Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Mam projekt indywidualny od znajomych projektantów, wpiszą co zechcę. Kolejny też będą robić to dla hecy wpiszemy np. 10, a niech będzie. Przyjaciółka zrobi świadectwo na ile? 8 może być?

Jak to ma kogoś uszczęśliwić to dlaczego jemu nie pomóc?;)

Pal licho zużycie, na pewno będzie większe ale przecież dla mieszkańców rachunki są bez znaczenia...

 

Ale dlaczego chcesz oszukiwać sam siebie? Jest to dla mnie calkowicie niezrozumiałe. Czy obliczenia ozc polegają na wyszukaniu znajomego audytora i rozkazaniu mu wpisania jako wyników obliczen wartosci z tzw czapy?. Pytałes mnie o dokładnosc moich obliczeń, z danych dotyczących zuzyć w zamieszkałych juz domach jest ona w granicach 0-10% niedoszacowania rzadko dochodzi do 15%. Nie biore pod uwagę zuzyc z ostatniej zimy oraz w I i II sezonie grzewczym bo nie miarodajne.

Uwazam ze bład 10% a nawet 15% nie dyskwalifikuje tych obliczeń a wrecz przeciwnie. Usilnie starasz sie dyskredytować wagę obliczen ozc, wielu natomiast gdzie błąd w liczeniu zapotrzebowania na ciepło był mniejszy niz 5 % bardzo je sobie chwali. Jak widac nie da sie dogodzic wszystkim, a moze to i dobrze jakby wszyscy mieli takie same zdanie to byłoby na swiecie nudno, a niektóre watki na forum byłyby bez wpisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A tak na poważnie to osłabia mnie tylko nieustanne czepialstwo jak to powyżej małpeczki zamiast napisania chociaż jednego sensownego posta raz na miesiąc. Dno.

wkleiłbym ci foty z montażu, ale nie mam teraz do nich dostępu, za 2 tyg jak wrócę na chwilę z Nor podpytam szwagra czy ma to ci wkleję, nieszczęsny.

 

To że Ty czegoś nie umiesz zrobić czy nie widzialeś, to nie znaczy że nie istnieje, a odnośnie końca Twojej niezwykle wzniosłej wypowiedzi, to my chociaż zatrzymalismy sie na dnie, u Ciebie akurat to dno już dawno odpadło i leciiiisz coraz głębiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wbijcie sobie do tych pustych głów że jak projektuje się dom 1,5l lub jaki kolwiek inny i według obliczeń uwzględniając mostki cieplne więc zarazem też jakieś błędy wykonawcze wychodzi żądane zapotrzebowanie to takie ma być po budowie.
Dlaczego nie zapozna Pan się z polską i międzynarodową normą o stratach do gruntu? PN-EN 13370 ? Wiedziałby Pan wtedy ile warte są "programy" w przypadku domów izolowanych. Zapozna się Pan?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widacki ma tytuł projektanta domów pasywnych. Dostał go za to, że dom przez niego zaprojektowany będzie miał rzeczywiste zużycie odpowiadające zapotrzebowaniu. Jak ktoś bawi się tabelkami w excelu i na tej podstawie wyciąga wnioski co do energooszczędności swojego przyszłego domu to oczywiście może być rozczarowany jego rzeczywistym zużyciem. Tłumaczenie, że projekt sobie a realia sobie to dziecinny argument mający na celu uzasadnić niekompetencję projektanta no i wtedy 100W/m2 kabla plus PC wg pomysłu misia może być niezbędne. Dom pasywny to skomplikowana konstrukcja (wbrew pozorom) i wiedza rodem z magla nie wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez to naturalne skutki nauk kabareciarza...

Jak cos nie umie lub nie zna to jest be.

Jak czegos nie widzial to tak sie nie robi...

Mozna nawet sobie przypisac to i owo myslac ze cos zrobil pirrwszy...

 

Co lepsze.... Jak czegos nie umie to "fachowcy tak nie robia"

 

z tego typu ciemnotą walczyłem na budowie, "fachofcy" ciągle tak nawijali a że to się nie da a to się tak nie robi itd,itp.

na FM też widać ciemno ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny to skomplikowana konstrukcja (wbrew pozorom) i wiedza rodem z magla nie wystarczy.

