Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No nareszcie.

Wybuduj się według Brzęczkowskiego i opisz nam dokładnie czy założenia się pokrywają z obietnicami. On ci wszystko doradzi bo tym zajmuje od 24 lat.

Nie zapomnij tylko spisać dokładnej umowy aby zagwarantował Tobie to co oczekujesz i wal jak w dym. Nie jest zbyt za tani ale to się zwróci.

Czekamy zniecierpliwieni.

 

Poprawka - już 25 lat sie zajmuje - doświadczenie wzrosło ?:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie to samo. Chcę wykorzystać fakt, że PPC i tak już grzeje podłogówkę. Dodatkowa pętla do nagrzewnicy wiele nie zmieni. To nie podgrzeje za bardzo powietrza, ma się ono ogrzewać od podłogi ale nie będzie dmuchało bardzo zimnym.

 

Moim zdaniem to szkoda roboty. Nagrzewnica będzie zasilana zbyt niską temperaturą, żeby coś z tego było.

 

W lecie będzie trochę chłodniejsze. To wszystko za koszt nagrzewnicy, trochę rurek i kilka kanałów. Mogę zresztą z tego zrezygnować. To jedna z opcji.

 

Chłodzenie w kanale nawiewnym może być skuteczne o ile zamkniesz ręcznie pozostałe obwody podłogówki.

 

Chłodzenie mam zamiar realizować podłogówką.

Nie wierzę, by przy tak małej ilości w stosunku do całej masy powietrza jaką przepuszcza PPC był to jakiś problem.

 

No to albo chłodzisz podłogówką albo nagrzewnicą/chłodnicą w kanale nawiewnym.

 

Bilans mocy? :) Moc zapewni PPC, niezależnie od tego ile z tej wentylacji do niej dotrze. I tak będzie 3 razy taniej niż prądem. Instalacja i koszty mniejsze niż kable, PC kanałowa, i reku. Funkcjonalność podobna ale koszty eksploatacji dzięki PPC dużo mniejsze.

 

Przekombinowałeś. Wystarczy pc p-w i podłogówka. Po co ta reszta ?

 

Qubic pisze,że ze szronieniem problemu nie ma . Przy układzie wywiew z domu na jednostkę zewnętrzną, czym zimniej ,tym większy odzysk energii z powietrza zużytego.Wykorzystujemy max. z przemiany fazowej. Może warto pomyśleć o jakimś mieszaczu powietrza zużytego i zewnętrznego? Chodzi mi o takie ukierunkowanie strugi zimnej i ciepłej aby zamarzanie nie odbywało się na ściankach lecz w strudze powietrza. Jednostka zewnętrzna nie będzie się obladzać .W strudze powietrza poleci szron.

 

nydar, co ty gadasz ? Jak w strudze powietrza polecie szron ? Powietrze styka się z lamelami jednostki zewnętrznej i tam dochodzi do kondensacji i zamrażania. Policz sobie ile gram wody wyrzucasz z domu i policz ile będzie po wymieszaniu z powietrzem zewnętrznym w jednostce zewnętrznej pompy ciepła. Tutaj nie ma co gdybać.

 

Nie wiem, pisze, że certyfikowany wg PN.

 

Pierwsze słyszę o takim certyfikowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to szkoda roboty. Nagrzewnica będzie zasilana zbyt niską temperaturą, żeby coś z tego było.

 

 

 

Chłodzenie w kanale nawiewnym może być skuteczne o ile zamkniesz ręcznie pozostałe obwody podłogówki.

 

 

 

No to albo chłodzisz podłogówką albo nagrzewnicą/chłodnicą w kanale nawiewnym.

 

 

 

Przekombinowałeś. Wystarczy pc p-w i podłogówka. Po co ta reszta ?

 

 

 

nydar, co ty gadasz ? Jak w strudze powietrza polecie szron ? Powietrze styka się z lamelami jednostki zewnętrznej i tam dochodzi do kondensacji i zamrażania. Policz sobie ile gram wody wyrzucasz z domu i policz ile będzie po wymieszaniu z powietrzem zewnętrznym w jednostce zewnętrznej pompy ciepła. Tutaj nie ma co gdybać.

