Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ale widzę, że skrzętnie to przed światem ukrywasz.

Takie typowe "Wiem! Ale nie powiem."

A co? mam da Ciebie napisać książkę? Kto się chciał czegoś na ten temat dowiedzieć ode mnie to się dowiedział. Więc nie zachowuj się jak rozżalona panienka, bo i tak Cię ten temat nie obchodzi. Wolisz przecież merytorycznie jeździć po nydarze, więc nie gadaj głupot, ze ci na tych wiadomościach zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No jak wyjdzie to będzie wiadomo po a nie przed. Tak więc to czy wyszło to wiesz z obliczeń czy ze zużycia?

 

 

 

Nie można ale dyskusja raczej nie tego tyczy a zaczęła się od wątpliwości Kamila, czy akurat mój domek zużywający aktualnie ~17 można zakwalifikować do tego tematu chociaż wyliczone zapotrzebowanie jest powyżej ~20.

 

teraz przekręcasz. pisałem że masz domek jak w temacie ale nie masz domu pasywnego i nie wierzę że masz takie zapotrzebowanie a nie zużycie. z licznika raczej umiesz spisać co pokazuje więc byś sobie zużycia nie wymyślił. ja tylko piszę że zawsze domek o mniejszym zapotrzebowaniu mniej zużyje energii. nawet jak Twój domek 3l lub te 2,5l zużył 17kWh/m2 to jakbyś miał domek 15kWh to zużyłbyś na ten sam komfort jeszcze mniej. przecież to nie jest trudne aby zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaak? to pokaż mi bloczki fundamentowe co z zaprawą bedą miały 10cm wysokości?

 

To może przedstawię rys historyczny od czego to wyszło. Dobrych kilka miesięcy temu kszhu przedstawił koncepcję domu izolowanego od wewnątrz. Na rysunku przedstawił ławę fundamentową i na niej 50cm ściany fundamentowej. Ja tą koncepcję odchudziłem i zrobiłem w projekcie ławę 40x40 + ścianę fundamentową wysoką na 30cm (tylko na wysokość izolacji). kszhu dziś napisał, żeby wylać ławę wraz ze ścianą fundamentową. A że przepisy mówią o min. 50cm przy gruntach niewysadzinowych to ława w moim przypadku mogła by być 40x50, więc tylko 20% więcej betonu w stosunku do projektu który złożyłem minus bloczki. Dodatkowo dojdzie szalowanie, bo pomiedzy ławą trzeba wsadzić izolację. Uważam, że jest to tańsze rozwiązanie od tego, które wrzuciłem do projektu. Prościej się nie da zrobić i wytłumaczyć ;) O co Ci chodzi z tymi 10cm bloczku?

 

co do instalreporter - trochę głupot to tam znalazlem, taką jak podajesz też :)

 

No to np. Henok: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?851-Ogrzewanie-cienne&p=2755707&viewfull=1#post2755707 bazujący na poradniku uponora. Ogólnie można zrobić bez odpowietrzania, ale na rurkach o mniejszym przekroju i o odpowiednim ułożeniu rury na ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że potrzebuje tego bo tak wiecznie się podkłada, psychologia zna takie przypadki.

Stąd i u mnie ta stopka napisana pod T.B.

 

 

Poprzednie testy, nie tak całkiem dawno jak twierdzisz, robiłeś chyba nie dla mnie więc dziwię się, że jeśli coś się niby w końcu udało to nie piśniesz o tym ani słowa. Ani na forum ani na swojej stronie? Za to stopkę masz komercyjnie nieskromną: "Kolektory słoneczne to wymóg nowoczesnego budownictwa pasywnego i energooszczędnego". Rozumiem, że kasa ale wymóg to wymóg więc albo go udowodnij albo nazwij to jakoś inaczej, nie wiem, może zalecane rozwiązanie itp.

Nie, temat nie rozwiązany do końca więc i nic nie piszę. Nie jestem Brzęczkowskim aby chlapać jęzorem na prawo i lewo tym bardziej, że temat się sprawdza. Jak dojdę do końca to może coś napiszę, póki co to temat w sferze doświadczeń. Ale na pewno nie tu w kabarecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w takim razie,kto ma rację uczeń czy mistrz. Mistrz twierdzi ,że 70kWh/m2 a uczeń 120kWh/m2. Stawiam na ucznia,bo tak w piśmie jest ,że 120kWh/m2.Może panowie na priwa wymienią myśli i ustalą wspólne stanowisko. To będzie takie wasze . A oficjalne 120,olejmy.