 

a nawijają na ten temat jak dwie przekupy na rynku. śmieszne to jest zwłaszcza jak się czyta początki kiedy kszhu nawet modelować chciał na starym PeCecie a nie tylko przeliczyć OZC w excelu. hehehe zabawny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie zapozna Pan się z polską i międzynarodową normą o stratach do gruntu? PN-EN 13370 ? Wiedziałby Pan wtedy ile warte są "programy" w przypadku domów izolowanych. Zapozna się Pan?

 

czemu Pan ciągle o tym gruncie? stanowi on może max 10% strat a najwięcej o nim dyskutuje. jeżeli da się 30cm od gruntu a 10cm w dachu to będzie przykładowo zapotrzebowanie 50kWh ale jak da się 10cm od gruntu i 30cm w dachu to będzie 40kWh więc bardziej opłaca się izolacja w dachu niż od gruntu.

wiele razy tu była przytaczana stronka z domami pasywnymi w Niemczech i zawsze w dachu było więcej izolacji niż od gruntu. wnioski są dwa, albo wszyscy się mylą albo Pan pitoli głupoty jak nawiedzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duże okna sa super i robią olbrzymie wrażenie ale też sporo kosztuje. jak się będzie mieć na to kasę to robić a jak chce się oszczędniej zbudować dom pasywny to maksymalny otwór w murze to 2.3m na okno z drzwiami i fixem. przy większej powierzchni szkła trzeba dawać grubsze więc droższe. warto sobie dobrze przeliczyć no chyba że bez dużych okien nie wyobrażasz sobie domu to wtedy inna sprawa.

 

kamil, to że ty chcesz zbudować "książkowy" dom pasywny nie oznacza, że wszyscy tak chcą. Co z tego, że zbudujesz najtańszy dom pasywny w Polsce, jak nawet pies nie bedzie chciał w nim mieszkać ? Przytoczę: "Dom jest dla nas, a nie my dla domu".

 

ale jesteś kurde przyziemny. jak tak na to patrzeć to po jakiego hu..a robić w domu OZC? a jak według obliczeń ma być 50kWh a ci niby fachowcy spieprzą i wyjdzie dwa razy gorszy to składasz reklamację i tyle. faktycznie zajebisty masz sposób.

wbijcie sobie do tych pustych głów że jak projektuje się dom 1,5l lub jaki kolwiek inny i według obliczeń uwzględniając mostki cieplne więc zarazem też jakieś błędy wykonawcze wychodzi żądane zapotrzebowanie to takie ma być po budowie. jak takie nie jest to się mówi że nie ma kasy za spier...ą robotę i tyle. umawiasz się z wykonawcą na dany projekt i tak ma to wykonać. jak z góry skazujesz coś na porażkę to po cholerę w to brnąć. nawet jak zrobisz sobie domek o zapotrzebowaniu 30kWh i taki ud się zrobić to nie znaczy że ogólnego zapotrzebowania nie będzie miał mniejszego niż projektowy. wystarczy że sezon grzewczy będzie taki jak ostatniej zimy i może wyjść zużycie takie jak ma kszhu ale to nie znaczy że ma dom pasywny do cholery jednej. kurde nawet małpa by to zrozumiała a niby w XXIw w naszym kraju to dużo jest inteligentnych ludzi i coraz lepiej wykształconych.

ciekawe czy zbudujesz dom jak ktoś Ci powie że będzie miał zużycie 10kWh/m2 ale nie przedstawi Ci na to dowodów bo najpierw będziesz musiał zbudować domek i sam się przekonasz. PROSZĘ I NATO ODPOWIEDZIEĆ: ZARYZYKUJESZ NA SŁOWO HONORU? a jak nie wyjdzie to co? takie durne gadanie w głowie się nie mieści.

oczywistą sprawą że najważniejsze jest to za co się płaci czyli zużycie ale ono nie określa klasy energetycznej budynku i to trzeba zrozumieć.