 

 

 

Pierwsze słyszę o takim certyfikowaniu.

 

Rozważ proporcje. 75m3/h i 40% -100m3/h i 3000m3/h z temp. minusową.Czym większy minus na zewnątrz tym lepsze wykorzystanie energii ze zużytego powietrza. A o to chodzi przy PPCi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się czegoś nie rozumie to potem są takie właśnie odpowiedzi. pi...ć to się może w głowie jak się czegoś nie rozumie. jak czegoś nie rozumiesz to spytaj co to Ci wytłumaczę i postaram się jaśniej a co ważniejsze to drukowanymi zrobię.

 

Ciebie mogę tylko zapytać czy w domu wszyscy zdrowi? o inne sprawy wiem że nie warto, ponieważ Twoje wypociny bardzo ciężko się czyta, nie mówiąc o czytaniu ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka - już 25 lat sie zajmuje - doświadczenie wzrosło ?:lol2:

Cholera, popatrz jak ten czas leci . W 1 rok potrafią popłynąć ze dwa lata. Faktycznie pojęcie czasu to względna rzecz. Jak tak dalej pójdzie to Brzęczkowski będzie żył 150 lat czego mu szczerze życzę.

Albo nasz miszcz wymyśli jakiś sposób byśmy żyli dwa razy dłużej bo jakoś w budownictwie to nie bardzo mu idzie.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to szkoda roboty. Nagrzewnica będzie zasilana zbyt niską temperaturą, żeby coś z tego było.
Wystarczy by było kilka stopni cieplejsze/chłodniejsze niż przy bezpośrednim poborze z zewnątrz. Chodzi o komfort.

 

 

No to albo chłodzisz podłogówką albo nagrzewnicą/chłodnicą w kanale nawiewnym.
Albo i tym i tym. Ta nagrzewnica to taki mało kosztujący dodatek poprawiający komfort. Zdecydowanie tańsza niż, spełniająca podobną rolę PC kanałowa. Ja to traktuje jako opcję. Jeżeli okaże się to zbyt skomplikowane to zrezygnuję z nagrzewnicy, pozostaną tylko nawiewniki. Generalnie chodzi mi, po pierwsze o uproszczenie wszystkich instalacji, po drugie o tanią eksploatację.

Przekombinowałeś. Wystarczy pc p-w i podłogówka. Po co ta reszta ?
Zamiast reku. Im dłużej się nad nim zastanawiam tym bardziej dochodzę do wniosku, że to niepotrzebnie skomplikowana konstrukcja stosowana z braku pomysłów na coś prostszego. Będę miał wentylację z jakimś tam odzyskiem ale nieporównywalnie prostszą. W wersji minimum kanały wyciągowe, nawiewniki i wentylator. Prościej i taniej chyba się nie da. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciebie mogę tylko zapytać czy w domu wszyscy zdrowi? o inne sprawy wiem że nie warto, ponieważ Twoje wypociny bardzo ciężko się czyta, nie mówiąc o czytaniu ze zrozumieniem.

 

chcesz stworzyć trójkącik rozumienia inaczej? najpierw musisz złożyć hołd miszczowi, zbudować według jego wytycznych a potem mylić zapotrzebowanie z zużyciem. bez przejścia całego rytuału nie przyjmą Cię w swoje szeregi. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast reku. Im dłużej się nad nim zastanawiam tym bardziej dochodzę do wniosku, że to niepotrzebnie skomplikowana konstrukcja stosowana z braku pomysłów na coś prostszego. Będę miał wentylację z jakimś tam odzyskiem ale nieporównywalnie prostszą. W wersji minimum kanały wyciągowe, nawiewniki i wentylator. Prościej i taniej chyba się nie da.

