować domek katalogowy w wersji energooszczędnej 70kWh/m2. wtedy mogę się zgodzić że będzie nieopłacalny. ale tylko w tej okoliczności mogę się z Panem zgodzić. inne gadanie to pieprzenie głupot.
Po co Pan powtarza po kimś takie sprawy.

Budownictwo jednorodzinne kończy się na 30kWh/m2 - dalej to ciemnota i drogie budowanie, Niech Pan da 30 cm styro od gruntu 10 w ścianę i 20 w dach i już ma Pan 30kWh przy ogrzewaniu niecentralnym i reku.

Pisanie, ze większe są straty dachem niż do gruntu przy identycznej izolacji - to zwykłe oszustwo!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość materiałów budowlanych jest barierą dla promieniowania podczerwonego . Wyjątkiem jest szkło i przezroczyste folie.

Co da położenie folii aluminiowej pod posadzką oprócz wydania pieniędzy .

Kładziesz styropian ,na to folia aluminiowa a na nią posadzka betonowa. Folia w takim układzie uczestniczy jedynie w przewodzeniu . Nie blokuje podczerwieni.

 

merkava pisał, że przykryta folia alu nie odbija żadnego promieniowania tylko je rozprasza. Nie wiem natomiast czy i jak ogranicza promieniowanie w głąb gruntu. Pogooglam o tym jeszcze.

 

Straty do gruntu możesz ograniczyć przez grzanie ścianami (działowymi) - rozważ to, masz jeszcze czas.

 

Wiem, dlatego ten powyższy post o stratach podłogówki przez promieniowanie.

Z tym, że działówki najlepiej zrobić kablami / matami elektrycznymi. Z PEX'ami, czy innymi wodnymi przewodami będzie problem. Tym bardziej przy ścianach G-K. No i brak akumulacji. Trzeba wtedy grzać w taryfie płaskiej, a ta znów dyskryminuje kable ...

Kolejny mankament to taki, że przy działówkach grzejesz dwie strony, czyli jeden pokój przegrzejesz, a drugi będzie miał za mało ciepła. Trzeba byłoby kombinować ze wstawieniem izolatora w taką ścinanę, ale to znów prowokuje wykonanie dwóch odrębnych płaszczyzn grzewczych po obu stronach takiej ściany ...

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dobrze przygotowana folia i odpowiednio zabezpieczona może spełniać swoją rolę i ograniczać straty do gruntu. Folia metalizowana jest też bardzo dobrym materiałem ograniczającym dyfuzję pary wodnej w stronę gruntu.
W przypadku podłogi jest akurat odwrotnie. Wyrównanie ciśnienia cząsteczkowego - to dyfuzja z gruntu do styropianu. Grunt podciąga wodę, dom uniemożliwia jej parowanie, grunt pod domem bezpośrednio na nim stojącym jest zawsze mokry. Można takie zjawisko zaobserwować pod kamieniami w lesie, nawet z czasie suszy tam jest wilgoć.

Ponieważ promieniowanie podczerwone rozchodzi się jak światło widzialne, nie ma mowy o funkcji folii refleksyjnej w nieprzeźroczystym ciele stałym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość materiałów budowlanych jest barierą dla promieniowania podczerwonego . Wyjątkiem jest szkło i przezroczyste folie.

Co da położenie folii aluminiowej pod posadzką oprócz wydania pieniędzy .

Kładziesz styropian ,na to folia aluminiowa a na nią posadzka betonowa. Folia w takim układzie uczestniczy jedynie w przewodzeniu . Nie blokuje podczerwieni.

 

czyli traktować ją jedynie jako barierę dyfuzyjną i postarać się zrobić ją szczelnie (nie mocować rurek spinkami).

 

Ja to podchodzę do tego tematu od drugiej strony.