zawsze można zrobić eksperyment taki że przez jeden dzień lub miesięcy sprawdza się zużycie, notuje ilość słonecznych godzin, temperatury w ciągu dnia co przykładowo 1 godzinę lub jakimś miernikiem cyfrowym co na bieżąco sprawdza, i to jeszcze w wielu miejscach budynku i pod budynkiem, nawet wiatry zmierzyć i co tam jeszcze się da i to podstawić do obliczeń i sprawdzić jaki będzie wynik i jak się ma do stanu faktycznego. wtedy będziemy mieć porównanie. ale z drugiej strony taka aparatura tania nie będzie więc przeciętny człek tego nie będzie robić. ale może ktoś się znajdzie co tak zrobi no chyba że już to było sprawdzane dokładnie i ktoś wie jakie były wyniki to będę wdzięczny za informację.

 

Ale bełkot ... Jeśli chcesz się tak "spuszczać" nad budową pasywnego to pooglądaj to:

http://www.modrastrecha.sk/blog/mio23/album/nulovy-dom-bez-komina-som-ufo/

i zdaj sobie sprawę, że tak szczegółowe pilnowanie kazdego detalu jest bardzo kosztowne. Jeśli masz firmę zewnetrzna, która postawi Ci cały dom pasywny, to za te wszystkie detale dodatkowo sobie policzą. Zdaj sobie też sprawę z tego, że dzisiejszy dom pasywny nie jest ekonomicznie uzasadniony i tańszy będzie dom w pobliżu 30kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, z danych dotyczących zuzyć w zamieszkałych juz domach jest ona w granicach 0-10% niedoszacowania rzadko dochodzi do 15%.

 

10% dla domu 50kWh to błąd 5kWh. Dla domu pasywnego 5kWh to już błąd na poziomie 25%.

Faktem jest, że OZC dla domu pasywnego wymaga późniejszego starannego budowania, bo każde niedociągnięcie jest bardziej odczuwalne (w kWh) niż w "zwykłym" domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10% dla domu 50kWh to błąd 5kWh. Dla domu pasywnego 5kWh to już błąd na poziomie 25%.

Faktem jest, że OZC dla domu pasywnego wymaga późniejszego starannego budowania, bo każde niedociągnięcie jest bardziej odczuwalne (w kWh) niż w "zwykłym" domu.

Dom pasywny to kompleksowa konstrukcja, wymagająca precyzji i wiedzy i w fazie projektowej i w fazie wykonawczej. Dom zaprojektowany jako pasywny, który pasywnym w rzeczywistości nie jest to kosztowny błąd albo projektanta albo wykonawcy albo inwestora dokonującego samowolnych zmian. Tu znaczenie mają drobiazgi. Poczytaj sobie o wątpliwościach Widackiego dotyczących spodziewanych uzysków, które to, wg niego są w normach przeszacowane i o niedocenianych uzyskach z instalacji CO i CWU. To naprawdę nie jest proste. Jak się czyta misia który twierdzi, że wystarczy dać 30 cm od podłogi, 20 na strop i 10 na ściany by dom był pasywny to śmiech pusty ogarnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego realnie moze prosciej dla przecietnego inwestora wybudowac dom ca 40kWh/m2

I z np. PC P/W ktora skrapla , paruje, grzeje i CHLODZI. ( wbrew temu co kabareciarz pisze )

Zejsc <15kWh/m2.

 

Kazdy wybiera jaka droga pojsc ;)

 

Ale jak wmawiane jest ze to tanie i banalnie proste....

Przez instalatora i handlarza kablami....

Też tak uważam. Dom ma być komfortowy, pasywny, nawet najlepiej zaprojektowany nie wydaje się być takim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie o wątpliwościach Widackiego dotyczących spodziewanych uzysków, które to, wg niego są w normach przeszacowane i o niedocenianych uzyskach z instalacji CO i CWU. To naprawdę nie jest proste.

 

Czytałem, dobrze chłop pisze. Większość o czym on piszę mam przemyślane i opracowane, ale mimo tego nie cisnę w pasywność. Rozsadek jednak bierze górę. Jak dla mnie punktem wyjścia jest dopasowanie zapotrzebowania CO i CWU do PC 5kW. I taki warunek bedzie dla mnie optymalnym rozwiązaniem.