 

A jeśli opędzę dom w 100% z instalacji PV to Ep bedzie równe zero. No i co mi to da ? Jaki to w ogóle ma związek z tematem wątku ?

Mówmy o ekonomicznym budownictwie pasywnym. Piszmy jak zniwelować straty energii przez przegrody niezależnie czy ta energie cieplna pochodzi z pompy ciepła, kominka zmywarki czy może rodziców teściowej, którzy do nas przyjechali na ferie ;).

 

http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster - w lewym górnym rogu można wybrać ile tej energii ucieka w przeliczeniu na Waty.

Może o konkretach warto porozmawiać.

 

EDIT: Przy 40cm izolacji dookoła budynku, przez dach ucieka 2x więcej energii niż do gruntu. Czyżby dr Duda się znów mylił ? Czyżby nie słuchał TB ? :)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie trudno jest to zrozumieć jeśli dom o zużyciu ~17 nazywasz 2,5-3l. Dla mnie dom zużywający ok 20 będzie domem zawsze 2l a jak chcesz papier to mogę mieć podpisany przez audytora nawet i pasywny.

 

Jak bym sie tak nie chwalił namawianiem do przestępstwa (poswiadczenie nieprawdy) i narazaniem audytora na utratę uprawnien zawodowowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak! Ale to nie z nydarem raczej.

 

No to konkret. Z analizy na tej stronie wynika, że abym osiągnął wartość obciążenia na poziomie 10W/m2 musiałbym mieć przegrody o takich współczynnikach:

- podłoga U=0,08W/m2K

- ściana U=0,07W/m2K

- dach U=0,05W/m2K

Hardcorowo ...

 

Nie bedzie, wsp. nakładu dla paneli PV to 0,70, gdyby było zero to tak.

 

Myślałem, że jest 0, jak dla kolektorów solarnych. Co za bezsens ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi tylko o to, że papier wszystko przyjmie dlatego dla mnie jego wartość jest nieporównywalnie mniejsza od rzeczywistości.

 

Idąc tym tokiem myslenia nie warto liczyc w fazie projektowania (jest przymus) wykonac izolacje wedle własnego widzimisie i sprawdzac w rzeczywistosci, kiedy juz niewiele lub nic nie mozemy poprawic. Mozna i tak, ale gdzie w tym sens, moze nie wszyscy audytorzy i projekanci oszukują lub wykonują obliczenia niestarannie.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to konkret. Z analizy na tej stronie wynika, że abym osiągnął wartość obciążenia na poziomie 10W/m2 musiałbym mieć przegrody o takich współczynnikach:

- podłoga U=0,08W/m2K

- ściana U=0,07W/m2K

- dach U=0,05W/m2K

Hardcorowo ...

 

 

 

Myślałem, że jest 0, jak dla kolektorów solarnych. Co za bezsens ...

 

Ale dla jakiej strefy i jakiej wymiany, normy wentylacyjne w zasadzie uniemozliają osiągniecie takiego wspólczynnika. Mysle ze konieczna jest ich aktualizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla jakiej strefy i jakiej wymiany, normy wentylacyjne w zasadzie uniemozliają osiągniecie takiego wspólczynnika. Mysle ze konieczna jest ich aktualizacja.

 

Chodzi o symulację na tej stronie: http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster

Wpisałem dane swojej chałupy i bawiłem się stratami dla temp. zewn. -18oC i wewn. 22oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...O co Ci chodzi z tymi 10cm bloczku?

 

 

 

No to np. Henok: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?851-Ogrzewanie-cienne&p=2755707&viewfull=1#post2755707 bazujący na poradniku uponora. Ogólnie można zrobić bez odpowietrzania, ale na rurkach o mniejszym przekroju i o odpowiednim ułożeniu rury na ścianie.

 

teraz rozumiem te 20%, czyli 10cm z ławy 40x50

 

trzeba rurki odpowiednio ukladać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o symulację na tej stronie: http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster

Wpisałem dane swojej chałupy i bawiłem się stratami dla temp. zewn. -18oC i wewn. 22oC

Też się bawiłem,wstawiłem dane,a potem dołożyłem sobie GWC którego nie mam oszczędność w skali roku 18pln,słownie osiemnaście polskich złotych,lecę kopać GWC.A tak na poważnie,czy zastosowanie czujnika stężenia CO2 może dać aż takie oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się, tylko jak ja to budowałem to byłem pierwszy w Polsce jak to robiłem a Ty jeszcze wtedy do góry sikałeś.