Policz jako tako zapotrzebowanie (plik masz). Określisz czy warto grzać czystym prądem czy też iść w jakieś PC. Potem policz czy opłaca się iść w dwutaryfowy przy wybranym systemie ogrzewania i CWU - pamiętaj, że w UE dwutaryfowy jest coraz bardziej promowany i II taryfa czasami bywa nawet za darmo, np. https://duon.pl/darmowe-godziny.

 

Jest jeszcze trzecia strona, do której osobiście będę dążył. Chodzi o instalację PV. Taka instalacja bardziej pasuje pod pompę ciepła niż pod kable. A pompa ciepła i instalacja PV wymusza na mnie taryfę płaską (przy podłączaniu instalacji PV do sieci chyba nawet nie można wybrać licznika dwutaryfowego).

 

Jak będziesz wiedział czy rurki czy kable to zamontować jedno jak i drugie w ścianach to żaden problem. Czy to rurki czy kable to i tak robiłbym działówki z silki 8cm i ogrzewanie w tynku. Jeśli będziesz miał akumulację w wylewce (do 10cm a nie jakiś "listek") i reszcie wyposażenia to nie będziesz miał problemów ani z przetrwaniem drogich godzin jak je wybierzesz ani sterowaniem przy małych stratach.

 

Na ścianie zewnętrznej jeszcze bym upchał ogrzewanie, ale ciężko mi znaleźć wolną działówkę. Poza tym, przy wodnej ścianie musiałbym montować pod sufitem odpowietrzniki. Kable jednak łatwiej osadzić w/na ścianie.

 

Ten rysunek znasz chyba:

 

wylewka_wykres.jpg

 

Nie, pierwszy raz widzę. Poczytam go, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby domy były produkowane jak samochody to by były o wiele tańsze więc określenie nie trafione. firma może i kupi o parę procent taniej niż końcowy klient ale za robotę skasuje tyle co wartość kupowanego elementu i tanio nie będzie. teraz to zaś Pan głupoty opowiada. instalator też nie ma cen producenckich i często montuje to co klient sobie kupi a duże firmy co mogą więcej kupić i mieć przez to rabat to ich usługi tanie nie są. jakby tak było to by nie istniały firmy jednoosobowe które żyją z mniejszych ale częstszych zleceń.

celowo Pan zaniża ceny aby coś wydawało się bardziej opłacalne. niech sam Pan pomyśli na logikę. buduje Pan dom. robi fundament, na to już idzie trochę kasy a z grubsza ma Pan przykładowo odłożone jakieś 50k bo Pan oszczędzał. czy wyda Pan od razu te wszystkie pieniądze na porządną i ciepłą płytę mając w planach nie brać kredytów? jak Pan to zrobi to będzie musiał czekać kolejny rok i zaś odkładać aby mury postawić. a tak to zrobi Pan ławy, kupi bloczki na ściany fundamentowe, pożyczy od znajomego betoniarkę i zrobi sobie po paru dniach lub troszkę dłużej fundament za max 15k bez ocieplenia styropianem bo ocieplenie można zostawić na potem bo od razu nie jest potrzebne. przy wylewaniu podłóg z 10cm jakiegoś tańszego EPSa można to zrobić i też będzie. potem kupi się bloczki na domek za jakieś 8k i wymuruje z kuzynem, zrobi strop a ocieplenie zostawi na kiedyś tam jak coś zostanie a jak nie to za rok lub dwa jak się uzbiera to z 10cm styro można położyć lub max 15cm najtańszego styropianu. i tak można opowiadać jak zrobić tańszym kosztem i wpakować do domu śmieciucha i grzejniczki lub do ogrzewania kocioł kondensacyjny za 4k i ogrzewanie zmieści się w 10k bez problemu. to nie ważne że w zimie będą rachunki po 800zł na ogrzewanie na miesiąc ale budując bez kredytu można tyle zapłacić bo i tak to będzie taniej niż budowa domu z kredytem i to jeszcze przez firmę. na pewno Pan nic nie budował skoro głupoty o tym pisze ale większość handlowców dużo gada a mało robi tylko się mądrzy. ja też jeszcze nie budowałem ale będę i pomału orientuje się w cenach i sobie to liczę i wiem że jakbym chciał zbudować domek najtańszym kosztem to się to uda tylko koszty ogrzewania nie będą małe. płacąc za kredyt jakieś 1,5k na miesiąc przez rok mamy 18k czyli nigdy w życiu Pan tyle nie zapłaci za ogrzewanie domku 120m2 który zbuduje bez kredytu!!!! nie ma takiej opcji choćby nie wiem co by się kombinowało i na jak wiele sposobów. a domu jak w temacie przeciętny człowiek bez kredytu nigdy nie zbuduje.