 

Reku to tańsza i prostsza instalacja. Nagrzewnica potrzebuje dodatkowy obwód podłogówki. Do tego nagrzewnica powinna podawać ciepło non stop a to wymagać będzie ciągłej pracy pompy ciepła. Kolejna sprawa to dobór przepływu wody w tym obwodzie, aby nie zakłócić pracy pompy ciepła (wpływ na krzywą grzewczą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku to tańsza i prostsza instalacja. Nagrzewnica potrzebuje dodatkowy obwód podłogówki. Do tego nagrzewnica powinna podawać ciepło non stop a to wymagać będzie ciągłej pracy pompy ciepła. Kolejna sprawa to dobór przepływu wody w tym obwodzie, aby nie zakłócić pracy pompy ciepła (wpływ na krzywą grzewczą).

jeżeli to ma służyć do "podbijania" temperatury powietrza nawiewanego to wystarczy na sztywno wpiąć w rozdzielacz obiegu podłogówki , pompę obiegową załączyć na stałe a przepływ w wymienniku bez problemu można ustalić na poziomie podobnym do reszty pętli...:yes:

dając to w tandemie z GWC mamy przez cały sezon grzewczy nawiew na poziomie temp. pokojowej ...:)

proste do bólu i skuteczne...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku to tańsza i prostsza instalacja. Nagrzewnica potrzebuje dodatkowy obwód podłogówki. Do tego nagrzewnica powinna podawać ciepło non stop a to wymagać będzie ciągłej pracy pompy ciepła. Kolejna sprawa to dobór przepływu wody w tym obwodzie, aby nie zakłócić pracy pompy ciepła (wpływ na krzywą grzewczą).
No nie. :) Sama centrala wentylacyjna to już jest takie "nie wiadomo co". Jeszcze raz. Chcę by było maksymalnie prosto ale z PPCi ze względu na koszty eksploatacji. Nawet gdybym nie zastosował nagrzewnicy to i tak grzanie będę miał tanio. Odzysk z powietrza wentylacyjnego będzie realizowany w ograniczonym zakresie ale to powietrze będzie grzane pośrednio przez PPCi. Ta nagrzewnica to ukłon w stronę komfortu. Może być, nie musi.

 

Jestem w stanie zmieścić się z kosztami całości w 8 tyś (bez CWU). To dużo niższa cena do kabli, kanałówki i reku. Nieporównywalny jest też koszt eksploatacji. Zakładając SCOP 3, dla domu o zapotrzebowaniu > 40 kW/m2/rok a taki planuję to 1 tyś zł oszczędności rocznie. (bardzo upraszczając). Komfort podobny. Nie martwię się odprowadzaniem skroplin z reku, nie potrzebuję GWC, Nie mam sieci kanałów. Ich ilość potrzebna w moim pomyśle jest nieporównywalnie mniejsza. Nie myślę co się stanie jak podniosą ceny energii elektrycznej. Mam skuteczną wentylację. Mam grzanie i chłodzenie. Po co więcej?

Koszt z CWU wzrasta do poziomu podobnego do osobnych kabli, CWU, reku i kanałówki ale dalej koszt eksploatacji pozostaje zdecydowanie mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to możemy porównać koszty inwestycyjne i eksploatacyjne dla zestawu z PPCi dla domu z reku i dla domu z moim pomysłem.

Oczywiście bardzo pobieżnie.

Inwestycja z PPCi z Jula z podłogówką dla zestawu z reku mistral 250 to w przybliżeniu 13 tyś.

W mojej wersji z wentylatorem i nagrzewnicą to w przybliżeniu 9 tyś.

Wymiana powietrza 100m3/h.

Twój reku realnie odzyskuje około 70%

Mój zestaw 20%

Ty odzyskujesz 0,4kW/h ja 0,1 kW/h

W ciągu 3 mieś ty odzyskasz 850 kW ja 215 kW.

Przy grzaniu czystym prądem różnica to około 300 zł ale, że to jest grzane PPCi to różnica wyniesie...?

Ja mam i grzanie i chłodzenie, ty nie. Mam mniej kanałów, mam skuteczną wentylację.

Mam nadzieję, że się nie kopnąłem gdzieś w wyliczankach, bo tak na szybko :)

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wymaga pracy ciągłej pompy ciepła i pompki obiegowej. Jak to pogodzisz z ogrzewaniem podłogowym?

to wymaga ciągłej pracy pompki obiegowej i nic więcej, PC załącza się tylko jak w chałupie robi się za chłodno ...:yes:

cały myk polega na czerpaniu energii z akumulatora w postaci podłogówki która jest okresowo ładowana jakimś źródłem ciepła ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...