Teraz co prawda nie jestem w stanie tego poprawić u siebie ale wiem jak to zrobić poprawnie i wiele osób przestrzegłem by zbyt pochopnie nie podchodzili do tematu.

Po takim czasie prób i błędów to jestem mądrala w temacie akumulatorów gruntowych.

 

To rozwin to prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.domadd.pl/

Szkoda, że znowu nie wyjdzie ! Zaprosiłem dr Dudę by tu pisał. Powiedziałem też, że przy tak małych potrzebach ciepłą ( z domami j. Zajdlera mam od dawna do czynienia) instalacje typu GMC, kominek z płaszczem ... i całe badziewie wynikające z NF15 podniesie koszty i uczyni dom bardzo niekomfortowym.

 

Taki dom musi mieć precyzyjne ustawianie temperatury i skuteczną klimę. Cwany wybieg z dotacjami do drogich i złych instalacji. No cóż sprzedawca energii musi zwalczać domy blisko zeroenergetyczne. Będę dalej dr Dudę przekonywał, że jak sprzedawca gazu płynnego sprzedaje nam zbiornik za 1 zł a operator telefonii komórkowej smartfona za 1.23. to odbiją to sobie w przyszłości. Podobnie jest ze sprzedawcą energii - dotuje NIE KOŃCOWY EFEKT a wybrane rozwiązania.

Szkoda, że kolejne ADD ( jak poprzednie ) nie wyjdzie! Dom jest super, ale instalacje się nie nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwin to prosze.

 

Sprawa nie jest prosta jakby się wydawało. Mój wymiennik został skopany z racji tego, że w momencie jak to robiłem (wiele lat temu) to nikt a również ja nie mieliśmy pojęcia jak prawidłowo należy wykonać. Został wykonany i okazało się, ze są wady. Zwróć uwagę, że tego nie da się w żaden sposób naprawić. Trzeba wykonać następny. Czyli zbudować następną chałupę na bazie zdobytego doświadczenia. Ja tego już nie zrobię, bo po co mi druga chałupa. Ale jak widzisz w budowaniu takiego akumulatora sens to zapraszam do siebie pokażę jak to zostało u mnie wykonane i jak należy uniknąć błędów popełnionych przeze mnie. Póki co to troszkę napisałem o mojej instalacji tu:

http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to konkret. Z analizy na tej stronie wynika, że abym osiągnął wartość obciążenia na poziomie 10W/m2 musiałbym mieć przegrody o takich współczynnikach:

- podłoga U=0,08W/m2K

- ściana U=0,07W/m2K

- dach U=0,05W/m2K

Hardcorowo ...

 

...

Same przegrody to dopiero połowa sukcesu.

U nas jest policzone:

-podłoga 0.09-0,1

-sciany 0,087

-dach 0,1-0,065

ale to jeszcze nie wszystko... bo przy dobieraniu okien okazało się, że gdy zmieniamy większą część szklenia z ug=0,6 ale z g=0,54 na szklenie ug=0,5 ale z dużo mniejszymi zyskami słonecznymi: g=0,38, to charakterystyka drastycznie ulega zmianie i zapotrzebowanie energii na ogrzanie skoczyło o 50%: Euh= 11,5 zamiast wcześniej liczonych 7,6kWh/m2rok.

Edytowane przez mwie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same przegrody to dopiero połowa sukcesu.

U nas jest policzone:

-podłoga 0.09-0,1

-sciany 0,087

-dach 0,1-0,065

ale to jeszcze nie wszystko... bo przy dobieraniu okien okazało się, że gdy zmieniamy większą część szklenia z ug=0,6 ale z g=0,54 na szklenie ug=0,5 ale z dużo mniejszymi zyskami słonecznymi: g=0,38, to charakterystyka drastycznie ulega zmianie i zapotrzebowanie energii na ogrzanie skoczyło o 50%: Euh= 11,5 zamiast wcześniej liczonych 7,6kWh/m2rok.

 

Ja mam parterówkę 20mx8m, stąd te przegrody o lepszym U.

Z szybami wiedziałem, dlatego u siebie planuję pakiety U=0,6 i g=60%. Z takiego okna można uzyskać aż +60kWh/m2/rok !

ekosun_b.jpg

ekosun_a.jpg

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...