 

EDIT. Ta PC 5kW bedzie dla mnie optymalnym rozwiazaniem, jeśli kupię ją w cenie jaką można uzyskać z UK, czyli 12k netto. Jeśli cena w Polsce będzie utrzymywać się na poziomie 17k, to kupię PC 3,2kW Aquarea za10k netto, a te 7k zainwestuję w izolację.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Piszesz puste posty aby tylko się czepiać a potem płaczesz.

"Świat idzie do przodu, technologie też", no po prostu genialne! Odkrycie na miarę Nobla!

Szkoda tylko, że ze szwagrem tego nie wiecie bo aż musisz jechać do kraju aby zdjęcie wkleić:D

 

Czepiać się i teoretyzować to wielu tu potrafi jak widać. Konkretów żadnych nigdy nie przedstawią bo jedyne co ogarniają to tylko google i slogany, których nie rozumieją.

 

...

 

Puste posty od pustaka wychodzą jak spod sztancy. Ranyyyy, ile twoja matka musiała wapna zjeść żeby takiego pustaka urodzić ;)

 

Nie chcesz fotek, to nie. Wystarczyło proste: "nie chcę twoich zdjęć, mam je głęboko w doopie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, dobrze chłop pisze. Większość o czym on piszę mam przemyślane i opracowane, ale mimo tego nie cisnę w pasywność. Rozsadek jednak bierze górę. Jak dla mnie punktem wyjścia jest dopasowanie zapotrzebowania CO i CWU do PC 5kW. I taki warunek bedzie dla mnie optymalnym rozwiązaniem.

 

EDIT. Ta PC 5kW bedzie dla mnie optymalnym rozwiazaniem, jeśli kupię ją w cenie jaką można uzyskać z UK, czyli 12k netto. Jeśli cena w Polsce będzie utrzymywać się na poziomie 17k, to kupię PC 3,2kW Aquarea za10k netto, a te 7k zainwestuję w izolację.

Bardzo to rozsądne. Ja tez idę w tę stronę, z tym, że rezygnuję z reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil, to że ty chcesz zbudować "książkowy" dom pasywny nie oznacza, że wszyscy tak chcą. Co z tego, że zbudujesz najtańszy dom pasywny w Polsce, jak nawet pies nie bedzie chciał w nim mieszkać ? Przytoczę: "Dom jest dla nas, a nie my dla domu".

 

jak się chce wydziwiać to lepiej budować dom 3l lub 4l i wpakować pompę ciepła i też będzie małe zużycie. jak kto woli

 

Ale bełkot ... Jeśli chcesz się tak "spuszczać" nad budową pasywnego to pooglądaj to:

http://www.modrastrecha.sk/blog/mio23/album/nulovy-dom-bez-komina-som-ufo/

i zdaj sobie sprawę, że tak szczegółowe pilnowanie kazdego detalu jest bardzo kosztowne. Jeśli masz firmę zewnetrzna, która postawi Ci cały dom pasywny, to za te wszystkie detale dodatkowo sobie policzą. Zdaj sobie też sprawę z tego, że dzisiejszy dom pasywny nie jest ekonomicznie uzasadniony i tańszy będzie dom w pobliżu 30kWh.

 

dlatego też wiele razy pisałem że budowa domu pasywnego typowo przez ekipy jest nieopłacalna. co innego jak sam sobie zrobisz bo stracisz na to trochę więcej czasu a zrobisz dokładniej. jak ktoś nie ma możliwości budowy samemu z pomocą rodziny to może budować ekipa ale za pasywniaka skasują jak za zboże więc trzeba mieć dużo gotówki. ale bogatym zazwyczaj nie zależy na pasywności tylko na domku który im się podoba.

nie mam nic przeciwko temu aby budować różne domy pasywne parterowe, piętrowe, o oryginalnych kształtach itp ale to są dodatkowe koszty. wtedy już nie jest tanio. nie bez powodu się mówi że domy pasywne aby były opłacalne nie wyglądają atrakcyjnie. jak się zrobi prosty dom pasywny to może być opłacalny. będzie bardziej opłacalny jak ceny energii będą rosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...