sprawa wygląda inaczej jeżeli chce się budować domek katalogowy w wersji energooszczędnej 70kWh/m2. wtedy mogę się zgodzić że będzie nieopłacalny. ale tylko w tej okoliczności mogę się z Panem zgodzić. inne gadanie to pieprzenie głupot.

 

Dlaczego nie budować dobrze i tanio? Szczelny solidny termos sporo poniżej 20kWh/m2....szkielet_drewniany.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie masz 30cm EPS. Jak tyle dasz to straty przez przewodzenie i promieniowanie będą niewielkie.

Zobacz jakie straty ma Krzysiek z BB, który rozgrzał tak grunt pod domem:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=274159&d=1407670699

 

a np. u mnie jakoś 2-3 tyg. temu było ~11stC.

 

Ja ostrożnie podchodzę do tematu strat przez podłogę. Uważam, że straty te w zimie są znacznie mniejsze niż straty przez tyle samo m2 ściany - oczywiście przy tym samym U przegrody. Uważam, że grunt pod domem nie rozprasza ciepła z taką prędkością jak to robi powietrze, stąd w pewnym sensie można traktować pospółkę jako akumulator. Uważam też, że U podłogi lepsze jak 0,12 (choć u siebie będę miał 0,1 :p ) - jest mało rentowną inwestycją.

Ale jednak jakieś straty przez podłogę zawsze będą, stąd te rozmyślanie nad ogrzewaniem ściennym. Tylko czy te różnice w złotówkach nie będą na poziomie 1 piwa na rok ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostrożnie podchodzę do tematu strat przez podłogę. Uważam, że straty te w zimie są znacznie mniejsze niż straty przez tyle samo m2 ściany - oczywiście przy tym samym U przegrody. Uważam, że grunt pod domem nie rozprasza ciepła z taką prędkością jak to robi powietrze, stąd w pewnym sensie można traktować pospółkę jako akumulator. Uważam też, że U podłogi lepsze jak 0,12 (choć u siebie będę miał 0,1 :p ) - jest mało rentowną inwestycją.

Ale jednak jakieś straty przez podłogę zawsze będą, stąd te rozmyślanie nad ogrzewaniem ściennym. Tylko czy te różnice w złotówkach nie będą na poziomie 1 piwa na rok ? :)

To (odbieranie ciepła) się bardzo łatwo sprawdza . Poza tym, przy ogrzewaniu podłogowym i 30 cm styro delta T do gruntu jest większa niż w przypadku ściany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie masz 30cm EPS. Jak tyle dasz to straty przez przewodzenie i promieniowanie będą niewielkie.

Zobacz jakie straty ma Krzysiek z BB, który rozgrzał tak grunt pod domem:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=274159&d=1407670699

 

a np. u mnie jakoś 2-3 tyg. temu było ~11stC.

Nie Grzesiu, normalni ludzie w normalnych domach ogrzewania używają raczej w sezonie grzewczym a ten przypada na naszej półkuli na okres od jesieni do wiosny.

Gdybyś to wiedział, nie zadawałbyś takich infantylnych pytań.

 

Jesli Krzysiek rozgrzal grunt pod domem do podanych temperatur, a grzac zakonczyl wiosna czyli np. w kwietniu, to ma niezly bąbel ciepła utrzymujący sie juz ze 4 miesiace. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...